kavics írta:
Nem válaszoltatok a kérdésemre. Nem úgy működik MINDEN szociális ellátás, hogy az aki egészséges, dolgozik és igazából megtehetné, hogy nem fizet TB járulékot, mert neki nincs szüksége rá, még is befizeti a járulékokat, mert tudja, hogy ezekből most azokat ápolják és gondozzák, akik már - vagy még - nem képesek 100%-os munkát végezni?
Ez a fajta szolidalitás veszik el a társadalomból a verseny közben.
A verseny beindulhat majd, hogy kinek milyen biztosítása van. Hidd el, hogy jelen helyzetben nekem nagyon jó lenne, de kérdés, hogy szükségem van-e most arra, hogy a pénzem ne azokhoz menjen, akik ténylegesen rászorulók!
Talán erkölcsileg kellene az országot rendbe tenni és nem gazdasági versenyekkel.
Persze ez másfajta "reform politikát" jelentene minden politikustól.
Kedves Petrosz!
A te jólelkűségeddel nincs semmi baj és a szolidaritás gondolatával sem, csak valahogy nálunk minden, máshol működő dolog, valahogy eltorzul és működésképtelenné válik. De lássuk.
A szolidaritás fogalmához az én elképzelésem szerint szorosan hozzátartozik az önkéntesség. Az, hogy erről szó sincs még nem olyan nagy baj, hiszen a kötelező gépjármű biztosítás rendszere remekül működik, de csak azóta, hogy a biztosítókra van bízva és nem az egy államira.
Az egészségügyben viszont szó sincs, sem szolidaritásról, sem igazságosságról.
Egy kisebbség van rákényszerítve a "szolidaritásra", a szolidaritással köszönő viszonyban sem levő többség javára.
(mielőtt bárki elszaladna gondolatban, itt nem a szegények és rászorulókról van szó, azokat minden társadalom könnyedén el tudja tartani)
Azokról a potyautas tömegekről van szó, akik tudnának ugyan fizetni, de nem fizetnek, ugyanakkor az ellátásban követelőznek. Nem kevés emberről van szó, akik havi többszázezret keresnek, sem adót sem járulékot nem fizetnek, a "szolidáris" alapú ellátást igénybe veszik, sőt mindenféle létező segélyezést(fűtéstámogatás, lakbértámodatás, stb.), külön ruhatáruk van a segélyigényléshez.
Ez azért is ordítóan igazságtalan, mert éppen a rászorulókat, a jogos igénybevevőket károsítják meg. Ezt a rendszert védelmezni egyáltalán nem pozitív dolog.
Első lépésben azért kellett volna a biztosítási alapra helyezni az egészségügyet, mert az rögtön kizárná a potyautasokat, tényleges rászorultak biztosítási díját pedig fizethetné az állam és főként tisztázódnának a viszonyok (német rendszer).
Visszatérve a kötelező gépjármű biztosításhoz. Amíg egyállami volt, kevés pénzért nem kaptál semmit, vagy csak keveset, vagy csak nagyon keservesen. Most többet kell ugyan fizetni, de rendes szolgáltatást kapsz. Mindkettőt kipróbáltam, az utóbbi magasdan jobb.
(Ja és pontosan tudható, hogy mennyit fordítottak kárrendezésre és mennyi a nyereség. Ez eü biztosítás esetében is lehetne tudni, sőt törvényekkel szabályozni.)
Az amerikai eü a Casco- hoz hasonlít. Önkéntes és önrészt kell fizetni, ha baj van. Mindkettő működik, egyik sem tökéletes, de utóbbi csak egészséges szabadságtudatú embereknek való, ezért ezt nálunk gázosan drasztikus lenne bevezetni. Azonnal kiütközne a társadalmi felelőtlenség. Az is igaz viszont, hogy ebben gyors javulást kényszerítene ki a helyzet. Nem véletlen, hogy a versenymentes, egyenlősdi, teljesítményt nem értékelő szocializmusban darálódtak le az erkölcsi értékek.
Idézet:
Talán erkölcsileg kellene az országot rendbe tenni és nem gazdasági versenyekkel.
Persze ez másfajta "reform politikát" jelentene minden politikustól.
Abban egyetértünk, hogy erkölcsileg kellene nagyon gyorsan rendbe tenni az országot. Ez viszont nem zárja ki a gazdasági versenyt, sőt a tisztességes verseny, a teljesítmény kényszer még elő is segítené az erkölcsi javulást. Viszont az erkölcsi javítás nem a politika dolga, azt nem is lehet meg nem is szabad polikai reformoktól várni.
Ez nem mond ellen a fentebb leírtaknak. A politikai-gazdasági körülmények módosíthatnak +/- erkölcsi folyamatokat, de nem lehetnek a motorja.
üdv
ex
Még valami. Az állami elosztós rendszerhez nem azért ragaszkodik jobb és baloldal, mert olyan szolidaritás eszme fűti őket mint téged, hanem azért mert a nagy állami kasszából jól lehet sikkasztani. Ha ez a biztosítók(magán szféra) kezében lenne, akkor el lennének zárva a nagy pénzcsapolásoktól.