Kedves Pista bátyám, ha lenne a reformátusságnak olyan teológiája, mint a katolikusoknak, ahol mindenféle besorolásokat készítenek például a bűnről, hát én a főbb erények egyikének mindenképpen a szerény életmódot, a takarékos, gondoskodó belátást, mondhatni az ésszerű faszariságot tartanám.
Ha belegondolunk, hogy a gyerekünknek több tárgya, használati eszköze van, mint 3000 évvel ezelőtt egy fáraónak (még ha nem is aranyból), hogy két kézzel miként tömjük magunkba a természet kincseit, gyümölcseit, hogyan zsaroljuk a kényelmünkért a természetet, komolyan mondom jó, hogy nem vagyok fiatal, mert még szélsőséges zöldpárti aktivista lenne belőlem. Még talán bálnavadász hajókat üldöznék, meg hozzá láncolnám magam különféle igazán bűzhödt, bűnös cégek kapuihoz.
Így viszont a hatodik X felé tartva, már idomulva az elvárásokhoz, eljárok gyermekemmel a szinte szertartásos szombati bevásárlásokra a szakrális bevásárló centrumokba, ahol csatlakozom a tömeges körmenethez, amelyet a végeláthatatlan polcokon kiállított bálvány használati tárgyak előtt járunk végig, miközben időnként egyet-egyet beteszünk a kosarunkba, vagy kocsinkba ezekből a bálványokból. A körmenet tagjaival néha szóba elegyedünk és imádatunk tárgyának a minőségéről mormolunk néhány hittételt, áhítatot és igét. Ezek a hittételek mindig a bálványélvezet hőfokának mértékéről tesznek tanúbizonyságot. Kisebb áhítatok után igéket mondunk, a szent fogyasztás igéit. De nem alávetett módon, hanem hozzáértőként beszélünk bálványunk istenségéről, melynek mértékét bizony részletesen megtárgyaljuk ilyenkor. Mert bizony vannak kis bálványok és nagy bálványok, amint vannak kisebb és nagyobb élvezetet adó termékek.
Szóval és magyarul, amit az eszem jól tud és belát és elítél, a bálványimádó új és egyben örök vallásunk gyakorlását, azt már a testem nemigen tudja követni. Ilyenkor örülök az ilyen írásoknak, mit a Tied, kedves Pista bátyám, merthogy szembesít a szerencsétlen önmagunkkal, azzal a téves önértékeléssel és önigazságunkkal, amit talán a Net2rist is jelzett néhány topikkal arrébb.
Ahogy a statisztikusok írják, az embereknek pont annak a kétszerese kell a jóléthez, vagyis a boldogsághoz, mint amennyije éppen van. Pont annyi, amennyi van, sosem elég. Mindig van fentebb és még fentebb. Ha kétszer annyi pénzünk van, akkor kétszer annyit is költünk el. Mindig találunk olyan új bálványt, az imádatunknak olyan új tárgyát, amely újabb élvezeteket ad. Ideig-óráig.
Visszafordítva és elfogadva a fenti belátást, hogy végül is most is annyit költünk még többre vágyva, amennyink van és ez a VAN elég is lenne, ha a vágyakozás az élvezetek után nem lenne ilyen erős bennünk, akár elégedett emberek is lehetnénk. Most is elégedetten élhetnénk azzal, amink VAN.
A mértékletességnek, ha egyszer tényleges vallása lesz, ha tényleg hívők leszünk ebben, akkor elégedettek leszünk azzal amink van, sőt még másoknak is tudunk belőle adni, a fele is elég lesz. Kíváncsi vagyok, hogy a Szentlélek, Isten ereje engedi-e, segíti-e, hogy kibontakozzon bennünk egy ilyen vallás tömegesen, hogy mikor lesz erőnk erre? Mint az Isten Országa, mint ahogy a mustármag kiterebélyesedik, hogy legyünk gondoskodók és szerények, vajon ki fog–e ez terebélyesedni valaha közöttünk? Isten győzni tud-e a Mammonon nagyobb büntetés, pusztulás nélkül is, hogy megerősít hitben bennünket és a vallását követjük? Vagy ilyen gyengék és szerencsétlen bálványimádók leszünk mindörökké az utódainkon keresztül is?
|