Kedves Figyelő, te meg azt értsd meg, hogy az emberek nem a mára sokszor nem is értett hittételek alapján élik meg a keresztyéni mivoltukat. Az emberek ma már olvassák a Bibliát és arra alapul a hitük és nem a hittételekre. A hagyományra. Régen azért voltak fontosak a hittételek, merthogy az embereknek nem volt Bibliájuk. Saját nyelvű meg főleg. Az Igéről valamiféle hittételek vonalvezetése alapján értesültek, nem pedig az evangéliumok, a levelek, a Új és Ószövetség példázatai alapján szólt hozzájuk Isten igéje. Ezen példázatokat olvasva az emberek tudják értelmezni Isten igéjét és azt látják, hogy távolról sincs akkora különbség a különféle egyházak híveinek hite, embersége, irgalmassága, valamint bűnössége, hiányosságai között, mint ahogy azt a hittételeket lobogtatók sokszor láttatni szeretnék.
Én nem tartom jónak azt, ha hagyományok alapján szórakoznak egymással közösségek. Lásd az íreket, ahol a katolikusok és protestánsok semmivel, hacsak nem a hagyományoknak meg nem magyarázhatóan ölik egymást ma is. Évszázadokkal korábban talán volt értelme az egymás elleni feszülésnek a hittételek alapján, amikor arról volt szó, hogy meg tud-e újulni a keresztyénség. Persze akkor is sok tekintetben politikai jellegű volt a küzdelem és nem hitbéli. Ma viszont, amikor már mi egyszerű hívők is igével szemben igével érvelünk egymással a vitáinkban, akkor ezeknek a hittételeknek a bunkózás szerű alkalmazása nemigazán helyes szerintem.
Tetszik ez a mózesi párhuzamod
, de jelen esetben nem erről van szó. Nem Istennel szegülnek szembe az emberek, hanem arról van szó, hogy az emberek közvetlenül fordulnak Istenhez. Nem a hittételek magyarázatainak alapján viszonyulnak egymáshoz, hanem a Biblia szelleme alapján, amit olvasnak, illetve a templomban rendszeresen meghallgatnak.
Persze itt van egy nagy feladata az írástudó írásmagyarázóknak, a papoknak, teológusoknak, laikusoknak. És itt válnak hiteltelenné, ha a hittételekhez ragaszkodnak, amelyek esetleg benne sincsenek a Bibliában. Ennek nyilván meg van, vagy lesz a következménye. Ha viszont a hittétel a Bibliára alapul, akkor reméljük, hogy tudjuk közvetíteni, magyarázni Isten élő igéjét, merthogy reményeink szerint az emberek képesek belátni, hogy az igaz Igét közvetítjük, ezt láttatja velük is a Szentlélek, amikor a Bibliát olvassák, hallják.