Időzóna: UTC + 1 óra




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 230 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 16  Következő
 

Re: Nők a Bibliából; Isten és az Asszonyok
Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2010. nov. 20., szombat 13:49 
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2009. jún. 13., szombat 13:49
Hozzászólások: 440
Idézet:
Hova teszem a hangsúlyt, meg hallom-e amit a másik mondani akarat?
És nem mindig sikerült neki és már nincs is vita. :-)


Egyet értek veled! Nem akarja meghallani hol a hangsúly és nem akarja megérteni amit a másik mondani akar.


Idézet:
Ábrahám és Sára között kölcsönös tisztelet és szeretet volt. Mindketten szilárd jellemű erős egyéniségek voltak. Sára még is mindig arra törekedett, hogy férjéhez alkalmazkodjék, és engedelmeskedjen neki.Olyan asszony volt aki maga is értékes tulajdonságokkal rendelkezett, mégis önként, belsőleg szabadon engedelmeskedett férjének.


"Az ostoba és éretlen vitatkozások elől térj ki, tudva, hogy ezek viszálykodást szülnek.De az Úr szolgája ne viszálykodjék, hanem legyen barátságos mindenkihez, tanításra alkalmas és türelmes.." /2 Tim 2 .23/

Idézet:
A különbség nekem nem abban van, hogy milyen a forma, hanem abban, hogy Isten lelke megszólít-e egy-egy magyarázat kapcsán.
Ennek pedig legalább két alapja van. A lelkész az Úr Lelke által szóljon, ill. ne legyek tele önmagammal.


Ezzel is teljesen egyet értek veled!

Idézet:
Az a fajta teologizálás, ami az egyszerű igére ráturbóz és belemagyaráz egyéb dolgokat, ami igazából a teológus saját magyarázata, valóban olyan mint az ecetes somlói.
Én eléggé allergiás vagyok az ilyen "verselemzés" típusú igemagyarázatokra.
Az ilyen típusú verselemzésben nagyon jó voltam gimiben. Bármibe bármit bele tudtam magyarázni idézetekkel alátámasztva, de tudom, hogy az egész csak hasbaakasztás volt. Ezt értékelték irodalomból. Dícséretesre is érettségiztem, de valójában akkor is tisztába voltam, hogy ez az egész egy nagy kamu.
Az ilyen típusú verselemzős prédikációkat is nagyon rühelltem, Úgy éreztem ilyet én is tudok, ilyen marhaságokat én is rá tudok asszociálni bármire. Ez volt az egyik oka, hogy érettségi után nem mentem többet református istentiszteletre.
Nem akarok senkit megbántani, de így talán érthetőbb az allergiám a "teológiával" szemben. :)
Boccs az offért.
üdv
ex


Senkit se szóljanak meg, kerüljék a viszálykodást, legyenek megértőek, teljes szelídséget tanúsítva minden ember iránt."/Tit 3.2/


Ebben a fajta megnyilvánulásodban hol van amit a Filippi levél mond??

Semmit ne tegyetek önzésből, se hiú dicsőségvágyból, hanem alázattal különbnek tartsátok egymást magatoknál; /Fil.2.3/

A szeretet türelmes, jóságos; a szeretet nem irigykedik, a szeretet nem kérkedik, nem fuvalkodik fel. /1Kor 13.4/


Ne a verselemzés legyen a téma, hanem egyedül Isten Igéje.

Idézet:
Bocsánat, hogy a mellékszálhoz szólok hozzá, de az ROSSZ VERSELEMZÉS, amely bármit belemagyaráz a versbe. Ezt egyszerűen a vers világszerűsége és az ebben a világban érvényes logika teszi lehetetlenné. Lehet, hogy a versnek a belső logikája különbözik a hétköznapi logikától (pl egy abszurd mű esetében), de azon a világon belül az a logika érvényes, és nem kérhetem rajta számon a hétköznapi logikát. Pl. egy kétdimenziós világon elég anakronisztikus számon kérni a háromdimenziós világ törvényeit. A jó verselemző alázatos, nem a saját világképét díszíti a vers gondolataival, hanem - ha csak az elemzés idejére is - alárendeli a saját világképét a vers logikájának. Nem tehet meg mindent, mert előbb-utóbb kiderül, hogy valóban kamu, légből kapott a magyarázat. A jó igehirdetés ilyen értelemben lehet olyan, mint egy jó verselemzés, tehát ha megvan az igehirdetőben az az alázat, hogy alárendeli magát az igének, és követi az Írás belső logikáját.


Isten áldott Igéjéről legyen szó ne pedig világi versekről és verselemzésekről hanem: "Azokra a dolgokra törekedjünk tehát, amelyek a békességet és egymás építését szolgálják. /Róm 14.19./
Mindegyikünk a felebarátjának kedvezzen, mégpedig annak javára, épülésére. "/ Róm:15.2/


szeretettel: Golgotavirág

_________________
„De keressétek először az ő országát és igazságát, és ezek is mind ráadásul megadatnak nektek.” (Mt 6:33)


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Nők a Bibliából; Isten és az Asszonyok
HozzászólásElküldve: 2010. nov. 20., szombat 14:42 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 08:52
Hozzászólások: 4464
Idézet:
I. Korintus levél:11:3 Akarom pedig, hogy tudjátok, hogy minden férfiúnak feje a Krisztus; az asszonynak feje pedig a férfiú; a Krisztusnak feje pedig az Isten.


távol legyen tőlem a "teologizálás" :)

annyi azért mégis látható ebből a "tekintélyi láncból", hogy a három "fejség" közül IGAZÁN kézzelfogható a férj-feleség viszony

(ha itt most belemennék, hogy HOGYAN feje már Isten Krisztusnak (ez van a görögben is, micinájjunk... de ugye hogy tud Isten a SAJÁT MAGA feje lenni :O), akkor lenne nagy felhördülés, ezt inkább hagyjuk is :) )

ami viszont egyértelmű és kézzelfogható: a férj "fejsége" az ALÁRENDELTSÉGÉBŐL következik!

csak ugye - itt a bökkenő - ez NEM LÁTSZIK!! ez kizárólag "gyümölcs-szinten" vizsgálható! (feleség-nézetből pedig EGYÉRTELMŰEN MINDIG található a gyümölcsön szeplő, sömörgözés, vagy valami afféle...)

két gyakorlati példát hadd tegyek ide (egyik se légbőlkapott, konkrét esetek):

- hívő keresztény férj, hívő keresztény feleség... a férj a hitelek ellen újabb hitelek felvételével védekezik, a Provident nevű nagysikerű társaságig bezárólag... amikor már a feleség szüleinek a házát kellene elzálogosítani: van-e joga a feleségnek "engedetlenkedni"?

- hívő keresztény férj, hívő keresztény feleség... a férj rendszeresen "testi fenyítésben részesíti" a feleségét... (mentő, stb...) van-e a feleségnek joga "engedetlenkedni"? esetleg válni? esetleg nem egyedül maradni holtáig?

TUDOM, hogy a "laza délutáni csevej" ezzel kissé esti horrorfilmmé alakult, ha úgy ítéli a moderátor, hogy nem való nekünk ilyesmiről beszélgetni, nyugodtan törölje

az ÉLET ettől még nem törli előzékenyen ezeket a helyzeteket :(

és ezekben a családokban is élnek gyerekek, akik "innen tanulják meg az isteni rendet" :(

_________________
/mT


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Nők a Bibliából; Isten és az Asszonyok
HozzászólásElküldve: 2010. nov. 20., szombat 15:16 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 21:15
Hozzászólások: 4790
Tartózkodási hely: Budapest
A tökéletes állapot, amikor a férjnek valóságosan feje a Krisztus és a férj valóságosan feje a feleségnek.
A valóságban viszont legtöbbször a "b" és "c" verziókkal találkozhatunk.
Net, te lazán hívő férjnek minősíted azt a férjet, amelyik tartozást tartozással foltoz, vagy éppen testi fenyíti a feleségét. Ezt inkább felemás igának nevezném, de ha a feleség is ennyire "hívő", akkor simán világi házasság.
És itt mindjárt vissza is csatoltunk a vallásosság kontra hívő topikra. :)

üdv
ex


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Nők a Bibliából; Isten és az Asszonyok
HozzászólásElküldve: 2010. nov. 20., szombat 16:15 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 21:15
Hozzászólások: 4790
Tartózkodási hely: Budapest
Ha már szóbakerült a feleségverés, ami nagy médiatéma is.
Az én meglátásom szerint a verekedős férfiak nagy része egyáltalán nem szeret asszonyt verni.
Van persze köztük olya beteg, aki a frusztráltságát és lúzerségét a felesége és családja verésével kompenzálja, de a testi agressziókat többségében a feleség verbális agressziója, a férjének súlyos megalázása előzi meg. Ilyenkor a férj legtöbbször kommunikációs hátrányban van és a verbális agresszióra, megalázásra testi agresszióval válaszol.
Tehát egy "fenyítős" férjnél a csípőből leírás előtt, érdemes megvizsgálni a feleség szerepét is.
üdv
ex


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Nők a Bibliából; Isten és az Asszonyok
HozzászólásElküldve: 2010. nov. 20., szombat 18:22 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 13., péntek 19:09
Hozzászólások: 1521
köszi Ex, ezt fontos, hogy ide tetted

_________________
Várván ama boldog reménységet


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Nők a Bibliából; Isten és az Asszonyok
HozzászólásElküldve: 2010. nov. 20., szombat 18:33 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 21:15
Hozzászólások: 4790
Tartózkodási hely: Budapest
Indu írta:
köszi Ex, ezt fontos, hogy ide tetted

Szívesen! :)
De melyik hozzászólás iderakását tartod fontosnak? :)
üdv
ex


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Nők a Bibliából; Isten és az Asszonyok
HozzászólásElküldve: 2010. nov. 20., szombat 19:15 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2009. jan. 10., szombat 15:04
Hozzászólások: 1823
Idézet:
de a testi agressziókat többségében a feleség verbális agressziója, a férjének súlyos megalázása előzi meg.

Erre van valami statisztika, vagy csak egy picit hozzágondoltál?


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Nők a Bibliából; Isten és az Asszonyok
HozzászólásElküldve: 2010. nov. 20., szombat 19:52 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 21:15
Hozzászólások: 4790
Tartózkodási hely: Budapest
nemosinex írta:
Idézet:
de a testi agressziókat többségében a feleség verbális agressziója, a férjének súlyos megalázása előzi meg.

Erre van valami statisztika, vagy csak egy picit hozzágondoltál?
Az emberfia jár kel a világban, lát, hall, tapasztal. :)
üdv
ex


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Nők a Bibliából; Isten és az Asszonyok
HozzászólásElküldve: 2010. nov. 20., szombat 21:10 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 08:52
Hozzászólások: 4464
nemosinex írta:
Idézet:
de a testi agressziókat többségében a feleség verbális agressziója, a férjének súlyos megalázása előzi meg.

Erre van valami statisztika, vagy csak egy picit hozzágondoltál?


no jó, akkor itt egy statisztika (hallottam ezt már, és nemigen akaródzott elhinni, de elég egyértelmű: a házasságon belül nagyjából egyforma a két fél általi agresszió aránya)

http://pubpages.unh.edu/~mas2/CP47.pdf

_________________
/mT


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Nők a Bibliából; Isten és az Asszonyok
HozzászólásElküldve: 2010. nov. 20., szombat 21:43 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 13., péntek 19:09
Hozzászólások: 1521
Idézet:
Szívesen! :)
De melyik hozzászólás iderakását tartod fontosnak? :)


Ja tényleg, ez fontos kérdés :*: , mert tulképpen az első beírásodon besértődtem :D a második meg tetszett. A besértősre még nem is állt össze, hogy mit akarok rá írni - nem komoly, csak mindig ugyanabba a falba ütközöm, és nem tudom eldönteni, hogy a fal van rossz helyen, vagy nekem nem kéne neki menni.

Szóval mikor dühös vagyok a férjemre, elég gyakran provokálom, és tulképpen én már lehet, hogy megütöttem volna magam, ha ő lennék, mert kicsit hevesebb a vérmérsékletem. És jó volt ezt leírva látnom, mert magamtól tudtam is, hogy a pofont, ha "ügyesek vagyunk" ki lehet provokálni, csak nem biztos, hogy érdemes. Hátha most jobb irányba megyek tovább.

A másikon még gondolkodom.

_________________
Várván ama boldog reménységet


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Nők a Bibliából; Isten és az Asszonyok
HozzászólásElküldve: 2010. nov. 20., szombat 22:02 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 13., péntek 19:09
Hozzászólások: 1521
>Nagyon pontosan írod le a mai keresztény nők morfondírozását. :D

itt még jó volt

>Nagyon szívesen engedelmeskednének a férjüknek, bibliai módon, ha a férjük mindig úgy döntene ahogy ők szeretnék.

ez már nem a lényegre tapint, és innentől félre visz. Nyilván viccesen nézve igazad van. De komolyra fordítva, akkor öröm az engedelmesség, ha értelmes dolgoknak lehet engedelmeskedni. A vegyünk fel hitelt vagy szórjuk a pénzt pl nem ilyen... (de lehetne mást is mondani.) És akkor most nem hívő a férj, ha kevésbé tud bánni a pénzzel? És ha mondjuk nem ő adja haza, hanem ami haza jön azt ő költi el? Vegyük ezeket a fiktív, de általam látott példákat.

más:
Bár néha azon gondolkodom, hogy ha elismeri az ember másnak az autoritását maga fölött, akkor veszekedés nélkül át lehet vészelni olyan döntéseket, ami nagyon nem tetszik nekem. Csak valami miatt mégis azt látom, hogy nagyon sok döntésben nekem van igazam. ÉS OTT A NAGY KÉRDÉS, hogy mi van HA TÉNYLEG....

_________________
Várván ama boldog reménységet


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Nők a Bibliából; Isten és az Asszonyok
HozzászólásElküldve: 2010. nov. 20., szombat 22:04 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 21:15
Hozzászólások: 4790
Tartózkodási hely: Budapest
:D


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Nők a Bibliából; Isten és az Asszonyok
HozzászólásElküldve: 2010. nov. 20., szombat 22:06 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2009. jan. 10., szombat 15:04
Hozzászólások: 1823
Idézet:
no jó, akkor itt egy statisztika (hallottam ezt már, és nemigen akaródzott elhinni, de elég egyértelmű: a házasságon belül nagyjából egyforma a két fél általi agresszió aránya)

http://pubpages.unh.edu/~mas2/CP47.pdf

No igen, ez a helyzet Amerikában (Women studies, feminism... miegymás). Hagyományosabb társadalmakban egészen más a helyzet. Nálunk pl. ilyen (volt 2002-ben, lehet, hogy azóta, mint sok minden más, ez is változott :wink: )
http://www.hetek.hu/hatter/200202/csaladi_fasizmus


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Nők a Bibliából; Isten és az Asszonyok
HozzászólásElküldve: 2010. nov. 20., szombat 22:21 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 13., péntek 19:09
Hozzászólások: 1521
Ex, a 2.-ra léci valami kifejtő választ is kérek.

_________________
Várván ama boldog reménységet


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Nők a Bibliából; Isten és az Asszonyok
HozzászólásElküldve: 2010. nov. 20., szombat 23:09 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 29., vasárnap 16:25
Hozzászólások: 2935
Tartózkodási hely: bp
Net, Ábrahám egyszer járt Egyiptomban, utána már nem jutott eszébe, hogy azért ő ott jól élt. Én egyszer vertem meg a nagy lányom, de többet nem szeretném, mert él bennem Jézus és elég egyértelművé tette, hogy ez nem út, vagy ha út, akkor a pokolba.

Szeretném tudni, hogy miből gondolod a két példa esetében, hogy Krisztusban hivő a férj?
Mi ennek a biztos jele, mert nagyon határozottan ezt állitottad.

_________________
Békesség Istentől


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 230 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 16  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 7 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Style by phpBB3 styles, zdrowe serce ziola
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség