AZ ORGONA
Felújított Deutschmann-orgona a Kálvin téri református templomban
A több mint 180 éves, késő-barokk hangzást visszahozó, közelmúltban restaurált Deutschmann-orgona történetét idézik fel az alábbi hivatkozáson megtekinthető videóban:
https://www.youtube.com/watch?v=O282684EG2I
A Kálvin téri templom orgonájának újjáépítésére a templombelső 2013-as felújítását követően kerülhetett sor. Egy szakmai testület már korábban elvégezte a hangszer felmérését és az újjáépítés koncepciójának kidolgozására Homolya Dávid nemzetközi orgonaszakértőt (Organ-Expert) kérte fel.
Tekintettel az eredeti orgonaház jó állapotban megmaradt klasszicista szekrényére és a benne talált, bár többnyire megváltoztatott eredeti sípanyagra, a testület úgy találta, hogy a légértékesebb megoldás a későbarokk hangzású Deutschmann-orgona rekonstrukciója lehet. A visszaállítandó pozitív és a nagyszekrény méret-lehetőségeit kihasználva a bécsi mester analóg hangszerei nyomán bővült ki a hangszer. Jóllehet az eredeti szerződés rendelkezésre állt, a megmaradt sípanyag alaposabb vizsgálata alapján világossá vált, hogy nem minden a szerződés szerint valósult meg. Az autentikus bővítéshez figyelembe vettük J. Deutschmann debreceni – 30, ill. 40 regiszteres orgonára vonatkozó – árajánlatát, továbbá a bécsi Josephskirche Friedrich Deutschmann orgonájának diszpozícióját. Így született meg 2013 őszén a végleges hangkép az alábbiak szerint:
*A jelölt regiszterek nem, vagy nem ezen a művön szerepelnek Jacob Deutschmann 1829-es árajánlatában, de az 1830-ban megvalósult diszpozícióban már igen. A dőltbetűvel jelöltek az árajánlat szerinti ill. megvalósult hangképhez képest történt bővítéseket jelentik.
Három regiszter esetében további lehetőséget jelent az ún. Vorabzug, amikor a regisztergomb kétlépcsős kihúzásával kétféle hangszín-variáció alkalmazható. Így a 28 regiszter 31 önálló hangszín-lehetőséget jelent.
Orgonánknak pontosan 1701 db sípja van.
Az eredeti hangzásideál megvalósításához analóg hangszerként szolgált a szügyi és a rajkai evangélikus templom J. Deutschmann-orgonája, továbbá F. Deutschmanntól a felvidéki iglói és mateóci, illetve a bécsi és katzelsdorfi orgonák. Az iglói és rajkai orgonák teljes sípanyagának felmérését Kormos Gyula végezte, míg az iglói sípmenzúrák felmérése Homolya Dáviddal együtt készült. A felmért adatok kiértékelését, a hiányzó regiszterek menzúráinak meghatározását, a kevert regiszterek összetételeinek kikutatását, a sípok kiválogatását és rendezését, a nyelvek analógiáinak felkutatását, valamint a Positiv formájának meghatározását Homolya Dávid végezte. A szakmai munkában értékes segítséget adott Hajdók Judit orgonakutató, szakreferens, valamint Enyedi Pál orgonatörténész. A hangszert a Pécsi Orgonakészítő Manufaktúra építette újjá. (Honlapjuk a http://pomorgona.hu/pom/gallery/P33 hivatkozáson található.)
(Megjegyzés: a fenti ismertető pdf dokumentumként letölthető és menthető a lenti hivatkozás megnyitásával.)
- Orgona ismertetése (Bp., Kálvin téri ref. templom) ( 363.7 KB )
Copyright © 2008 Parókia Portál, Minden jog fentartva.
Impresszum / Média Ajánlat / Kapcsolat / Hírlevél
Látogatók ma: 32, összesen: 255244