Időzóna: UTC + 1 óra




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 93 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Következő
 

Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2008. ápr. 18., péntek 10:06 
Offline

Csatlakozott: 2008. márc. 28., péntek 10:51
Hozzászólások: 2
Tartózkodási hely: Kárpátalja
Felemás iga? Erre azt szoktam mondani:

Testvérek, ha egyszer én belemegyek egy felemásba, lőjjetek le, mert jobb nekem odaát...
Ez viccesen hangzik, de nem vicc.
Nem lehet két irányba "teljesíteni", mert vagy az Istent szeretem vagy az "Istentelen" társamat. Huzamosabb ideig nem megy együtt a kettő.

Az totál biztos, hogy a szolgálat, amit Isten nekem szánt sérülne, mert nemhogy társat nem lelnék hozzá a hitetlen páromban, de még akadálya is lenne.
Abban bizakodni, hogy megtér? Hát vannak rá példák, de nagyon kiszámíthatatlan a dolog.[/quote]

Részben egyetértek veled. Egyszer egy lekész egy példával illusztrálta nekünk az illyen házasságot. A hitetlen férj a földön van, a feleség pedig egy széken áll. Mi az egyszerűbb? A hívő feleségnek a hitetlen férjét felhúzni aszékre, vagy a hitetlen férjnek lerántania a felelségét? Nyilvánvaló, hogy a második varriáció! Nehéz kérdés ez bár a Biblia nyiltan beszél a felemás igáról.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. ápr. 28., hétfő 12:54 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 03., kedd 07:57
Hozzászólások: 1476
Tartózkodási hely: Rákoskeresztúr
Gondolkodtam, hogy ha találkoznék a tizenéves fiatallánnyal, mit mondanék neki erről. Biztos hogy nem fenyegetném a Bibliával, hogy Isten haragudni fog, ha összeáll egy hitetlennel. Talán megpróbálnám vele megértetni, hogy teljes értékű ember, és joga van hozzá, hogy fontos legyen neki valami. Hogy joga van ahhoz is, hogy érdeklődési, sőt, baráti köre legyen. De nem hiszem, hogy sikerülne. Aki ezt magától nem tudja, az nem tuodm, mitől érti meg.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. máj. 08., csütörtök 13:04 
kira írta:
Felemás iga? Erre azt szoktam mondani:

Testvérek, ha egyszer én belemegyek egy felemásba, lőjjetek le, mert jobb nekem odaát...
Ez viccesen hangzik, de nem vicc.
Nem lehet két irányba "teljesíteni", mert vagy az Istent szeretem vagy az "Istentelen" társamat. Huzamosabb ideig nem megy együtt a kettő.

Az totál biztos, hogy a szolgálat, amit Isten nekem szánt sérülne, mert nemhogy társat nem lelnék hozzá a hitetlen páromban, de még akadálya is lenne.
Abban bizakodni, hogy megtér? Hát vannak rá példák, de nagyon kiszámíthatatlan a dolog.


Részben egyetértek veled. Egyszer egy lekész egy példával illusztrálta nekünk az illyen házasságot. A hitetlen férj a földön van, a feleség pedig egy széken áll. Mi az egyszerűbb? A hívő feleségnek a hitetlen férjét felhúzni aszékre, vagy a hitetlen férjnek lerántania a felelségét? Nyilvánvaló, hogy a második varriáció! Nehéz kérdés ez bár a Biblia nyiltan beszél a felemás igáról.[/quote]

Kedves Kira!

Csak akkor egyszerűbb a második variáció, ha nincs egy a gravitációnál erőteljesebb vonzás.

Dosztojevszkij jegyezte fel a következő orosz népmesét.

Hol volt, hol nem volt, volt egyszer egy gonosz, nagyon gonosz asszony, és meghalt. És egyetlenegy jótett sem maradt utána. Megragadták az ördögök, és bedobták egy tüzes tóba. Az őrangyala meg ott áll, és azon gondolkozik: milyen jó cselekedetét említhetné meg az Istennek? Eszébe is jutott valami, és azt mondja az Istennek: „A veteményeskertben egyszer kirántott egy szál hagymát, és odaadta egy koldusasszonynak”. Azt feleli erre az Isten:”Hár fogd azt a hagymát, és nyújtsd be neki a tóba, kapaszkodjon belé, és húzassa magát, és ha kihúzod abból a tóból, ám menjen a mennyországba; de ha elszakad a hagymaszár, akkor csak maradjon ott az az asszony, ahol van.” Máris futott az angyal az asszonyhoz, és odanyújtotta neki a hagymát: „Nesze, asszony – mondta -, kapaszkodj belé, és húzódzkodj.” És óvatosan húzni kezdte, és már majdnem kihúzta, de a tóban bűnhődő többi kárhozott, mihelyt meglátta, hogy húzzák ki, mind őbelé kapaszkodott, hogy vele együtt őket is húzzák ki. De az asszony nagyon-nagyon gonosz volt, és rugdosni kezdte őket mind a két lábával: „Engem húznak, nem titeket, enyém a hagyma, nem a tiétek.” Mihelyt ezt kimondta, elszakadt a hagymaszár. És az asszony visszaesett a tóba, és ott ég a mai napig is. És az angyal sírva fakadt, és elment.

Ui. Nem a cselekedetek üdvszerző szerepéről szerettem volna itt beszélni.
Üdv. Nemosinex


Vissza a tetejére
  
 

HozzászólásElküldve: 2008. nov. 03., hétfő 22:23 
Offline

Csatlakozott: 2008. jan. 18., péntek 22:19
Hozzászólások: 3
Szerintetek a felemás iga csak a házasságra és a párkapcsolatra vonatkozik? Vagy más emberi kapcsolatra is vonatkozik? Ti hogy látjátok?
:?:


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. nov. 04., kedd 05:38 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 08:52
Hozzászólások: 4464
megrázót fogok mondani:

a felemás iga NEM a házasságra vonatkozik!!

LEHET SZEREPE egy házasság sikertelenségében IS, de NEM ARRÓL beszél Pál!!

_________________
/mT


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. nov. 04., kedd 07:41 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 05., csütörtök 20:20
Hozzászólások: 3994
mirrmur írta:
Szerintetek a felemás iga csak a házasságra és a párkapcsolatra vonatkozik? Vagy más emberi kapcsolatra is vonatkozik? Ti hogy látjátok?
:?:


Szia kedves Mirrmur! :D

Bizony én is úgy értem, hogy a felemás iga, sem a barátságra nem vonatkozik, sem a házasságra.

1 Kor. 7,12
Egyebeknek pedig én mondom, nem az Úr: Ha valamely atyafinak hitetlen felesége van, és ez vele akar lakni, el ne bocsássa azt.

1 Kor. 7,13
És a mely asszonynak hitetlen férje van, és ez vele akar lakni, el ne bocsássa azt.

1 Kor. 7,14
Mert meg van szentelve a hitetlen férj az ő feleségében, és meg van szentelve a hitetlen asszony az ő férjében, mert különben a ti gyermekeitek tisztátalanok volnának, most pedig szentek.

1 Kor. 7,16
Mert mit tudod, te asszony, ha megmentheted-e a férjedet; vagy mit tudod, te férfiú, ha megmentheted-e a feleségedet?

1 Pét. 3,1
Hasonlóképen az asszonyok engedelmeskedjenek az ő férjöknek, hogy ha némelyek nem engedelmeskednének is az ígének, feleségük magaviselete által íge nélkül is megnyeressenek;


Mát. 11,19
Eljött az embernek Fia, a ki eszik és iszik, és ezt mondják: Ímé a nagy étü és részeges ember, a vámszedők és bűnösök barátja! És igazoltaték a bölcseség az ő fiaitól.


Éppen azért kéri ezt Jézus, hogy a hitetlennel megismertessük Őt, úgy a beszédünkkel(evangélizálás), úgy a cselekedeteinkkel.

Üdv szeretettel cilla


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. nov. 04., kedd 08:26 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 08:52
Hozzászólások: 4464
a felemás iga "tradicionális értelmezésének" ugyanaz a logikája, mint - kapaszkodjatok - a PAPI NŐTLENSÉGnek

kifejezett EGYHÁZI (FELEKEZETI) ÉRDEK utólagos megTeologizálása

a felemás igát LEGINKÁBB a "más felekezetűvel kötött vegyesházasságra" alkalmazták
Ez - bocsánat, hogy külön kiemelem, de hátha nem mindenkinek tűnt fel - Pál apostol korában TELJESEN ELKÉPZELHETETLEN felállás, EZ ELLEN egészen BIZTOSAN nem írhatta az óvó szavakat a 2korintus levélben.

_________________
/mT


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Felemás igában
HozzászólásElküldve: 2010. nov. 10., szerda 15:36 
Offline

Csatlakozott: 2007. aug. 10., péntek 17:57
Hozzászólások: 46
Tartózkodási hely: Miskolc
" ...és lesznek ketten egy testté.Úgy,hogy már nem két test,hanem egy .Amit tehát az Isten egybekötött,ember azt el ne válassza."/Máté 19.4-/ Lehet, hogy most sokakat megbotránkoztatok, de a házasságot /a vegyest és a nem vegyest/a gyermek "köti" meg és nem a pap,az állam stb.Ha a felemás igában élőknek gyermekük születik, ott nincs válás, csak jogilag.Amúgy ahogy végig olvastam a felemás igában témát,a gyermekről minrha megfeledkeztek volna a hozzászólók.Gyermek nélkűl van párkapcsolat,van baráti-szexuális együttlét, de az ilyen nem házasság.
Köszönöm Cillának, hogy a páli teológia kardinális összefoglalását közreadta.Áldás Békesség!pista.

_________________
Jónás próféta jele..


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Felemás igában
HozzászólásElküldve: 2010. nov. 10., szerda 16:16 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 01., péntek 19:22
Hozzászólások: 4328
Szerintem is nagyon jó a Cilla összefoglalása. Az igék jól mutatják, hogy a keresztyén férj, vagy feleség pogány párjához hogyan viszonyuljanak az emberek.

Ez voltaképpen a keresztyén prozalitizmust mutatja szerintem, ha a kor megfogalmazása szerint nevezzük meg a dolgot. A zsidó prozalitizmus abban az időben a legteljesebb rendjén való volt, a harmadik generáció vált teljes jogú zsidóvá a betértekből.

A keresztyén "prozelitizmus" ezek szerint az igék szerint olyan volt, hogy már a gyerekben keresztyénné válhatott a hívő szülő gyereke akkor, is, ha a másik szülő pogány volt. Ez a mai értelmezésünkkel is helyénvaló, hiszen akár pogány ember is válhat keresztyénné.

net2rist írta:
a felemás igát LEGINKÁBB a "más felekezetűvel kötött vegyesházasságra" alkalmazták
Ez - bocsánat, hogy külön kiemelem, de hátha nem mindenkinek tűnt fel - Pál apostol korában TELJESEN ELKÉPZELHETETLEN felállás, EZ ELLEN egészen BIZTOSAN nem írhatta az óvó szavakat a 2korintus levélben.


Ha ez azt akarja jelenteni, hogy nem volt Pál korában olyan házasság, hogy a pár keresztyén fele görög, zsidó, pogány nem keresztyénnel házasodott volna, ez nyilvánvalóan nem így van. Természetesen voltak ilyen vegyes házasságok. Ha viszont csak szőrözés, miszerint akkor még nem léteztek keresztyén "felekezetek", hát ez ugyan igaz, de akkor is csak szőrözés....


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Felemás igában
HozzászólásElküldve: 2010. nov. 10., szerda 16:25 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2009. jan. 10., szombat 15:04
Hozzászólások: 1823
Idézet:
Gyermek nélkűl van párkapcsolat,van baráti-szexuális együttlét, de az ilyen nem házasság.

És akinek Isten nem ad gyereket? Hívő házaspároknak mondjuk, akkor az ő együttélésük törvénytelen?


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Felemás igában
HozzászólásElküldve: 2010. nov. 10., szerda 18:35 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. aug. 29., kedd 09:37
Hozzászólások: 6093
Nem törvénytelen- a házasságról szóló első igeversben,az 1. Mózes2:24-ben nincs szó gyermekről:
Annakokáért elhagyja a férfiú az õ atyját és az õ anyját, és ragaszkodik feleségéhez: és lesznek egy testté.-

az anyaméh gyümölcse: jutalom. Zsolt.127:3- nem pedig nélkülözhetetlen alkotórésze a házasságnak.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Felemás igában
HozzászólásElküldve: 2010. nov. 10., szerda 19:20 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 01., péntek 19:22
Hozzászólások: 4328
A házasság régen fontosabb volt, mint a gyermekáldás. A katolikusok, az ortodox egyház is a házasságot szentségnek tartják. Mondjuk a gyermek ennek a gyümölcse...

A wikipédiában az ortodoxok szerkesztésében többek között ezt írják a házasságról:

Idézet:
Az Ortodox Egyházban a házasság szentségének nincs "törvényi" jellege. A házasság nem jogi szerződés, nem tartalmaz sem fogadalmat sem esküt. A házasság szentsége lényegében az emberi szeretet "megkeresztelése és megerősítése" Istenben Jézus Krisztus által, a Szentlelken keresztül.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Felemás igában
HozzászólásElküldve: 2010. nov. 10., szerda 20:50 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2009. jan. 10., szombat 15:04
Hozzászólások: 1823
Idézet:
" ...és lesznek ketten egy testté.Úgy,hogy már nem két test,hanem egy .Amit tehát az Isten egybekötött,ember azt el ne válassza."/Máté 19.4-/

Úgyde nem azt akarja ez jelenteni, mintha a gyerek lenne az az egy test?
Gyökössy Endre pl. (bár nem ő a végső instancia, nyilván) nagyon szomorúnak tartja azt a gondolkodást, amely szerint a házasság értelme a gyerek lenne.
A házasságot szerintem Isten azért találta ki, hogy szemléletessé tegye a mi csekély értelmünk számára Isten és ember között a kizárólagos közösséget, és ehhöz a gyerök nem nélkülözhetetlen.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Felemás igában
HozzászólásElküldve: 2010. nov. 10., szerda 22:13 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 08:52
Hozzászólások: 4464
"világi" szakember, kommunikációs tanácsadó, nem is pszichológus szájából hallottam a következő definíciót:

"a párkapcsolat két ember szövetsége arra, hogy egymás személyiségfejlődését segítsék"

"mifelénk" kicsit mások a dimenziók, a házasság jelentősen szövetségEBB, meg azért vannak egyéb célok is, de ez IS igaz a keresztény házasságra :)

_________________
/mT


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Felemás igában
HozzászólásElküldve: 2010. nov. 11., csütörtök 18:21 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 29., vasárnap 16:25
Hozzászólások: 2935
Tartózkodási hely: bp
1Mózes 2.24.
Szerintem ennél jobb megfogalmazás nincs. :-)
Ennél tömörebb és még is ennél többet mondóbb.

1. A fiú egyedül marad, azaz férfi lesz, kilép abból a létéből, ami felett a szülők a "felettes szervek" és a biztonság.
2. Hűséges a nőhöz, akit megszeretett, akit Isten mellé adott.
3. Ebben a "fészekben" kiteljesedik a két különböző ember élete, a kiteljesedésnek pedig csak részben (vagy nem :-) ) célja, hogy az egyén személyisége fejlődjön. Sokkal inkább az a cél, hogy két külön világ egymásra találjon, egymásba nőjön. Valami, ami a másikból hiányzik, betöltődjön és így egy harmadik valóság jelenjen meg.
Olyan, ami előtte nem volt. Ebben a teremtésben Isten lénye megmutatkozik.
Mert ez nem emberei akarat, az ember a házasságból egész mást akar kihozni, legkevésbé szeretné elveszíteni "saját testét", azaz önmagát.

_________________
Békesség Istentől


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 93 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Style by phpBB3 styles, zdrowe serce ziola
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség