Időzóna: UTC + 1 óra




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1846 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71 ... 124  Következő
 

Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2009. feb. 27., péntek 00:44 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2007. okt. 25., csütörtök 20:49
Hozzászólások: 1814
.

Gondolat: "Amit nyilvánosságra hozunk, azzal befolyásoljuk az embere-
ket."

---Nem gondoljátok, hogy az egész felfujt "ügy" mögött az Érdekeltség
Szellemi nagyhatalma áll ? Mi meg szépen besétálunk a csapdájába
és tovább fújjuk a léggömböt ?

- A bűn, az bűn,- bárki követi el. - Minőségi különbség azért van,... pld.
egy játékpisztollyal elkövetett bankrablás és a lincselés között.- Sőt !
az ítélkezés és képmutatás között is, bár mindkettő szeretetlenség...
A földi igazságnak mindig kétarca van ! Nem ? :cry: -
Milyen kár lenne ezért "hajbakapni"... :)

-Én sem írok alá azért, hogy "illúziót keltsek" az iránt, ami "nincs" :wink:

Üdv Mindkettőtöknek !

L.

_________________
"A teljes Irás Istentől ihletett."
2.Tim.3,16


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. feb. 27., péntek 05:15 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2009. jan. 10., szombat 15:04
Hozzászólások: 1823
Kedves Eeyore!

Ne csúsztass! Nem azt mondtam, hogy velem beszéltél gyűlölettel, engem láttál hamisan, hanem hogy a romákról-romákat. Erre lásd tegnapi, 11:26-kor kelt beírásod.

Hogy rólad hogy tudom eldönteni, szeretettel beszélsz-e vagy sem? Arról pl., amit te is érzel a Paulerrel kapcsolatban: hogy milyen lelkülete van. Ezért nem is érdemes konkrét példák, megszólalások után kutakodni, mert az egésznek olyan a levegője: vagy jó illata van, vagy nincs. Hálás vagyok, hogy látod a Péteren ezt. És hálás vagyok mindazokért – többen is vannak -, akiken a magam részéről szintén érzem ezt a jó illatot, például abban, ahogy tudnak bocsánatot kérni, meg tudnak bocsátani, el tudnak tekinteni a meggyőződésüktől, vagy egyszerűen csak tudnak hallgatni olyan dolgokról, amiket már megértettek, hogy a másik is eljusson a megértéshez. S ha valakinek nincsen ez a jó illata, az se keseredjen el, hanem kérje kitartóan, mert hiszen a gazdag Isten gyermekei vagyunk itt, többnyire.

Hogy én miben érzékelem, hogy megváltoztam? Úgy érted, hogy a megváltásom milyen változást okozott az életemben?
Trausch Liza néninek van egy jó szövege, ami elég jól mutatja, hogy milyen változás történik a megváltott életében. Ez történik velem is. Ha valaki a bűneit sorolta neki, gondolatban mindig hozzátette: én is. Nem tud a másik olyat mondani, amit én nem. Ez a kiindulópont.
Ha most bármi eszedbe jut, hogy megvádolj, igazad lesz. Ez, tudom, borzasztó idegesítő tud lenni adott esetben.
Egyedül gyűlöletet nem érzek senki iránt. Nem merem azt mondani, hogy nincs bennem, mert tudom, hogy szélsőséges körülmények között felszínre dobódik sok minden a lélek aljáról, amiről nem is gondoljuk, hogy ott van. Mostanában szembesültem azzal, hogy az egyik NAGY ERÉNYEM, amire fölöttébb bbbüszke voltam, egyszerűen nincs, nem létezik. Tehát bocsánatot kérek ezért a slágfertig kijelentésért, amit Neked és Rostának címeztem, de hidd el, hogy nem rossz szándékkal tettem. Lehet, hogy talán nem így kellett volna.
Ne haragudj, hogy magamról beszélek folyton, de te tudsz valami jobb módot arra, hogy elmondd, te hogy gondolod, mint hogy elmondod, te hogy gondolod. Mondtam, nem én vagyok a mérce.

szeretettel
n.

Kedves Loisz!
Köszönöm a békítő szándékot, bár nem teljesen értem.

Írod:
-Én sem írok alá azért, hogy "illúziót keltsek" az iránt, ami "nincs"

Mi "nincs"? Kifejtenéd ezt egy kicsit bővebben?

üdv szeretettel
n.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. feb. 27., péntek 09:19 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 08:52
Hozzászólások: 4464
pillanatra "kihúztam a fejemet a befőttesüvegből"...

nem egész HÁROM NAPOT voltam Svédországban...

komolyan: ennyi "szabadság" után is SOKKOLT a tapintható reménytelenség befele a metrón zötyögve...

fentiek miatt nem követtem a vitát, elnézést kérek... próbáltam visszaolvasgatni, ezzel a Majsai nevű "úrral" nem szeretnék közelebbről ismerkedni, tehát ezt a ziccert kihagynám... viszont... "személyes megtámadtatás ürügyén" ugyebár...

létezik egy olyan dolog, hogy "gyűlölet-logika" (nem javítom ki "érzelmi logikára", bár erről van szó, de ha már "így csúszott ki a számon", maradjon)

ahogy talán itt is kifejtette valaki: "nem az a fontos, hogy MIT mond, hanem hogy KI mondja"

talán EZEK miatt tanulságos, ha mégiscsak reagálok és ideidézem ezt az egész szerencsétlen "oldalbatámadásomat", MAGAM MIATT hagynám a fenébe, mint háromlábú lőtéri szinkretista tévtanító egész jól eléldegélnék anélkül is, hogy ezt most felhozzam...

de amolyan "állatorvosi ló" a történet: ha ÉN mondom, akkor - egyfelől ugye - feltétlenül igaz (azoknak akik "szeretnek"), másfelől feltétlenül baromság (azoknak, akik "nem annyira szeretnek")

a TÉNYek meg ugye... KIT ÉRDEKELNEK...

nos... lássuk:

Eeyore írta:
net2rist írta:
inkább egy anekdota Karinthyről:


az utcán megállította egy nyilas járőr:

"Hé, te!! Zsidó vagy?"

mire Karinthy:

"Én nem! Hát te?"

Ezt az anekdotát idáig nem hallottam, és kicsit meghökkentem rajta. Mármint kételkedem abban, hogy igaz.
Karinthy Frigyes 1938. aug. 29-én halt meg Siófokon. Addig az időpontig a hungarizmus szalonképtelen mozgalomnak minősült Magyarországon; NEM VOLT nyilas járőr, aki Karinthyt megállíthatta volna az utcán.
Wikipédia írta:
Szálasi az eszmrendszerét (hungarizmus) valló emberek összeségét a „Hungarista Mozgalom” elnevezésű közösségbe tömörítette, 1935-től....
...


rosta írta:
Ha net2rist írta, akkor nincs mit vitatkozni. Akkor nemhogy igaz, de Szentírás!

(márminthogy neki, önmagának... :))



Ungvári Tamás írta:
Karinthy Frigyest a fehérterror idején a New York kávéházból hazamenet éjszaka megállította egy Britanniás tiszt. „Hé, te zsidó vagy?” Mire Karinthy hidegvérrel visszavágott az egyenruhásnak. ”Én nem, hát te?”

A jelen cikk teljes szövege az Élet és Irodalomban jelenik meg.


http://nepszava.com/index.php?topic=4458&page=3939

...én is utánanéztem, mivel TÉVEDTEM valóban :)

pontosabban ANYÁM tévedett, mert ő mesélte a történetet... most éppen nem tudom megkérdezni a részletek felől, mikor meg majd találkozunk, nem hinném, hogy lesz ennek fontossága :)

a "britanniás tisztek" a tanácsköztársaságot követő fehérterror vezetői voltak, tehát ez meg "visszafele-áthallás" (bár lehet, hogy ezt a szervezetet akkoriban újraélesztették...)

_________________
/mT


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. feb. 27., péntek 10:54 
Aktív tag
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2008. feb. 22., péntek 22:22
Hozzászólások: 830
Szerintem sokszor keverednek a dolgok.
Mint hívő ember, nekem ugyanúgy kell szeretni a romákat mint bárkit. Az egyes ember, a szomszéd ha bajba került, stb itt nincs helye semmiféle ítélkezésnek.

Amit tapasztalok a saját bőrömön, hogy az együttélés viszont nehéz.
Ez nem gyűlölet kérdése, habár azzá is válhat némelyekbe...

Amikor mondjuk van egy rendes cigány szomszédod, de van egy népes rokonsága, mindez persze panelben történik. Majd elkezdenek az egész lépcsőházba szép lassan beszivárogni.. Lassan eltünögetnek dolgok, a tartozékok, minden ami fémből van.
A szomszédodnál a keresztelőt ünneplik, 55 nm· már kb 50-en vannak, elkezdődik délután a buli. Nem baj, ennyit lehet áldozni-mondod. Jön az este, a gyerekeidet fekteted, igen ám de a szomszédságban ekkor fogy a pia legjobban. A Zenét teljes hang erővel hallgatják kb 50-en táncolnak tapsolnak, minden egyre hangosabb. Már a földszintre is lehallatszik a tizedik emeleti buli. Türelmes vagy, de este tizenegykor azért átszólsz, kisgyerekeid semmit nem alusznak, már félnek, iszonyatosan hangos, düpög az egész lakás, minden berezonál. Szóval átmész és tízpercig dübögsz, csengetsz, mert már ezt sem hallják bent, valaki kinyitja az ajtót, szépen kéred, hogy egy kicsit vegyenek le a hangerőből mert a gyerekek nem tudnak aludni. Mivel szomszéd vagy nem kapsz egy pofont, csak egy ajtó bevágást. Fél óra, már az ajtód előtt is történések vannak, némi verekedés, a dübben egy fej a talajon mert valaki olyan pofont kapott, és persze zene, ordibálás.
Így nem mehet-mondod, szólsz a rendörségnek. Lassan két járőr megérkezik, kicsit keményebbek, öt perc döbögés az ajtón, kinyitja az ajtót egy "szekrény gyerek". Ki a tulaj? alig lehet beszélni, mert olyan nagy a hangerő - semmi köze hozzá - így a rendőrnek. Igazoltatni sem tudnak Végül mégis előkerül a tulaj:...takarodjanak innen-így a rendőröknek--- igazolja magát--- mondtam, hogy tünjenek innen. Mit tudnak tenni, feljelent?- levan”…..”Egy két szóváltás még a rendőrökkel azok elmennek, semmi nincs a kezükben. Még a rendőri felszólításra sem halkul el a dübörgés. Minden folytatódik ott ami idáig is volt. Hallod a megjegyzést, biztos a szomszéd hívta a rendőrt -. no majd eljön a holnap mondják. Hajnal fél kettő a zene és tánc a ricsaj egyre hangosabb, a kisgyermekeid rettegnek, nem tudnak aludni. A politikai hatalom erre nem ad eszközt a rendörségnek, rögtön előveszik őket.
Teljesen kibuksz, már nem gondolsz a saját épségedre. átmész, tízperc kopogás, csengőnyomkodás, kinyitja megint a „szekrény” az ajtót, odasereglik a többi fiú is, megpróbálsz beszélni. A tagbaszakadt ököllel az ajót veri megfélemlítésül, a többi fiú kezd rár jönni az emberre, a feleséged elkezd behúzni a lakásba, sikertelenül mert addigra már te sem vagy észnél. Tulaj felesége jön, jó volt idáig a viszony, de most kiabál. Kijön a többi nő is, ők azért visszatartják a felhergelődött férjeiket, hogy ne lincseljenek, mert csak valaki éppen a szomszédból szólt. A tagbaszakadt az orrod előtt üt ököllel az ajtóba többször is, hogy nyomatékot adjon. Némi szóváltás, de feleslegesen, - megúszod… Nem tudsz mit tenni visszamész a lakásba, örülsz, hogy nincs benned kés, vagy nem vertek szét a feleséged előtt. Reggelre elmennek,a lépcsőház feldúlva. Az ajtód leköpve A szomszédoddal minden jó viszony folytatódik, a téma viszont nem hozható fel. Szentségtörés a cigány stílusba beleszólni ezt megtorolják, pláne ha többen vannak.
Szereted őket, de hogyan viselkedj ilyen helyzetben?
Hátha még kisgyerekeid is vannak.
Az alattad lakók is cigányok lettek, semmi rezsi fizetés, következmény nélkül de mindennap kloffolják a húst, a saját lakásuk belül rendben, kint már a lépcsőház, a lift nem érdekli őket.
Az egyiknek a gyereke(másik szomszéd) felgyújtja az egyik lakást(sajátjukét), nem sok kell, hogy a tűz átterjed mindenhová, kimenekülni nem lehet, a folyosón elárad a mérgező áthatolhatatlan füst. A gyerekek a szobában. Kiugrani a tizedikről nem lehet.
Végre a tűzoltók beavatkoznak…a szerencsétlen gyerekeknek(cigány gyerekeknek) játékot adsz, takarót, élelmiszert. Még napokig tart mire a lépcsőház annyira kiszellőzik, hogy elbírható a mindent átitató füst szag. Szerencsére a lakásodat nem árasztotta el a füst, ajtó résekhez vizes ruhák, törölközök. Majd jön a rokonság. Dühükbe szétverik a liftet, ordibálás, stb. Mindenki hibás.

Szóval nem gyűlölet, de a probléma társadalmi kezelése egész egyszerűen nem veszi figyelembe, hogy teljesen más életmódokat egy helyre költöztetnek különböző életmódú embereket. Fészekrakó program keretében, hamis papírokkal egész maffiák működnek, felnyúlva a felső vezetésig(nekik nincs így önrész,banki tartozást nem fizetik, kitenni már nem lehet családokat). Kitör a botrány az egész lakótelepen, mert máshol is hasonló problémák vannak, vagy még rosszabbak…a Polgármester kijelenti, hogy meg kell tanulni türelmesnek, befogadónak lenni…Ő kertes elit házban él, nem ott amit vezet, nem is abba a városban.
Ja, a kis eset éppen velem történt meg.
A gyerekeim soha nem hallják a cigányozás, zsidózás stb szitokszót.
Ők még nem ismerik így a beazonosítást. Én nem is akarom. Tanítjuk őket a szeretetre.
De ez nehéz, még a négyéves gyerekembe is belekötött az orrom előtt egy cigány lurkó, hogy cigányozik a gyerek(ekkor még be sem töltötte a négyet a fiam) Azt sem tudja szerencsétlen, hogy miről van szó. A lányomba a játszótéren: te cigány vagy?(szőke egyébként) és megdobálják kavicsokkal, mert nem az. A kisfiamtól szinte az orrunk előtt elveszik a biciklijét a bekerített játszótéren, eltünnek…a gyerek sír, tehetetlen vagyok. Senki nem látott semmit, mindenki tartja a száját, az élete mindenkinek drága.
Szóval az tény, hogy bizonyos életmódbeli problémák jelen vannak és rengeteg az enyémhez hasonló példa.
Ez Pestről egész egyszerűen nem akarják látni, teljesen félre tematizálják a problémát.

A probléma él, nincs még a rendőrnek sem tekintélye
http://www.mn.mno.hu/portal/618495

Kérdés, hogyan viselkedsz keresztyénileg az ilyen, és hasonló forró helyzetekben?
Főleg ha állandóan szembesülni kell ezzel.

Ez mindenki kérdése.
Hát még keresztyénként.

_________________
http://literaty-nazo.blogspot.com/
Üdv, Literaty


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. feb. 27., péntek 12:49 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2009. jan. 10., szombat 15:04
Hozzászólások: 1823
Köszönöm, Literaty a józan hangot.

Ez csöppet hosszú lesz, de nem hagyhattam ki.



MÁSÉT, MAGAMÉT

(Cseri Kálmán igehirdetése)

Alapige: Gal 6,2-5

"Egymás terhét hordozzátok: és így töltsétek be a Krisztus törvényét. Mert ha valaki azt gondolja, hogy o valami, jóllehet semmi, megcsalja önmagát. Mindenki a saját tetteit vizsgálja meg, és akkor csakis a maga tetteivel dicsekedhet, és nem a máséval. Mert mindenki a maga terhét hordozza."






--------------------------------------------------------------------------------



Imádkozzunk!

Köszönjük neked, mindenható Istenünk, hogy ezután a mai nap után is megállhatunk a te színed elott. Köszönjük a gyülekezet közösségét, a közös imádság lehetoségét, és azt, hogy figyelhetünk a te igédre, örvendezo, megfáradt, szomorú vagy éppen bunökkel terhelt szívvel. Köszönjük azt is, hogy te nem vagy személyválogató, egyformán szeretsz mindnyájunkat akár ismerünk már téged, követünk téged, s veled járunk, akár csak most nyílik ki az értelmünk feléd, és gondolkodunk el azon, hogy talán mégis csak te vagy az út, az igazság és az élet, Jézus Krisztus.

Köszönjük, hogy egészen bizonyosak lehetünk abban, hogy ez így van. Mindenki számára, aki téged keres, mert te keresed ot, úttá válsz. Köszönjük, hogy aki megtalál téged, az megtalálja az igazságot, s aki veled jár, annak elvehetetlen, sot elmúlhatatlan élete van. Örök élete van annak, s nem megy az ítéletre, hanem átment a halálból az életbe.

Beszélj velünk, kérünk, szólíts meg minket, bátorítsd meg a mi sokszor félénk és bátortalan, görcsbe rándult életünket és szívünket! Nyisd meg, kérünk az értelmünket, hogy értelmünkkel és szívünkkel egyaránt tiszteljünk és imádjunk téged, Jézus Krisztus!

Kérünk arra is Urunk, hogy taníts meg mindazt elfogadni a te kezedbol, amit te adsz nekünk, amit te szánsz nekünk, amit te helyezel a mi vállainkra még akkor is, ha azt nem értjük. Áldunk és dicsoítünk mindazért Urunk, ami toled jön, mert az csak jó lehet a számunkra.



Ámen.




--------------------------------------------------------------------------------



Igehirdetés

Azt hiszem, hogy gyakran hallunk olyan sóhajtást, vagy magunk is úgy sóhajtunk fel, akár a mai nap vége felé majd, hogy: "Mindent nekem kell elvégezni, minden teher az én nyakamba zúdul? Senki nincs, aki segítsen rajtam, és aki segítsen nekem?" És ennek a fáradtságnak sokféle oka lehet. Ennek a kifakadásnak is. Vagy egyszeruen az, hogy tényleg elfáradtunk a fizikai és lelki terhek alatt, de lehet sokféle teher, ami ránk zúdul. Nagyon sokszor megterhel minket az én központúságunk, saját magunknak mi vagyunk a legfontosabbak. Az aggodalmaskodás, a félelem, vagy csak egyszeruen a folyamatos semmittevés, a kisebbrenduségi érzés, a harag, az elégedetlenség, a határozatlanság vagy éppen a túlérzékenység, a sértodékenység vagy a titkos bunök, amelyeket megturünk az életünkben, s amelyek megterhelnek.

Az én központú ember valóban gyakran sóhajt fel, hogy nem bírom már a terhet. S ha nagyon oszinte, akkor hozzá kellene ezt is tenni, hogy nem bírom már magamat sem elviselni. S ez lenne az igazán oszinte válasz. Nagyon sokan eljutnak oda, hogy felismerik ezt, hogy saját magukat sem bírják hordozni. Elég az, hogy magammal összezárva élek - mondta nem régen valaki, aki több éve magányosan él. Biztos, hogy igaza van. Sokszor saját magunknak saját magunk iszonyú teherré válhatunk. Elhordozni nap mint nap saját magunkat. Senkivel nem tudjuk megbeszélni a kérdéseinket, a problémáinkat, a nehézségeinket. Mindig magunk vagyunk. Magunkra nyitjuk rá az ajtót, s nincsen akivel egy szót váltanánk.

Én még emlékszem arra, amikor több mint egy évtizeden keresztül egyedül éltem, sokszor milyen nehezen viseltem saját magamat. Vagy csak egyszeruen az, hogy senkivel nem tudtam beszélni. Hányszor örültem annak, hogy emberek voltak körülöttem ott a házban. Mozgás volt. Egyszeruen az ablakon át láttam, hogy mások is vannak a városban, s nem vagyok egészen magányos. Nagyon nagy teher tud lenni. Sokan mások is átélik ezt, amikor minden rajtunk csattan, mindenért mi vagyunk a felelosek, a hibásak. Sokszor egyszeruen azért, mert magunknak okozzuk azt, ami ér minket.

Az aggodalmaskodás - nem véletlenül jelöli meg Jézus az egyik fo okként a fáradtságnak. Az aggódó ember kimerül, mert aggódik. S mivel aggódik, ezért kimerül. Vagy maga miatt vagy a szerette miatt, és ez mérhetetlenül fárasztó dolog tud lenni a folyamatos aggodalmaskodás.

Vannak olyan fájdalmak, amelyek valójában nem is léteznek, csak érzelmi síkon érintenek minket, s aggodalmaskodást váltanak ki. Rendellenes szívdobogást, álmatlanságot. Soksok testi probléma mögött is valójában az aggodalmaskodás húzódik meg.

Aztán van a félelem és az ezzel együtt járó fáradtság, ami megterheltség érzést okoz. A félelem, hogyha hevessé válik, akkor aggodalmaskodóvá teszi az embert. Ha pedig aggódik, akkor elkezd félni. S kialakul egyfajta kör, amibol talán azt gondolja az ember, hogy nincs is szabadulás.

A túlérzékenység szintén megterheli. Annak számára is, aki túl érzékeny, de még inkább a környezete számára. Itt a gyülekezetben is sokféle túlérzékenység létezik, s nagyon megterhelo tud lenni egy közösség számára. Hányszor látom ezt, amikor egy héten szolgálatból jön valaki szolgálni, és túl érzékeny. Nagyon nehezen lehet bánni vele. Sokszor nincs arra ido egy szolgálat során, hogy részletesen, mindent aprólékosan megbeszéljünk. Van úgy, hogy valamit mond valaki, és azt tenni kell. Nincs helye vitának, vagy még kérdésre sincs ido. Ilyenkor egy túlérzékeny ember akár csapássá is válhat az egész közösség számára.

Érdemes ezen mindnyájunknak elgondolkozni, hogy nem vagyunk-e valamelyikben érintettek.

Aztán a titkos bunök is megterhelhetnek bárkit. A buntudat beteggé tehet. A 38. Zsoltárban ezt olvassuk: "Nincs békesség csontjaimban vétkeim miatt." Mint amikor fájnak a csontok, és az rendkívül kellemetlen tud lenni. A 103. Zsoltárban ezt olvassuk: "Isten az, aki megbocsátja minden vétkedet, és minden betegségedet meggyógyítja." Megavulnak csontjaim - régies kifejezéssel -, s Isten az, aki meggyógyítja a fájdalmat.

Mindenkinek meg lehet tehát a maga terhe, s erre mondja azt az ige még pluszban, hogy kiki hordozza a másik terhét. És ilyenkor jajdul fel valaki: nem elég a saját terhem, még a nyakamba varrják a másikét is. A sajátomat is alig bírom hordozni.

Azt mondja Isten igéje, hogy egymás terhét hordozzátok, s töltsétek be így a Krisztus törvényét. Minden ember a maga cselekedeteit vizsgálja meg, s így folytatja: kiki a maga terhét hordozza. Nincs akkor itt valami ellentmondás? Egymás terhét hordozzátok, s nem elég ez a teher, ott van még a saját terhem. Nem elég a saját terhem, még azt mondja Isten ráadásul, hordozzam a másik terhét is? Hát mi közöm a másik terhéhez? Nem elég a saját terhem?

Kétféle gondolat jön elénk tehát ebbol az igébol, ami látszólag ellentmondásban van egymással. De ha közelebbrol megvizsgáljuk, akkor ez nem ellentmondás, hanem kiegészítés. S majd meglátjuk azt is, hogy hogyan oldódik fel, és hogyan oldódik meg ez a látszólagos ellentmondás.

De tegyük fel magunknak eloször azt a kérdést ma este, hogy akarunk-e igazán szabaddá válni arra, hogy hordozzuk az Istentol ránk tett terhet, ami lehet, hogy a másiké, de nekünk is segíteni kell, és ezzel együtt elhordozzuk-e mindazt a terhet, amit Isten mint a mienket enged ránk, vagy ami egyszeruen csak kötelesség, és így teher, amit el kell végeznünk, mert senki nem fogja megcsinálni helyettünk, hiszen az a mi feladatunk és a mi terhünk.

Valójában ez a ketto egészséges összhangban van egymással, és így oldódik meg. De akarunk-e igazán szabadulni mindattól, ami úgy terhel meg, hogy nem Istentol van. Jézus azt mondja, hogy elvégeztem Atyám mindazt, ami toled való feladat volt. Ez azt is jelenti, hogy azt nem végezte el Jézus, amit nem az Atya bízott rá. Tehát azzal nem terhelte meg az életét. Sokszor ebbe fáradunk bele. Csináljuk azt, amit nem Isten mond és tesz ránk, s nem csináljuk azt, amit O adna, de nem adhatja, mert úgy tele vagyunk a saját magunk által kreált vagy valóságos terhekkel, hogy az Istentol kapott terhek hordozására sem ero, sem ido nincs már.

Mi az, ami megnehezíti, hogy hordjuk a másik terhét, s megnehezíti, hogy hordjuk az Istentol ránk rakott terhet, amit nekünk kell elhordozni?

Bármilyen furcsán hangzik, de mi az elso biztatása Istennek ma este? Azt mondja biztatásként, hogy egymás terhét hordozzátok. Ez a gyülekezetbe járóknak szól. Ez nem szól a világnak. Azoknak szól, akik idonként vagy rendszeresen, de mégis csak megfordulnak egy keresztyén gyülekezetben. Ezt Pál apostol egy gyülekezetnek mondta. A galatáknak írja, hogy egymás terhét hordozzátok. Tehát sokakat, akik nem járnak Krisztussal, azokat ez a felszólítás nem érinti. Egymás terhét hordozzátok. Ezt Isten azoknak mondja, akik akarják a másik terhét hordozni.

Pál szava, felszólítása azokhoz szól, akik már Jézussal járnak. Minél nehezebb idok jönnek, sokfajta értelemben, de leginkább lelkileg, minél inkább távolabb kerülnek az emberek Istentol - és ma ez egyre inkább így van -, amikor általában nagy a baj, és mindenki csak magára gondol vagy családjára, annál inkább érvényes ez a felszólítás. Ha szereted a másikat, vedd ki a részed az o terheinek a hordozásából!

Izráel életében mindig akkor történtek nagy dolgok, amikor Isten elott egységben volt Izráel népe. S mindenki engedelmeskedett Isten igéjének. Akkor épült és bovült. Lásd Dávid vagy Salamon országlása. Amikor Isten igéje volt a középpontban. Amikor kiki hordozta a másik terhét is. Amikor betartották például azt a törvényt, hogy nem aratták le teljesen a búzatáblákat, nem szedtek le minden gyümölcsöt. Hagytak azoknak, akik szegények voltak: árvák és özvegyek. Azok leszedhették a maradékot. Hagytak annyit, hogy boségesen szedhettek. Amikor az elengedés évében elengedték az adósságot. Szabad lett az, aki magát kénytelen volt rabszolgának eladni. Amikor Isten törvénye volt a középpontban, s hordozták egymás terhét, s mertek nagylelkuen bánni a másikkal. Akkor muködött az ország, akkor gyarapodott. Akkor olyan hírnévre tett szert, hogy még egy idegen királyno is elment Salamon udvarába megnézni, hogy hogy van ez. Azt mondta, hogy ilyet még nem láttam. Amikor betöltötték ezt a törvényt, hogy a másik terhébol vegyél át, s majd o is át fog venni a tiedbol.

Mit mond Jézus? Ha valamit akartok, hogy mások cselekedjenek veletek, azt cselekedjétek másokkal, amit akartok, hogy veletek cselekedjenek. Kezd el! Mindig a hívokön kezdi Isten. Kezd el, s majd akkor elkezdi a másik. Milyen nehéz ezt a gyerekekkel megértetni. Kezd el a kibékülést, majd legközelebb o fogja kezdeni. Amikor megüt, ne üss vissza, s legközelebb meggondolja, hogy ütni fog-e. Milyen nehéz megérteni, magunkévá tenni, a szívünkbe vésni az Isten igéjének a törvényét. Egymás terhét hordozzátok.

Amikor mindenkinek természetes volt, hogy amiben tudott, segített a másiknak, amikor törvény biztosította és be is tartatták, nem bízták az emberekre, az emberek nem tartják be a törvényeket. Parkolnak a füvön és a parkban, letapossák a virágot. Hányszor elmondtuk, s mindig ösvényt vágtak ide is a testvérek a templomba jövet a frissen vetett füvön, kitaposva a bokrokat is. Mondhattuk, ahányszor akartuk. Nem olvasom fel, milyen levelet kaptunk amiatt, mert valaki huzamosan egy bejárat elott parkolt többször vasárnapokon. Ide járó valaki. Milyen cifra kifejezések vannak ebben a levélben. Hiába mondjuk el. Innen a szószékrol is, nem ér semmit. Gondolkoztunk azon, hogy milyen eszközzel tartassuk be. Meg kell, hogy értsük, tiszteletben kell tartanunk a másik érdekeit, a másik szempontjait, s akkor a mieinket is tiszteletben fogják tartani.

A Szentírás azt tanítja, hogy az igazi élet csak életközösségekben tartható fenn. Úgy, hogy hajlandóak vagyunk a másik terhét is hordozni nem csak azért, mert Isten ezt mondja, hanem azért, mert szeretem. Mert szeretném odaszeretni Jézushoz, ha még nem az övé. Ez másképpen nem megy.

Sokszor felmerül mostanában a cigánykérdés. Ez is csak így muködik, nem? Hordozzuk az o terhüket. Ok meg hordják a saját terhüket. Hordozzuk az övékét. Vegyük át, ami a mi részünk, de ok is vigyék el a saját részüket. S végezzék el azt a munkát, amit nekik kell elvégezni. S majd lesz kölcsönös megbecsülés és tisztelet. Amíg ez nem így van, addig ez nehezen fog menni. De nekünk kell elkezdeni. Hordani a terhet, s aztán kérhetjük, hogy barátom, hordozd te is azt, ami a te terhed.

Jézus azt mondta az övéinek: közületek senki sem él önmagának, és senki sem hal meg önmagának. Egyedül, a másik ember nélkül valójában nem juthatunk el sehova sem. Tessék belegondolni! Ha egyszál magunkban élnénk ezen a földön, nem bírnánk ki, belehalnánk. Isten úgy teremtette meg ezt a világot, hogy adott mellénk felebarátot, testvéreket, emberi közösséget. S milyen szomorú lehet az Isten számára látni, hogy hogyan él az emberiség ezen a kicsiny bolygón?

Hordozni a terheket, és akkor hordozni fogják a mi terhünket is. Hordozni a másik terhét, ez azt is jelenti, hogy felelos vagyok érte. Az ítéletkor Isten számon kéri a szomszédunkat, az iskolatársunkat, a rokonainkat, barátainkat. Számon fogja kérni. Kaintól is megkérdezi, hogy hol a te testvéred, miután agyonütötte Ábelt. Nincs olyan, hogy nem felelünk.

Mi történik abban a házban, ahol lakunk? Mit érdekel engem - mondta valaki. Isten számon kéri azt az életközösséget, amiben élünk. Hol a te testvéred? Hol a te felebarátod?

A teherhordozás azt is jelenti, hogy ha másképp nem, imádságban hordozom a másikat. Tudom a baját, vagy nem tudom, csak látom, hogy valami nincs rendben abban a családban. Elkezdek értük imádkozni. Nem muszáj kikutatni, addig paszírozni, míg megmondja, hogy mi a baj. Imádkozzak úgy, kezdjem el úgy. Imádkozom Uram. Nem tudom mi a baj, csak azt látom, hogy valami nincs rendben. Aztán lehet, hogy pont az imádság által mondja majd el esetleg, ha rám akarja bízni a terhét.

Vannak, akiknek a terhét könnyebben vesszük fel, mert szimpatikus, s mert szeretjük, vagy mert közünk van hozzá, s van, akinek a terhét nehezebben vesszük magunkra, mert távolabb áll tolünk, vagy csak egyszeruen nem annyira szimpatikus, nem annyira kedves. De ebben a kérdésben sem lehetünk személyválogatók. Isten sem személyválogató, nem? Ha aszerint szeretne minket, hogy szimpatikusak vagyunk neki vagy nem, jaj, hova jutnánk! Most tessék belegondolni. Ez a széksor szimpatikus Istennek, ez az oldal nem szimpatikus. Mi lenne velünk, ha Isten is a szimpátia alapján döntené el. Oket szeretem, oket nem szeretem, s aszerint bánok velük. Jövo héten már nem is ülnének itt. Ez az oldal már nem is jöhetne, mert nem szimpatikus az Istennek. Isten nem személyválogató. Egyformán, megkülönböztetés nélkül szeret mindnyájunkat. Attól függetlenül, hogy O pontosan tudja, hogy most mi van a szívünkben. Személyválogatás nélkül szeret. De lehet fordítva is, nehogy valaki szándékosságot fedezzen fel. Ez az oldal meg az az oldal.

Mennyire fontos nekem a másik, a másik üdvössége? Mikor sírtál utoljára, sírtunk utoljára valaki fölött. Uram, ha nem tér meg, elvész. Mi senkit nem tudunk besegíteni az üdvösségbe, a mennyországba, de fel tudjuk venni az o életének a terhét, és könyörögni tudunk érte. Nem mi fogjuk tudni üdvözíteni, mert Jézus az üdvözíto. De mi megmondhatjuk neki, hogy melyik az út, s melyik az ajtó, s hol kell bemenni. Milyen készségesen segítünk sokszor a munkahelyünkön, amikor jön valaki, s tanácstalan abban a labirintusban, eltévedt. S megmondjuk, hogy tessék eggyel lejjebb menni, a folyosó végén balra, szemben a 205-ös szoba. Nem lehetne ugyanígy? Bánd meg a buneidet. Fogadd el azt, hogy Jézus meghalt érted, s balra az elso ajtó, ha hiszel, Jézus Krisztus üdvözít. Ez minden hívo feladata, szolgálata és kötelessége.

A másikat hordozni Isten elott azt is jelenti, bármilyen alkalmatlannak tuno is az idopont, akkor is beszélek neki Jézusról. Sokszor tényleg abszolút alkalmatlannak tunik. De nem azt mondja a Szentírás, hogy vizsgáld meg, hogy alkalmas vagy alkalmatlan, hanem azt mondja, hogy akár alkalmas, akár alkalmatlan. Az Istennek mindig alkalmas. Ne mi akarjuk eldönteni! Uram, ugye most nem alkalmas, s próbálunk kibújni. O sose bújik ki. Isten számára - furcsa módon, de - mindig alkalmas. Kérhetünk vezetést. Uram, most kezdjem, szóljak, beszéljek? Vagy most mit tegyek? De Isten számára az ido mindig alkalmas.

Nem kezdodhet azonban azzal, ahogy egy külföldi misszionárius - tegnap volt itt valaki, aki a cigánymisszióról beszélt -, kezdte, hogy elment a VIII. kerület cigányai közé. Felállt egy kiemelkedo részre, és elkezdte a prédikációt, hogy bunösök vagytok. S erre ok azt mondták, hogy nem, mi bunözok vagyunk, és jól megverték. Nem lehet így kezdeni.

S valaki más, aki nem akart menni, de Isten küldte, az úgy kezdte - ugyanazon a helyen -, hogy nem tudnának-e egy pohár vizet adni? S tudtak. Késobb kiderült, hogy direkt kiválasztották a legkoszosabb poharat, és a legkevésbé tiszta vizet, és kíváncsiak voltak, hogy megissza-e az illeto. Imádkozott, és megitta. S ettol kezdve lehetett beszélni velük és közöttük, ahogy o mondta, az o fonökérol, Jézusról. Micsoda különbség, nem? Bunösök vagytok, vagy pedig adj innom - a samáriai asszony. S máris lehetett arról beszélni azzal az asszonnyal, akivel most együtt él, az nem férje, de nem így kezdte. Tudom - mondta Jézus -, hogy akivel most együtt élsz, aki elküldött vízért, az nem a férjed. Valószínu megfordult volna az asszony és elment volna. Adj innom! S aztán kapott Jézustól olyan vizet, amely után soha örökké nem szomjazott meg.

Nem az a legnagyobb teher, amibol át kell vennünk, hogy a másik találkozott-e már Jézussal vagy nem? Egymás terhét hordozzátok. Tényleg terhel ez minket, hogy o ismeri Jézust vagy nem ismeri? Vagy mennyire?

Délután, amikor készültem, úgy elszégyelltem magam, hogy most úgy nem volt senki, aki ilyen értelemben terhelt volna. Pedig mióta ott vannak a szomszédaink. Sok mindenrol beszélgettünk, egykét irományt adtam nekik: húsvétkor, karácsonykor beszélgettünk Isten dolgairól, de aggaszt az engem, hogy mi lesz velük? S rájöttem, hogy nem, és elszégyelltem magam. Miért? Mi lesz velük Jézus nélkül?

Ha valaki már Jézussal jár, annak fontos kell, hogy legyen, hogy mi lesz a környezetében élokkel. Egymás terhét hordozni azt is jelenti, hogy szeretem és szánom, ha nincsen még üdvössége. S ami rajtam áll, megteszem azért, hogy megtalálja az Üdvözítot.

A missziói parancs így hangzik, hogy tegyetek tanítványokká minden népeket. Ezt tesszük? Terhel minket? Bánjuk és tesszük? Nem véletlen az a sorrend, hogy egymás terhét hordozzátok, s utána jön, hogy kiki a maga terhét. Az ószövetségi héber ragozásban nem úgy van mint nálunk, hogy én, te, o, hanem úgy van, hogy o, Isten; te, a felebarát; s aztán én, a harmadik. Csak az utolsó lehetek. Isten az elso, s akkor a második lesz a felebarát, s a harmadik leszek én. Nyugodtan a sor végére. Nagyon nem szeretünk a sor végére állni.

Valakit ma nagyon megbántottam azzal, hogy még o kereste a táskájában a csekkeket, én gyorsan odamentem, és befizettem a magamét. S nagyon begurult, s igaza volt. Mondtam, hogy ne haragudjon, ez tényleg nem volt szép tolem, de gondoltam, míg o keresgél, addig én elintézem, csak túl gyorsan megtalálta, és így aztán megbántottam. És igaza volt. Hogy jövök én ahhoz, hogy eléálljak a sorban. S tényleg bántó volt, és szégyelltem is magam.

Egymás terhét hordozni, ez azt is jelenti, hogy O az elso, a másik a második, és én vagyok a harmadik, negyedik, tizedik, tizenötödik. Végül is ez azért olyan nehéz, mert nem szeretünk meghalni. Márpedig ez halálosan bánt minket, hogy az utolsó helyre tesznek. Már mindenkit behívtak, csak engem nem - mondta a múltkor valaki. És? Az is benne van a Bibliában, hogy az utolsókból lesznek az elsok. Nem ezért kell utolsónak lenni, hanem azért, mert Isten igéje ezt mondja.

És akkor velünk mi a helyzet? Velünk senki nem törodik? Mert ez is fontos kérdés. Hiszen ezt is mondja az ige, hogy kiki a maga terhét hordozza. Fontos az, hogy mi lesz a másikkal? Persze. Ez fontos Isten elott, de testvérek, az is fontos, hogy velünk mi lesz. Hogy mi hogy bírjuk a saját terheinket hordozni, és ez is fontos neki. Nem az a jó keresztyén, aki azt mondja: áh, ne is beszéljünk errol. Mu alázattal. Nem olyan fontos, hogy mi lesz velem. Közben halálra aggódja magát amiatt, hogy mi lesz vele. Istennek fontos az, hogy mi lesz a másikkal, s ugyanolyan fontos, mert nem személyválogató, az is, hogy mi lesz velünk, hogy bírjuk a saját terheinket.

Ilyen értelemben mi rendben vagyunk Isten elott? Hordozzuk azt, ami a mi terhünk? Mert lehet, hogy hordozzuk azt, ami a másé, néha túl is teljesítjük talán, pont ebbe fáradunk vagy roppanunk bele, pedig csak annyit kellene, amit Isten kíván tolünk. De a saját terheink? A saját feladataink? Jaj nekünk, hogyha vakvezetok vagyunk. Úgy akarunk mást Jézushoz segíteni, hogy mi nem igazán tartjuk a kapcsolatot Jézussal, ha nincs igazi közösségünk vele. Hiába magyarázzuk akkor azt. Rosszul fogjuk magyarázni, akkor vakok vakvezetoivé válunk. S ez ítéletet von maga után.

Ha valami rejtett hamisság, elhallgatott bun, vérzo lelki seb van, ami megrothasztja az életünket, ami elveszi az eronket, így is mondhatnám, hogy kinyír minket - ahogy nem régen mondta valaki. Megerotlenít. S nem bírjuk a magunk terhét hordozni, mert azt is kell, nem csak a másikét.

Amit emberi szem nem lát, és amit orvos nem tud gyógyítani, a gyógyszerész a kiadott gyógyszerrel, amit csak Jézus tud kitisztítani, bekötözni, összevarrni, vagy meg nem történtté tenni, mert még erre is képes, amit mi kedvesen gyarlóságnak nevezünk, pedig az súlyos bun, s megrontja a közösséget Istennel, amit hiába mentegetünk, aminek egyszeruen hamisság, hazugság, sötétség, istentelenség vagy istenkáromlás a neve. Amire Jézus ráteszi a kezét, amire igéjével rámutat, ami békétlenséget okoz, elfáraszt és megterhel. Ezen nem segít szertartás, nem segíthet az egyház, nem segít a vallás sem. Egyedül csak az élo Jézus segíthet, s az, hogy megvallom neki, s O eltörli álnokságomat, és megtisztít minden buntol.

Kiki a maga terhét hordozza. Ez azt jelenti, hogy ami megterhel, s ami teher a számomra, azt egyszeruen elmondom neki, s átadom neki, arra tole kérek szabadulást. Amit pedig hordoznom kell, azt pedig hordozzuk Isten segítségével. A beteg hozzátartozónkat, a feladatainkat, talán a másikat, mert ezt sem könnyu idonként elhordozni, de ahogy idonként elhordoznak minket, vagy ahogy elviselnek, úgy hordozom a másikat. Ha kell, a megaláztatás terhét Jézusért. Ha kell, a betegség terhét hordozom, mert megengedte Isten. Ha neki kedves, majd meggyógyít. A hátratételt, a rosszabb anyagi helyzetet, a nem hívo házastársat, vagy úgy a férjemet, amilyen, vagy amilyenné vált akár mellettem, vagy úgy a feleségemet, a gyerekeket, az unokákat, az iskolai közösséget és így tovább.

Mi tehát az igazi megoldás? Hordozni a másik terhét úgy, hogy azt is, meg az enyémet is átadom Jézusnak. A legtöbben átéltük már, hogy ez a ketto együtt végképp nem megy. A másét még talán, vagy csak a magunkét, de a másikét meg a magunkét együtt, ez nem megy. Hogyan megy? Úgy, hogy átadom annak, aki mind a kettot tudja. Vagyis a tehermegosztás. Átadom tulajdonképpen az egészet úgy, ahogy van. Az, hogy hordoznom kell valakiét, azt is, meg azt is, ami az enyém, mert sokszor azt sem bírjuk. Az is nagyon megterhel. Jézus elhordozza mind a kettot. O azért jött, hogy magára vegye szennyes ruhánkat. S azt az O drága vérével kimossa, a mi szennyes életünket, s adjon helyette tiszta, fehér ruhát. Új életet, új kezdetet. Az O megújító igéje és Lelke által. Elhordozzon minket, sot meghaljon helyettünk, s eleget tegyen Isten szeretetének és igazságosságának.

Hogyan történik ez a gyakorlatban? Úgy, hogy beszélgetünk vele. Ma beszélgettél vele? Megosztjuk a terhünket. Elmondjuk neki. Uram, ez nagyon megterhel, ezt nem bírom. Vagy úgy érzem, hogy nem bírom, vagy nem bírom ki. Azt az embert nem bírom elviselni. Szégyellem, de ez a helyzet. Ha bejön a szobába, összerándul a gyomrom. Sok munkahelyre így mennek be emberek. Ezek a szerzett pszichoszomatikus bántalmak. S rámegy a gyomrára, a májára vagy a tüdejére, vagy ki tudja, hol rakódik le.

Aki nem akar Jézusba kapaszkodni, annál egyértelmuen lehet látni, hogy elobbutóbb összeroppan. Azt mondja a Szentírás, hogy elfáradnak a legkülönbek. Elesnek azok, akik addig tudtak járni. Több mint húsz év után a lelkigondozásban azt tudom mondani, hogy kemény törvény ez, ha nem kapaszkodunk Jézusba, összeroppanunk. Elfáradnak még a legkülönbek is, nincs mese. Törvény. Olyan mint a gravitáció: leejtem, leesik. Törvény, ha nem Jézusba kapaszkodunk sem a másik terhét, sem a magunkét nem bírjuk vinni.

Azt mondja biztatásul Isten, hogy minden terheteket vessétek Jézusra, mert neki gondja van rátok. Minden gondotokat adjátok oda neki. Neki gondja van rátok. Vállára veszi a terheinket, s magával visz minket is. Nem csak a terheinket, minket is O hordoz. A mélység színe fölött hordoz az Isten.

Jézus úgy bocsát meg, nem csak megtisztít az O drága vére, hanem fel is emel minket, hordoz. Én hordoztalak - mondja Isten - a pusztában, az o népének. Az O drága vére megment és megtisztít. Jézus ezt bemutatta, mit jelent a másik terhét hordozni. Elhordozott minket? Nem kis teher ez, nem? De elhordozott. Meghalt értünk, s vitte a saját terhét. Azt mondta, hogy elvégeztetett. Tökéletesen bemutatta, hogy mit jelent az az egység, Hogyan egészíti ki egymást a ketto. A másik, az emberiség bune, meg a saját feladata, szolgálata.

Hol találkozik tehát a ketto? Obenne, Jézusban lesz eggyé. Az igazság az, hogy valójában mind a kettot a hívo ember életében Jézus hordozza. A másikét is, meg a mienkét is. O tudja egyedül elvinni. Ezért a legjobb, ha azt tesszük, hogy neki mondjuk el. A hívo életeket is O hordozza, meg az istentelen életeket is hívja és várja. Gondviselo munkája abból áll, hogy Jézusban, Jézus által hordoz minket.

Mit olvasunk az Ézsaiás 40-ben? Erot ad a megfáradottnak, és az erotlent nagyon erossé teszi. Elfáradnak és ellankadnak az ifjak - hát még az idosebbek -, még a legkiválóbbak is megbotlanak, de akik az Úrban bíznak, erejük megújul. Futnak és nem fáradnak el, járnak és nem lankadnak. Szárnyra kelnek, mint a sasok, futnak és nem lankadnak meg, járnak és nem fáradnak el. Talán valaki belül kimondja, hogy ez a mai nap minden volt, csak nem repülés. Alig vonszoltam magamat ide a Torockó térre.

Mit mond Isten igéje? Igazság az, hogy a legkülönbek is elfáradnak, de akik az Úrban bíznak, azokat Isten nagyon erossé teszi. Ha eronk felett való út áll elottünk, akkor O hordoz minket. Szó szerint ezt mondja a Szentírás. Mint a sas hordozza a kicsinyeit. Ráülteti a szárnyára és viszi oket, és repül. O repül, s az övéi pedig ott vannak vele, kapaszkodnak belé, és viszi oket. Szárnyával befedez és hordoz. Futnak és nem lankadnak meg, járnak és nem fáradnak el.

Semmi más nem segít rajtunk, mint a Jézussal való közösséget egészen komolyan venni. Eloször komolyan venni, s újra komolyan venni. Jézus azt mondta, hogy jöjjetek énhozzám mindnyájan, akik megfáradtatok és terheket hordoztok, és én nyugalmat adok tinektek. Kell nekünk ez a nyugalom? Ha kell nekünk Jézus, akkor kapjuk a nyugalmat. És így sikerül majd hordozni a másik terhét, és hordozni a saját magunkét is.






--------------------------------------------------------------------------------



Imádkozzunk!

Urunk, köszönjük, hogy idonként ilyen oszintén kifakadhatunk elotted, hogy nem bírom tovább. Köszönjük, hogy te soha nem mondtad ezt. Köszönjük, hogy te az Atya erejével még azt is kimondtad, hogy elvégeztetett. Atyám, ne ródd fel nekik, mert nem tudják, hogy mit cselekszenek.

Bocsásd meg, hogy sokszor mi sem tudjuk, hogy mit cselekszünk, s ezzel együtt szeretsz minket. Megbocsátod minden vétkünket. A mi megvallott buneinket eltörlöd, s azokról többé nem emlékezel meg.

Kérünk, Urunk, segíts nekünk hordozni mindazt, amit a másikéból kell átvenni, amit a másikért, a másik helyett kell hordani, vinni. Kérünk, Urunk, hogy hadd vessük azt is, meg a magunk terhét is rád.

Köszönjük, Urunk, hogy te elhordoztad értünk, helyettünk és miattunk a keresztfát. Minden büntetést magadra vettél, hogy minket megszabadíts és megtisztíts. Légy érette áldott. S minket pedig kérünk, Urunk, taníts meg, hogy rád, az Isten bárányára letegyük minden bunünket.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. feb. 27., péntek 18:54 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 01., péntek 19:22
Hozzászólások: 4328
Idézet:
2009-02-27 16:12
Egy nyugalmazott rendőrt is gyanúsítanak a pécsi kézigránátos gyilkossággal

Egy testvérpárt gyanúsítanak a tavaly novemberi, két halálos áldozatot követelő pécsi kézigránátos támadással. A két 40 év feletti férfit Kővágószőlősön, lakhelyükön fogták el. Egyikük nyugállományba vonult rendőr, a másikuk munkanélküli. Tudósítónk megtudta: a Bogdán testvérek egyike szomszédja volt annak a cigány családnak, akik ellen a támadást elkövették.

Az etnikai indíttatás a nyomozás korai szakaszában sem tűnt valószínűnek, mostanra azonban bizonyosan kizárható, mivel – a HavariaPress információi szerint – a meggyanúsított elkövetők maguk is cigány emberek. A cigány vezetők viszont a pécsi merénylet után szinte azonnal rasszista bűncselekményt emlegettek.

Pécsett 2008. november 18-án éjszaka, az ablakon át dobta be a mostanáig ismeretlen támadó a jugoszláv gyártmányú gránátot a cigány család házába. A család mind az öt tagja a szobában volt, amikor a robbanás bekövetkezett. A szülők életüket vesztették, a három gyermekből kettő megsebesült.

hírTV


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. feb. 27., péntek 18:57 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2007. okt. 25., csütörtök 20:49
Hozzászólások: 1814
nemosinex írta:

Kedves Loisz!
Köszönöm a békítő szándékot, bár nem teljesen értem.

Írod:
-Én sem írok alá azért, hogy "illúziót keltsek" az iránt, ami "nincs"

Mi "nincs"? Kifejtenéd ezt egy kicsit bővebben?

üdv szeretettel


n.



-Szia kedves nX !

Örülök a higgadt kérdésednek,- és szívesen részletezem, - de megkér-
lek, ne sértődj meg, mert Te írtad, hogy bár semmit nem old meg a pár-
száz aláírás, de legalább "illuziót kelt" bennük, hogy ....van, aki nem gyű
löli őket,... vagy valami ilyesmit. - A lényeg: az "illúzió keltés" nem kép-
mutatás ?

- Az illúzió olyan valami, ami "mintha lenne" - tehát nem igazi. Akkor sze-
rintem képmutatás.- Ezért nem írom alá.-

-A másik, ami "nincs" ... NINCS "TÁRSADALMI ERŐSZAK" ELLENÜK !! -
Sőt, inkább fordított a helyzet.- Ezért nem írom alá.-

--- Nekem is volt dolgom, kapcsolatom egyes becsületes, kedves, dolgos, tisztelettudó cigány nővel.- Sokat beszélgettünk, -egyszer kiderült,
hogy kétféle eredetű társaság van itt jelen.--- Az egyik dolgos, becsületes
akar lenni,---- a másik nem szeret dolgozni, és hajlamos agresszíven
megszerezni a mindennapit... Kétféle gyökérből származnak!

-- Itt is van cigányönkormányzatuk,- de nincsenek velük megelégedve,-
és sajnálatosan a két csoport közti ellentét fennáll...

-Szerintem is az lehetne megoldás, ha az a csoport, amelyik jobban integ-
rálódott, mert a génjeikben is közelebb állnak a keresztyén társadalmi
normákhoz,- szerveződne és vezető szerepet tudna betölteni,- kirekesztve
maguk közül az agresszív bűnözőket.- Szorgalmazná az oktatás és munka
lehetőség biztosítása által a normális megélhetőségüket.- Egyenrangú
polgárai lehetnének az országnak.

--A mult héten volt interjú a hódmezővásárhelyi fideszes polgármesterrel,
Lázár Jánossal,-- nagyon jó volt hallani mindazt, amit elmondott.- Náluk
nincs romakérdés !!! - De ezt sok munkával és összefogással (önk.-
iskola-vezetőség, stb.) végigjárták személyesen a cigány családokat,-
---és elérték, hogy minden gyerek rendesen jár iskolába,-- és biztosítottak
sok társadalmi munkát a szoc.segélyért + fizetésért.- Ez a lényeg, nem
sorolom tovább,--- és hála Istennek, nincs náluk cigánybúnözés !!!

---Bár országos szinten hallatnák hangjukat és mások is átvennék ezt a
jó módszert, ami már bevált,--- persze, ez munkával, nagy empátiával és
valódi segítségnyujtással jár, ami bizony nehezebb,--- mint szóáradattal
fecsegni.-

-Kedves nemosinex ! - ne haragudj meg, de a magam részéről - bár végig
olvastam Eeyore hsz-át, nem találtam gyűlöletet ! - Esetleg az általánosí-
tásból származó ítélkezés negatívuma az, ami itt-ott kicsendült.-

Mindkettőtöket szeretettel üdv !

Loisz

_________________
"A teljes Irás Istentől ihletett."
2.Tim.3,16


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. feb. 27., péntek 20:09 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 29., vasárnap 16:25
Hozzászólások: 2935
Tartózkodási hely: bp
Nehéz megmaradni az Úrban, ha fokozódik a bűn és most ezt éljük.
(a gazdasági körülmények romlása erkölcsi züllést hozhat)
Ennek két oka is van:
- az egyik a félelem az erőszaktól, bántástól és ez erre adott emberi válasz
- a másik a bűnnel való belső harc feladása látva a külső körülményeket (egyre jobbnak látom magam a VILÁGHOZ KÉPEST)

A megoldás, hogy komolyan veszem az Úr kijelentését, amit a Jelenések könyvében adott. Ott van vígasztalás és válasz ezekre a kérdésekre is.
Jó volt 1 hétig erről hallani csendeshéten és hinni pl. hogy a Sátánnak korlátozott az ideje és a hatalma szemben a mi Urunkkal!

Ezt látom Literaty a te írásodból is! Nem véletlen, hogy az a "szekrény" csak az ajtófélfáig jutott! Nem tőle volt ez, de ezt ő nem is tudja, mi tudhatjuk!

Az ÚR MINDENEK FELETT ÚR!

Hiszitek ezt?

_________________
Békesség Istentől


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. feb. 27., péntek 20:27 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2009. jan. 10., szombat 15:04
Hozzászólások: 1823
Kitöröltem, mert kétszer jelent meg.
n.


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára nemosinex 2009. feb. 27., péntek 20:32-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. feb. 27., péntek 20:29 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2009. jan. 10., szombat 15:04
Hozzászólások: 1823
[quote="nemosinex"]-Szia kedves nX !

Örülök a higgadt kérdésednek,- és szívesen részletezem, - de megkér-
lek, ne sértődj meg, mert Te írtad, hogy bár semmit nem old meg a pár-
száz aláírás, de legalább "illuziót kelt" bennük, hogy ....van, aki nem gyű
löli őket,... vagy valami ilyesmit. - A lényeg: az "illúzió keltés" nem kép-
mutatás ?

- Az illúzió olyan valami, ami "mintha lenne" - tehát nem igazi. Akkor sze-
rintem képmutatás.- Ezért nem írom alá.-


Drága Loisz!

Nem, nem sértődöm meg, és köszönöm a tapintatod.
Az illúzió.
Azt hiszem, néha életmentő lehet.
Nincsenek illúzióim afelől, hogy amennyiben a többszáz aláírót megkérnék szépen az aláírást követően, hogy akkor most költözzenek a nyóckerbe szolidaritásunk jeléül, hányan maradnánk/maradnának. Ezért nevezem illúziónak a velük való szolidaritásvállalást. Meg azért is, mert ez az aláírásgyűjtés sem fogja a nyitottabb szeműek elől elfedni a csupasz valóságot, hogy nem szereti ezeket a szerencsétlen embereket senki. Vannak, akik karrierkérdést csinálnak belőlük, vagy politikai haszonszerzésből foglalkoznak velük, de ha a szívünkre tesszük a kezünket, őszintén be kell vallanunk, hogy a keresztyének közül is csak kevesen tudják őket elfogadni olyannak, amilyenek.
Literaty elég pontosan elmondta, hogy milyen nehéz lehet együttélni velük a kulturális különbség miatt, és igaza van. Ezt a dolgot talán okosabb politikával, egyszerű adminisztrációs eszközökkel meg lehetne oldani. De én nem is a konkrét esetekről beszélek, hanem a velük szemben megnyilatkozó hangulatról. Ahogy például te is a génjeikről beszélsz, mintha valamiféle sajátos természetük lenne... Nem akarom ezt a mondatot befejezni.
Az a baj, hogy onnan, abból a többségi pozícióból, ahol mi állunk, erre nem vagyunk érzékenyek. Ezért nem veszed észre te sem Eeyore hozzászólásaiban azt, ami bántó. Mert nem is értheti meg talán, aki nem élt kisebbségben, hogy milyen más perspektíva az!
De mégis milyen jó lehet nekik azt hinni, hogy vannak, akik szeretik őket!


Ha az illúziógyártást nézzük, nagyon hasonló ez a helyzet a kettős állampolgárságról szóló szavazáshoz. Rossz ötlet volt, rosszkor vetették fel, nagyon közel volt az EU-s csatlakozás, így – legalábbis Erdély vonatkozásában - valódi tétje nem is volt az egésznek. De azért kutyakötelessége lett volna mindenkinek megszavazni. Hogy ne érezze az a szerencsétlen atyámfia, hogy a kutyának sem kell!
Ők is szegényebbek lettek egy illúzióval.
Emlékszem, mikor még diákok voltunk, gyakran jártunk kirándulni Korond, Énlaka, Etéd felé. Százéves öreg nénikék álltak a kapualjakban, és valami szélütött áhítattal kérdezték tőlünk: „Anyaországiak?” Valószínű, ezután már nem így kérdezi ott sem senki.

Csak ennyire tartom hasznosnak az illúziót. Mint amikor a halálos betegnek nem feltétlenül vágjuk a fejéhez, hogy halálos beteg, mert lehet, hogy többet ártunk vele. Egyébként meg igazad van. Aki egészséges, erős, annak nincs szüksége illúzióra. De itt most nem ez a helyzet.


Szeretettel,
n.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. feb. 27., péntek 21:18 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 01., péntek 19:22
Hozzászólások: 4328
Amíg a beszélgetés szövődött, amíg egyeseknek sikerült megint kiásni az árkokat, és megbélyegezni a beszélgető partnereket, valahogy elsuhantatok egy fontos ma délutáni hírecske mellett, amit betettem.

Ez a HÍR most 120 decibellel, hanggránátként robbanna, ha az elkövető magyar származású lenne. Igen, a kézigránátos, roma szülőket megölő gyilkosságra gondolok.

Úgy nézem, hogy csend van és sunnyogás, nemhogy hír robbanás, miután előkerültek a tettesek. A gyilkosságot cigányok követték el, mint nagy nehezen kiderült, ráment vagy négy hónap. Nehéz volt a rendőrségnek a szomszédot megtalálni. Most valahogy az index és társai nem akarják közzétenni a gyilkos származását, pedig mekkora súlya volt ennek tavaly novemberben.

Nekem a Mortimer jut az eszembe, és a lelkes rasszistázó bagázs. Emlékszem, hogy a múlt év végén is evidens volt újra számukra, hogy magyar a gyilkos. És most megint ez a pofáraesés.

Szegény keresztyén aláírókat elképzelem, ahogy elkeseredésükben akár egy imát is küldenének lassan egy magyar bűnelkövetőért...


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. feb. 28., szombat 00:07 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2007. okt. 25., csütörtök 20:49
Hozzászólások: 1814
rosta írta:
Idézet:
2009-02-27 16:12
Egy nyugalmazott rendőrt is gyanúsítanak a pécsi kézigránátos gyilkossággal

Egy testvérpárt gyanúsítanak a tavaly novemberi, két halálos áldozatot követelő pécsi kézigránátos támadással. A két 40 év feletti férfit Kővágószőlősön, lakhelyükön fogták el. Egyikük nyugállományba vonult rendőr, a másikuk munkanélküli. Tudósítónk megtudta: a Bogdán testvérek egyike szomszédja volt annak a cigány családnak, akik ellen a támadást elkövették.

Az etnikai indíttatás a nyomozás korai szakaszában sem tűnt valószínűnek, mostanra azonban bizonyosan kizárható, mivel – a HavariaPress információi szerint –

-a meggyanúsított elkövetők maguk is cigány emberek.
_______________________________________________

A cigány vezetők viszont a pécsi merénylet után szinte azonnal rasszista bűncselekményt emlegettek.

Pécsett 2008. november 18-án éjszaka, az ablakon át dobta be a mostanáig ismeretlen támadó a jugoszláv gyártmányú gránátot a cigány család házába. A család mind az öt tagja a szobában volt, amikor a robbanás bekövetkezett. A szülők életüket vesztették, a három gyermekből kettő megsebesült.

hírTV




----A hír ÖNMAGÁÉRT beszél ! -


L.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. feb. 28., szombat 09:44 
Aktív tag
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2008. feb. 22., péntek 22:22
Hozzászólások: 830
Egy video az Uszkai cigányokról, akik többségükben megtértek.
Nem vagyok Szabadkeresztyén, de az evangélium ugyanaz, amely életeket formál át.
A Magyarok és cigányok reménye az evangélium. Ez adhat megoldást.
http://hajesz54.multiply.com/video/item/42/42

_________________
http://literaty-nazo.blogspot.com/
Üdv, Literaty


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. feb. 28., szombat 10:23 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 01., péntek 19:22
Hozzászólások: 4328
És még ez is:

Idézet:
Vajon melyik titkosszolgálat érdekelt a cigánykérdés elmérgesítésében?
2009. február 26. csütörtök, 20:10

- vetik fel az elmúlt hetek eseményei a kérdést. A szlovák titkosszolgálat 1999-ben megvált azoktól az ügynökeitől, akik a szomszédos országokban folytatott felforgató tevékenység során a cigánykérdés elmérgesítését és az újfasiszta mozgalom felélesztését is bevetették.

A titkosszolgálati tevékenység egyik terepe a felforgatás, amelynek célja egy-egy ország lejáratása. Kelet-Európában e tevékenység gyakori eszköze a cigánysággal kapcsolatos társadalmi feszültség szítása.

Nagy vihart kavart például 1999 februárjában, hogy a szlovák titkosszolgálat (SIS) megvált azoktól az ügynökeitől, akik felforgató tevékenységet folytattak a szomszédos országokban. Az egyik "célország" a Cseh Köztársaság volt, és Vladimir Mitro, a SIS akkor kinevezett igazgatója elismerte, hogy a szlovák ügynökök a NATO- és az EU-csatlakozás ellen keltettek hangulatot a szomszédos országban.

Újfasiszta mozgalmat szervez a titkosszolgálat Mitro a ČTK hírügynökség kérdésére közvetetten megerősítette, hogy a SIS előző igazgatója, Ivan Lexa vezetése alatt többször szerveztek a Cseh Köztársaság alapvető érdekeit sértő cselekedeteket. A repertoár tartalmazta az újfasiszta mozgalom felélesztését, fajgyűlölő megmozdulások szervezését és a cigánykérdés elmérgesítését - tudósított az MTI. A cél az volt, hogy megakadályozzák Prága euro-atlanti csatlakozását. A szlovák titkosszolgálat Magyarország elleni ez irányú aktivitásáról konkrét tények nem láttak napvilágot, bár Szlovákiában elismerték, hogy más szomszéd államok ellen is dolgoztak. A külföldi titkosszolgálatok (orosz, izraeli) aktivitása a zámolyi romák nagyon kínos ügyében is előkerült.

"Annyit tudunk biztosan, hogy valakik ártani kívántak az országnak. Arról, hogy kik és milyen szándékkal, még csak körvonalakban lehet sejtésünk" - nyilatkozta az ügy kapcsán 2001-ben Nikolits István, korábbi titokminiszter. Valamiféle szervezés eredményeképpen fajult el a zámolyi romákkal kapcsolatos történéssorozat - fogalmazott az MTI archívumában olvasható írásban az MSZP-s politikus.

(infoRádió, mti)


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. feb. 28., szombat 10:36 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 21:15
Hozzászólások: 4790
Tartózkodási hely: Budapest
Literaty írta:
Egy video az Uszkai cigányokról, akik többségükben megtértek.
Nem vagyok Szabadkeresztyén, de az evangélium ugyanaz, amely életeket formál át.
A Magyarok és cigányok reménye az evangélium. Ez adhat megoldást.
http://hajesz54.multiply.com/video/item/42/42

Na igen!
Ez a lényeg. Cigányoknak is, magyaroknak is ez az egyetlen menekülési út.
Láttam már másik tv összeállítását is az uszkai cigányokról.
Érdekes, hogy mindkettőben világosan tettek bizonyságot Isten mellett a szereplők és annak a riportnak a végén is fontosnak tartotta megjegyezni a riporter, hogy persze nem kell Isten mindehez, Nélküle is van kiút. Tehát igyekezett elvenni az élét a valóságnak.
Megjegyzem ez a riport nem csak a cigányok számára érdekes, hanem nekünk magyarok számára is.
Ugyanis mi Európában kísértetiesen hasonló szerepet játszunk el mint nálunk a cigányok.
Nem dolgozunk, csak nagyon kevesen, követelőzünk segélyek után az EU-ban és közben felelőtlen önpusztító módon élünk, tele vagyunk irigysággel és gyűlölettel.
Ezért nem tudjuk a cigánykérdést kezelni, mert a magunkét sem tudjuk.
üdv
ex


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1846 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71 ... 124  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Style by phpBB3 styles, zdrowe serce ziola
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség