Időzóna: UTC + 1 óra




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 68 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5  Következő
 

Re: [b]a NAPI IGE "másnap" [/b] ;) a felmerültek megbe
Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2010. jan. 23., szombat 07:58 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2009. jan. 10., szombat 15:04
Hozzászólások: 1823
A tegNAPI IGÉről (mmint a Református Kalauz szerintiről):
1Kir19
Számomra ez az egyik legszebb rész az Ósz-ben:
"Az ÚR ezt mondta: Jöjj ki és állj a hegyre az ÚR színe elé! És amikor elvonult az ÚR, nagy és erős szél szaggatta a hegyeket, és tördelte a sziklákat az ÚR előtt? de az ÚR nem volt ott a szélben. A szél után földrengés következett; de az ÚR nem volt ott a földrengésben. A földrengés után tűz támadt; de az ÚR nem volt ott a tűzben. A tűz után halk susogás hallatszott. Amikor Illés ezt meghallotta, palástjával eltakarta az arcát, kiment és megállt a barlang bejáratánál. Egy hang pedig így szólt hozzá: Mit csinálsz itt, Illés? Ő így felelt: Nagyon buzgólkodtam az ÚRért, a Seregek Istenéért, mert Izráel fiai elhagyták szövetségedet...stb.


Ez nagyon aranyos, ahogy a Seregek Ura megjelenik Illésnek, ilyen körülmények között, ahogyan meg van írva, és ő nem vágódik hanyatt (jó, mondjuk eltakarja az arcát, mert nem bírja elviselni a dicsőségét), de azért elmondja, hogy ő mit buzgólkodott az ÚRért. Ami persze igaz, de azért a lépték sem mellékes.

Meg még az is eszembe jutott, hogy Illés gondolhatta volna, hogy ha másutt nem , a tűzben azért csak ott van az ÚR. Az ÚR=emésztő tűz, hiszen a kármel-hegyi áldozatot hogy felemésztette. Még a vizet is felnyalta az oltár körül! Szerencsére azért el tudott tekinteni valahogy ettől a gondolati konstrukciótól a Seregek URának jelenlétében.
A saját buzgólkodásától vajon miért nem?


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: [b]a NAPI IGE "másnap" [/b] ;) a felmerültek megbe
HozzászólásElküldve: 2010. jan. 24., vasárnap 07:13 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2009. jan. 10., szombat 15:04
Hozzászólások: 1823
1Kir 20:
1. Benhadad, Arám királya összegyűjtötte egész haderejét. Harminckét király volt vele lovakkal és harci kocsikkal; így vonult Samária ellen, körülzárta, és ostromolni kezdte azt.
2. Követeket küldött Ahábhoz, Izráel királyához a városba,
3. és ezt üzente neki: Így szól Benhadad: Ezüstöd és aranyad az enyém, legszebb feleségeid és fiaid is enyémek!
4. Izráel királya így válaszolt: Ahogy mondod, uram, király, tied vagyok én és mindenem.
5. A követek megint eljöttek, és ezt mondták: Így szól Benhadad: Üzenetet küldtem neked, hogy add nekem ezüstödet, aranyadat, feleségeidet és fiaidat.
6. Ezért holnap ilyenkor elküldöm hozzád szolgáimat, azok átkutatják palotádat és szolgáid házait, és ami csak kedves a számodra, mindazt magukhoz veszik, és elhozzák.
7. Akkor Izráel királya összehívta az ország véneit, és ezt mondta: Értsétek és lássátok meg, milyen rosszra törekszik ez, pedig amikor elküldött hozzám a feleségeimért, fiaimért, ezüstömért és aranyomért, nem tagadtam meg tőle.
8. A vének meg az egész nép ezt mondta neki: Ne hallgass rá, és ne engedj neki!
9. Akkor ezt mondta Benhadad követeinek: Mondjátok meg uramnak, a királynak: Mindazt megteszem, amit először üzentél szolgádnak, de ezt a másik dolgot nem tehetem meg. A követek elmentek, és megvitték a választ.


Vajon mi lehetett Ahábnak annyira kedves, miután a legszebb feleségeit, fiait, aranyát és ezüstjét odaígérte Benhadadnak, hogy azt mondta neki, ezt már nem teheti meg?


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: [b]a NAPI IGE "másnap" [/b] ;) a felmerültek megbe
HozzászólásElküldve: 2010. jan. 24., vasárnap 12:42 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 29., vasárnap 16:25
Hozzászólások: 2935
Tartózkodási hely: bp
Válasz a mai Igehirdetésben :-)

_________________
Békesség Istentől


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: [b]a NAPI IGE "másnap" [/b] ;) a felmerültek megbe
HozzászólásElküldve: 2010. jan. 24., vasárnap 15:23 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2009. jan. 10., szombat 15:04
Hozzászólások: 1823
Arra gondolsz, hogy másutt lehettek a bálványai?
Nekem az is nehezen érthető, hogy ennyire torz gondolkodású hogyan lehet valaki, hogy nem tűnik fel neki, hogy a másik gonosz szándékkal jön hozzá, amikor a feleségeit meg a fiait kívánja, s ő nem tagadja meg tőle azokat.
Egy másik mondat ebből a részből:
Arám királyának ezt mondták a szolgái: Ezeknek az Istene a hegyek Istene, azért voltak erősebbek nálunk. De ha a síkságon ütközünk meg velük, biztosan mi leszünk az erősebbek.
A hegyek Istene - ez olyan pogányos gondolat. (Ld. még a magyarok Istene).
De aztán ott vannak a finomságok a hegy-témán belül is: "a mi atyáink ezen a hegyen imádták az Istent, ti pedig azt mondjátok, hogy Jeruzsálemben van az a hely, ahol Istent imádni kell".
Isten meg azt mondja: "Nemcsak a közelben vagyok Isten...hanem Isten vagyok a távolban is."


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: [b]a NAPI IGE "másnap" [/b] ;) a felmerültek megbe
HozzászólásElküldve: 2010. jan. 24., vasárnap 15:54 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 29., vasárnap 16:25
Hozzászólások: 2935
Tartózkodási hely: bp
Idézet:
és ami csak kedves a számodra, mindazt magukhoz veszik, és elhozzák.


Igen!

Két dolog is eszembe jut.
Az egyik, hogy amíg csak szavakban történt a dolog, addig Aháb mindent bevállal, de amikor ennek tényleges következménye van, már igyekszik kihátrálni.
A másik, hogy "ami csak kedves számodra" az minden, ami az élethez köti őt.
A felsorolás (feleségek, fiak, arany, ezüst) után Aháb még számba veheti, mi marad neki.
De miután erről könnyen lemond, az idegen királynak még több lesz a kívánsága. Mindent akar már, ami a királynak kedves.

Milyen jó, hogy tőlünk Jézust nem vehetik el! Sokszor még úgy se kell Ő másoknak, hogy kínáljuk!
:-)

_________________
Békesség Istentől


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: [b]a NAPI IGE "másnap" [/b] ;) a felmerültek megbe
HozzászólásElküldve: 2010. jan. 31., vasárnap 06:58 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2009. jan. 10., szombat 15:04
Hozzászólások: 1823
Ez a mai igében van: Lk 9, 51-56:
Amikor közeledett felemeltetésének ideje, elhatározta, hogy felmegy Jeruzsálembe, és követeket küldött maga előtt. Azok útnak indultak, és betértek a samaritánusok egyik falujába, hogy szállást készítsenek neki. De nem fogadták be, mivel Jeruzsálembe szándékozott menni. Látva ezt tanítványai, Jakab és János így szóltak: "Uram, akarod-e, hogy ezt mondjuk: Szálljon le tűz az égből, és égesse el őket!?" De Jézus feléjük fordult, megdorgálta őket, (és ezt mondta: "Nem tudjátok, milyen lélek van bennetek, mert az Emberfia nem azért jött, hogy az emberek életét elveszítse, hanem hogy megmentse.") Aztán elmentek egy másik faluba.

És ott van a napokban olvasott, és számomra felfoghatatlan rész az Ósz-ből, amikor Elizeus megátkozza a gyerekeket, akik gúnyolódnak vele. Olvastam már erről igehirdetést, miszerint a Menj fel, kopasz! arra utal, hogy Elizeus is menjen fel Istenhez, mint Illés tette, tehát ilyen értelemben végső soron az Istennel való gúnyolódás, de akkor sem értem ezt a súlyos büntetést. Ráadásul gyerekekről van szó.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: [b]a NAPI IGE "másnap" [/b] ;) a felmerültek megbe
HozzászólásElküldve: 2010. jan. 31., vasárnap 08:00 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 29., vasárnap 16:25
Hozzászólások: 2935
Tartózkodási hely: bp
Jó reggelt!
:-)

Elizeus hasonló csodákat tett, mint Jézus.
Egy valamit nem tett meg, nem adta az életét az ellenségeiért.

A Krisztust követő ember sokat tanulhat az Ószövetségből.
Nekem pl. tanulságos volt, hogy Isten bármikor kész a fizikai törvényeket átírni (úszik a fejsze vasa a víz tetején), ugyan akkor a lelki törvényeket még akkor sem írja át, ha gyermekek életéről van szó:
"A bűn zsoldja a halál"

Talán azért, mert a lelki törvények nélkül előbb elpusztulnánk, mint a fizikai törvények nélkül.

A "bűn zsoldja a halál" törvényt sem szegte meg az Isten, "csak" annyit tett, hogy mivel önmaga vállalhatta a büntetést, ebbe bele ment. A törvény áll és áll a kegyelem is egyszerre.

Nagy figyelmeztetés, hogy a gyermekekre épp úgy kihat a bűn, mint ránk. A gyermekség nem "védőoltás" a bűn következményére.
(Szerintem Istennek az még jobban fáj, ha egy gyermek hal bele a bűnébe :cry: és még nagyobb öröm, ha egy gyermek fogadja el a bűnei bocsánatát)

_________________
Békesség Istentől


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára pauler 2010. jan. 31., vasárnap 08:05-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: [b]a NAPI IGE "másnap" [/b] ;) a felmerültek megbe
HozzászólásElküldve: 2010. jan. 31., vasárnap 08:04 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 29., vasárnap 16:25
Hozzászólások: 2935
Tartózkodási hely: bp
Az újszövetségi Ige kapcsán nekem az is eszembe jutott, hogy "Hát nem az Úr küldte előre a tanítványokat?"
Akkor meg miért a "zsákutca?". Hogy lehet, hogy "kudarc" az útjuk?

Eredménytelen volt csak ugyan a tanítványok útja?
NEM!

Mert nem az a cél első renden, hogy Jézusnak szállást építsünk, hiszen Övé a teljes világmindenség.
A cél, hogy meglássuk, milyen lélek van bennünk és engedjük, hogy az Úr Lelke vegyen bennünk lakozást.
Így már áll, hogy szállás készítők vagyunk, mert a szívünk az egyedüli hely, ahova az Úr nem megy be a "tulajdonos jogán".

_________________
Békesség Istentől


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: [b]a NAPI IGE "másnap" [/b] ;) a felmerültek megbe
HozzászólásElküldve: 2010. jan. 31., vasárnap 16:40 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2009. jan. 10., szombat 15:04
Hozzászólások: 1823
Idézet:
(Szerintem Istennek az még jobban fáj, ha egy gyermek hal bele a bűnébe és még nagyobb öröm, ha egy gyermek fogadja el a bűnei bocsánatát)


Péter, ez olyan messzire vezet!
Isten életnek és halálnak az Ura. Ő rendeli el, ki mikor hal meg. Egy gyerek bűnei lehetnek akkorák, hogy lejár a kegyelmi ideje?
(Csak ne kéne gondolkodni!)


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: [b]a NAPI IGE "másnap" [/b] ;) a felmerültek megbe
HozzászólásElküldve: 2010. jan. 31., vasárnap 21:53 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 29., vasárnap 16:25
Hozzászólások: 2935
Tartózkodási hely: bp
Elizeus gyógyított, mielőtt kigúnyolták a gyermekek.

Én azon csodálkozom, hogy Jézusban sokkal nagyobb hatalom volt és még se átkozta meg a farizeusokat, amikor azok "lesátánozták" őt a gyógyításai után.

Elmondta mi vár rájuk, ha meg nem térnek, de nem akarta a halálukat.

_________________
Békesség Istentől


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: [b]a NAPI IGE "másnap" [/b] ;) a felmerültek megbe
HozzászólásElküldve: 2010. feb. 01., hétfő 21:59 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 08:52
Hozzászólások: 4464
már bocs, hogy belevau: EMLÉKEZZETEK egymás ARCÁRA!! :)

(így kevésbé arctalan a vagdalkozás....)

ja és... hát igen, MOST BEZZEG "pörög a fórum"... de mennyire nem kéne ÍGY pörögnie :S

_________________
/mT


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: [b]a NAPI IGE "másnap" [/b] ;) a felmerültek megbe
HozzászólásElküldve: 2011. jan. 03., hétfő 13:13 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 03., kedd 07:57
Hozzászólások: 1476
Tartózkodási hely: Rákoskeresztúr
Megbeszéljük, amit Pauler legutóbb beírt?

Zsidókhoz írt levél 13.
7. Emlékezzetek meg a ti előljáróitokról, a kik szólották néktek az Isten beszédét, és figyelmezvén az ő életök végére, kövessétek hitöket.
8. Jézus Krisztus tegnap és ma és örökké ugyanaz.
9. Különböző és idegen tudományok által ne hagyjátok magatokat félrevezettetni; mert jó dolog, hogy kegyelemmel erősíttessék meg a szív, nem ennivalókkal, a melyeknek semmi hasznát sem veszik azok, a kik azok körül járnak.
10. Van oltárunk, a melyről nincs joguk enni azoknak, a kik a sátornak szolgálnak.
11. Mert a mely állatok vérét a főpap beviszi a szentélybe a bűnért, azoknak testét megégetik a táboron kívül.
12. Annakokáért Jézus is, hogy megszentelje az ő tulajdon vére által a népet, a kapun kívül szenvedett.
13. Menjünk ki tehát ő hozzá a táboron kívül, az ő gyalázatát hordozván.
14. Mert nincsen itt maradandó városunk, hanem a jövendőt keressük.
15. Annakokáért ő általa vigyünk dícséretnek áldozatát mindenkor Isten elé, azaz az ő nevéről vallást tevő ajkaknak gyümölcsét.
16. A jótékonyságról pedig és az adakozásról el ne felejtkezzetek, mert ilyen áldozatokban gyönyörködik az Isten.
17. Engedelmeskedjetek előljáróitoknak és fogadjatok szót, mert ők vigyáznak lelkeitekre, mint számadók; hogy ezt örömmel míveljék és nem bánkódva, mert ez néktek nem használ.


Kérdéseim:

- A 7. verset ki hogy érti? Én hallottam úgy értelmezni, hogy arról ismerszik meg az ember, hogy öreg korára morgós lesz-e vagy mosolygós, és úgy is, hogy nem szabad elfelejteni, hogy mindenkinek véget ér a földi élete, és addig kell az ilyenektől tanulni, amíg lehet. Hm?
- Hallottam prédikációt erről a 10-14 versről, és akkor értettem, és most is értem, de az még mindig nem világos, hogy ez hogy jön az első mondathoz? Mi itt az összefüggés? Lehet, hogy semmi, hanem egyszerűen érintve van több különböző téma egymás után? De akkor miért a szép keret az egybecsengő 7. és 17. verssel?


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: [b]a NAPI IGE "másnap" [/b] ;) a felmerültek megbe
HozzászólásElküldve: 2011. jan. 03., hétfő 13:19 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 08:52
Hozzászólások: 4464
hűdejó!!!

köszi a naggyon profi (sarokbaszorítós) kérdésfeltevést :D

(igyexem ám válaszolni is, csak rohanok ide-oda)

mindenesetre az az "életük vége" az "ekbaszisz" (=exit, szószerinti és átvitt értelemben), vagyis magyarul talán a "végkimenetel" a legjobb szó rá :)

_________________
/mT


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: [b]a NAPI IGE "másnap" [/b] ;) a felmerültek megbe
HozzászólásElküldve: 2011. jan. 04., kedd 11:02 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 08:52
Hozzászólások: 4464
kamilla írta:
Megbeszéljük, amit Pauler legutóbb beírt?

Zsidókhoz írt levél 13.

Kérdéseim:

- A 7. verset ki hogy érti? Én hallottam úgy értelmezni, hogy arról ismerszik meg az ember, hogy öreg korára morgós lesz-e vagy mosolygós, és úgy is, hogy nem szabad elfelejteni, hogy mindenkinek véget ér a földi élete, és addig kell az ilyenektől tanulni, amíg lehet. Hm?
erre már írtam, hogy itt a görög szó alapján az "életük végkimeneteléről" van szó. Ez a végkimenetel az előljárók esetében gyakorlatilag MINDEN esetben a "bizonyságtétel" volt (nem vicc: az újszövetség tanúságtétel/bizonyságtétel jelentéstartalommal a martyrion (=mártírság) szót használja!)
tehát ERRŐL a végkimenetelről lesznek szívesek a zsidó hívők megemlékezni...
valamint arról (köti át a folytatásra a szerző (aki szerintem Pál, de ezen most ne vitázzunk ;)), hogy Jézus Krisztus (személy és funkció, szándékosan kiírva) tegnap (saját mártírhalála, illetve a mártír apostolok halála idején), ma (amikor a hívek olvassák a levelet), és mindörökké (bármi jöjjön) UGYANAZ. Ezért aztán a kedves olvasók lesznek szívesek megmaradni a KEGYELEM mellett (példát vévén az előljárók "tanubizonyságáról"), és nem visszacsusszanni az (étkezési) előírások megtartása útján keresett megigazulásba.
kamilla írta:
- Hallottam prédikációt erről a 10-14 versről, és akkor értettem, és most is értem, de az még mindig nem világos, hogy ez hogy jön az első mondathoz? Mi itt az összefüggés? Lehet, hogy semmi, hanem egyszerűen érintve van több különböző téma egymás után? De akkor miért a szép keret az egybecsengő 7. és 17. verssel?

hogyne volna összefüggés! a 7-8-9 összefüggését már megmutattam, a 10-14 úgy következik mindezekből (és itt végig a "nehogymá visszamenjetek az Ószövetségbe" a fő üzenet), hogy levezeti: mennyire nem mindegy, hogy Ó- vagy Újszövetség szerint akarunk üdvözülni! Hiszen aki az "ószövetségi rendszer" szerint gondolkodik, annak - még ha "a sátorNAK szolgál is" - NINCS JOGA enni az áldozatból, részesedni abból, amiből (Akiből) mi, az Újszövetségben RÉSZESEDHETÜNK.
De csak ha KIMEGYÜNK (Jézushoz) a "táboron kívülre", ahol Isten jelenléte VALÓBAN van (2Móz 33:7-).

köszönöm még egyszer! nagyon élvezetes volt utánanézni :)

(ha még érdekel valakit, szívesen folytatom, a 15. versben is fantasztikus kincseket találtam, de... nem akarnám rátok erőltetni :D)

_________________
/mT


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: [b]a NAPI IGE "másnap" [/b] ;) a felmerültek megbe
HozzászólásElküldve: 2011. jan. 04., kedd 12:31 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 03., kedd 07:57
Hozzászólások: 1476
Tartózkodási hely: Rákoskeresztúr
Köszönöm :) azt hiszem, értem. És igen, engem érdekelne.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 68 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 0 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Style by phpBB3 styles, zdrowe serce ziola
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség