belépés | regisztráció RSS

Nyomtat Archívum Elküld Hírek

2012. január 20., péntek - Fekete Zsuzsa

Kiélni, átélni, túlélni?

„Tizennyolc év múlva lesz egy lány, aki azt mondja: most azért élek, mert édesanyám megnézte a Kontrasztkiállítást."

 

Prüdériamentes 

A döbbenet erejével – ez a szlogenje a közelmúltban Budapesten is megnyílt Kontrasztkiállításnak. Aki nem látta még a református egyház és a rendőrség közös tárlatát, azt gondolhatja, hogy ez egy – a reklámokból, vagy kereskedelmi médiából ismert és unalomig ismételgetett – hatásvadász mondat. De téved!

Túl sok a szó és kevés benne az őszinte, ezt nem díjazzák a fiatalok – mondja a Kontrasztkiállítás ötletgazdája. A Kontraszt ezért is prüdériamentes, valósághű, sőt kíméletlenül őszinte. Százvai László református lelkipásztorral a fővárosi tárlatnak otthont adó Pozsonyi úti református templom „csendszobájában", a nagy bőgések, feloldozások és elhatározások helyszínén üldögélve kutatjuk a Kontraszt sikerének titkát. Vajon hogyan nőhette ki magát egy Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei kisváros fiataljai által megálmodott kiállítás Magyarország egyik leglátogatottabb tárlatává?

Fölszakít és bekötöz

– A kiállítás előhozza az emberekből a bűneiket, múltjukat, elrontott dolgaikat, fájdalmaikat, erényeiket, győzelmeiket. Elindít egy belső harcot, és ettől az a Kontraszt, ami. A látogató hamar rájön, hogy nem az az igazi kiállítás, ami körülveszi, hanem ami belül történik. Minden más csak kellék, ami katalizálja a történéseket. Ez a kiállítás nem történik meg kétszer ugyanúgy. Nem véletlen, hogy nincs tárlatvezetés. A látogató egy labirintusban barangol és néhány perc múlva megszűnik körülötte a külvilág. Fölszakít és bekötöz sebeket. A legcsodálatosabb, amikor valaki úgy jön ki a végén, hogy nemcsak bűneivel, hanem a megbocsátó Istennel is találkozott – sorolja szinte egy szuszra Százvai László.

Tükröt tart

A kisvárdai tárlat megnyitásakor négy középiskola diákjaira számítottak a szervezők, aztán nem győzték regisztrálni a csoportokat, özönlöttek az emberek. Az első Kontrasztot hatezernégyszázan nézték meg, de nemcsak kisvárdaiak, hanem debreceni, felvidéki és kárpátaljai látogatók is.
– Ekkor értettük meg igazán, hogy a Kontraszt egy hatalmas űrt tölt be, mert olyan témákban szólal meg, ahol a legtöbben némák vagy mellébeszélnek.

A Kontraszt szinte önmagát menedzselte – folytatja Százvai László. Kisvárda után Nyíregyházán, Debrecenben, Miskolcon, Dunaszerdahelyen és Budapesten is megnyitotta kapuit. A kiállítást eddig több mint hatvanezren látták. A református lelkész bízik abban, hogy az a csoda, ami vidéken megéltek, a fővárosban is folytatódik majd.
– Hatalmas felelősség a Kontraszt, mert kőkemény etikai állásfoglalások és olyan üzenetek szólalnak meg benne, amelyekkel nem biztos, hogy mindenki egyetért. A kiállítás tükröt tart, és van, aki inkább becsukná a szemét, mert nem képes szembenézni azzal, amit lát – véli Százvai László.

Nagyot csattan

A kiállítás hetedik szobája a megváltás csodájáról beszél. A lelkész azt mondja, hogy ez akkorát csattan, mint a karikás ostor végén a rafia.
– Úgy csattan, ahogyan azt nem várja a látogató, mert nincs töviskoronás Krisztus, nem jelenik meg Jézusnak még a neve sem. Mégis egy mai példázatban – egy vasutasnak és a kisfiának a mai történetében – olyan erőkkel adja át a megváltás üzenetét, amihez nem kell hívőnek lenni. Azt a példázatot mindenki érti, és akkor biztos, hogy megállítja.

 

A Kontrasztkiállításnak nem lehet célja a másfél órányi elrettentés, könnyfakasztás, vagy egy rövid ideig szóló élményadás. Ez nemcsak egy tárlat, hanem tanár- és diákszemináriumok sora kapcsolódik hozzá, hiszen az a valódi kérdés, hogy mi van a Kontraszt után. Hatalmas hangsúly tevődik az utómunkára és utógondozásra. Budapesten és Miskolcon is egy teljes stáb dolgozik azon, hogy a fiatalok feldolgozhassák a látottakat, beszélhessenek róla, és egy pozitív töltetű közösséghez tartozhassanak.

A Kontraszt azonnali hatását, a katarzis arcát csak a kiállítás munkatársai látják. A hosszabb távú hatás, ami ettől sokkal fontosabb, már maradandó. Osztályok, gyülekezetek kérik meg vezetőiket, hogy a kiállítás hét témájáról beszélgessenek hónapokon át. Debrecenben Kontraszt klubok is nyíltak.

Az árulkodó vendégkönyv

Százvai László a vendégkönyv bejegyzései alapján két „kontrasztos” történetet mesél el. Az egyik egy fiatal mintaházaspáré, akikre szinte mindenki felnézett a környéken, és azt gondolták, hogy helyén és rendben van az életük. Aztán a pár megnézte a Kontrasztot.
– Ezután döbbenetes arccal ültek be a csendszobába, a férfi két és fél órán át csak zsebkendőért jött ki, majd szó nélkül távoztak. Néhány nap múlva visszatértek a kiállításra, és azt írták a vendégkönyvbe, hogy hét és fél év után most beszélgettek először igazán őszintén egymással, amit kaptak a Kontraszttól, azt nem lehet megköszönni.

„Kontrasztbaba”

Isten legcsodálatosabb ajándéka, hogy anya lehetek, és nem teszem meg, amire készültem. Ennyi volt egy név nélküli bejegyzés. Egy tizenhét éves lány úgy nézte meg az abortuszról szóló szobát, hogy terhes volt.
– Kiderült, hogy ismerem a lányt, aki végül elhozta szüleit is a kiállításra. A szülők azt mondták, hogy a kisbaba nem élhet, mert tönkreteszi lányukat egy felelőtlen éjszaka. Néhány hét múlva azonban felhívott a lány édesapja, hogy beszélni akar velem. Családi jelenetek, veszekedések, viták után a lányában megerősödött a döntés, hogy megtartja gyermekét. Magánúton befejezte a középiskolát, majd megszülte kislányát. Hátborzongató, ha belegondolok, 18 év múlva lesz egy lány, aki azt mondja: most azért élhetek, mert az édesanyám megnézte a Kontrasztkiállítást.

Fekete Zsuzsa

Korábbi írásaink a Kontrasztkiállításról:

Világítasz, bitang!
Megrázó kontrasztok

Kontrasztkiállítás Budapest

A Kontrasztkiállítás előzetes bejelentkezés után hétköznapokon 9 és 15 óra között látogatható Budapesten, a XIII. kerület Pozsonyi utca 58. szám álatti református templomban. (Bejárat a Gogol utca felől.) Előzetes bejelentkezés alapján más időpont egyeztetésére is lehetőség van. Érdeklődni Pusztai Tímea kiállításvezetőnél lehet a 30/45-59-054-es telefonszámon, vagy az info@kontrasztkiallitas.hu ímélcímen.

Kontrasztkiállítás Miskolc

A miskolci Kontrasztkiállítás április 8-ig tekinthető meg a Felsővárosi Református Gyülekezet altemplomában. (bejárat a templom jobb oldalánál található) Miskolc, Győri kapu 61. (Lézerpont Stúdió mellett) Nyitva tartás az iskolák számára hétköznap 10 és 14 óra között, családok, magánszemélyek, cégek hétköznap 15 és 17 óra között, szombaton 10 és 14 óra között látogathatják a kiállítást. További információ a miskolci kiállításról: Zsadon Zsuzsa, Vissza a világba ifjúsági iroda, vezető 30/602-3977.

 

 

2024. június 27., csütörtök,
László napja van.

Elhunyt Pásztor Jánosné

2016. május 24., kedd

85 éves korában elhunyt Pásztor Jánosné, a Magyarországi Református Nőszövetség korábbi elnöke. „A legfontosabb számomra, hogy tudom, az Úristen szeret. Hiszem, hogy egészségemben, betegségemben velem van. Amikor legutóbb beteg lettem, éreztem, hogy a legnagyobb orvosság a szeretet. A gyerekeim folyamatosan kerestek, az egész család és a szomszéd is imádkozott értem. A nőszövetségben is nagyon kedvesek voltak, rengeteg gyöngédség van bennük” – mondta két évvel ezelőtt egy interjúban a Reformátusok Lapjának.

Az igazi győzelmek

2016. május 20., péntek

Hasznosságelv szerint működő világban élünk, ahol mindent forintosítanak, de a Szeretethídon senki nem számítja ki, hogy mennyit ér az önkéntes segítség, hiszen jó dolgokat tenni alapvető emberi magatartás. Helyszíni riport Budafokról, a Szeretethíd május 20-i megnyitójáról, ahol nemcsak önkénteskedtek, hanem táncra is perdültek a résztvevők a legkisebbektől kezdve a püspökökön át az államtitkárig.

Hogyan olvassunk égő háztetőt?

2016. május 16., hétfő

Az események egymásutániságában történetet keresni, a történetnek jelentést tulajdonítani: hitbeli cselekedet. Hit nélkül az egymásutániság: egymás nélküliség. A hit értelmezői mozzanatában azonban fölizzik egy lehetséges idézőjel a történet mondatai fölött – Molnár Illés gondolatai Visky András pünkösdi homíliá járól.

Az elefántnál is

2016. május 15., vasárnap

A Szentlélek szimbóluma a galamb. Az ősmélység felett mintegy tojását költő madárként lebegett – a Lélek teremtő hatalom; és Krisztus megkeresztelkedésekor aláereszkedik reá – a Lélek kinyilatkoztató és felhatalmazó erő. Feltétlenül szabad, mégis bizalmas, érkeztében szuverén áldáshozó. Mi azt mondanánk: vendég, holott ő a gazda – és minket avat birtoka vendégeivé: Ő a Lélek. A jelképe galamb.

A különbség: ég és föld

2016. május 11., szerda

A kis konfirmandusok a hét végén egyáltalán nem akartak hazamenni, pedig közülük többen bevallották, hogy néhány nappal korábban a legkülönbözőbb ötleteket fontolgatták, hogyan lehetne meglépni a csendeshétről. Lelki otthon, amely csodák színhelyévé vált. Az a ház, amit a tomboló tűz sem tudott elpusztítani. Harmincéves a nyárlőrinci Emmaus-ház, a kecskeméti reformátusok missziós háza.

Látogatóink száma a mai napon: 7482
Összes látogatónk 2000. november 01. óta : 58756292

Copyright © 2008 Parókia Portál, Minden jog fenntartva.

Impresszum / Média Ajánlat / Kapcsolat