Időzóna: UTC + 1 óra




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 199 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 14  Következő
 

Re: Mikor hagyhatja el egy keresztyén a felekezetét/gyülekez
Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2012. júl. 20., péntek 20:40 
Offline

Csatlakozott: 2007. jún. 15., péntek 05:55
Hozzászólások: 50
Kedves nemosinex!

nemosinex írta:
a mi jelenlétünknek egy adott helyen, akár egy nem evangéliumi gyülekezetben lehet más oka-célja is, mint mi magunk, még szűkebben nézve: a mi jó érzésünk.

Véleményem szerint istentiszteletre nem a saját maga kedvéért, hanem Isten kedvéért megy a keresztyén ember, tehát a gyülekezet soha nem elsősorban a mi jóérzésünkről szól. Ha mi jól érezzük ott magunkat, az azért van, mert hasonló gondolkodású és életvitelű emberek között lehetünk. Tehát sem az oka, sem a célja a mi jelenlétünknek egy evangéliumi gyülekezetben soha nem lehet a mi jó érzésünk.

nemosinex írta:
Isten Lelkének vezetése mindig pontos és konkrét, az egyéb ismérvek pedig általánosak. Persze, ott van a bibliaismeretünk, a józan eszünk, a hitvallásunk, amik mind segíthetnek a jó vagy rossz általános megítélésében.

Én azért úgy gondolom, hogy Isten Lelke engem - sajnos? - nem vezet minden nap kézen fogva, hanem elvárja tőlem, hogy bizonyos fokig önálló legyek. Szerintem ezért jelentette ki magát a Bibliában, hogy azt olvassam, s annak megfelelően éljek és döntsek bizonyos helyzetekben. S szilárdan hiszem, hogy a Lélek soha nem kerül ellentmondásba Istennek a Bibliában kijelentett szavával. Ott pedig bizony különbséget találunk helyes és helytelen istentisztelet között. Nem vitatom, hogy bármely keresztyénnek lehetnek pontos és konkrét útmutatásai Isten Lelke által, de ezt nem lehet senkitől sem elvárni. Ezzel szemben minden keresztyénnek rendelkezésére áll a Biblia, hogy eligazodjék, s ezt el lehet tőle várni. A józan ész és a hitvallások pedig mind nagyon jók és hasznosak, feltéve, hogy előbb megmértük őket a Biblia mérlegén. S szerintem egy keresztyént az különböztet meg egy nem keresztyéntől, hogy a keresztyén Isten Lelkének vezetését - akár direkt módon, akár a Biblián keresztül - tarja szem előtt döntéseiben, míg az utóbbi a józan észt és egyéb irományokat (akár hitvallásokat is!).

nemosinex írta:
előfordulnak olyan helyek, ahol élő igét hirdetnek, a gyülekezetet megtért emberek alkotják, mégis olyan mértékű a szeretetlenség, irgalmatlanság és gyanakvás az övékétől eltérő gyakorlattal szemben, mintha semmi közük nem lenne az élő Igéhez. Ez akkor evangéliumi?

Nem, nem evangéliumi, gondolom legalábbis én. Vegyük csak a szeretetlenséget:
Új parancsolatot adok néktek, hogy egymást szeressétek; a mint én szerettelek titeket, úgy szeressétek ti is egymást. (Jn 13,34)
Parancsunk van rá Jézustól, hogy egymást szeressük! De egyébiránt parancsunk van arra is, hogy másokat - nota bene! ellenségeinket is - szeressük. Egy evangéliumi gyülekezetnek az életén meglátszik, hogy ezeket az evangéliumi parancsokat tiszteletben tartja, vagyis hogy az, ami - mármint egy evangéliumi gyülekezet - nem pedig más. Olyan helyeken pedig, amelyekről te írsz, szerintem kizárt, hogy az élő Igét - csakis az Igét és a teljes Igét - hirdessék, a gyülekezetet pedig megtért emberek alkossák.

De az is lehet, hogy én tévedek.

Üdv: VaD


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Mikor hagyhatja el egy keresztyén a felekezetét/gyülekez
HozzászólásElküldve: 2012. júl. 20., péntek 20:55 
Offline

Csatlakozott: 2007. jún. 15., péntek 05:55
Hozzászólások: 50
Szia nemosinex!

Ne haragudj, de számomra valóban nem derült ki, hogy ez nem te vagy, hanem az, aki az eseményeket követően a legnagyobb hatással volt - ezek szerint - saját magára.

nemosinex írta:
olyanokkal találkoztam, akik arra késztettek, hogy felülvizsgáljam és újraértékeljem az egész lelkiségről, kereszténységről és szervezett vallásról alkotott véleményemet. Ezek közül az első, és minden bizonnyal legnagyobb hatású Peter Ball, Lewes püspöke volt.

Ettől még nem kéne visszavonulnod a vitától, vagy beszélgetéstől, szerintem. Engem legalábbis továbbra is érdekel a véleményed.

Üdv: VaD


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Mikor hagyhatja el egy keresztyén a felekezetét/gyülekez
HozzászólásElküldve: 2012. júl. 20., péntek 22:18 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2009. jan. 10., szombat 15:04
Hozzászólások: 1823
Kedves VaD!

A témamegjelölésnél van egy sor, amiből kiderül, hogy ezeket a sorokat nem én írom, hanem Adrian Plasstól idézem, rá volt nagy hatással Peter Ball. Persze rám is, de én századrangú szereplője vagyok ennek a történetnek.
Nagyon nehéz így beszélgetni.

Üdv
nX


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Mikor hagyhatja el egy keresztyén a felekezetét/gyülekez
HozzászólásElküldve: 2012. júl. 20., péntek 22:49 
Offline

Csatlakozott: 2007. jún. 15., péntek 05:55
Hozzászólások: 50
nemosinex írta:
Kedves VaD!

A témamegjelölésnél van egy sor, amiből kiderül, hogy ezeket a sorokat nem én írom, hanem Adrian Plasstól idézem, rá volt nagy hatással Peter Ball. Persze rám is, de én századrangú szereplője vagyok ennek a történetnek.
Nagyon nehéz így beszélgetni.

Üdv
nX


Kedves nemosinex!

Még 1x bocs, tényleg nem voltam elég figyelemmel. Az is lehet, hogy nehéz velem beszélgetni, ezzel együtt arra kérlek, ha van a témával kapcsolatban mondanivalód, fejtsd ki.

Üdv: VaD


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Mikor hagyhatja el egy keresztyén a felekezetét/gyülekez
HozzászólásElküldve: 2012. júl. 21., szombat 10:02 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2009. jan. 10., szombat 15:04
Hozzászólások: 1823
Semmi baj, én is felületes olvasó vagyok :wink:

Egy csöppet reagálnék:
Idézet:
Véleményem szerint istentiszteletre nem a saját maga kedvéért, hanem Isten kedvéért megy a keresztyén ember, tehát a gyülekezet soha nem elsősorban a mi jóérzésünkről szól. Ha mi jól érezzük ott magunkat, az azért van, mert hasonló gondolkodású és életvitelű emberek között lehetünk. Tehát sem az oka, sem a célja a mi jelenlétünknek egy evangéliumi gyülekezetben soha nem lehet a mi jó érzésünk.
Ez így oké, csak az általad korábban mondottakból az derült ki, hogy ha valaki jól érzi magát egy adott helyen, akkor ott jó helyen van. Tudom, hogy nem ezt akartad mondani, de így is (félre-) érthető.
Idézet:
Ezek a jelenségek persze nem szerencsések, de ha az ember már az evangéliumi gyülekezetek közötti választásnál tart, akkor már nagy baj nem lehet. Válasszon akár kálvinistát, lutheránust, baptistát, pre- vagy postmillenaristát, esetleg ezek kombinációit, bármit, ahol jól érzi magát, ha a gyülekezet evangéliumi alapokon áll, akkor jó helyen van.
Ami még ezzel a korlátozással sem igaz, hogy ezek a helyek evangéliumi gyülekezetek. Mert ha az ember Isten kedvéért van egy helyen, akkor Isten kedvébe az is belefér, hogy olyan helyen szeretne látni, ahol nem érzed jól magad, esetleg olyan helyen is, ahol nincs igaz istentisztelet. Mert esetleg pont az a célja, hogy a te jelenléteddel figyelmeztesse az ott élő embereket.

Idézet:
Nem vitatom, hogy bármely keresztyénnek lehetnek pontos és konkrét útmutatásai Isten Lelke által, de ezt nem lehet senkitől sem elvárni. Ezzel szemben minden keresztyénnek rendelkezésére áll a Biblia, hogy eligazodjék, s ezt el lehet tőle várni. A józan ész és a hitvallások pedig mind nagyon jók és hasznosak, feltéve, hogy előbb megmértük őket a Biblia mérlegén. S szerintem egy keresztyént az különböztet meg egy nem keresztyéntől, hogy a keresztyén Isten Lelkének vezetését - akár direkt módon, akár a Biblián keresztül - tarja szem előtt döntéseiben, míg az utóbbi a józan észt és egyéb irományokat (akár hitvallásokat is!).
Igen, csak ezzel azt feltételezed, hogy mindenki, akinek rendelkezésre áll egy Biblia, meg is értheti az abban foglaltakat. Holott Isten Lelke segítsége nélkül sem Igén keresztül, sem közvetlenül nem tudunk eligazodni. Tehát éppen annyira „lehet elvárni” (ezt lehet persze ironikusan és szó szerint is érteni) egyiket is, mint a másikat. Mert ugyanaz a Lélek magyarázza az Igét, aki közvetlenül vezérel, és ezt a Lelket Isten annak adja, akinek akarja. Persze, lehet a Bibliát Lelketlenül is olvasni (úgy értem, hogy az ember önállósítja egy kicsit magát ;), nem kéri Isten vezetését az olvasás során), meg is teszik sokan a hívők közül is (én is), és ilyenkor az mindenki számára követendő, csak éppen követhetetlen elvárások gyűjteményévé válik. Ami frusztrációt és/vagy farizeusságot eredményez. És ez a veszély fennáll valaminek a Biblia mérlegén való lemérésénél is, ha önállósítjuk magunkat egy kicsit. Mert hiszen – hogy a gyülekezet-elhagyás konkrét példájánál maradjunk – meg van írva (Zsid 10:25): El nem hagyván a magunk gyülekezetét, amiképpen szokásuk némelyeknek, hanem intvén egymást annyival inkább, mivel látjátok, hogy ama nap közelget. Ilyen alapon tehát meg van mérve a Belga hitvallás is. Mégis, Istennek számtalan szolgáló embere hagyta oda a saját gyülekezetét, mégpedig jó lelkiismerettel.
Idézet:
Nem, nem evangéliumi, gondolom legalábbis én. Vegyük csak a szeretetlenséget:
Új parancsolatot adok néktek, hogy egymást szeressétek; a mint én szerettelek titeket, úgy szeressétek ti is egymást. (Jn 13,34)
Parancsunk van rá Jézustól, hogy egymást szeressük! De egyébiránt parancsunk van arra is, hogy másokat - nota bene! ellenségeinket is - szeressük. Egy evangéliumi gyülekezetnek az életén meglátszik, hogy ezeket az evangéliumi parancsokat tiszteletben tartja, vagyis hogy az, ami - mármint egy evangéliumi gyülekezet - nem pedig más. Olyan helyeken pedig, amelyekről te írsz, szerintem kizárt, hogy az élő Igét - csakis az Igét és a teljes Igét - hirdessék, a gyülekezetet pedig megtért emberek alkossák.
Nehéz elhinni, de – hogy egy közismert példát mondjak - Luther antiszemitizmusáról hallottál? Jézus is beszél ehhez hasonlókról a pergamoni gyülekezetnek írt levelében. A megszentelődésnek lépcsőfokai vannak, és ha így van, mindig vannak olyan bűnös állapotok, amelyekből meg kell tisztulni. Gyönyörű cél csakis az Igét és a teljes Igét hirdetni – szerintem nincs olyan földi gyülekezet, ahol ezt teszik, egyszerűen mert az ember bűnös és korlátolt, nincs a teljes Ige birtokában, és mindig értelmez. S talán mert Isten úgy látja jónak, hogy kegyelme az erőtlenségen keresztül nyilvánuljon meg, hogy senki el ne szálljon magától.

Üdv
nX


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Mikor hagyhatja el egy keresztyén a felekezetét/gyülekez
HozzászólásElküldve: 2012. júl. 21., szombat 12:56 
Offline

Csatlakozott: 2007. jún. 15., péntek 05:55
Hozzászólások: 50
Szia nemosinex!

Köszönöm, hogy megbocsátasz.

No igen, gondoltam, hogy ez elő fog bukkanni előbb-utóbb.

nemosinex írta:
Isten kedvébe az is belefér, hogy olyan helyen szeretne látni, ahol nem érzed jól magad, esetleg olyan helyen is, ahol nincs igaz istentisztelet. Mert esetleg pont az a célja, hogy a te jelenléteddel figyelmeztesse az ott élő embereket.

NEM!
Isten nem szeretne engem olyan helyen látni, ahol nincs igaz istentisztelet! És téged sem! Isten megítéli az Ő helytelen tiszteletét, mégpedig nem túl biztatóan. Talán elég, ha az 1Kir 13-ra hivatkozok. Ez még akkor is így van, ha az ellenkezőjére már idegennyelvű szakkifejezést is kitaláltak (ecclesiola in ecclesiae) és ha különböző csoportok (pl. Bibliaszövetség) propagálják. Általában a búza és a konkoly példázatát szokták felhozni ennek alátámasztására (Mt 13,24-30). Mármint hogy az egyházon belül a hívők a búza, míg a hitetlenek a konkoly, s Jézus szerint nem kell őket a helyükből kitépni. Csakhogy, mikor Jézus megmagyarázza a példázatot, akkor világosan kiderül, hogy:
A ki a jó magot veti, az az embernek Fia; A szántóföld pedig a világ; a jó mag az Isten országának fiai; a konkoly pedig a gonosznak fiai. (Mt 13, 37-38)
A szántóföld tehát a világ és nem az egyház! Az egyháznak pedig éppen az a dolga, hogy a világban levő gonoszoknak példát mutasson krisztusi életből! Mint korábban mondtam, képmutatók mindig beférkőzhetnek az egyházba, de a keresztyéneknek az a dolguk, hogy onnan őket kitakarítsák (ld. egyházfegyelem), vagy ha az egész gyülekezet elfajult és nem biblikus (értsd: evangéliumi) alapon áll, akkor ők maguk lépjenek ki, s keressenek vagy alakítsanak egy evangéliumi gyülekezetet.

A többivel, amit írtál nagyjából egyetértek.

Nem kívánok most szőrszálakat hasogatni azon, hogy ki és mikor olvassa lelketlenül (Lelketlenül!) a Bibliát, szerintem mindnyájan jártunk már így, és ha észrevettük, talán le is vontuk belőle a megfelelő következtetéseket. Azért a Bibliát sem lehet akárhogyan értelmezni (ha az ember hű akar maradni az egészhez), azonkívül a Biblia egy írott szöveg, amely megmarad, ellenőrizhető és sokkal jobban számon kérhető, mint Isten egy bizonyos személynek adott vezetése. Úgy értem, a Bibliára lehet hitvallást és gyülekezeti rendet valamint egyházfegyelmet alapítani, míg arra nemigen, hogy "Isten ezt nekem így jelentette ki."

Ami a Zsid 10,25-öt illeti, ott természetesen csakis evangéliumi gyülekezetekről van szó, legalábbis az én értelmezésem szerint. A többire sokkal inkább a 2Kor 6,17 vonatkozik.

Luther antiszemitizmusáról nem hallottam, de hát, ahogy Te is írod, egyetlen ember sem tökéletes. Még ő sem volt az.

De ezekben a kérdésekben érzésem szerint csupán nüanszokon vitáznánk, ezért nem akarom elterelni a beszélgetést a fő csapásirányból.

Üdv: VaD


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Mikor hagyhatja el egy keresztyén a felekezetét/gyülekez
HozzászólásElküldve: 2012. júl. 22., vasárnap 07:47 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2009. jan. 10., szombat 15:04
Hozzászólások: 1823
Idézet:
nemosinex írta:
Isten kedvébe az is belefér, hogy olyan helyen szeretne látni, ahol nem érzed jól magad, esetleg olyan helyen is, ahol nincs igaz istentisztelet. Mert esetleg pont az a célja, hogy a te jelenléteddel figyelmeztesse az ott élő embereket.

Idézet:
NEM!
Isten nem szeretne engem olyan helyen látni, ahol nincs igaz istentisztelet! És téged sem! Isten megítéli az Ő helytelen tiszteletét, mégpedig nem túl biztatóan. Talán elég, ha az 1Kir 13-ra hivatkozok.

Ha így van, akkor a missziónak annyi. Nézzük meg az ApCsel 19, 1-7-et is azért. Itt helytelen istentisztelet folyt, és Pál érkezésekor szembesültek ezzel a ténnyel az efézusi tanítványok. Ha nem akarta volna Pált Isten ott látni, akkor továbbra is a helytelen gyakorlatban maradtak volna.

A kitakarítás (fura konnotációjú szó!) kérdése mellé is oda tenném a lélekmentés szolgálatát (Jak 5, 19-20), a hitben erőtlennel szembeni felelősséget, a vétkes négyszemközti, majd két vagy három tanú jelenlétében történő és végül (!) a hívek közössége előtti megintését. A kitakarításról csak az beszélhet jó szívvel, aki ezeken a lépcsőfokokon végigment.

Idézet:
Azért a Bibliát sem lehet akárhogyan értelmezni (ha az ember hű akar maradni az egészhez), azonkívül a Biblia egy írott szöveg, amely megmarad, ellenőrizhető és sokkal jobban számon kérhető, mint Isten egy bizonyos személynek adott vezetése. Úgy értem, a Bibliára lehet hitvallást és gyülekezeti rendet valamint egyházfegyelmet alapítani, míg arra nemigen, hogy "Isten ezt nekem így jelentette ki."

Persze, nem lehet (illetve lehet, csak nem érdemes) másként, csak kellő alázattal! Ebbe persze az is beletartozik, hogy másnak más élethelyzetben másfajta hangsúlyokat emelhet ki Isten Lelke. Számonkérés, ellenőrzés, hitvallás, gyülekezeti rend és egyházfegyelem – ezt is lehet a Bibliára építeni. De nem ezek a végső céljai a Bibliának. Az én olvasatomban a Biblia az Istennel elvesztett édenkerti kapcsolat visszaállításának útját mutatja meg, és Isten hatalmas helyreállító üdvtörténeti munkáját, ami Jézus Krisztus kereszthalálában csúcsosodott ki, és a feltámadás ereje által lehet valóságos egy-egy ember életben. Hitvallás, gyülekezeti rend, egyházfegyelem mind azt a célt kell, hogy szolgálja, hogy a hívőt az Istennel való személyes kapcsolathoz eljuttassa. Pont azért, mert az Istennel való személyes kapcsolatból fakadnak a Lélek gyümölcsei: szeretet, öröm, békesség, türelem stb. (Gal. 5.), amelyek ellen nincs törvény, mert maguk ezek a gyümölcsök teremtenek krisztusi rendet a hívő körül az egyházban és a világban – és megszűnik ezzel a kárhoztató hozzáállás a világ gonoszaihoz is.

Üdv
nX


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Mikor hagyhatja el egy keresztyén a felekezetét/gyülekez
HozzászólásElküldve: 2012. júl. 22., vasárnap 10:00 
Offline

Csatlakozott: 2012. júl. 19., csütörtök 09:06
Hozzászólások: 208
Bocsánat, hogy belekotyogok a párbeszédbe, de lehet közelebb kerülne egymáshoz a véleményetek, ha közösen tisztáznátok olyan fogalmakat, mint a "gyülekezeti tagság" és az egy-egy gyülekezet felé történő szolgálat.
Pl. Pál több gyülekezet felé is szolgált, de ettől még nem volt ezeknek a gyülekezeteknek a tagja, s főként nem vállalt közösséget az esetleges tévelygéseikben.
32 évig a Római katolikus egyház tagja voltam, ha Isten ott akart volna látni, nem nyítja fel a szemeimet...
Isten kegyelméből szolgálhattam egy ideig az Adventisták, a Mormonok és Jehova Tanúi felé, az Úr előtte hosszabb-rövidebb időre bevitt közéjük, de soha sem akarta, hogy köztük legyen a helyem!
Hogyan ülhetnék ma végig tiszta lelkiismerettel egy katolikus misét, ahol a pap megáldozza Krisztust, a gyülekezet pedig Máriához könyörög?!


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Mikor hagyhatja el egy keresztyén a felekezetét/gyülekez
HozzászólásElküldve: 2012. júl. 22., vasárnap 10:01 
Offline

Csatlakozott: 2012. júl. 19., csütörtök 09:06
Hozzászólások: 208
Bocsánat, hogy belekotyogok a párbeszédbe, de lehet közelebb kerülne egymáshoz a véleményetek, ha közösen tisztáznátok olyan fogalmakat, mint a "gyülekezeti tagság" és az egy-egy gyülekezet felé történő szolgálat.
Pl. Pál több gyülekezet felé is szolgált, de ettől még nem volt ezeknek a gyülekezeteknek a tagja, s főként nem vállalt közösséget az esetleges tévelygéseikben.
32 évig a Római katolikus egyház tagja voltam, ha Isten ott akart volna látni, nem nyítja fel a szemeimet...
Isten kegyelméből szolgálhattam egy ideig az Adventisták, a Mormonok és Jehova Tanúi felé, az Úr előtte hosszabb-rövidebb időre bevitt közéjük, de soha sem akarta, hogy köztük legyen a helyem!
Hogyan ülhetnék ma végig tiszta lelkiismerettel egy katolikus misét, ahol a pap megáldozza Krisztust, a gyülekezet pedig Máriához könyörög?!


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Mikor hagyhatja el egy keresztyén a felekezetét/gyülekez
HozzászólásElküldve: 2012. júl. 22., vasárnap 15:14 
Offline

Csatlakozott: 2007. jún. 15., péntek 05:55
Hozzászólások: 50
Szia nemosinex!

nemosinex írta:
Nézzük meg az ApCsel 19, 1-7-et is azért. Itt helytelen istentisztelet folyt, és Pál érkezésekor szembesültek ezzel a ténnyel az efézusi tanítványok. Ha nem akarta volna Pált Isten ott látni, akkor továbbra is a helytelen gyakorlatban maradtak volna.

Azért azt gondolom, te is érted, hogy ez nem ugyanaz, mint amiről én beszéltem. Ahogy időközben TCsaba is írta, Pál nem volt annak a gyülekezetnek a tagja, s mikor odaérkezett, s látta a helytelen gyakorlatot, helyreigazította őket. A döntő pedig most jön: ők pedig elfogadták a helyreigazítást! Innentől kezdve megszűnt a helytelen istentisztelet, tehát igazából megszűnt a probléma.

A többi, amit írtál, megint csak stimmel. Persze, hogy az egyházfegyelemnek vannak különböző lépcsőfokai, még akkor is, ha én ezt nem részleteztem.

A Biblia üzenete pedig - gondolom, mindnyájan tapasztaltuk már - oly gazdag, hogy különböző élethelyzetekben még ugyanannak az embernek is máshová kerülnek a hangsúlyok. De azért ennek is van határa és a Bibliát sem lehet akárhogyan forgatni és értelmezni. Csak példaként hozom fel a női lelkészség kérdését, és nem akarok erről külön vitát provokálni. Amikor Pál apostol szájával azt mondja a Szentlélek, hogy: A tanítást pedig nem engedem meg az asszonynak, (1Tim 2,12) akkor ezt lehet többféleképpen értelmezni, de úgy azért mégsem, hogy A tanítást pedig nem engedem meg az asszonynak, - de mégis!

Kérlek, értsd jól, és ne félre, amit mondani akarok.

Üdv: VaD


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Mikor hagyhatja el egy keresztyén a felekezetét/gyülekez
HozzászólásElküldve: 2012. júl. 22., vasárnap 16:38 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 21:15
Hozzászólások: 4790
Tartózkodási hely: Budapest
Azoknak a gyülekezeteknek Pál valóban nem hétköznapi tagja volt, de nem is meghívott vendégpásztora, sem bekéredzkedett idegen, hanem azoknak a gyülekezeteknek alapító apostola volt.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Mikor hagyhatja el egy keresztyén a felekezetét/gyülekez
HozzászólásElküldve: 2012. júl. 25., szerda 21:17 
Offline

Csatlakozott: 2007. jún. 15., péntek 05:55
Hozzászólások: 50
Kedves exrefis!

exrefis írta:
Azoknak a gyülekezeteknek Pál valóban nem hétköznapi tagja volt, de nem is meghívott vendégpásztora, sem bekéredzkedett idegen, hanem azoknak a gyülekezeteknek alapító apostola volt.

Ne idegesíts! Aki refis, még ha ex is, annak ezt tudnia kell! :P

Kis továbbképzés, csak úgy mellékesen. Úgy írom, mintha szükséged volna rá. :oops:

Szóval: Efezusról beszélünk, mégpedig az ApCsel 19,1-7 idején. Ekkor ott gyülekezetről még nemigen szólhatunk, hiszen Pál a 2. missziói útján mindössze vetekedék a zsidókkal ottan kissé, mikor pedig azok kérék, hogy több ideig maradjon nálok, nem álla reá; hanem búcsút võn tõlük. (ApCsel 18, 19-21) Ezek után érkezett Apollós a városba, ki az írásokban tudós vala. Ez meg volt tanítva az Úrnak útára; és lélekben buzgó lévén, szólja és tanítja vala nagy szorgalmatosan az Úrra tartozó dolgokat, jóllehet csak a János keresztségét tudja vala. (ApCsel 18, 24-25)

No, hát ez utóbbi volt a baj, ami oda vezetett, amit a fent említett igeszakaszban olvashatunk:

Lõn pedig azonközben, míg Apollós Korinthusban volt, hogy Pál, eljárván a felsõbb tartományokat, Efézusba érkezék: és mikor némely tanítványokra talált,
Monda nékik: Vajjon vettetek-é Szent Lelket, minekutána hivõkké lettetek? Azok pedig mondának néki: Sõt inkább azt sem hallottuk, hogy ha vagyon-é Szent Lélek.
És monda nékik: Mire keresztelkedtetek meg tehát? Azok pedig mondának: A János keresztségére.
Monda pedig Pál: János megtérésnek keresztségével keresztelt, azt mondván a népnek, hogy a ki õ utána jövendõ, abban higyjenek, tudniillik a Krisztus Jézusban.
Mikor pedig ezt hallák, megkeresztelkedének az Úr Jézusnak nevére.
És mikor Pál reájok vetette kezét, szálla a Szent Lélek õ reájok; és szólnak vala nyelveken, és prófétálnak vala.
Valának pedig a férfiak összesen mintegy tizenketten.
(ApCsel 19,1-7)

Ez pediglen már Pál 3. missziói útján történt ugyebár, ezt követően maradt ő hosszabb ideig Efezusban, s ettől kezdve beszélhetünk efezusi gyülekezetről.

Magyarul: az ApCsel 19,1-7 idején, melyről beszéltünk, Pál még nem volt semmilyen apostola a szóban forgó atyafiaknak, akik akkor még nem alkottak keresztyén gyülekezetet.

Szerintem.

Részedről meg - szintén szerintem - kis figyelmetlenségről volt szó. De ha tévednék, javíts ki, kérlek.

Üdv: VaD


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Mikor hagyhatja el egy keresztyén a felekezetét/gyülekez
HozzászólásElküldve: 2012. júl. 26., csütörtök 08:21 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 21:15
Hozzászólások: 4790
Tartózkodási hely: Budapest
VaD írta:
És mikor Pál reájok vetette kezét, szálla a Szent Lélek õ reájok; és szólnak vala nyelveken, és prófétálnak vala.
Valának pedig a férfiak összesen mintegy tizenketten. [/i](ApCsel 19,1-7)

Ez pediglen már Pál 3. missziói útján történt ugyebár, ezt követően maradt ő hosszabb ideig Efezusban, s ettől kezdve beszélhetünk efezusi gyülekezetről.

Magyarul: az ApCsel 19,1-7 idején, melyről beszéltünk, Pál még nem volt semmilyen apostola a szóban forgó atyafiaknak, akik akkor még nem alkottak keresztyén gyülekezetet.

Szerintem.

Részedről meg - szintén szerintem - kis figyelmetlenségről volt szó. De ha tévednék, javíts ki, kérlek.

Üdv: VaD

Kedves Vad!
Igazából nem értem, hogy itt mi a problémád, hiszen éppen ebben a szakaszban lettek kereszténnyé, gyülekezetté az efézusiak, és lett Pál az apostoluk.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Mikor hagyhatja el egy keresztyén a felekezetét/gyülekez
HozzászólásElküldve: 2012. júl. 29., vasárnap 07:41 
Offline

Csatlakozott: 2007. jún. 15., péntek 05:55
Hozzászólások: 50
Szia exrefis!

exrefis írta:
Igazából nem értem, hogy itt mi a problémád, hiszen éppen ebben a szakaszban lettek kereszténnyé, gyülekezetté az efézusiak, és lett Pál az apostoluk.

Nincsen nekem semmi problémám. Emlékeztetlek mindazonáltal a kiindulásra: nemosinex arra hozta fel az ApCsel 19,1-7 példáját, hogy Pál apostol is egy helytelen gyakorlatot folytató gyülekezetben volt. Mire én írtam, hogy nem, hiszen Pál még nem volt ott, mikor a helytelen gyakorlat folyt, sőt, mikor megjelent, rögvest kiigazította őket. Ők pedig elfogadták a kiigazítást. Ennyi.

Egyébként - ha visszatérhetünk a topic témájához - szerintem ez is az én álláspontomat erősíti, miszerint egy helytelen gyakorlatot folytató gyülekezetet ki kell igazítani, ha pediglen ez nem megyen, akkor bizony el kell hagyni. Ez minden keresztyénnek kötelessége, és Isten ebben nem ismer pardont.

Üdv: VaD


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Mikor hagyhatja el egy keresztyén a felekezetét/gyülekez
HozzászólásElküldve: 2012. júl. 29., vasárnap 07:50 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 21:15
Hozzászólások: 4790
Tartózkodási hely: Budapest
VaD írta:
Egyébként - ha visszatérhetünk a topic témájához - szerintem ez is az én álláspontomat erősíti, miszerint egy helytelen gyakorlatot folytató gyülekezetet ki kell igazítani, ha pediglen ez nem megyen, akkor bizony el kell hagyni. Ez minden keresztyénnek kötelessége, és Isten ebben nem ismer pardont.
Üdv: VaD

Én pedig csak Pál és az efézusi gyülekezet viszonyához írtam a megjegyzést.
A fenti mondatoddal pedig egyetértek, ezért vagyok exrefis.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 199 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 14  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 14 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Style by phpBB3 styles, zdrowe serce ziola
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség