Literaty írta:
Ez mind nagyon szép, csak nem igaz.
Magyar példánál maradva, és mondjuk az SZDSZ-nél.
Csak a vallásszabadság lehetett szimpatikus, a többi kérdésnél egyértelműen bibliátlan elveket vallott: a melegek, abortusz, eutanázia, feminizmus stb. A HGY mégis az alapítók között volt, támogatta, kopogtató cédulázott, képviselőt adott stb....
Szerintem nagyon is jól tette.
Kedves Lit!
A te szemszögedből lehet, hogy nem látszik, de a vallásszabadságnak prioritása volt(van). Továbbá a szabadság eszménye, minden hiresztelés ellenére nem a francia forradalomban gyökerezik, hanem Isten igéjében, továbbá a szabad piacgazdaság tudatos akarása szintén meghatározó az élhető társadalom kialakulása számára.
Ezen értékeket akkor csak, vagy leginkább az SZDSZ vállotta magáénak. Erkölcsi relativizmusban, viszont a többiek sem voltak jobbak, legfeljebb szájjal. Emlékeztetnélek, hogy az abortusztörvényt, az akkori jobboldali pártok (történelmi egyházakkal támodatva) szavazták meg és nem az SZDSZ. Az akkori hites képviselők ellenszavazata mellett.
A történelmi egyházaknak sem volt szívügye a vallásszabadság, hiszen számukra a kommunizmusban is megvolt. A vallásszabadság annyit jelentett nekik, hogy ők működhetnek, pont. A többi párt ugyanígy volt vele, egyáltalán nem foglalkoztatta őket ez a kérdés. Így alakult aztán, hogy a rendszerváltáskor az SZDSZ-en keresztül a Hitgyüli vallásügyi koncepciója érvényesült az akkori vallásügyi törvényben. Abban az időben a szabadság szele erősen fújt úgyhogy a katolikusok sem nagyon akartak keresztbe feküdni, mert akkor az nagyon rossz szinbe helyezte volna őket.
Amikor pedig az SZDSZ zászlaján már csak az erkölcsi liberalizmus maradt (a többit fokozatosan eldobták), a HGy is kiállt mögüle.
A mai napig is úgy gondolom, hogy ezt a HGy alapvetően jól csinálta, visszagondolva is legfeljebb pontosítani lehetne a dolgokat. Szóval szerintem igei módon politizált.
A történelmiek is politizáltak közben, de számukra a prioritás a vagyonok vissza szerzése és a továbbéléshez szükséges állami támogatások biztosítása volt, ehhez keresték meg a hagyományos politikai szövetségeseket.
Ma is nagyon szükség lenne valós politikai tisztánlátásra. Ha megjelenne egy ilyen párt a palettán, a keresztényeknek bizony mögé kellene állni. Ahogy ismerem, ha ilyen lesz a Hitgyüli újra be fog szállni a politikai támogatók közé. Nagyon helyesen.
Addig is teszi a dolgát, hirdeti az evangéliumot és terjeszti az evangéliumi értékeket.
üdv
ex