Ha nem hozom a topik elejére, még a végé elfeledjük szegénykét...
Dúli-dúl, balalajka
Sokszor kiderült legújabb kori történelmünk során, hogy egészen más kvalitások szükségesek a hatalom megszerzéséhez illetve megtartásához, mint az Ország vezetéséhez. A rendszerváltozás óta rosszabbul még az országot senki nem vezette, mint Gyurcsány Ferenc. A rendszerváltozás óta még senki sem volt olyan sokáig hatalmon, Magyarországon, mint Gyurcsány Ferenc.
Nem tudom, más hogy van ezzel, de engem megdöbbent, hogy még mindig az orrunknál fogva vezet bennünket ez az ember. Nemcsak a kincstári TV-re tapadó tekintetű, a Népszabadság és Népszava emlőin nevelkedett jóhiszemű honpolgárokat, hanem kivétel nélkül valamennyi politikusunkat is, az állampárti csinovnyikoktól kezdve, a Parlamenten és a koalíciós partneren át egészen az ellenzékig. Remélem, nem bántok meg senkit a megállapítással, hogy naponta vagyunk kénytelenek azon kapni magunkat, hogy Gyurcsány zenéjére ropjuk a táncot. Ő húzza a talpalávalót, s mi észre sem vesszük. Kissé talán merésznek tűnő állításomat szabadjon négy aktuális példával alátámasztanom:
1. Látványosan megbukott Gyurcsány és a koalíció egészségügyi koncepciója. A március 9.-i népszavazást követte a koalíció bukása, a kétszer is megszavazott egészségügyi törvénycsomag szánalmas visszavonása név szerinti szavazással. Gyurcsány azonban - miniszterlnök maradt. Mi több, a Webdoki tudósítása alapján a Polgári Hírszemléből meg tudtuk, hogy a bukott egészségügyi koncepciót újrafestve ismét keresztül akarják vinni - ezúttal a kisebbségi kormány. Az ellenzék és a civil szervezetek a megdöbbenéstől eddig nem tudtak meg sem szólalni, olyan ravaszul van kimódolva ez a restaurációs technika. Lehet, hogy mégis lenyomják a torkunkon Horváth Ágnes békáját, Horváth Ágnes nélkül?
2. A történtek után csaknem biztosra lehetett venni a kisebbségi kormány korai bukását. Gyurcsány azonban - a spenótkedvelő Popeyhez hasonlóan - ismét megtalálja a mentőkötelet: elküldi a Parlamentet június elején (!!!) 3 hónapra - negyed évre - nyaralni. És a Parlament mit tesz? Vidáman táncol Gyurcsány zenéjére. Örül mindenki a váratlanul hosszú nyári szabadságnak, zokszó nélkül siet lubickolni. Mire szeptemberben napbarnított honanyáink-honatyáink mosolyogva hazatérnek, a Gyurcsány kormány kész tények elé állítja őket, mert addig rendeletekkel kormányoz. Ezzel meg is erősíti saját pozícióját. Vajon miért nem akadt legalább egy felszólaló, aki azt mondta volna, hogy amikor ég a ház, amikor napi 6 milliárddal nő az államadósság, amikor nincs többségi kormánya az Országnak, amikor semmi nincs megoldva, a gazdasági világválság pedig itt van a küszöbön, akkor talán mégsem jött még el a nyaralás ideje?
3 Azután itt a koalíciós partner, az SZDSZ. Belső ellentéteik során csaknem döntetlenre jön ki a tisztességesebb és a gátlástalan elnök-jelölt párharca, az előbbi győz. Kampányaik szövegéhez ismét csak Gyurcsány adja a dallamot, hiszen a tét az, hogy hogyan lehetne az SZDSZ túlélését biztosítani és egyúttal a képtelen elképzeléseikből - egészségügy "reform" és hasonlók - minél többet megvalósítani. SZDSZ-es fejjel gondolkodva nyilvánvaló, hogy az előrehozott választások ma azt jelentenék, hogy az SZDSZ nem kerülne be a Parlamentbe. Ha viszont valahogy vastüdőre tennék a klinikai halál állapotában lévő MSZP-SZDSZ koalíciót, akkor 2010-ig nemcsak a Parlamentben, hanem hatalmon is maradnának. Aki időt nyer, életet nyer. De 2010 után aligha. Úgy tűnik, hogy noha a belső vitában talán ki sem szabad ejteni az MSZP-SZDSZ koalíció elvetésének gondolatát, a szívében azért legalább demokratának megmaradt, hajdan idealista Fodor Gábor tarsolyában ott van a lehetősége annak, hogy a Fidesszel alakítson ki valami hasonló kapcsolatot, mint ami eddig az MSZP-vel létezett, Petőfi Sándortól kölcsönzött hasonlattal:
"Habár felül a gálya, alul a víznek árja, azért a víz az úr!"
alapon. Orbán Viktor 1998-ban kénytelen volt megtenni - és jól tette, hogy megtette - azt, hogy egy politikai zsarolóval - Torgyánnal - koalíciót kötött. Akkor annyival volt könnyebb dolga Orbánnak, hogy a volt III/III-as gyanús ember egyszerűen anyagilag akart jól járni. Politikai kikötései nemigen voltak. Ha viszont most Fodor Gábort engedi pártja - amelyben ne feledjük, nincs igazi többsége - a Fidesszel érdemben tárgyalni, akkor Orbánnak sokkal nehezebb dolga lesz, mint Torgyánnal volt, mert az SZDSZ - legalábbis az első körben - valószínűleg olyan követelésekkel jelentkezik, amelyek elfogadása igen sokat árthatna a Fidesz népszerűségének. A Fidesz hitelét jelentősen megtépázná, ha az SZDSZ követelésére lemondana a határontúli magyarok kettős állampolgárságáról. Bár szavazói ezért tömegesen valószínűleg nem hagynák el, ezt mégsem tehetné meg. A következő követelést illetően az Ország hosszútávú érdekei kerülnének veszélybe, ha lemondana a tódott-foldott, 1949-ben született, máig érvényes Alkotmány lecseréléséről, módosításáról - ez is az SZDSZ követelései között szerepel. Reálisan gondolkodva ez mégsem tartozik az elfogadhatatlan feltételek közé. És végül, - bár ezt így nem mondta még ki senki, - be kellene vinnie a hátán az SZDSZ-t a Parlamentbe, úgy, ahogy annakidején 1998-ben a Dávid Ibolya vezette MDF-fel tette.
Ezt a pontot azért fejtettem ki ilyen bőven, mert itt látom az egyetlen lehetőséget arra, hogy – megint Petőfit idézve – „véget vessünk a zenének”, s ne Gyurcsány zenéjére folyjon tovább a tánc. Ugyanakkor nagyon nehéz ezekről a dolgokról érzelmek nélkül szólni, nehéz ezekkel a kérdésekkel szembenézni, okosan dönteni.
Orbán Viktor klasszisára van most szükség, hogy a helyes döntést meghozza, ha erre egyáltalán lehetősége nyílik.
Ne feledjük, hogy igen kicsi az esélye ennek a forgatókönyvnek. Fodor Gábor - hogy el ne veszítse minimális többségét pártján belül - valószínűleg először Gyurcsánynál próbálkozik, s inkább az MSZP-vel szeretné folytatni a "Habár felül a gálya..." c. „játékot”. Orbán bizonyára olyan kompromisszumot próbál kiharcolni, amely a Fidesz hitelének a legkevesebbet árt, szavazóit nem téríti el, de a Parlament felosztását, előrehozott választások kiírását eredményezi. Kicsiny a mozgástere Orbánnak, mert a zsarolóval nagyon nehéz vitatkozni. Általában a zsaroló diktál, s illúzióink aligha lehetnek, hogy kemény feltételeket szab.
4. Tartozom még egy érvvel: miért állítottam, hogy magát a Szövetség elnökét is megtáncoltatta Gyurcsány? Elcsalták Orbánt „vitatkozni" a „Kéri Klub”-ba. Orbán Viktor, mint igazi sportember, felvette a kesztyűt, s elment a Kéri Klubba vitatkozni. Csak egyről feledkezett meg: nem mindenki sportember. Sem Kéri politológus úr, sem a mögötte álló Gyurcsány nem sportemberek. Ők nem vitatkozni hívták Orbánt, hanem beszéltetni. Léprecsalták. Titokban felvették amit mondott - részletkérdés, hogy ez a Szilvásy-féle Nemzetbiztonság közvetítésével történt-e vagy sem - szépen összevágtak belőle néhány olyan mondatot, amelyek alkalmasak arra, hogy szövegkörnyezetből kiragadva az egyszerű, már-már Orbán Viktornak bizalmat szavazó honpolgárt elborzasszák. Magam is találkoztam egy ilyen nénivel Budapesten az orvosi rendelőben: suttogva, rémült, tágranyílt szemmel mesélte, hogy mi-mindenre készül Orbán. A trükk tehát bejött: a Medián - HVG közvélemény-kutatók szerint legalább 4%-kal csökkent Orbán és a Fidesz népszerűsége, s ennyivel nőtt Gyurcsányé.
Nem tudom, Kedves Olvasóim mennyire ismerik Kéri Lászlót. Igazi udvari politológus. Lehet, hogy okos ember, de én bizony még egyetlen eredeti gondolatát sem hallottam. Lehet, hogy vannak elvei, de azokhoz nem ragaszkodik túlságosan. Szép lassan, hitelt érdemlő unalmassággal, erős kifejezések mellőzésével hosszasan kifejti, hogy a baloldal mennyivel szebb, jobb és hitelesebb, mint a jobb. Méghogy Kéri iskola... Ugyan, kérem. Hogyan lehet elhinni, hogy ennek a jámbor Kérinek „iskolája" van? Nyilván ott ült a találkozón 25 fakabát, politológus diáknak álcázva. Állítom, hogy a Gaudeamus igitur-t sem tudnák elénekelni ezek a „diákok". És a jóhiszemű Orbán Viktor elmegy közéjük előadást tartani. Kéri és Gyurcsány nevetnek a markukba, és a Fidesz népszerűsége 4%-kal csökken.
Így néz ki a mi kis faluvégi magyar csárdánk. Bent vidáman szól az orosz balalajka, Gyurcsány Ferenc és kéri zenekara muzsikál Lenin és Putyin kottájából, mi pedig ropjuk.
Az ajtóra az van kiírva: Záróra: 2010.
Dr. Habil. Fodor András, genetikus,
az ELTE ny. egyetemi docense,
Wooster, Ohio USA