Időzóna: UTC + 1 óra




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 22 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2
 

Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2008. nov. 29., szombat 15:43 
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 21., szombat 17:24
Hozzászólások: 337
Tartózkodási hely: Veresegyház
A Szentírás elvont fogalmak bemutatására gyakran alkalmaz hasonlatokat. De egy hasonlat és a tárgya (amit ábrázolni akar) nincs szerves elválaszthatatlan egységben, ezért gond nélkül alkalmazható egy egészmás fogalom kiábrázolására is, ha jellegénél fogva arra is alkalmas. A kovász így lehet egyszerre jó és rosz jelenségek lelkületek áramlatok ábrázolására alkalmas eszköz az Úr kezében, miközben ő maga egy semleges táplálék kiegészítő. a kivonuláskor nem volt idő a használatára, ezért lett fontos emlékjel a mellőzése a páska vacsora alkalmával. ettől még a hétköznapokban gond nélkül fogyasztották a zsidók lelkiismeretfurdalás nélkül. ha rothadást okozó gombaspórák keveredtek bele akkor tönkretette az ételt, de ha a kovász jó volt akkor az étel is "új" testet öltött általa.
Ez így nagyon szájbarágós de ha már megkérdezted leírtam. Nem tudom jól értettem-e a dilemmád lényegét?

_________________
szerintem...


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. nov. 29., szombat 15:43 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 08:52
Hozzászólások: 4464
Isten akarata szerint való könyv a Biblia :)

az összes többi "magyarázat" (beleértve az írott, és szószékről elhangzó magyarázatot is) arra szolgál, hogy az ÍROTT IGÉt az ÉLŐ IGE értelmezze benned, aki Krisztus :)


kovász-ügyben: MA ugyanezt úgy mondanák, hogy olyan mint a VÍRUS: kicsiben indul, és mindent elborít, ha elkezd terjedni


önmagában egy JÁRVÁNY lehet pozitív is: ilyen volt a nők felszabadulása, EGYSZER CSAK minden nő akart TANULNI :)

_________________
/mT


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. nov. 29., szombat 15:49 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 29., vasárnap 16:25
Hozzászólások: 2935
Tartózkodási hely: bp
Amit még fontos tudni, hogy mi a jó és mi a rossz kovász.
A jó kovászt Jézus adja, ami az Isten Országa (Úrsága) Ha ez teljesedik ki az ember életében, az jót eredményez, áldást ad az embernek és környezetének.
A rossz kovász a farizeusoktól kapható, ami a képmutatás, ha ez terebélyesedik, az nagyon romboló, pusztító.

_________________
Békesség Istentől


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. nov. 29., szombat 18:52 
Offline

Csatlakozott: 2008. okt. 11., szombat 13:01
Hozzászólások: 18
Tartózkodási hely: úton
Igaziból mind2 érdekel, maga a kovász is, meg az is, h mit olvassunk a Biblia mellett.
Mert én úgy érzem, h szükségem van ilyen értelmezésekre (ahogy Net mondta). Azt értem, h a Bibliát nem pótolja semmi, de én nem is pótolni szeretném. :)
Egy könyvben azt is olvastam, h egy kiadó szerint ez a dolog a kovászról, hogy a Szentírásban mindig gonoszat jelöl. Én nem vagyok olyan nagyon járatos ebben, bár már jó ideje olvasok Bibliát. Mégis úgy éreztem, h a Lk 13,21 és a Mt 13,33 az nem negatív, h az Úr Jézus itt úgy értette, h az Ő országa olyan, h először nem is látszik, és nagyra nő, meg ahogy mondtátok, h átlényegíti a tésztát... de egy bizonyos B. könyve szerint rosszul gondoltam. Nem a könyvet akarom lejáratni, bár az megfordult a fejemben, h akkor lehetnek benne más dolgok is, amit nem tudom hogy vegyek... vagy mindent fenntartással olvassunk? :töriafejét: :roll:
Vagy, ha valaki újjászületik, akkor fogja tudni a Lélek által, h mit olvasson és mit ne?

_________________
"hope for the hopeless
hope for them all
... Jesus
the Hope for us all"


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. nov. 29., szombat 23:13 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 21:15
Hozzászólások: 4790
Tartózkodási hely: Budapest
gilloth írta:
Igaziból mind2 érdekel, maga a kovász is, meg az is, h mit olvassunk a Biblia mellett.
Mert én úgy érzem, h szükségem van ilyen értelmezésekre (ahogy Net mondta). Azt értem, h a Bibliát nem pótolja semmi, de én nem is pótolni szeretném. :)
Egy könyvben azt is olvastam, h egy kiadó szerint ez a dolog a kovászról, hogy a Szentírásban mindig gonoszat jelöl. Én nem vagyok olyan nagyon járatos ebben, bár már jó ideje olvasok Bibliát. Mégis úgy éreztem, h a Lk 13,21 és a Mt 13,33 az nem negatív, h az Úr Jézus itt úgy értette, h az Ő országa olyan, h először nem is látszik, és nagyra nő, meg ahogy mondtátok, h átlényegíti a tésztát... de egy bizonyos B. könyve szerint rosszul gondoltam. Nem a könyvet akarom lejáratni, bár az megfordult a fejemben, h akkor lehetnek benne más dolgok is, amit nem tudom hogy vegyek... vagy mindent fenntartással olvassunk? :töriafejét: :roll:
Vagy, ha valaki újjászületik, akkor fogja tudni a Lélek által, h mit olvasson és mit ne?

Kedves Gilloth!
A kovász példázat egy szellemi törvényszerűséget mutat be. Lehet jó és rossz dolog is, ahogy az idézett igékből is egyértelmű, de a hasonlat önmagában semleges.
Pont úgy ahogy a vetés aratás törvénye. Önmagában semleges, a lényeg, hogy mit vet az ember, mert azt fogja aratni is.
üdv
ex


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. nov. 29., szombat 23:22 
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 21., szombat 17:24
Hozzászólások: 337
Tartózkodási hely: Veresegyház
kedves Gil!

szerintem a legjobb ha közösségbe jár az ember, ahol a kérdéseit egyből fel is teheti az arra illetékes lelkésznek. akár arról is mit olvasson a Biblia mellé. mi itt elég sokfélék vagyunk és ha valaki most itt egy könyvet ajánlana, lehet hogy valaki rögtön rátromfolna, hogy mindent csak azt ne! azzal te se lennél kisegítve. persze ha van még konkrét kérdésed szívesen segítünk :wink:

_________________
szerintem...


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. dec. 02., kedd 10:57 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. aug. 29., kedd 09:37
Hozzászólások: 6093
Kedves Gilloth!

Elsősorban az újjászületett embernek arra van szüksége, hogy engedje , hogy az írott Ige minél jobban átitassa, átvilágosítsa, magyarázatot adjon a benne lévő kérdésekre. Ezért minél több időt fordíts az Ige olvasására- és kérd, hogy a Szentlélek meg is magyarázza azt. Amit pedig megértesz,a gyakorlatban azt alkalmazd, olyan változtatásokat vigyél végbe a személyes életedben, amiről az Ige meggyőzött. pl. hogy valamiről eddig pozitívan gondolkodtál, az Ige viszont megérteti veled, hogy az helytelen, akkor engedj ennek a vezetésnek. Minél határozottabb engedelmességgel felelsz az így megértett dolgoknak, annál határozottabb gyakorlati útmutatást is megértesz az Igéből: lesznek kapcsolatok, amikre az Ige nemet mond, s akkor bár fájó szívvel, de neked is nemet kell mondanod, és lesznek kinyílt ajtók, ahol bár vonakodsz , de be kell lépned rajta.
Nagyon fontos a közösség- az Ige hallgatása,majd annak szűkebb körben való elmélyítése, ahol kérdezhetsz, imádkozhattok konkrét dolgokért, erősíthetitek egymást azzal, hogy elmondjátok, ki hogyan tapasztalta meg azt, hogy az adott szituációban Isten aktív résztvevő volt- ez nem feltétlenül csak abban mutatkozik meg, hogy minden kérésünket jóváhagyja, beteljesíti..sőt!
Az írott keresztyén irodalom azért jó, mert nem ülhetek Spurgheonnal, Chambersszel, Victor Jánossal,Trausch Lizával, Szabó Andorral..és még sorolhatnám, egy bibliaórán, de elolvashatom, hogy az adott Igéről vagy kérdésről mi volt a látásuk, véleményük.
Én konkrétan így sokat merítettem a Chambers Krisztus mindenek felett napi áhítatai olvasásából- elérhető a Csendes percek topik elején, vagy a Mackintosh Mózes könyvének magyarázataiból -mivel annakidején még nem volt elég példány- a barátom azokat az oldalakat, amik őt is megérintették lemásolta, s levélben elküldte.
Fontosak a hitből fakadó jócselekedetek is,ezek aztán automatikusan megjelennek. De ahogy a növénynél első és állandóan fontos rész a gyökér,a meggyökerezés,ami tulajdonképen láthatatlan, ugyanúgy a hívő embernél is legfontosabb a belső kamrában a Krisztussal való egység ápolása.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 22 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 14 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Style by phpBB3 styles, zdrowe serce ziola
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség