Időzóna: UTC + 1 óra




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 184 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Következő
 

Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2008. nov. 05., szerda 20:37 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 01., péntek 19:22
Hozzászólások: 4328
Sztalker a tiszteletet a gyereknek is meg kell adni. A feleségnek is. Szó sem volt itt farizomból vett feleségről! Csak rögzítem, hogy már megint te kezded…

Erika, Exrefis, szerintem az amerikai arról beszél, hogy a férfi az, aki leginkább akar tiszteletben élni, akinek leginkább szükséges a tisztelet, míg a nő az, akinek leginkább kell a szeretet, aki leginkább kíván szeretetben élni. Természetesen a férfinak is kell szeretet, no meg a nőnek is a tisztelet, de az igényük miatt is, no meg szerintem a család összhangja miatt is ez a fenti verzió az igazán nyerő szerintem.

Hasonlóképpen az engedelmesség is így működik. A férfiak természetszerűen engedelmesek a felségüknek, de sokszor a gyereküknek is. Az ember olyan lény, hogy képes átadni a dominanciáját a gyengébbnek. Amikor egy élethelyzet adódik, és annak megoldása kívánja, akkor engedelmes (átengedi a dominanciát, aláveti magát) lesz akár a gyerekkel szemben is. Amikor a helyzet megoldódott ugyanazzal a természetességgel veszi az általa irányított helyzetben vissza a dominanciát. Például a gyerek kiveszi a szülő kezéből a ceruzát, és megoldja a feladatot, ha az nem képes rá. Mindezek mellett azért az látszik, hogy a férfi inkább lesz domináns a helyzetekben, mint a gyerek. És hát elvileg a feleség is gyakrabban van olyan helyzetben, amikor engedelmesség a jó viselkedés a férfival szemben.

Ezt természetesen sokan vitatják. Mint például minden kamaszgyerek… :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. nov. 05., szerda 20:52 
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 21., szombat 17:24
Hozzászólások: 337
Tartózkodási hely: Veresegyház
rosta amit írtam azt az igével kapcsolatban írtam ex-nek, ott volt szó a teljes engedelmességről, amire a farizommal utaltam, a gyerekeket meg szóba se hoztam, nem is értem miért címzed nekem, semmit nem írtam velük kapcs. (szövegértési gondjaid lehetnek)
a feltétel nélküli elfogadást, tiszteletet, szeretetet pedig az esetek 95 százalékában üres lózungnak érzem.

_________________
szerintem...


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. nov. 05., szerda 21:06 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 01., péntek 19:22
Hozzászólások: 4328
sztalker írta:

de azért ne feledjük éva ádám oldalbordájából és nem a farizmából lett teremtve.
feltétel nélkül szeretni pláne mert "kell" elég nehéz feladatnak tűnik, embert nem láttam még aki ezt meg is tudja valósítani. elvárásai önkéntelenül is vannak az embernek a másikkal szemben aki nem élhet vissza azzal hogy a másik ún. feltétel nélkül szereti. szóval a recept jó, no de ilyen alapanyagból lehet ilyen ételt főzni??


Ezek szerint félreértettem a fentieket. Lásd be, hogy könnyűvé tetted a félreértést. Mellesleg, ha Exrefisnek szólt az sem igazán szép dolog, de hát ez már legyen a ti dolgotok....


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. nov. 05., szerda 22:21 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. aug. 29., kedd 09:37
Hozzászólások: 6093
sztalker írta:
had legyek egy kicsit "eretnek": biztos hogy ez még mindíg így van? már ami az engedelmességet illeti. ma már az oktatásnak és a munkaerőpiacnak "hála" egy nő legalább annyira képzett és tájékozott ha nem jobban mint a férje. legalábbis partneri viszonyt feltételeznék közöttük, nem ilyen behódolósat. persze egy ideális világban lehet hogy elég ha egy családban egy ember gondolkozik a másik meg végrehajt, és azt is tudom az alárendeltségnek is van előnye (Pilinszky írja egy helyen:
Van ilyen
Cseléd akartam lenni. Van ilyen.
Teríteni és leszedni az asztalt.
Ahogy az áldozat föllépked
és a hóhér lejön a dobogóról.

Most az emelvény fokai között
betűz a nap, és ugyanaz a nap,
mintha senkit se vittek volna fel,
ki nem jött vissza. Csönd akartam lenni
és dobogó. Lépcső közé szorult világ.
Senki és semmi. Hétvégi remény.)

de azért ne feledjük éva ádám oldalbordájából és nem a farizmából lett teremtve.
feltétel nélkül szeretni pláne mert "kell" elég nehéz feladatnak tűnik, embert nem láttam még aki ezt meg is tudja valósítani. elvárásai önkéntelenül is vannak az embernek a másikkal szemben aki nem élhet vissza azzal hogy a másik ún. feltétel nélkül szereti. szóval a recept jó, no de ilyen alapanyagból lehet ilyen ételt főzni??


Azért mégsem olyan nehéz engedelmeskedni, mert a szeretet tulajdonképen azt is jelenti, hogy egy irányba nézünk, ugyanolyan az értékítéletünk, ugyanazt akarjuk.Az alapkérdésekben azonosan gondolkodunk.
Szó sincs behódoltsági viszonyról -mi, feleségek nemcsak oldalbordák vagyunk, de koronák is szeretnénk lenni/a derék asszony koronája az ő férjének/.

Feltétel nélkül szeretni kell- ezt már 25 év házasság után kezdem érteni...az elején erre az utasításra nem volt szükség ...aztán az évek során egy-két helyzetnél nagyon hasznos tanácsnak bizonyult férjnek-feleségnek egyaránt...


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. nov. 05., szerda 23:36 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 21:15
Hozzászólások: 4790
Tartózkodási hely: Budapest
sztalker írta:
had legyek egy kicsit "eretnek": biztos hogy ez még mindíg így van? már ami az engedelmességet illeti. ma már az oktatásnak és a munkaerőpiacnak "hála" egy nő legalább annyira képzett és tájékozott ha nem jobban mint a férje.

Kedves Sztalker!
Úgy gondolom, hogy ma is úgy jó, helyes, ahogy isten igéje mondja. Isten ugyanis nem változik, így az ő beszéde is megmarad örökké, meg az érvényessége is. Munkaerőpiac, oktatás meg egyéb körölmények változnak, de Isten nem. :)
Továbbá semmi garancia nincs arra, hogy egy jobban tájékozozz, vagy akár okosabb feleség jobb döntéseket tud hozni, vagy jobban irányíthatná a családot. Isten ugyanis az Ő általa hagyott felállást áldja meg.
Idézet:
legalábbis partneri viszonyt feltételeznék közöttük, nem ilyen behódolósat. persze egy ideális világban lehet hogy elég ha egy családban egy ember gondolkozik a másik meg végrehajt,
....
de azért ne feledjük éva ádám oldalbordájából és nem a farizmából lett teremtve.
Tudom, hogy a mi szocializációnk a férfi vezető szerepét így értelmezi, de azért az idézett igék egyáltalán nem a zsarnok kontra lábtörlő viszonyra utalnak. :) A férj számára adott szeretet parancsból ezt nem nagyon lehet lederiválni.
Egyébként a dolog fordítva működik mint ahpgy te feltételezed. Nem ideális világ kell ahhoz hogy igei legyen a házasság, hanem igei házasság felállás, viselkedéstől lehet ideálisabb a világ. :)
A feltétel nélküli szeretetről inkább veled értek egyet
üdv
ex


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. nov. 06., csütörtök 05:38 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 08:52
Hozzászólások: 4464
kedves FARizmatikus testvéreim az Úrban :D

hadd mutassam meg, hogy KEZDŐDIK ez a rész!! ;)

Pál írta:
21. Engedelmesek legyetek egymásnak Isten félelmében.
22. Ti asszonyok ....


hüpotasszó ugyebár: RENDELJÉTEK ALÁ magatokat egymásnak...

_________________
/mT


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. nov. 06., csütörtök 08:55 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. aug. 29., kedd 09:37
Hozzászólások: 6093
Ex, nem értem ezt a Sztalkernek írt mondatodat, kifejtenéd?

A feltétel nélküli szeretetről inkább veled értek egyet


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. nov. 06., csütörtök 09:19 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 21:15
Hozzászólások: 4790
Tartózkodási hely: Budapest
Erika írta:
Ex, nem értem ezt a Sztalkernek írt mondatodat, kifejtenéd?

A feltétel nélküli szeretetről inkább veled értek egyet
Igazad van, itt most tisztázni kellene, hogy mit értünk feltétel nélküli szeretet alatt, mert lehet, hogy egyébként mindhárman egyetértünk.
Számomra a jelzővel ellátott szeretet kevesebb mint a szeretet általában.
A szeretet alapja az agapé szeretet, Isten szeretete, tulajdonképpen Ő maga. Az önmagában feltétel nélküli, annyiban, hogy Jézus mindenkiért odaadta önmagát feltétel nélkül. Mindenki felé ki van nyújtva a megmentő kéz.

A hétköznapi feltétel nélküli szeretet kifejezésre nekem egy mindennet megengedő majomszeretet ugrik be, ami viszont nagyon nagy károkat tud okozni "feltétlenül szeretett" alanyon, vagyis szerintem az nem szeretet.
Az igazi szeretet viszont sokszor konliktusokkal és harcokkal, fegyelmezésekkel büntetésekkel jár, amit lehet, hogy a világ nem is fog szeretetnek nevezni, vagy feltételes szeretetnek tartja.
Én így értettem. :)
üdv
ex


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. nov. 06., csütörtök 13:24 
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 21., szombat 17:24
Hozzászólások: 337
Tartózkodási hely: Veresegyház
"De miképen az egyház engedelmes a Krisztusnak, azonképen az asszonyok is engedelmesek legyenek férjöknek mindenben."

azt hiszem itt lesz az a bizonyos kutya elvermelve. per pill. az egyház is ezerfelé szétszakadva, önmagáról és hivatásásáról ezerfélét gondolva és hirdetve, de valahol mégis csinálja a dolgát, valami titkosterv szerint. mi is "nyugodtan" mondhatjuk, csak olyanok vagyunk mint ő. :wink:

engedelmeskedni a hagyományos szóhasználatban azt jelenti, elfogadni és teljesíteni a másik akaratát. ezt olyan egyoldalúan ahogyan az idézet utasítja, főleg minden helyzetben nem állja meg a helyét de net ezt is remekül helyretette. nála van a két pont.

_________________
szerintem...


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. nov. 06., csütörtök 13:59 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 21:15
Hozzászólások: 4790
Tartózkodási hely: Budapest
sztalker írta:
engedelmeskedni a hagyományos szóhasználatban azt jelenti, elfogadni és teljesíteni a másik akaratát. ezt olyan egyoldalúan ahogyan az idézet utasítja, főleg minden helyzetben nem állja meg a helyét de net ezt is remekül helyretette. nála van a két pont.

A kölcsönös engedelmeskedés viszont kizárja ezt "a hagyományos" értelmezést. Inkább azt jelenti, hogy egymás méltóságának kölcsönös tiszteletben tartása, vagyid az egyik fél határozott dominanciája ellenére, az elnyomás ki van zárva ebből a modellből.

Egyébként pedig szerintem az Egyház nincs ezerfelé szakadva, csak az egyházak, felekezetek. :)
üdv
ex


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. nov. 06., csütörtök 14:16 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 01., péntek 19:22
Hozzászólások: 4328
exrefis írta:
A hétköznapi feltétel nélküli szeretet kifejezésre nekem egy mindennet megengedő majomszeretet ugrik be, ami viszont nagyon nagy károkat tud okozni "feltétlenül szeretett" alanyon, vagyis szerintem az nem szeretet.
Az igazi szeretet viszont sokszor konliktusokkal és harcokkal, fegyelmezésekkel büntetésekkel jár, amit lehet, hogy a világ nem is fog szeretetnek nevezni, vagy feltételes szeretetnek tartja.


Te milyen feltételekkel szereted a gyermekedet? Ha rossz fát tesz a tűzre, akkor máris feltételes lesz a szereteted? Vagy netán marad feltétel nélküli akkor is, ha nagy bajok vannak azzal a gyerekkel? Ha ezt tisztáztad, akkor máris példát kapsz arra, hogy milyen is az a feltétel nélküli szeretet, amely nem majomszeretet, amely elviseli a bajokat, konfliktusokat is.

A bajok, konfliktusok éppen segítenek megértetni veled azt, hogy milyen is a te feltétel nélküli szereteted.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. nov. 06., csütörtök 14:21 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 21:15
Hozzászólások: 4790
Tartózkodási hely: Budapest
rosta írta:
exrefis írta:
A hétköznapi feltétel nélküli szeretet kifejezésre nekem egy mindennet megengedő majomszeretet ugrik be, ami viszont nagyon nagy károkat tud okozni "feltétlenül szeretett" alanyon, vagyis szerintem az nem szeretet.
Az igazi szeretet viszont sokszor konliktusokkal és harcokkal, fegyelmezésekkel büntetésekkel jár, amit lehet, hogy a világ nem is fog szeretetnek nevezni, vagy feltételes szeretetnek tartja.


Te milyen feltételekkel szereted a gyermekedet? Ha rossz fát tesz a tűzre, akkor máris feltételes lesz a szereteted? Vagy netán marad feltétel nélküli akkor is, ha nagy bajok vannak azzal a gyerekkel? Ha ezt tisztáztad, akkor máris példát kapsz arra, hogy milyen is az a feltétel nélküli szeretet, amely nem majomszeretet, amely elviseli a bajokat, konfliktusokat is.

A bajok, konfliktusok éppen segítenek megértetni veled azt, hogy milyen is a te feltétel nélküli szereteted.
Ha az egész hozzászólásomat elolvasod, akkor belátható, hogy ennek a felvetésednek nincs semmi értelme. Miután elmondtam, hogy mit jelent nálam ez, mi értelme van egy másik értelmezést számonkérni? :)
ex


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. nov. 06., csütörtök 14:53 
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 21., szombat 17:24
Hozzászólások: 337
Tartózkodási hely: Veresegyház
Erika írta:

mi, feleségek nemcsak oldalbordák vagyunk, de koronák is szeretnénk lenni/a derék asszony koronája az ő férjének/.



az én koronámon időnként csálé a kereszt... :wink:

Erika írta:
Feltétel nélkül szeretni kell- ezt már 25 év házasság után kezdem érteni...az elején erre az utasításra nem volt szükség ...aztán az évek során egy-két helyzetnél nagyon hasznos tanácsnak bizonyult férjnek-feleségnek egyaránt...


sztem a feltétel nélküli szeretet kegyelmi ajándék, ami nagyon jó ha megadatik és akkor a legnagyobb bajból is segít kiszabadulni. amúgy lehet egy irány is aminek az elérése felé törekedhet az ember, de különösen ha a másik valami miatt agresszív és támadó, akkor nagyon nehezen kivitelezhető. ha érzéseinket elfojtjuk és csak azt mantrázzuk hogy "szeretnem kell szeretnem kell" abból meg akár gyomorfekély is lehet (és akkor még jól jártál). de persze ha mindíg és rögtön kimondjuk amit érzünk és gondolunk a másikról az is lehet sok baj forrása. szóval szeretni művészet és kegyelem egyszerre, ihlet és hit is kell hozzá és sok sok kitartás, munka.

ex, mondhatjuk hogy az egyház az Egyház nincs szétszakadva, de kis túlzással olyan lenne ez mintha azt mondanánk nem váltunk el csak különélünk. Makarenkó ír könyvében a Pedagógiai hőskölteményben egy öreg mindenesről aki ha valami bombasztikus szovjet frázist hallott (s ebből volt bőven) mindíg ezt mondogatta: teoretice úgy van, node praktice!

_________________
szerintem...


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. nov. 06., csütörtök 15:12 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 01., péntek 19:22
Hozzászólások: 4328
exrefis írta:
Ha az egész hozzászólásomat elolvasod, akkor belátható, hogy ennek a felvetésednek nincs semmi értelme. Miután elmondtam, hogy mit jelent nálam ez, mi értelme van egy másik értelmezést számonkérni? :)


Te erőlteted a majomszeretet jelzőt az amerikai által feleségünk iránt szükségesnek tartott feltétel nélküli szeretetre, a hétköznapi szeretetre. Ez olvasható ki a hozzászólásodból. Válaszoltam rá, miszerint a feltétel nélküli szeretet, a gyerek példából adódóan is nem majom szeretet. Több annál, pedig nem égi, hanem hétköznapi szeretetről van szó.

Semmit sem kérek számon, nem adtam másik értelmezést, hanem példát mutattam arra, hogy ez a feltétel nélküli szeretet egy mindennapi, hétköznapi dolog anélkül, hogy pejoratív jelzőket kellene hozzá illeszteni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. nov. 06., csütörtök 16:24 
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 21., szombat 17:24
Hozzászólások: 337
Tartózkodási hely: Veresegyház
Idézet:
Az atyaság, apaság nagyon mélyrepülésben van nálunk. Egy sot társadalmi problémának is ez a gyökere szerintem.
Az egyházak elnőiesedése is összefügg ezzel, csk nem tudni mi volt előbb a tyúk, vagy a tojás. Talán ez is kiderülhetne.

ha a házas életet kiveséztük talán inkább erről kéne replikázni. sokat gondolkoztam én is azon miért nőiesedtek el az egyházak és hogy ez feltétlenül baj-é? a zsidó vallás még nagyon macsó volt, bár már ott is feltűnt egy egy nagyszerű asszony, mégis valami morális alsóbbrendűséget szimatol az ember. a keresztyénségnek már a bölcsőjénél (nota bene) asszonyok bábáskodtak s a katolikus dogmatika (egyik ága) mára már társmegváltói szintre emelt egy hölgyet. a protestantizmus ugyan szintén hősies férfinakvaló küzdelemmel vette kezdetét, de a pietizmus a hangsúlyt áthelyezte az érzelmek megélése és megvallása irányába, ami megint nem tett jót a férfiak hitéletének. a szelídség a szeretetközpontúság az engedelmesség az alázat lássuk be inkább női "praktikák" a férfi harcol a nő imádkozik (hogy mit kapok én ezért a fejemre!) a diktatúrában egy férfi ha jót akart magának nem nagyon járt templomba, a feleségének ezt inkább elnézték. gyermekeikbe aztán már ez a minta rögzült, és mára már a szószéken is egyre több a női versenyző (kivétel kárpátalja. :cry: ) hogy egy nő lehet jó prédikátor azt tudjuk (hallgatjuk őket nap mint nap :wink: ) de biztos hogy gyülekezetvezetőnek is beválik (épp az előző hozzászólások fényében)?
mi a véleményetek?

_________________
szerintem...


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 184 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Style by phpBB3 styles, zdrowe serce ziola
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség