Időzóna: UTC + 1 óra




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 194 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13  Következő
 

Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2009. ápr. 06., hétfő 07:34 
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 21., szombat 17:24
Hozzászólások: 337
Tartózkodási hely: Veresegyház
természetesen én sem szeretném ha bezárnák a teológiákat (legfeljebb egy egy teológust :wink: ). én egy olyan akadémia padjait koptattam néhány évig, ahol besugó múltal püspökké lett volt országgyűlési képviselő oktatta az ETIKÁT (amúgy nagyon felkészülten és szellemesen) és lélektelenül tudóskodó szintén ügynökösködött exegéta az újszövetséget (halál unalmasan). mindez jól megfért a miép szimpatizáns dékánnal és az alkoholista harmónium oktatóval, hogy csak a negatív példákat soroljam. voltak persze átadott életű alázatos hívő tanárok is és a felvételt nyert diákok is legalább ilyen sokfélék voltak. saját üstökénél fogva ez a társaság sem tudja kihúzni magát a mocsárból, én mégis azt láttam hogy jelen van az Úr és ha kell majd biztosan be is fog avatkozni.

"bárkinek felvétele helyett: a Lélek által megszólított, odavezetett és megpróbált(!) emberek "okítása"? ezt szerintem érettségi után álló, mondhatni még tejfölösszájú gyerekekről lévén szó elég nehéz megvalósítani. az már talán bölcsebb lenne, ha szétválasztanák a teológusképzést a lelkészképzéstől, mert a két szakma nagyon nem ugyanaz (szép új magyarsággal megmondva a tutit). rengeteg frusztrációtól megkímélnék a hallgatókat.nyulak és oroszlánok helyett koncentráljunk a bárányokra (azok meg hallgatnak...)

_________________
szerintem...


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. ápr. 06., hétfő 07:51 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 08:52
Hozzászólások: 4464
izgalmas probléma az ALKOHOLISTA HŐSÖK képzése (bocsánat-bocsánat, én csak MEREM idézni Ézsaiást):

Idézet:
Kit tanít tudományra? A tanítást kivel érteti meg? A tejtől elszakasztottakkal-é és a csecstől elválasztottakkal-é?
Mert minden asztal telve undok okádással, úgy hogy hely sincs a nélkül.

Ama napon a seregek Ura lesz ékes koronája és dicsőséges koszorúja népe maradékának;
És ítéletnek lelke annak, a ki az ítélőszékben ül, és erősség azoknak, a kik visszanyomják a kapuig az ellenséget.
De ezek is tántorognak a bor miatt, és szédülnek a részegítő italtól: pap és próféta tántorog részegítő ital miatt, a bor elnyelte őket, szédülnek a részegítő ital miatt, tántorognak a jövendőlátásban, és inognak az ítéletmondásban

_________________
/mT


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. ápr. 12., vasárnap 19:43 
Offline

Csatlakozott: 2009. márc. 07., szombat 23:14
Hozzászólások: 222
Tartózkodási hely: Tiszakeszi
Dear net2 - nem tudom megállni :wink: hogy le ne reagáljam:
Annak idején debiben a teológósok nevű állatfaj a nagy-Brehm szerint is 2 alfajra oszlott:
a/ piések (pietisták) és b/ piások ! (sapienti sat!)

_________________
Salom aléhem - mijjószéf :roll:


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. ápr. 12., vasárnap 22:00 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2007. okt. 25., csütörtök 20:49
Hozzászólások: 1814
Miskolczy József írta:

Annak idején debiben a teológósok nevű állatfaj a nagy-Brehm szerint is 2 alfajra oszlott:
a/ piések (pietisták) és b/ piások ! (sapienti sat!)




-Ez panasz, vagy dicsekvés ? :wink: - Netán, megkérdezhetem, ( :?: )
melyik csoportba voltál szíves sorolni magadat ? (Ha már Cyránosdit
játszunk... :) )

L.

_________________
"A teljes Irás Istentől ihletett."
2.Tim.3,16


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. ápr. 12., vasárnap 22:12 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2007. okt. 25., csütörtök 20:49
Hozzászólások: 1814
sztalker írta:

"bárkinek felvétele helyett: a Lélek által megszólított, odavezetett és megpróbált(!) emberek "okítása"? ezt szerintem érettségi után álló, mondhatni még tejfölösszájú gyerekekről lévén szó elég nehéz megvalósítani. az már talán bölcsebb lenne, ha szétválasztanák a teológusképzést a lelkészképzéstől, mert a két szakma nagyon nem ugyanaz (szép új magyarsággal megmondva a tutit). rengeteg frusztrációtól megkímélnék a hallgatókat.nyulak és oroszlánok helyett koncentráljunk a bárányokra (azok meg hallgatnak...)



--Nagyon jó ötlet !!! - beadhatnád újitásnak,- mostmár "csak" az a
kérdés,- választható, vagy diktált lenne a - felvétel ??? :wink: Vagyis,
hol az a "bölcs", aki ezt a "tf.száju gyerekek", vagy az "ilyen-olyan okítók"
közül előre eldönthetné...

-Komolyra fordítva: Szerinted mi a különbség az egycélú, kétféle képzés
között ? Tananyagban, vagy végcélban ?


L.

_________________
"A teljes Irás Istentől ihletett."
2.Tim.3,16


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. ápr. 13., hétfő 07:33 
Offline

Csatlakozott: 2009. márc. 07., szombat 23:14
Hozzászólások: 222
Tartózkodási hely: Tiszakeszi
Loisz írta:
--Nagyon jó ötlet !!! - beadhatnád újitásnak,- mostmár "csak" az a
kérdés,- választható, vagy diktált lenne a - felvétel ??? :wink: Vagyis,
hol az a "bölcs", aki ezt a "tf.száju gyerekek", vagy az "ilyen-olyan okítók"
közül előre eldönthetné...
-Komolyra fordítva: Szerinted mi a különbség az egycélú, kétféle képzés
között ? Tananyagban, vagy végcélban ?
L.

Debercen hozzáállása:
Alapképzések, osztatlan mesterképzés
(Katechéta-lelkipásztori munkatárs alapszak, Teológia szak, teológia szak – lelkész szakirány)

2.§

A jelentkezőknek az alábbi okmányokat kell a kitöltött felvételi űrlaphoz csatolni:

* konformációról szóló igazolást,
* a lakóhely szerint illetékes lelkész ajánlólevelét,
* az illetékes lelkész családi érintettsége esetén a lakóhely szerint illetékes esperes ajánlólevelét,
* református gimnáziumok diákjai esetében a lelkészi ajánláson túl a vallástanár ajánló levelét,
* saját kézzel írt önéletrajzot (1,5–2 oldal),
* a 2005. előtt érettségi vizsgát tett jelentkezők esetén érettségi bizonyítványt,
* azok számára, akik nem a felvételi eljárás évében érettségiztek, hatósági erkölcsi bizonyítványt,
* a középiskolai bizonyítvány másolatát,
* a felvételi eljárás évében érettségizők a 12. o. félévi bizonyítvány másolatát,
* felvételi díj befizetését igazoló csekk másolatát (csekk igénylése: Tanulmányi Osztály),
* a többletpontok beszámítására való jogosultságot igazoló dokumentumokat.


3.§

A teológia szak – lelkész szakirányra jelentkezők esetében két évnél korábbi konfirmáció igazolása szükséges. Ezen a szakon más egyházkerületből érkező jelentkező esetén az illetékes püspök hozzájárulását is kérjük a felvételi űrlaphoz csatolni.


4.§

1) A hallgatók felvételéről az Szenátus által kijelölt, legalább öt tagú Felvételi Bizottság dönt.

2) A felvételi eljárás részei:

a)Alkalmassági vizsga: célja a jelöltek motivációjáról és általános felkészültségéről, tájékozottságáról, egyházi kötődéséről, református hitvallásos elkötelezettségéről való meggyőződés.
b)Felvételi pontok kiszámítása: célja az alkalmassági vizsgán megfelelt jelöltek szakmai felkészültségének minősítése, rangsor felállítása.


5.§

1) Az alkalmassági vizsgát lefolytató, legalább öt tagú bizottság(ok) munkájában bizottságonként 2 fő hallgató teljes jogú tagként vesz részt.

2) Az alkalmassági vizsgán felmérésre kerül a jelentkezők
Szóbeli kifejezőkészsége;
Írásbeli kifejezőkészsége;
Énekhangja, zenei hallása;
Református hitvallásos elkötelezettségét.

3) Az alkalmassági vizsgák letétele után a Bizottság megfelelt / nem felelt meg minősítéssel, nyílt szavazással dönt a jelölt alkalmasságáról. Szavazategyenlőség esetén a jelöltet megfelelt minősítéssel kell illetni.
***
Kiegészítő alapképzés
(Teológia szak)

12.§

1) A DRHE kiegészítő alapképzésére azok jelentkezhetnek, akik az Egyházak Ökumenikus Tanácsának tagegyházai által fenntartott, államilag akkreditált hazai vagy külföldi, magyar nyelven lelkészképzést folytató főiskolán főiskolai oklevelet szereztek.

2) A szakra a megadott határidőig a DRHE Tanulmányi osztályán kell írásban jelentkezni.

3) A jelentkezőknek az alábbi okmányokat kell a kitöltött felvételi űrlaphoz csatolni:

főiskolai oklevelük másolatát,
saját kézzel írt önéletrajzot (1,5–2 oldal),
felvételi díj befizetését igazoló csekk másolatát (csekk igénylése: Tanulmányi Osztály).

4) A hallgatók felvételéről az Szenátus által kijelölt, legalább öt tagú Felvételi Bizottság a benyújtott okiratok, és az egyetemi alapképzésre jelentkezők alkalmassági vizsgájával egy időben lefolytatott szóbeli meghallgatás alapján dönt.
***
SZAKJAINK ALAP ÉS MESTERKÉPZÉSBEN

Református teológus szak

A 10 féléves református teológus szakon az intézmény olyan református értelmiségi egyháztagokat képez, akik a teológia tudományának magas szintű művelésével szolgálják a Magyarországi Református Egyházat. A szak osztatlan mesterképzésként működik, a kiadott diploma lelkészi szolgálat végzésére nem jogosít fel.



Református teológus-lelkész szak

A református teológus szakra építve a lelkész szakirányú képzésben az intézmény olyan elkötelezett lelkipásztorokat nevel, akik a Magyarországi Református Egyház kötelékében szolgálnak. A képzés ideje 12 félév, amelynek 11-12. szemeszterét a hallgatók segédlelkészként gyülekezetekben az egyetem által felkért szakoktató lelkipásztorok vezetésével végzik.





Katechéta-lelkipásztori munkatárs alapszak (BA)



A szak az új, Bologna-folyamathoz mindenben igazodó három éves alapképzés, melynek elvégzése után Bachelor oklevelet adunk ki. Ezt követően a friss diplomás elhelyezkedhet, vagy folytathatja tanulmányait mester szinten.



Hittanár-nevelő mesterszak (MA)

A DRHE legújabb szakja a 2006 őszén akkreditált hittanár-nevelő mesterszak. A szak a katechéta-lelkipásztori munkatárs BA szakra épül. A képzés a Debreceni Egyetem tanárképzésével szoros együttműködésben valósul meg, a hallgatók a pedagógiai-pszichológiai tantárgyakat a Debreceni egyetemen hallgatják.

Pasztorális szervezetfejlesztés szakirány
________________________
első nekifutásra ennyit tudtam összehalászni a http://www.drhe.hu segítségével... ami bőbeszédű, de szűkszavú (sok szóval keveset mond - érzésem szerint - a minket érdeklő tartalomról).

_________________
Salom aléhem - mijjószéf :roll:


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. ápr. 13., hétfő 07:42 
Offline

Csatlakozott: 2009. márc. 07., szombat 23:14
Hozzászólások: 222
Tartózkodási hely: Tiszakeszi
Loisz írta:
Miskolczy József írta:

Annak idején debiben a teológósok nevű állatfaj a nagy-Brehm szerint is 2 alfajra oszlott:
a/ piések (pietisták) és b/ piások ! (sapienti sat!)


-Ez panasz, vagy dicsekvés ? :wink: - Netán, megkérdezhetem, ( :?: )
melyik csoportba voltál szíves sorolni magadat ? (Ha már Cyránosdit
játszunk... :) )
L.


Ez most panaszló dicsekvés - avagy dicsekvő panaszlás... :wink:
De tippeljétek meg - ha van kedvetek: melyik állatfaj tagja lehettem...
...kedves piés tesók jólfejlett elitista csoport-tudattal bírtak... a piás bagázs pedig meglehetősen "libsinek" (nyitottnak) bizonyult...

_________________
Salom aléhem - mijjószéf :roll:


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. ápr. 13., hétfő 16:45 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2007. okt. 25., csütörtök 20:49
Hozzászólások: 1814
Miskolczy József írta:
Loisz írta:
Miskolczy József írta:

Annak idején debiben a teológósok nevű állatfaj a nagy-Brehm szerint is 2 alfajra oszlott:
a/ piések (pietisták) és b/ piások ! (sapienti sat!)


-Ez panasz, vagy dicsekvés ? :wink: - Netán, megkérdezhetem, ( :?: )
melyik csoportba voltál szíves sorolni magadat ? (Ha már Cyránosdit
játszunk... :) )
L.


Ez most panaszló dicsekvés - avagy dicsekvő panaszlás... :wink:
De tippeljétek meg - ha van kedvetek: melyik állatfaj tagja lehettem...
...kedves piés tesók jólfejlett elitista csoport-tudattal bírtak... a piás bagázs pedig meglehetősen "libsinek" (nyitottnak) bizonyult...



-Először is, köszönöm a fentiekben írt tanulmányi oktatás kimerítő tájé-
koztatását !- Ennek alapján valóban -az alapokon túl- érdemes lenne
ketté választani az irányult okítást.--- :)

-Ami a személyes kérdésemet illeti,- most csak egy mondatot írok,- és
ha folytatni akarjuk, át kell menni a beszélgessünkbe,---mielőtt "kioffol-
nak" bennünket megint... :) :wink:

-Szerintem -amennyire megismertelek írásaidból- "szívszerint" piés,-
magatartásban inkább a másik lezser csoportba. ??? - Igaz-e, vagy se,---- de remélem, nem sértettelek meg.-

-Te döntsél, hogy átmenjünk-e a beszélgessünkbe ?

Üdv.
L.

_________________
"A teljes Irás Istentől ihletett."
2.Tim.3,16


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. ápr. 13., hétfő 17:19 
Offline

Csatlakozott: 2009. márc. 07., szombat 23:14
Hozzászólások: 222
Tartózkodási hely: Tiszakeszi
Nos, ha nem kapok kiOff-olást, közölhetem, hogy miután a "kustáristákat" - arra való tekintettel, hogy Péter bá'-tól olyan kemény bibliai realizmust tanultunk, amit piés barátaink (mert annak tekintettük őket) általában kiakadással reagáltak le, mert ellenük irányuló kritikának fogták fel - így a liberális "közösségbe" tudtunk csupán betagolódni... persze ez nem igazi "betagolódás" volt (a kemény piás mag másfajta módon volt "lezser" és az ő életfelfogásuk még annyi emberre sem ragadt át, mint a nátha...) - kemény piés mag pedig valahol azért nem létezett, mert őket a professzorok is meg tudták "osztani", különböző vezérekre hallgatva, különböző csoportokra bomlottak (sajnos egymást is "mószerolva" saját prof-jaik előtt): ezzel együtt közöttük is megvoltak azok a társak, akikről már akkor látszott, hogy komolyan veszik, amit csinálnak, s hadd hivatkozzak olyan személyes példára, mint Bodnár Péter tesó, aki azóta megcsinálta a Titus Alapítványt (hittan- és egyéb könyvkiadás, stb...).
Tehát, hogy a másik kérdéskörre is rátérjek: nyilvánvaló volt a különbség a "lelkésznek" és a "teo-lógósnak" való egyedek között. Továbbá - ez itt a panaszló dicsekvés... stb. helye - a mi időnkben az "exmisszió" intézménye (kitalált indok: lelkész-hiány - miatt 3 évet letudott egyedek repültek ki gyül-i szolgálatba) speciális szűrőt, és különleges gyakorlati képzést jelentett: itt a lógósok is jobban beletanulhattak / kénytelenek (!) voltak beletanulni a gyakorló lelkészi minőségbe.
------------------------------------------------------------
Ráadásul az a világ még nem a mai: agyonszabályozott szabályzatok és jelentésről írt jelentések világa volt - hanem azé, hogy van, amit meg kell csinálni - akkor az legyen megcsinálva. S az exmisszus templomot renovált, vagy paródiát épített...kinek mi adatott... és kipróbálta magát/kipróbálta a tennivalókat/kipróbálta őt a "zélet"...
Nem akarom "visszasírni" - mert khomeinista indítékú, sok álságot hordozó megoldás(?) volt ez - de gyakorlati eredményei alapján (hitbeli-konkrét próbatételt jelentett) valami jól szervezett verzióját esetleg ma is eredményesnek tartanám...

_________________
Salom aléhem - mijjószéf :roll:


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. ápr. 13., hétfő 18:12 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2007. okt. 25., csütörtök 20:49
Hozzászólások: 1814
.

--Ez egészen "idevaló" és jó kis ismertető volt. Köszönöm.- Azért még
mindig nem egészen egyértelmű, mit jelent teológián a "liberális" tagozó-
dás...a pietistát jobban sejtem,--- a piás keménymagot: végképp nem
értem. Csak nem szószerint kell érteni ?

-Kérlek, maradjunk a szoros témánál, amiből mindenki okulhat, aki ol-
vassa.- Igyekeztem "úgy" kérdezni is - talán sikerült ? - Hogy ne okoz-
zunk "nagy fejtörét" a modiknak - :) :wink:

-Még azt is szívesen venném, ha megtudhatnám mit jelent a "kemény
bibliai realizmus" ? - Jól van, helyes a realista, objektív hozzáállás,-
a JÓZANSÁG, amit Pál nem győz hangsúlyozni,... de azért a hit - és a
realizmus szemben állnak egymással. Nem ? Ha realizmus,- akkor ah-
hoz nem kell a hit.


L.

_________________
"A teljes Irás Istentől ihletett."
2.Tim.3,16


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. ápr. 13., hétfő 20:44 
Offline

Csatlakozott: 2009. márc. 07., szombat 23:14
Hozzászólások: 222
Tartózkodási hely: Tiszakeszi
net2rist írta:
izgalmas probléma az ALKOHOLISTA HŐSÖK képzése (bocsánat-bocsánat, én csak MEREM idézni Ézsaiást):

Ézs. 28,6-8.
:oops: ...és én sem dicsekedhetem...(hadd ne mondjam mivel/miért... :oops: )!
És éppen ezért érdekes ez a vonatkozás is - és maga a teljes kérdéskör: kiből mi lesz a theol. képzés során-alapján...és után...
((Nem utalok névvel most azokra a kollégákra, akiknél az alkohol-probléma fennmaradt - vagy később lángolt fel - egyéb súlyok/kísértések terhe alatt . Akadt, aki - lelkészi pályán élve...belehalt(!!) <és azért ez még morbid viccnek is túl durva volna - ha nem valóság lenne> míg akadt, aki rendkívüli körülmények között szabadult ki belőle,,, sőt olyan is, aki évtizedek fogsága és hányattatásai után jutott el a szabadulásig - miután lelkében és emberségében is "beérlelték" az átélt próbatételek és nyomorúságok - s az egykor értéktelennek kinéző <de csak problémája miatt annak látszó> ember mára komoly értékek hordozójává vált.))
Zárójelezhetnék még tovább is - de fölösleges. Valós élettapasztalatok azok, amikre utalnom kell. Különös látni, hogy Isten fel tudta emelni a teo/nagyon!/lógós korában abszolút linkócinak kinéző figurát, és érett szolgatársat faragott belőle - az őt jól ismerők értékítéleteit is felülírva ezzel! (Meg az ellenpéldák: a nagyra tartottak "elmerülése").
A saját életem is rendkívül sokat alakult és formálódott (de erről majd másütt írnék...).
Számomra - bocs a nagyképűségért :oops: - "szakmai" :oops: szempontból is érzékelhető: a kezdeti "hályogkovács" predikációk - amelyeket nagy mellénnyel (nagy pofával) szültem - mára szerényebb alapállásból születnek meg...
(((Megint zárójel - "a vezetők érintése életveszélyes" :wink: - kor-és teo-lógós társa voltam némely mai nagyságunknak...érdekes élmény ismerni egykori valójukat, és összehasonlítani a maival: az egyszerű iskolapad-koptató emberkéből milyen egyházi potentát vált mára... - de ne többet erről! <olvashatják!>)))
És nem csak Ézsaiás mond érdekeseket. -
Idézet:
Mikeás 3:
5 Ezt mondja az ÚR azokról a prófétákról, akik félrevezetik népemet, akik békességet hirdetnek, ha van harapnivalójuk, de hadat indítanak az ellen, aki nem ad nekik enni:
6 Olyan éjszaka száll rátok, amelyben nem lesz látomás, és olyan sötétség, amelyben nem lesz jövendölés. Leáldozik a próféták napja, nappal is sötétség borul rájuk.
7 Szégyent vallanak a látnokok, pironkodnak a jósok, eltakarják arcukat mindnyájan, mert nem kapnak választ Istentől.

- - - ugye ismerős kifejezés a "megélhetési politikus" (olykor magyar specialitásnak is tartjuk, legalább egy kicsit...) Mikeás itt a "megélhetési igehirdetőkről" beszél... ők is megérnének egy misét...
:wink:

_________________
Salom aléhem - mijjószéf :roll:


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. ápr. 13., hétfő 21:34 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2007. okt. 25., csütörtök 20:49
Hozzászólások: 1814
.


-Ezért a legcsodálatosabb "igazmondó" a Biblia, mert nem takargatta el
a vétkeket,- sőt: "az utolsókból lesznek elsők - és fordítva" -

-Jákóbból - Izráel,
-Simonból - Péter,
-Saulból - Pál, hogy a napnál világosabbá legyen ISTEN MUNKÁJA rajtuk,
bennük, általuk.-

"Elég néked az én kegyelmem, mert az én erőm erőtlenség által végez-
tetik el." 2.Kor 12,9


L.

_________________
"A teljes Irás Istentől ihletett."
2.Tim.3,16


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. ápr. 17., péntek 06:54 
Offline

Csatlakozott: 2009. márc. 07., szombat 23:14
Hozzászólások: 222
Tartózkodási hely: Tiszakeszi
Loisz írta:
.
-Még azt is szívesen venném, ha megtudhatnám mit jelent a "kemény
bibliai realizmus" ? - Jól van, helyes a realista, objektív hozzáállás,-
a JÓZANSÁG, amit Pál nem győz hangsúlyozni,... de azért a hit - és a
realizmus szemben állnak egymással. Nem ? Ha realizmus,- akkor ah-
hoz nem kell a hit.
L.

Kedves Loisz, utoljára a Jákób-Izráel...Saul-Paul "váltásról írtál - hadd kössem kicsit ehhez is válasz-szerűségemet...
Tarzuszi Saul - Pál-ként visszatekintve, úgy értékeli egykori önmagát: Ap.Cs.22:3 "Én zsidó ember vagyok, a ciliciai Tarzuszban születtem, de ebben a városban növekedtem fel; Gamáliél lábainál kaptam nevelést az ősi törvény szigora szerint, és én is így rajongtam Istenért, ahogyan ma ti mindnyájan. - vagyis "rajongónak" mondja magát.
- Kedves piés barátaink is rajongók voltak: buzgók, mint "egy Gamáliél-tanítvány" ((és az ő buzgóságukba is belefért a mások lenézése, elítélése)).
És az ilyen típusú magatartást Pál a következőképpen értékeli:
Rm. 10:2 Mert tanúskodom mellettük, hogy Isten iránti buzgóság van bennük, de nem a helyes ismeret szerint.
Péter Bácsi - nagyon ehhez hasonlóan mutatott rá, hogy a pietista magatartás rajongó vonásai miért nem gyökér-összetevői a hitnek; és emiatt a véleménye miatt orroltak meg rá is, meg ránk is, akik ezt képviseltük...
-----------
(Ya, és hogy ne maradjon félreérthető: a "bibliai realizmus" a csapat szóhasználatában azt a magatartást jelentette, amely a lehetőleg jól megértett bibliai igékre próbál épülni - a kifejezést azért nem vettük soha abszolút értelemben (mint pl. azok, akik a maguk üdvösségének "biztos tudatában" sajnáltak le bennünket...), mert igyekeztünk el nem felejteni a "tükör által, homályosan" páli figyelmeztetését!)

_________________
Salom aléhem - mijjószéf :roll:


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. ápr. 17., péntek 17:11 
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 21., szombat 17:24
Hozzászólások: 337
Tartózkodási hely: Veresegyház
Loisz írta:
sztalker írta:

"bárkinek felvétele helyett: a Lélek által megszólított, odavezetett és megpróbált(!) emberek "okítása"? ezt szerintem érettségi után álló, mondhatni még tejfölösszájú gyerekekről lévén szó elég nehéz megvalósítani. az már talán bölcsebb lenne, ha szétválasztanák a teológusképzést a lelkészképzéstől, mert a két szakma nagyon nem ugyanaz (szép új magyarsággal megmondva a tutit). rengeteg frusztrációtól megkímélnék a hallgatókat.nyulak és oroszlánok helyett koncentráljunk a bárányokra (azok meg hallgatnak...)



--Nagyon jó ötlet !!! - beadhatnád újitásnak,- mostmár "csak" az a
kérdés,- választható, vagy diktált lenne a - felvétel ??? :wink: Vagyis,
hol az a "bölcs", aki ezt a "tf.száju gyerekek", vagy az "ilyen-olyan okítók"
közül előre eldönthetné...

-Komolyra fordítva: Szerinted mi a különbség az egycélú, kétféle képzés
között ? Tananyagban, vagy végcélban ?


L.


kedves Loisz!

én csak abból indulok ki, hogy a lelkészi hivatás egy olyan személyiséget feltételez amelynek a főbb jegyei az empátia, a jó kommunikációs készség, gyakorlati érzék. Egy közösség életét kell majd irányítani, emberekkel bánni váratlan helyzeteket megoldani, lelkigondozni. Egy jó teológus meg inkább az elvont kérdések megoldásának bajnoka, melankólikus, töprengő, saját felfogását is megkérdőjelezni képes elme. ez a kettő ritkán van meg egy emberben és ha mondjuk szószékre kényszerítünk egy teológust, vagy épp tudóskodásra egy lelkészt, abból súlyos lelki válság kerekedhet ki. elég csak arra gondolnunk pl. hogy a héber és az ógörög nyelv elsajátítása mennyi energiát emészt fel, s az esetek 95 százalékában teljesen feleslegesen (mert a gyakorlatban Szinte egy lelkész sem használja aztán!) s hogy ez mennyi, egyébként lelkésznekvaló embert akadályoz az előrejutásban. valahogy úgy kellene, mint régen a katonaságnál, hogy egy bizonyos mértékű közös alapkiképzés után szétválasztani a különböző "fegyvernemek" szerint a tanulókat. sokkal több idő és energia maradna lelkészpalántáinkat a valódi életben rájuk váró feladatok megoldására kiképezni. a mai világban a gyülekezeteket menedzselni, a rengeteg lelkisérült embert a szó szószerinti értelmében lelkészként (lélek-ész) pásztorolni olyan kihívás, amire nem biztos, hogy XIX. századi tankönyvekből lehet útmutatást nyerni.

_________________
szerintem...


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. ápr. 17., péntek 17:25 
Offline

Csatlakozott: 2009. márc. 07., szombat 23:14
Hozzászólások: 222
Tartózkodási hely: Tiszakeszi
Kedves Sztalker!
Nem tudom, elhiszed-e majd soraim olvastán, hogy NEM a veled való vitatkozás végett vetem fórumra mondandómat - pedig tényleg(!) csak egy másik szempontra is megpróbálok utalni...
Ha a teológust szószékre "kényszerítik" - abból születhet biblikusan megalapozott, gondolatilag is pontos, szakszerűen fogalmazott, "ütős" prédikáció...mert a Lélek azt az igehirdetést tudja megáldani, amely mögött, hit, odaadás és munka áll
--------
Ha a lelkészt "tudóskodásra" kényszerítik - abból pedig születhet olyan tudomány, amely nem papíros-szagú, nem 10 könyvből összeollózott 11-ik, nem puszta elmetorna, agybajnokság, ész-bűvész-mutatvány; hanem gyakorlati tudnivalók összegereblyézése, élethelyzeteken alapuló kérdésfeltétel és élethelyzetekre is odafigyelő válaszkeresés - egyszóval nem elvont, hanem valóságos.
-------
...gondolom én, móritzka...

_________________
Salom aléhem - mijjószéf :roll:


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 194 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 7 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Style by phpBB3 styles, zdrowe serce ziola
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség