Időzóna: UTC + 1 óra




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 41 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3  Következő
 

Re: képmutatás
Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2010. okt. 02., szombat 07:46 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 13., péntek 19:09
Hozzászólások: 1521
Szerintem sajna ez nem ilyen egyszerű. Sokan úgy képmutatóak, hogy észre sem veszik. Azt gondolom, a tudatos megtévesztés ritkább... A képmutatással azt helyettesítjük, amiről úgy gondoljuk, hogy kéne, hogy legyen, de nincs.

_________________
Várván ama boldog reménységet


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: képmutatás
HozzászólásElküldve: 2010. okt. 02., szombat 09:49 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 01., péntek 19:22
Hozzászólások: 4328
net2rist írta:
"A szeretet lényegét a legtöbb ember abban látja, hogy őt szeretik, nem abban, hogy ő szeret és képes a szeretetre." / Erich Fromm /


A "szeretve lenni" állapot borzasztóan fontos az életünkben:

Sem utódja, sem boldog őse,
Sem rokona, sem ismerőse
Nem vagyok senkinek,
Nem vagyok senkinek.

Vagyok, mint minden ember: fenség,
Észak-fok, titok, idegenség,
Lidérces, messze fény,
Lidérces, messze fény.

De jaj, nem tudok így maradni,
Szeretném magam megmutatni,
Hogy látva lássanak,
Hogy látva lássanak.

Ezért minden: önkínzás, ének:
Szeretném, hogyha szeretnének
S lennék valakié,
Lennék valakié.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: képmutatás
HozzászólásElküldve: 2010. okt. 02., szombat 14:42 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 21:15
Hozzászólások: 4790
Tartózkodási hely: Budapest
Indu írta:
Szerintem sajna ez nem ilyen egyszerű. Sokan úgy képmutatóak, hogy észre sem veszik. Azt gondolom, a tudatos megtévesztés ritkább... A képmutatással azt helyettesítjük, amiről úgy gondoljuk, hogy kéne, hogy legyen, de nincs.

Szerintem sem a tudatosság a határ.
Egyrészt, sok képmutatás valóban nem tudatos, másrészt azt sem nevezném képmutatásnak, ha valaki tudatosan udvarias, jólnevelt, toleráns másokkal, holott egészen mást gondol egy bizonyos dologról, vagy az illetőtől.
üdv
ex


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: képmutatás
HozzászólásElküldve: 2010. okt. 02., szombat 19:49 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 13., péntek 19:09
Hozzászólások: 1521
Igen, tényleg jó, hogy az udvariasság témát is idehoztad. (bár néha elgondolkozom rajta, hogy mi is ezzel a helyzet, mert valahol gáz, ha más jönne szívből, és mégis eljátszok valami udvarias rítust - de hát valszeg itt nem a képmutatás témán, hanem a szívbéli indulat témán kell dolgozni ebben az esetben)

Ami nagyon gáz képmutatás terén, amikor valaki hívőbbnek igyekszik mutatni magát, mint amilyen. Amellett, hogy ez veszélyes, eléggé visszatetsző is. Ha pl valaki úgy kezd el imádkozni, hogy borzalmasan cifra szóvirágokban, megkonstruált ritmikus versecskében, kegyesre elváltoztatott hangon szól Istenhez, az bennem mindig nagyon rossz érzetet kelt. Esetleg belefűz zsoltár szövegeket, stb. Ilyenkor nem is tudok szívből áment mondani.

Vagy, ha vkinek mindenre valami kegyes(kedő) szentbeszéde, igehelye.

Persze biztos óvatosnak kell lenni az ítélkezéssel, meg ez is lehet talán stílusbeli dolog, nem tom. Valahogy hitelesebb nekem az egyszerű, tömör, normál hangsúlyú, természetes beszéd.

_________________
Várván ama boldog reménységet


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: képmutatás
HozzászólásElküldve: 2010. okt. 03., vasárnap 00:12 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2007. okt. 25., csütörtök 20:49
Hozzászólások: 1814
exrefis írta:
Szerintem sem a tudatosság a határ.
Egyrészt, sok képmutatás valóban nem tudatos,


Ha a képmutatás bűn (Jézus szerint igen), akkor a 'nem tudatos' képmutatás lehetősége bűnösségi hipochondriához, lelki egyensúlyvesztéshez vezethet,

Idézet:
másrészt azt sem nevezném képmutatásnak, ha valaki tudatosan udvarias, jólnevelt, toleráns másokkal, holott egészen mást gondol egy bizonyos dologról, vagy az illetőtől.


- hát akkor mi a képmutatás ?

- Szerintem itt jön be a "szándék-tudatosság", mert az udvariasság, amíg tolerancia ('elviselés', 'engedélyezés', 'megtűrés') a másik felé, - addig kultúrtársadalmakban kötelező.
-De ha színlelem az udvariasságot és közben már azon gondolkodom magamban, hogyan tudnék "jól kitolni" (bocs.a csúnya kifejezésért) vele,- az már gonosz képmutatás. Nem ? :)

-A "tál" külsejét tisztogatom, míg belül rakva van ocsmánysággal...
-"Vizet prédikál és bort iszik"

_________________
"A teljes Irás Istentől ihletett."
2.Tim.3,16


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: képmutatás
HozzászólásElküldve: 2010. okt. 03., vasárnap 06:35 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 21:15
Hozzászólások: 4790
Tartózkodási hely: Budapest
Kedves Loisz!
Van egy bolti eladó, akihez bejön kétféle vevő. Az egyik undok, a másik kedves. Az eladó mindkettővel mosolyogva foglalkozik(nem magyarországon, mert itt mindkettővel undok :) ), de belül mást gondol róluk.
Képmutató volt vagy csak udvariasan viselkedett?
üdv
ex


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: képmutatás
HozzászólásElküldve: 2010. okt. 03., vasárnap 12:24 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 01., péntek 19:22
Hozzászólások: 4328
Mostanában úgy érzem magam, mint gyerekkorom szamaras meséjében az apa és a fia. Bármit is csinálok, mondok, de szinte, ha gondolok is, valaki számára mindig akad olyasféle, amibe beleköt és szinte már meg sem tudok nyilvánulni anélkül, hogy emberi megítélés, ítélkezés alá ne essek. Hasonlóképpen van ez az élet különféle területén. Ha valaki hasonlóképpen érzi magát, akkor először mindenképpen nézzen önmagába, majd ajánlom neki ezt a gyerekkoromban hallott mesét.

Azért pont ide teszem fel, mert ez a topik fut most, másrészt azért, hogy példát adjak arra, hogy bárki, akár saját magunk is bármikor például képmutatónak ítélhet/jük meg bennünket/magunkat akár ok nélkül is:

Idézet:
Egyszer az öreg gazda, mivel igen nagy szegénységben élt a családjával, úgy döntött, hogy eladja a szamarát. Maga mellé vette a fiát és a szamarat, és elindultak a vásárba. Ahogy úgy ballagtak az úton, elhaladtak a földeken dolgozó emberek mellett. Hallják, amint az emberek ezt mondják.

Nézd, milyen buta vén ember, ott a szamár, oszt Ő meg gyalog jár!

Gondolta az öreg, őt már ki ne nevessék, ezért felült a szamár hátára, és úgy haladtak tovább.

Mennek tovább, elérnek egy patak partjára, ahol asszonyok mosnak a vízben. Hallják, amint az asszonyok összesúgnak. Nézd azt az embert, úgy ül ott mint egy méltóság, a szegény gyermek meg nyakig a porban jár. Na erre elszégyellte magát az öregember, leszállt a szamárról, és felültette a gyereket rá. Így mentek tovább. Alig haladtak valamit, elértek a malomhoz. A molnár legények kint sütkéreztek a napon. Amint meglátták őket, így szóltak. Nézd, a kis taknya a szamáron, a szegény öreg meg mint a szolga kullog! Na, gondolta az öreg, Őt senki meg ne vesse, hát felült a gyerek mellé, és így haladtak tovább. Mennek tovább az úton, jönnek velük szembe a kereskedők. Azt mondják maguk közt. Nézd azt a két léha embert, szegény állat majd bele pusztul a cipelésbe, így még a vágóhídra se érnek vele! Erre lepattant az öreg és a fia szamárról. Fogta az öreg, nyakába vette a szamarat a két elülső lábánál, a fia meg a két hátsó lábánál, és így a hátukon cipelték a szamarat egészen a vásárig. Ahogy beértek a vásárra, mindenki dőlt a nevetéstől, milyen két buta ember ez!


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: képmutatás
HozzászólásElküldve: 2010. okt. 03., vasárnap 13:03 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 29., vasárnap 16:25
Hozzászólások: 2935
Tartózkodási hely: bp
Ex, az az eladó a legjobb önvédelemmel rendelkezik :-)

Szerintem is gáz azonban, ha van egy közösség, ahol mindenki mosolyog a másikra, fülig ér mindenkinek a szája, ölelgetik egymást, miközben ha a másik pl. nincs jelen, akkor ugyan ilyen vehemenciával átkozzák és szidják.

Ez a kettősség a Sátántól van.

Volt egy kollégám, akiben ez az erő olyan szinten működött, hogy sokan féltek tőle (néha én is) Amikor jött a nagyfőnök és találkozott vele, akkor olyan nyájas volt, olyan csiszolt modorú, jobban "nyalt", mint bárki más.
Aztán amikor elment, mindenki előtt olyan bántóan beszélt a főnökről, ahogy én még csak gondolni se mertem.

_________________
Békesség Istentől


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: képmutatás
HozzászólásElküldve: 2010. okt. 03., vasárnap 17:16 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. aug. 29., kedd 09:37
Hozzászólások: 6093
Nekem is volt egy évfolyamtársam, aki - ha azon kapott bennünket, hogy a nem jelenlévőről beszélünk- természetesen valami elmarasztalót, :oops:
azt mondta:-lányok, ezt hagyjátok abba, majd ha visszajön , akkor neki mondjátok meg. Csak az érdekesség kedvéért mondom, hogy akkor/a 70-es években/ ő elvhű kommunista volt- most pedig, ahogy valamelyik évfolyamtalálkozón elmondta,Krisztusban hívő ember .

A képmutatásról nekem egy régi falusi mondás jut eszembe: valaki vasárnap aludt tejet ebédel és aztán fogpiszkálóval a foga között kiáll a kapuja elé diskurálni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: képmutatás
HozzászólásElküldve: 2010. okt. 03., vasárnap 20:40 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 29., vasárnap 16:25
Hozzászólások: 2935
Tartózkodási hely: bp
de jó, az elvhűség, a másik ember tisztelete és az igazság keresése az Isten Országában is fontos érték

_________________
Békesség Istentől


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: képmutatás
HozzászólásElküldve: 2010. okt. 03., vasárnap 22:23 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2007. okt. 25., csütörtök 20:49
Hozzászólások: 1814
exrefis írta:
Kedves Loisz!
Van egy bolti eladó, akihez bejön kétféle vevő. Az egyik undok, a másik kedves. Az eladó mindkettővel mosolyogva foglalkozik(nem magyarországon, mert itt mindkettővel undok :) ), de belül mást gondol róluk.
Képmutató volt vagy csak udvariasan viselkedett?
üdv
ex


Kedves ex !

-Erről van szó,- hogy ugyan ki tudja ezt eldönteni kívülről, hogy a másik mit gondol belül, hiszen ember nem lát bele a másik ember szívébe.- Tehát a munkáját "kötelezően" udvariasan végző eladót "tudatalatti" képmutatónak nevezni, ítélkezés lenne,- szerintem. (Akkor, ha keresztyén az eladó, folyton azon gyötrődhetne, hogy ő egy örökös képmutató)
-Amint hogy képmutatónak bélyegezni valakit egy hibájáért, mert egyébként "krisztuskövető" akarlenni és erről tesz bizonyságot,- ugyanúgy ítélkezés. (Ró 2,1)

-A szívek vizsgálója tudja csak, ki, mit gondol magában. - Az egészen MÁS téma, hogy egyetlen szempillantás alatt szimpatikus, vagy unszimpatikus valaki, itt jön a győzködés önmagammal, hogy az unszi-val is "kedves" legyek...és ez képmutatás ? :)

-De persze vannak nyilvánvaló képmutatások, amelyek messziről kiabálnak, - mint pld. Erika és pauler hsz-aiban idézettek.

üdv
L.

_________________
"A teljes Irás Istentől ihletett."
2.Tim.3,16


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: képmutatás
HozzászólásElküldve: 2010. okt. 03., vasárnap 22:49 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2007. okt. 25., csütörtök 20:49
Hozzászólások: 1814
rosta írta:
Mostanában úgy érzem magam, mint gyerekkorom szamaras meséjében az apa és a fia. Bármit is csinálok, mondok, de szinte, ha gondolok is, valaki számára mindig akad olyasféle, amibe beleköt és szinte már meg sem tudok nyilvánulni anélkül, hogy emberi megítélés, ítélkezés alá ne essek.


--És hol ebben a képmutatás, - részedről, vagy az "ítélkező" részéről ? - Kivéve, ha a közmondás érvényes: "vizet prédikál,bort iszik" és netán ezt teszik szóvá ? :)

-Egyébként, vannak ilyen időszakok az ember életében.- A magaméban is volt,---talán van is bizonyos területen.- Ha az okot nem találom magamban,- a "célját" Isten kezéből veszem.

üdv
L

_________________
"A teljes Irás Istentől ihletett."
2.Tim.3,16


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: képmutatás
HozzászólásElküldve: 2010. okt. 04., hétfő 22:04 
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. dec. 04., hétfő 16:04
Hozzászólások: 90
Tartózkodási hely: Budapest
Kedveseim, a képmutatás = hazugság. Hazudok magamnak, hazudok a többi embernek. Ha nem azonos a belsőm (gondolataim, érzelmeim, véleményem) azzal, amit kifelé mondok és jelzek, akkor vége.
Ugyanakkor ez nagyon kényes kérdés. A "nem akarok megbántani senkit", a "nem akarom idegesíteni azzal, hogy nem értek vele egyet", a "kegyes hazugságnak" nevezett álnokságok igen kísértőek emberi társasági körökben, gyülekezetekben. Udvariasan is lehet igazat mondani, önuralommal is lehet ismertetni rossz véleményünket a másikról udvariasan.
Légy "egy-ügyű" - ahogyan Gyökössy Endre tanácsolta. Egyféle, remélem érthető.
Aki saját magának sem mer igazat mondani, ott súlyosabb gond van, s azt hiszem nem idetartozó téma.
További áldott napokat kívánok!

_________________
"Éneklek az Úrnak egész életemben, zengedezek az én Istenemnek amíg csak vagyok."


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: képmutatás
HozzászólásElküldve: 2010. okt. 05., kedd 08:28 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 01., péntek 19:22
Hozzászólások: 4328
eszter írta:
Kedveseim, a képmutatás = hazugság. Hazudok magamnak, hazudok a többi embernek. Ha nem azonos a belsőm (gondolataim, érzelmeim, véleményem) azzal, amit kifelé mondok és jelzek, akkor vége.


Aki saját magának sem mer igazat mondani, ott súlyosabb gond van, s azt hiszem nem idetartozó téma.


Az első mondatoddal nagyrészt egyet tudok érteni. Na de ugye vannak kegyes hazugságok is, meg vannak kegyetlen hazugságok is.

A második idézett mondatodat viszont nem zárnám le ilyen könnyen, hiszen ez a "magunknak sem merünk igazat mondani", hát ez egy nagyon általános probléma. A gond már az alap gondolattal az "igazsággal" van. Nem tudom ismered-e Erasmusnak a "Balgaság dicsérete" című könyvét, amely éppen erről az igazságot fel nem ismerő balgaság állapotáról ír kb 200 oldalt. Ebben a könyvben az emberi társadalom csaknem minden tagjáról leírta, hogy szerinte hol ütközik az illető gondolkodása és viselkedése az igazsággal.

Igazán, lényegbevágóan éppen a mai világban látható napi gyakorlatban, hogy az emberek milyen pótcselekvésekbe menekülnek, amikor nem ismerik fel maguk számára az igazságot. Mások számára azért sokkalta könnyebben felismerjük, megítéljük az igazságot, mint a magunk számára.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: képmutatás
HozzászólásElküldve: 2010. okt. 05., kedd 09:06 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 13., péntek 19:09
Hozzászólások: 1521
Kedves Eszter,

Bár nem osztom teljesen a véleményed, lehet, hogy itt is igaz az, hogy legyen néked a te hited szerint. Vagyis, hogy Isten meg tud áldani ebben is, de ha valaki a másikat előtérbe helyező indítékból, kedvességből nem akar megbántani valakit, és mondjuk ezért nem gyakorol őszinte kritikát, akkor ezen is lehet áldás.

Nekem pl tetszik Déry Tibor Szerelem című novellája alapján készült film alapkoncepciója - ahol szeretetből nem mondja meg a beteg, halálához közeli öregasszonynak a menye, hogy a férje (az öregasszony fia) börtönben van, feje felett a lebeg a kivégzés - hanem azt hazudja, hogy a fia kiment Amerikába és karriert csinált, és majd ha tud, akkor haza jön. Az öregasszony belehalt volna, ha az igazat megtudja, de ez a mese még adott neki pár szép hónapot.

Persze nyilván ez a hazugság dolog nagyon határmezsgye. Nem tartom például helyesnek, amikor egy haldokló előtt letagadják az állapotát, nyilván...

Van egy másik irodalmi alkotás, sajna nem jut eszembe a szerző (se) amikor egy nagyon beteg ember egy tűzfalat néz, és előtte valami fonnyadt kórót, ami napról-napra pusztul. És azt mondja, hogy ahogy a kóró elfonnyad, úgy fog ő is meghalni. És egyik nap lehull az utolsó levél is a kóróról, de egy festő, aki végig kísérte ennek a betegnek a történetét éjjel kimegy, és fest egy növényt a falra, egy levéllel, és mindig kiegészíti újabbal, és ebből erőt merít a beteg, és felgyógyul.

Ez is hazugság. Sokkal korrektebb lenne megmondani a másiknak, figyelj, a növény az éjjel végleg kiszáradt, good bye....

Szóval legyünk vezetettek esetről-esetre - mert szerintem nem lehet egy sablonválaszt húzni a sok nagyon különböző történetre.

Üdv:
Indu

_________________
Várván ama boldog reménységet


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 41 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 16 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Style by phpBB3 styles, zdrowe serce ziola
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség