2014. március 03., hétfő - Nagy Dávid Nyomtat Elküld Olvasási nézet

Felelős Vezetés

Vezetni és vezetve lenni. Ezek a kérdések, melyek minden ifivezetőt izgatnak. De hogyan? Ki alkalmas? Milyen eszközök szükségese? Új sorozatunk ebben kíván segíteni!

„Míg eljutunk mindnyájan a hitnek és az Isten Fia megismerésének egységére, a felnőttkorra, a Krisztus teljességét elérő nagykorúságra..." (Ef 4,13)

Egy evangélizátor előre hívta azokat, akikben döntés született az alkalmon.

Sokan megbotránkoztak - mit akar? Mások lelkesedtek, de jó látni az újonnan megtérőket!

De azután egy nagyon fontos dolog történt: valaki odament hozzájuk, egyesével felírta adataikat és meghívta őket egy személyes beszélgetésre. Hogyan hívták volna meg őket, ha nem mennek előre? Ki tudhatta volna, hogy kiben mi történt, ha nem bíztatják egy „vállalásra" - hogy felálljon és mások szeme láttára előre menjen? Mint kiderült - később egy-egy csoportba hívták őket, hogy ne maradjanak magukra döntésük után, hanem legyen, aki eligazítja őket, legyen egy kis közösség, aki figyel rájuk. Növekedni kezdtek, s egy következő alkalommal már bizonyságot is tudtak tenni arról, mit is éltek át. Voltak, akik egy év után már csoportvezetők lettek abban a gyülekezetben.

Mi szégyenlősebbek vagyunk. Ezért sokszor egy-egy ifjúsági vezetőnek fogalma sincs arról mi történik  a csoportjában - lelki szempontból. Pedig vezetőként szükséges meglátnia, hogy valaki növekszik-e hitében, vagy éppen stagnál, esetleg visszaesett. Nagyon lelkesítő, vagy éppen elszomorító ez, de felelősek egymás hitéért? Felelősek vagyunk közösségeinkért. Egy ember vétke az egész közösséget visszavetheti, de egy ember növekedése jó kovásszá is lehet.

Mi történt, amikor te megtértél? Ki vette komolyan? Ki igazított el? Volt mentorod? Magad jártad az utad? Hol tartanak azok, akikkel együtt élted át Isten megújító kegyelmének kiáradását? Ki hogyan növekedett tovább? Kiktől mélyült a bibliaismereted, tisztult hitelvi látásod? Vannak-e kérdéseid?

Növekszik-e egyáltalán a hit? Nem úgy van, hogy egyszer meghallottuk (A hit hallásból van Gal 3,2)) és ajándékként (Isten ajándéka az) megkaptuk és azután már a miénk, és kész?

Ha a hit „mustármagnyi" is, életet hordoz és formál, azaz növekszik (Mt 17,20)

Aki hisz, élő víznek folyamai ömlenek életén keresztül - sokaknak forrássá lesz élete, példája, tehát növekszik (Jn 4,14)

Kemény eledelt kaphatnak, akik hitben erősek, tehát növekednek a hitben (Zsid 5,11-14)

A hit élő volta kiderül annak „tüzességéből", mellyel egy hívő ember mindenkit szeretne Istenhez hívogatni (1Jn 5,4)

A megtérés nem célja az útnak, hanem a kezdete: Istennel járni - ez a hit útja. Kapunk társakat, vezetőket, tanácsadókat. Jézus is három évig tanította a tizenkettőt.  Elhívta és felhatalmazta őket.

Vezetőként is vezetettnek maradni - megtart alázatban. Nem véletlen, hogy Mester továbbra is csak egy van. Innen is ered a „Jó pap holtig tanul", de ez minden hívő emberre igaz. Taníthatónak kell maradnunk.

Látjuk-e a magunkét is reálisan? Sokan hullámzanak, hol fent, hol lent érzik magukat. Vannak, akik egy év alatt annyit növekednek, mint mások 20 év alatt. Lehet ezt befolyásolni? Egy fiatalnak is lehet „felnőtt hite", s egy felnőtten megtért embernek is lehet „gyermeki" hite.

Így első olvasásra mindenki biztosan a „felnőtt" és „érett" hitet kívánja. De vajon kihagyható-e a korábbi három lépés? S ha valaki épp valahol tart, hogyan tud továbblépni? Ki fogja vezetni, ki lesz a mentora? Ha visszaesett, ki fog utána menni? Ki teszi helyre a tévelygőket?

Ki vállalhatja mások lelki vezetését? Aki maga is végigjárt már egy utat, s eljutott a „felnőtt hitre", az „érett hitre". Ha valaki megrekedt egy korábbi szinten először neki magának van szüksége segítségre. Van, akit érlel, ha másokra is kell figyelnie, s kimozdulhat a maga körül forgásból. A hitben való érés a keresztyén jellem formálódása is. Olvassuk csak végig Péter második levélének  1, 3-11 verseit!

Sorozatunk most a tanítvánnyá tétel gondolatkörével foglalkozik. Azoknak akar segíteni, akik mások vezetésére alkalmasak lehetnek, ahogyan a Timóteushoz írt második levél írja: „Add át megbízható embereknek, akik mások tanítására is alkalmasak lesznek." (2,2)

A sorozat célja az ifjúsági munka bibliai, hitvallási alapon való végiggondolása és annak felépítése korosztályról korosztályra.

Örömmel vesszük mások tapasztalatait és gondolatait, közreadjuk - ha valakinek bevált egy módszer, hiszen másoknak is segíthet.


Fodorné Ablonczy Margit
2014

Csatolt dokumentumok:

Copyright © 2008 Parókia Portál, Minden jog fentartva.

Impresszum / Kapcsolat

Látogatók ma: 92, összesen: 1487300

  • 2024. július 22., hétfő

    A református főkapitány, hídvégi Nemes János életébe és imádságaiba enged bepillantást 17. századi naplója.
  • 2024. július 19., péntek

    Megszólalásig hasonlít egymásra a ráckevei és a tiszakécskei templom. Mi most megkerestük a templomtestvérek gyülekezeteit.
  • 2024. július 18., csütörtök

    Mindannyiunknak van lelki öröksége, ami meghatározza hívő életünk mindennapjait. A szembenézés ideje, ha a hétköznapok ízetlenné válnak. Molnár Sándor...
  • 2024. július 18., csütörtök

    Lelkészek és egyházi munkatársak számára rendezett közös elcsendesedést a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsa
  • 2024. július 18., csütörtök

    A tahi lelkészhét központi témája ezúttal a keresztyén reménység volt.
  • 2024. július 17., szerda

    A növekedés nem nagy csodák eredménye, hanem apró, hétköznapi lépéseké – tapasztalták meg a délegyházi reformátusok, akik a bizonytalan jövőre is mert...
  • 2024. július 16., kedd

    Mitől él az Ige? Sorozatunkban személyes válaszokat keresünk a nehezen megfogható kérdésre. Ezúttal Veres Sándor, a Dunamelléki Egyházkerület főgondno...
  • 2024. július 15., hétfő

    Átadták a Monorierdői Református Egyházközség Erdei Csillagfény Református Bölcsődéjét, mely szeptembertől 28 gyermek ellátását teszi lehetővé.
  • 2024. július 15., hétfő

    Bagyó Sándorral, a Vízimentők Magyarországi Szakszolgálatának elnökével beszélgettünk: nem könnyed nyári olvasmány.
  • 2024. július 11., csütörtök

    A meddőség talajából is születhet valami szép, valami új, valami maradandó. Muzslai-Bízik Hannával beszélgettünk.