Nyomtat Elküld Olvasási nézet

Templomunk

Kunszentmiklós népe a hódoltság idején, a 16. század derekán vált reformátussá a többi felsőkiskunsági faluval együtt, Szegedi Kis István és Skaricza Máté térítő munkája nyomán.

A hagyomány szerint első sövénytemploma az 1600-as évek elején épült a falut átszelő Bakér partján, a mostani templomtól keletre, mintegy 50-60 méter távolságra. Ezt a templomot láthatta és írta le a tudós honismereti szerző, Bél Mátyás, itt jártakor, az 1730-as évek elején.

A múlt század közepén a lányok tanítójaként és a gyülekezet kántoraként itt működő Földváry Antal naplójában említi meg, hogy 1734-ben új templom épült az előbbi helyén, "ennek az alapja kőből volt, fellyebb vályog, padlássa deszka tarkára festve, szószék fából, felette pelikán madár fiaival."

A templomnak tornya még nem volt, ennek építésére csak 1754-ben nyert engedélyt a gyülekezet Mária Teréziától, és föl is épült a torony a mostani helyén, azonban jóval alacsonyabbra, Földváry szerint "...nem volt magosabb a rostélynál." (Vagyis a mostani toronysisak alsó széléig ért a csúcsa!)

A ma is álló, a toronyhoz csatlakozó kései barokk templomhajó alapkövét 1786-ban rakta le Szőnyi Virág Mihály püspök, építése 1792-ben fejeződött be, és akkor bontották le a régi templomot, de annak kőből faragott bejárati ajtókeretét beépítették az új templomba, a torony és a hajó közé.

Az utolsó jelentős építkezésre 1819-20-ban került sor, amikor Hild József építész és Hacker József ácsmester a mai magasságára emelték a tornyot. Ekkor került helyére az új harang, az óraszerkezet a számlapokkal, és az orgona.

Baksay Sándor lelkész, püspök 1891 és 1911 között alakíttatja ki a három timpanonos bejáratot, a mai formájára építteti újjá a toronysisakot, kikövezteti a templom környékét, új orgonát állíttat be, és a régi zsindely helyett palával boríttatja a templom tetejét.

Baksay nevéhez fűződik a mostani, klasszicista stílusú parókia emeltetése is 1878-ban, amelyet az Iliász-fordító tudós pap maga keresztelt tréfás-görögösen Bakerion névre.

Az 1990-es évek végére szükségessé vált a templom felújítása, mely két ütemben volt lehetséges. A torony 2002-re, míg a templomhajó 2005-re újult meg teljes egészében.



Copyright © 2008 Parókia Portál, Minden jog fentartva.

Impresszum / Média Ajánlat / Kapcsolat / Hírlevél

Látogatók ma: 9, összesen: 65691

  • 2024. augusztus 22., csütörtök

    Vajon megújulnak-e az iskolák kötelező és ajánlott olvasmánylistái? Személyes kedvencünk a kétkötetes ifjúsági regény, a Gömb. Kortárs. Református. Hi...
  • 2024. augusztus 21., szerda

    Mitől él az Ige? Sorozatunkban személyes válaszokat keresünk a nehezen megfogható kérdésre. Horváth Ádám és Bartha Hajnal fiatal, kisgyermekes házaspá...
  • 2024. augusztus 20., kedd

    John Stott életútja számtalan tanulságot hordoz számunkra arról, hogyan tartsunk ki a szolgálat mellett egy életen át.
  • 2024. augusztus 19., hétfő

    Mi kálvinisták nem szeretjük, ha megmondják nekünk, hogy mikor és mit ünnepeljünk. Valahogy hozzátartozik mindez az identitásunkhoz.
  • 2024. augusztus 18., vasárnap

    Lelkész vagyok, a feleségem is az. Közös pályánk elején aprófalvakban, Baranyában, az Ormánságban szolgáltunk. A statisztika szerint évről évre csökke...
  • 2024. augusztus 17., szombat

    Újra benépesült a szaporcai református templom és udvara.
  • 2024. augusztus 14., szerda

    A lajosmizsei református gyülekezet és a templom melletti madárbarát bibliakert növekedése ugyanarról a Gondviselésről tesz tanúbizonyságot – vallja a...
  • 2024. augusztus 13., kedd

    Mitől él az Ige? Sorozatunkban személyes válaszokat keresünk a nehezen megfogható kérdésre. Ezúttal Irlandáné Nagy Gabriella, hatgyermekes édesanya vá...
  • 2024. augusztus 12., hétfő

    Pintér Brigitta sosem készült papnénak – mégis ízesíti nem csak a férje, hanem a csömöri gyülekezet életét is. A nyári melegben a papné kamrapol...
  • 2024. augusztus 10., szombat

    A versenypálya mint keresztyén életünk metaforája