Nyomtat Elküld Olvasási nézet

Márk 14,66-72

A bűnbánat könnyei visszavezetnek Istenhez


Miért sírt Péter? Mert megszólalt a kakas? Mert megszólalt a lelkiismerete? Nem! A kakas megszólalt előbb is, Péter azonban nem sírt. Hanem még kétszer megtagadta Jézust.

Ebből a történetből mindenki a kakasra emlékszik, még a templomok tornyára is felteszik a kakast. Nem a kakas itt a lényeg, hiszen a kakasból levest is lehet főzni, és akkor nem szólal meg! A lelkiismereted elalszik. A táborban egy gyerek nem bírt figyelni egy pillanatra sem, elkeseredve róttam meg, elmondtam, mennyire fáj ez, ahogy viselkedik. Ugyanazon a napon egy beszélgetésben megkérdeztem, hogy látja a mai napját: mi volt, ami Jézus jó ajándéka volt, és mi az, amiben nem volt ott Jézus, ezért nem volt jó. Erre kapásból rávágta: minden jó volt. Erre felidéztem neki, ami délelőtt történt. A lelkiismeretünk kakasából az ördög olyan jó levest főz! Dehogy tud az megszólalni! Vagy ha megszólal, már régen késő!

Figyeljetek az Igére! Amikor megszólalt a kakas, Péternek nem a lelkiismerete szólalt meg, hanem eszébe jutott, hogy mit mondott neki Jézus! „háromszor tagadsz meg engem!”

Ezért sírt, mert eszébe jutott Jézus, eszébe jutott Isten, rádöbbent, hogy elszakadt az Úrtól, hogy a szíve megtagadta Őt!

Dávid királynak sem a lelkiismerete szólal meg, amikor Betsabét paráznasággal és árulással veszi el feleségül. A kakas ott fő a fazékban! Hanem Isten Nátán próféta szavaival eszébe juttatja Dávidnak: elszakadtál tőlem, elfordultál tőlem. Egy nőért, akit megkívántál. Elszakadtál az én szívemtől. Dávid sírt és böjtölt, így imádkozott: „egyedül ellened vétkeztem”.
Jézus mondja a Szentlélekről, akit küld a szívünkbe, hogy eszünkbe juttat mindent.

Jelenések 21:3 – Isten minden könnyet le fog törölni az Ő gyermekeinek szeméről. Minden könnyet le fog törölni Isten az arcunkról.
Egy kivétel van csak.. Vannak könnycseppek, amik kedvesek Istennek. Ezek a bűnbánat könnyei. Az a zokogás, ami kimos minket a bűn szennyéből és kinyitja lelkünket Isten előtt.

Audio bejátszás: Ady Endre: Sírni, sírni, sírni (Latinovics Zoltán előadsásában) http://www.youtube.com/watch?v=YHzouS62ziY

Van könny, amit Isten nem töröl le a szemedről. Sőt örül ezeknek a könnyeknek. Ezek a bűnbánat könnyei. Mert ezek visszavezetnek téged az Úrhoz. A tagadásból, a keserűségből, a reménytelenségből, a bűnből. Erre a sírásra mindnyájunknak szüksége van!

Jézus ezért tanít minket a Hegyi beszédben: „Boldogok, akik sírnak, mert ők megvigasztaltatnak” (Máté 5: 4)

Pál apostol örül, hogy a korinthusiak sírnak. 2Kor 7:9-10 „de most már örülök. Nem annak, hogy megszomorodtatok, hanem hogy megtérésre szomorodtatok meg... Mert az Isten szerinti szomorúság megbánhatatlan megtérést szerez az üdvösségre”

A bűnbánat könnyei utat készítenek Istenhez. Péter soha nem mondta volna ki Jézusnak háromszor, hogy szeretlek, ha a bűnbánat könnyei nem kezdenek patakzani az arcán.

Könnyek között Istenhez térni, Jézus ölébe borulni sírva, zokogva, és azután boldognak lenni nála. Ez a hazatalálás boldogsága. Az örök életed, miként a testi születésed sírással kezdődik. És örvendezhetsz örökké Istennel.

Copyright © 2008 Parókia Portál, Minden jog fentartva.

Impresszum / Média Ajánlat / Kapcsolat / Hírlevél

Látogatók ma: 9, összesen: 284395