2013. január 28., hétfő - Ablonczy Áron Nyomtat Elküld Olvasási nézet

Újévi recept

 

  1. Ez nem egy szokványos recept, de mégis itt van a helye - érdemes kipróbálni ezt is, hátha kisül belőle valami jó :)

 

 

Üljünk le és vegyük elő a 2013-as esztendőt. Mit is szeretnénk vele kezdeni?
Mindenekelőtt osszuk 12 részre, hogy könnyebben dolgozhassunk vele. Már előre ügyeljünk arra, hogy semmi olyan ne kerülhessen bele, ami az előző évből maradt rossz kovász: harag, sértettség, előítéletek, keserűség, mert ezek megrontják az új tésztát…


A 12 részt osszuk tovább: 28, 30, 31 részekre szép sorban, így elég lesz majd mindig csak egy kis darabbal dolgoznunk. Formáljunk apró lapocskákat tésztánkból, s előre írjunk rájuk minden olyat, amit érdemes számon tartani: tanulási készség, munkaszeretet, pihenés-feltöltődés ideje, s élesztőként minden napra egy kis jókedvre derítő. Fontos, hogy ne akarjunk túl sokat – láthattuk már az előző esztendőkben is, hogy annyit kell tervezni, amire erőnk is lesz. De túl keveset sem, mert az elerőtlenít, ha feladjuk álmainkat, vagy az ahhoz vezető utat – s magunkat is elveszítjük egy kicsit.
Formázáskor ne felejtsük el egy adag reménységgel színesíteni, majd száradás előtt keverjünk bele egy teáskanál alkalmazkodó készséget, díszítésül egy mákszem türelmet, egy csepp tapintatot, s eddig megtanult keresztyén gondolkodásunk sava-borsát.


Tálaláskor ne felejtsük el bevonni a mindent elfedező szeretettel, s megszórni a derű gyümölcsdarabkáival. Szervírozzuk mindig mosollyal, szíves szóval, s ne felejtsük el, hogy minden nap elmúlik, s minden nap újat is kezdhetünk.
Vegyük még figyelembe, hogy sosem érdemes sietni, de lekésni még rosszabb. Az idő nem a mi birtokunk, kölcsön kaptuk, használatra, s számon is kérik tőlünk. Mérjük a belső mérlegen, hogy pontos legyen az adagolás, s ne aggódjunk, ha mások másként mérnek.
Jó, ha az alaptészta készítésénél együtt dolgozunk a családdal és barátokkal, mert együtt nagyobbakat lehet nevetni, s bölcsebben lehet tervezni – így kevesebb lesz az elpazarolt eredeti jó alapanyag, s megelégedetten fogyaszthatjuk el az elkészült darabokat.


A bevált recepteket érdemes megosztani másokkal is, hátha tőlük is kapunk vissza egy-egy kis darabkát – ezzel növelve esélyünket a nagy közös „emberség” rég elvesztett receptjének megtalálására.
További jó készülődést és örömteli kivitelezést kívánok mindenkinek!

Fodorné Ablonczy Margit
DMREK

Copyright © 2008 Parókia Portál, Minden jog fentartva.

Impresszum / Kapcsolat

Látogatók ma: 214, összesen: 1481359

  • 2024. július 04., csütörtök

    Sharenting, azaz miért ne posztoljunk a gyerekekről a közösségi médiában?
  • 2024. július 03., szerda

    - támogatott lakhatás Cegléden
  • 2024. július 02., kedd

    A REFISZ idén is szeretettel várja nyári táborába azokat a 14-25 év közötti fiatalokat, akik közösséget keresnek Istennel és egymással.
  • 2024. július 01., hétfő

    Az istállónak épült templomtérben és a gyülekezettörténeti kiállításon megelevenedett a százéves múlt, a gyülekezet azonban a folytonosság továbbélésé...
  • 2024. július 01., hétfő

    A nyári szünet első napján indítja tanszergyűjtését a Magyar Református Szeretetszolgálat
  • 2024. június 30., vasárnap

    Lehet-e palástban mérni egy szolgálat korszakait? Karsay Eszter, az első budapesti református nő lelkész gazdag életútjának kilométerköveit három palá...
  • 2024. június 29., szombat

    Különleges adománygyűjtő akciót hirdetnek a magyar johanniták
  • 2024. június 28., péntek

    A leányfalui Ravasz László Emlékházba látogattak az egyházkerületek püspökei és főgondnokai, hogy a múltban kapaszkodót találhassanak a jelen problémá...
  • 2024. június 26., szerda

    Videós összeállításunkban a Tanúim lesztek! missziói tanítvány- és munkatársképzés résztvevői mesélnek arról, mit jelent számukra a tanítványság és eb...
  • 2024. június 25., kedd

    A papné polcáról olykor mesék kerülnek elő. Mike Edith tanítónő, a magyarkéci papné története a reménytelenségen átnyúló könyvespolcról szól, mely híd...