Indu írta:
Kedves Cilla!
Az általad idézett cikkhez csak annyit fűznék hozzá - hogy a mai zsidó gyakorlatból visszakövetkeztetni arra, hogy keresztényként nekünk mi a helyes - teljesen tévút. Fáj leírnom, de a mai zsidó egyház és a katolikus egyház között a dogmatikusságban, és a Biblia mint zsinórmérték kérdésében igen nagy a hasonlóság. Ma egy átlag zsidó hívő inkább a Talmudot (ami nem a Biblia, hanem annak értelmezése), és annak magyarázatait olvassa, meg a Tórát (Mózes 5 könyvét) de a többi Bibliai könyv eléggé hanyagolva van.
Abban egyetértek veled, hogy a református egyház eltartását hirtelen a hívők kezébe adni - igen nagy nehézségeket vetne fel. De azt is vallom, hogy az önfenntartás nagy áldás lenne (nem vagy lekenyerezve az államtól, nem fügsz az aktuális politikai rendszertől stb)
Üdv:
Indu
Szia Indu!
Ezt a cikket csak azért másoltam be, mert szóba került, hogy a zsidók fizetnek-e tizedet.
Azon gondolkodtam, hogy pl. mindketten fizetünk tizedet.Te úgy gondolod, hogy önkéntes, de mégsem, én úgy gondolom, hogy abszolút önkéntes.
Változtat ez valamin?
Azért szeretnék Neked bemásolni egy kis írást a tizeddel kapcsolatban.
A Szentírás szavai szerint az Örökkévaló kiemelte Lévi törzsét, hogy ők lássák el Erec Jiszraélban (Izrael országában) a közigazgatási feladatokat: ők voltak a hivatalnokok, a rendőrök, a betegápolók, a tűzoltók, (békeidőben) a katonák, valamint a Szentély kiszolgáló személyzete. Közülük kerültek ki azok, akik a “leviták kórusát” alkották, ők játszottak a különféle hangszereken, amelyek a Szentélyt oly híressé tették. (Nem véletlen, hogy számos zsoltár szerzőjeként a Lévi törzs tagjait nevezi meg a Szentírás.) Mivel azonban a leviták nem kaphattak földet Izraelben (talán éppen azért, hogy hatalmukkal visszaélve, meg ne növeljék azt), ezért aztán közszolgálatuk fejében Izrael egyéb törzsei a mező termésének egytizedét adták nekik.
A Tóra által előírt tizedet (maaszér) sem teljes egészében használhatták fel a leviták: "a tized tizedét" (maaszér min hamaaszér), tehát az egész termés egy százalékát ugyanis a papoknak (kohénok, Áron főpap leszármazottai) kellett továbbítaniuk. A kohénok látták el a Szentély szolgálatát, s ők töltötték be napjaink főhivatalnokainak, orvosainak szerepét is. Az átlagember, persze, mivel az adó nem volt elviselhetetlen, boldogan teljesítette a Tóra törvényét, sőt, számtalan adományt is felajánlott (héberül trumá) a Szentély és tisztségviselői számára…
Tehát a léviták kapták a tizedet, és a tizednek a tizedét a papok, akik ugye nem örökölhettek, földjük sem lehetett.
Üdv szeretettel cilla