2015. június 08., hétfő - Miklós Zoltán Hunor |
IFI-KAP-TÁR FÜZETEK
NEMSOKÁRA MEGJELE-NIK: egy új sorozat első tag-jaként: az IFI-KAP-TÁR FÜ-ZETEK első kis füzete. Ke-ressétek júliustól a DMREK Bibliás Könyvesboltjában és a Csillagponton!
…ízelítő az új IFI-KAP-TÁR füzetből – egy „lapnyi” ötlet…
Mécses
Keresztyén szimbólum is. Sokan szeretik, mert mind az Ószövetségben, mind az Újszövetségben sokszor szerepel. Igei jelentése is sokféle. Leginkább a 119. zsoltárból ismert a kép: „Lábam előtt mécses a te igéd, ösvényem világossága.” (Zsolt 119,105) Az Újszövetségben számtalan helyen szerepel, ehhez hasonlítja Jézus a tanítványok feladatát. Az Ószövetség népének régen és ma is fontos küldetése fogalmazódik meg Ézsaiás könyvében: világosságul lenni a pogányoknak. A mécses formája, az égő melege, világa, fénye mind- mind segíti a mondanivaló mélyebb megértését. El lehet rendezni egy teremben különböző formákban mécseseket (kereszt, hal, csillag alakban), már annak is jelképes üzenete van. De még inkább szabadban készíthetünk akár mécses-ösvényt vagy hasonlót. Ifi táborban pedig meg lehet valósítani az „éjszaka csendjét” (erdőben, bokros részen), melyben szintén a különböző fényforrások játsszák a fő szerepet (biztonságos üvegbe helyezve), s jelölik ki a séta útvonalát, melynek mentén különböző hanghatások (igék, idézetek, énekek) mélyítik bennünk a magányos, csendes sétán az egész ösvény mondanivalóját.
PendriveA pendrive hétköznapi használatú hordozó, méghozzá adathordozó. Mindenféle elektronikus adat tárolására alkalmas, ezzel juttatunk ide-oda anyagokat. Könnyen magunkkal vihetünk bármit, ami elektronikus formában van meg. Az eszköz is fontos, de még fontosabb az az adat, amelyet hordoz. Sokféle pendrive van, ki-ki szereti a saját karakteréhez hasonlót. De a lényeg mégis a megbízhatóság, az adatok tárolása, hordozása, a bájtok mennyisége. Eszköz, amely az üzenetet hordozza. Aminek csak ez a szerepe. Nem tud önállóan gondolkodni, csak hordozó. Ma a tartalom szó is átértékelődött, fontossá vált, hogyne lenne az az eredeti, s számunkra a Biblia értelmében. Több ehhez illő igét is választhatunk az ifi témájául, s úgy lenne stílusos, ha magát az anyagot (vázlatot, kérdőívet, képeket, videót) pendrive-ról prezentálnánk.
Kő
Ez alap- és jó szimbólum. Mert kőből sok van és sokféle. A kő kemény, változatos és sok mindenre lehet használni. Kőkemény – hányszor használjuk ezt a jelzőt. A víz szalad, de a kő marad, ismerjük a mondássá lett verssort. A leglátványosabban az építkezésnél látjuk a kövek használatát. Kőből lehet építkezni. Déva vára. De más is kell hozzá. A kövekből építkezünk, és az ítéletet jelzi, ha szétszóratnak a kövek. „Megvan az ideje a kövek szétszórásának, és megvan az ideje a kövek összerakásának.” (Préd 3,5) A kő jelzi a külsőt is, Jézus többször is felhívja a fi gyelmet, hogy az emberek ne csak a külsőt nézzék. Amikor a tanítványok csodálkoznak a templom szépségén és áradoznak állandóságán, a kövek maradandóságán, akkor Jézus éppen azt hangsúlyozza, hogy ez csupán a látszat, nem marad kő kövön. „Amikor némelyek azt mondták a templomról, hogy az gyönyörű kövekkel és fogadalmi ajándékokkal van díszítve, ő így szólt: Jönnek olyan napok, amikor ezekből, amiket itt láttok, nem marad kő kövön, amit le ne rombolnának. (Lk 21,5-6) Vannak lelki kövek is, ezekből épül fel az életünk, hitünk. „Ti magatok is mint élő kövek épüljetek fel lelki házzá” (1Pét 2,5) Személyiség-követ is választhatunk, fontos, hogy ki milyen alakút választ. Röviden mindenki elmondja. Megfelelő kövekre szalvétatechnikával rá is vihetünk dolgokat, igéket is írhatunk rájuk. Sok ének is szól az élő kövekről.
Copyright © 2008 Parókia Portál, Minden jog fentartva.
Látogatók ma: 383, összesen: 1575198