Időzóna: UTC + 1 óra




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1493 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5 ... 100  Következő
 

Szerinted melyik a helyesebb?
a GYERMEKEK megkeresztelése 43%  43%  [ 26 ]
a FELNŐTTKORI bemerítkezés 57%  57%  [ 34 ]
Szavazatok száma : 60

keresztelés vs. bemerítkezés
Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2006. nov. 12., vasárnap 17:32 
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 13., péntek 14:02
Hozzászólások: 174
Tartózkodási hely: Budapest, Rákosborzasztó (É.sz. 47°29'42.86'', K.h. 19°15'51.77'')
Először a teológia című topikban akartam feltenni ezt a kérdést, de úgy döntöttem, hogy megér egy külön topikot. Tegnap voltam egy ifikonferencián, ahol a csoportos beszélgetésen előkerült a téma és arról beszélgettünk, hogy a keresztelés/bemerítkezés egy jelkép, méghozzá annak a jelképe, hogy valaki megtért. Az egyik srác mondott egy hasonlatot, ami nagyon tetszett; a házzassághoz hasonlította a megtérést és a gyűrűhöz a keresztelést/bemerítkezést. Tehát a k./b. azt jelképezi, hogy Krisztushoz tartozom, ahogyan a gyűrű azt, hogy ahhoz a bizonyos illetőhöz tartozom. Nos erről szerintem senki más nem dönthet rajtam kívül. Tehát ha úgy döntök, hogy feleségül veszek valakit, akkor ezután vesszük meg a gyűrűt és házasodunk meg és nem fordítva. Hasonlóképpen gondolkozom én a k./b.-ről. Ezt továbbgondolva arra jutottam, hogy a gyermekkeresztség igazából olyan, mintha a szüleim és mondjuk Katika szülei úgy döntöttek volna gyermekkorunkban, hogy mi ketten össze fogunk házasodni. Aztán megvan rá az 1% esély, hogy pont Katikába leszek szerelmes és őt fogom feleségül venni (a többi 99-ről most ne beszéljünk). Nos ugyanebben a helyzetben vagyunk mi a keresztyénséggel. Minden embert megkeresztelnek, olyat is, akinek a szülei évente 2-szer voltak temploban, aztán jó, ha az 1%-ukból tényleg hívő lesz. Nos én ebben az 1 %-ban vagyok benne. És akkor felmerül a kérdés, hogy felhasználjam-e azt a bizonyos gyűrűt, amit még a szüleim adtak nekem, hogy majd azzal vegyem el Katikát? Vagy talán ezesetben egy saját gyűrűt akarnék, ami tényleg azt jelképezi, hogy szerelmes lettem abba a lányba és tényleg annak a döntésnek a következményeként vettem meg, hogy el akarom venni azt a lányt.
Nos én református vagyok és nem is akarok más lenni, félreértés ne essék. És nem akarok senkit megbotránkoztatni, hanem egy vitát akarok elindítani, amire mindenki leírhatja a véleményét,amiből megismerhetjük egymás véleményét és tanulhatunk egymástól.
Nos egyelőre én úgy vagyok a dologgal, hogy elfogadom azt az utat, amit még a szüleim kijelöltek számomra a kereszteléssel. És hálás vagyok az Úrnak, hogy abban a bizonyos 1%-ban vagyok. De helyesebbnek tartanám azt, ha érett fejjel mindenki maga dönthetne saját sorsáról.
Nem is a jelkép milyenségéről akarnék vitatkozni (tehát, hogy teljesen alá kell-e merülni vagy elég a három leöntés), hanem a sorrendről (ezért is írtam nagybetűvel a szavazásnál a "gyermek" és a "felnőttkori" szavakat, hogy nem a módján van a hangsúly). Tehát, hogy először megtérni kell és utána k./b. vagy fordítva. Az alábbi igéből pl. az előbbi derül ki:
Márk 16, 16 írta:
"Aki hisz és bemerítkezik, az üdvözül."
(direkt ezt a fordítást írtam, ugyanis az eredeti szövegben a "baptisztheisz" szó áll)
Azért azt megemlíteném, hogy eredetileg az ősegyházban felnőtteket merítettek be és víz alá is merítették őket. Később, nagy szárazságok idején, amikor egyszerűen nem volt annyi víz, amibe bele lehessen merülni, akkor kezdték el csak lelocsolni a fejet. Bár igeileg helyesebbnek tartom az alámerülést, úgygondolom, hogy végülis nem a jelkép a lényeg. Ha pl. visszatérek a gyűrűs példára, akkor azt kell mondanom, hogy végülis mindegy, hogy milyen a gyűrű, akárt lehetne műanyagból is, senkit ne akadályozon meg a házasságban az, hogy nincs pénze több százezres gyűrűre. Viszont Bill Gates-től elég furcsa lett volna, ha egy műanyaggyűrűvel áll elő szíve hölgye előtt. Tehát úgy gondolom, hogy nekünk, akiknek van vizünk bőven, miért kéne átalakítanunk a jelképet? De erre csak kitértem, igazából a tudatos döntés lényegéről illetve a hitre jutás és k./b. sorrendjéről szeretnék vitatkozni.
Persze mindezekre lehet at mondani, hogy ott van a konfirmáció, ami megerősítés és igazából a keresztelés beteljesülése. Ez OK, de tapasztalataim alapján nem azok járnak konfirmáció előkészítőre, akiket érdekel is. Jó ha a konfirmálók egyharmada ottmarad a gyülekezetben. A többiek pedig fogalmam sincs, miért jártak, talán a szülők küldték őket.
Tehát a konfirmálással még mindig az a helyzet, hogy először konfirmálunk, aztán esetleg hitre jutunk. Meg eleve azt nem értem, hogy miért kell kettébontani ezt a sákramentumot. Tehát csecsemő korában, (amikor még nem tud tiltakozni szegény) leöntik vízzel, aztán 13-15 év múlva ezeknek egy kis része elmegy a konfirmálásra és ezek egy részéből gyülekezeti tag lesz. Szóval mi értelme kettébontani egy sákramentumot? Amikor erről szó sincs a Bibliában. Az ellenkezőjéről viszont igenis van szó benne.
Szóval keresztelés vs. bemerítkezés. Várom a hozzászólásokat.

_________________
"Bizony boldog ember, akit Isten megfedd! A mindenható fenyítését ne vesd meg! Mert ő megsebez, de be is kötöz, összezúz, de keze meg is gyógyít." Jób 5, 17-18


A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára Teomo 2006. nov. 12., vasárnap 20:12-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2006. nov. 12., vasárnap 17:38 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 29., péntek 15:30
Hozzászólások: 2408
Nekem nem jelkép, hanem a hitbeli cselekvések első lépése.
A hitben járás megkezdése ezzel indul, ez az ajtó, hogy ne a kerítésen menjek be.
Hiszem, hogy meghaltam Krisztussal és amikor kijöttem a vízből a világ ott maradt. és én élek Krisztusban.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2006. nov. 12., vasárnap 17:44 
Újonnan születés Ige és Lélek által.

Aztán jöhet a jelkép, a ceremónia.
A házasság kötés nem a templomban dől el. Nem ott gondolják ki a felek, hogy igen vagy nem. :-)
Oda már csak azért mennek, hogy mindenkinek elmondják:
Az Úr előtt igent mondtunk egymásra!

A régebbi felekezetekben a víz JELKÉP. Krisztus vérének jelképe. (a legkisebb gyermekem még nincs megjelölve ezzel a jelképpel, mert nem kötött házasságot az Úrral))
Az új egyházakben a víz az újonann születés jelképe Krisztus vére által, ......vagy maga az a H2O a tisztulás anyaga?

Ezért nem tudok szavazni, bocs....


Vissza a tetejére
  
 

HozzászólásElküldve: 2006. nov. 12., vasárnap 17:50 
Amikor Pál először megkérdezte az Urat, hogy "Mit akarsz hogy cselekedjek?" az Úr ezt mondta neki:
Menj el, keress egy kád vizet, merülj bele, majd gyere ki belőle, olyan jó érzés lesz....
Ez lesz az első hitbeli cselekedeted.
A latornak is jobb lett volna, ha van ott egy gyülekezeti vezető, akinél van egy felfújható medence, hogy hitre jutását követően lehessen hitre épülő cselekedete.
Ehelyett neki az volt az első hitre épülő cselekedete, hogy a kereszten lemondott a dicsőségéről, bevalotta, hogy jogosan függ ot és azt is elmondta, hogy Jézus viszont Szent!

Ha valaki azt gondolja, hogy a hitbeli cselekedet első lépése ott kezdődik, hogy megfürdöm, akkor én ezt pár napos koromban megtettem.
Egyedül talán pár évesen fürödtem először.

Péter


Vissza a tetejére
  
 

HozzászólásElküldve: 2006. nov. 12., vasárnap 17:55 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 08:52
Hozzászólások: 4464
HÖHÖ...

véleményem szerint EZ az a hangvétel, amivel nem érdemes folytatni...

ha megengeded, nem "veszem fel a kesztűt"...

inkább hadd mondjak egy alapigét:


Márk 16,16. A ki hiszen és megkeresztelkedik, idvezül; a ki pedig nem hiszen, elkárhozik.

nem szerepel benne, hogy "aki nem (jól) keresztelkedik meg, elkárhozik"

ugye?

_________________
/mT


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2006. nov. 12., vasárnap 18:00 
A "keresztelkedikről" is írnók Jézus szerint és nem János szerint és nem szvsz és nem szv-dsz.

Jézus hozzájuk lépett, és így szólt: "Nekem adatott minden hatalom mennyen és földön.
Menjetek el tehát, tegyetek tanítvánnyá minden népet, megkeresztelve őket az Atyának, a Fiúnak és a Szentléleknek nevében, tanítva őket, hogy megtartsák mindazt, amit én parancsoltam nektek; és íme, én veletek vagyok minden napon a világ végezetéig."


Vissza a tetejére
  
 

HozzászólásElküldve: 2006. nov. 12., vasárnap 18:03 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 29., péntek 15:30
Hozzászólások: 2408
Miért nem emeled ki, hogy kinek a nevében mit kell tenni, nem érdekes? :wink:


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2006. nov. 12., vasárnap 18:15 
Mindenki üdvözült, aki valamelyik új felekezetben megmártózott egy kád vízben?


Vissza a tetejére
  
 

HozzászólásElküldve: 2006. nov. 12., vasárnap 18:18 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 29., péntek 15:30
Hozzászólások: 2408
A mártózás és a hitbeli cselekvés nem ua, de van aki igyekszik Isten dolgát bagatelizálni.
Nem volt jobb Ábel mint Káin, de Ábel figyelt Isten kijelentésére, és azt komolyan vette.

Meg is ölték :wink:


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2006. nov. 12., vasárnap 18:24 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 08:52
Hozzászólások: 4464
mindenki üdvözül, akit pár napos korában lelocsolnak egy kevés vízzel?

(tényleg EZEN A SZINTEN szeretnéd folytatni?????)

moderáljatok ki, csak IDEGESÍT ez a fröcsögő cinizmus:
EMBER!! egy baptistának EZ A HITE LÉNYEGE (ez persze BAJ, mert nem kéne hogy így legyen, de ettől még ez van)

_________________
/mT


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2006. nov. 12., vasárnap 18:32 
A ref.-nek meg az, hogy az a kis víz Jézus vérének jelképe.

Nekem is az fáj a legjobban, amikor a hitem alapját támadják, de akkor omlik le minden, ami nem arra az alapra épül, ami a Kőszikla.

Mindenkitől bocsánat, de tényleg érdekel.....
Azt gondoljátok mindenki üdvözül, aki egy új felekezetben bemerítkezik?
Aki hisz és bemerítkezik? Miben hisz? A bemeritkezésben?

Bocsánat, bocsánat, bocsánat csak tudni szeretném és igyekszem nem cinikus lenni, kösz Tamás!

Bocsánat...


Vissza a tetejére
  
 

HozzászólásElküldve: 2006. nov. 12., vasárnap 18:36 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 29., péntek 15:30
Hozzászólások: 2408
Miben hitt a Szerecsen komornyik, miért azt kellett tennie, miért volt ez annyira fontos, hogy Filepet elragadta a Szent Szellem a szolgálata színhelyéról és letette egy kietlen poros úton.
Miért ha ez nem fontos hitbeli cselekvés?
Miért?
Miért?
Miért?


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2006. nov. 12., vasárnap 19:25 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 08:52
Hozzászólások: 4464
Idézet:
Azt gondoljátok mindenki üdvözül, aki egy új felekezetben bemerítkezik?

ugyebár... innen származik az ANAbaptista (ÚJRAkeresztelő) CSÚFNÉV...

hát nem... ha eddig nem volt világos: NEM a keresztelés/bemerítés az üdvösségszerző cselekedet!!!

ezt az "új felekezetet" meg lécci felejtsd már el...
ennek ehhez SEMMI KÖZE:
anyám pl. református volt, és lelkészével megbeszélve REFORMÁTUSKÉNT bemerítkezett, mikor erre a látásra eljutott...

Idézet:
Aki hisz és bemerítkezik? Miben hisz? A bemeritkezésben?

szerinted ezt JÉZUS mire értette?
a korabeli gyerekkeresztség-hívőkre? (nem hinném, ugyanis olyanok NEM VOLTAK)
tehát EGYÉRTELMŰEN a megtérésről, és a Krisztusba vetett hitről van szó!!!

_________________
/mT


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2006. nov. 13., hétfő 09:05 
Köszönöm a válaszokat!

Lehetséges, hogy valaki 40 évesen csecsemő keresztségben részesül, azaz nem hisz Krisztusban, hanem valami másban és úgy merítkezik be? (pl. a bemerítkezésben, lelkészében, gyülekezet elvárásaiban, stb)

De értem amit mondtatok és én is így gondolom....
A bemerítkezés nem alapja az üdvösségnek, mert azt Jézus szerezte meg ott a Golgotán a kereszten.
:-)

Péter


Vissza a tetejére
  
 

HozzászólásElküldve: 2006. nov. 13., hétfő 09:15 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 29., péntek 15:30
Hozzászólások: 2408
Valóban tökéletesen igazad van Péter, nem alapja.
Csak a realizálása annak aki cselekszi hitből!
Realizálása!
Aki hisz ésssssssssss megkeresztelkedik = bemerül a halál vizébe az feltámad krisztussal, a régiek elmultak és ime újjá lett minden.
Ami megtart minket képmás gyanánt, mint Noé idejében a víz volt a halál és belőle fakadt az új élet.
Isten öl és elevenít, nem fordítva.
Nehéz, nehéz, bizony nagyon nehéz a hit útja, de ami nehéz, azt kell adni az Úr Jézus Krisztusnak.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1493 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5 ... 100  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 17 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Style by phpBB3 styles, zdrowe serce ziola
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség