belépés | regisztráció RSS

Nyomtat Archívum Elküld Hírek

2012. december 14., péntek - Dobó Márti

Egy "átlagos" olimpiai bajnok

"Tizenöt millió magyart kellett végigvinnem ezen a 200 méteren!" - Gyurta Dani olimpiai bajnok szavai az egész országot meghatották londoni ötkarikás győzelme után, amikor vele együtt minden magyar úgy érezhette, hogy büszke nemzetére. 

Sírni csak a győztesnek szabad – de akkor még férfiként se szégyen. Olimpiai győzelme után Gyurta Dániel könnyeivel küszködött, mint mondta, hosszú ideje várt erre a pillanatra. De hogyan maradhat az ember ugyanaz a nagy dicsőség után? - erről is kérdeztük az olimpiai bajnok sportolót.


Londoni győzelmed után azt nyilatkoztad, hogy ez nem csak a te sikered, hanem Magyarországé is. Miért gondolod ezt így, hiszen te tempózol a medencében hosszú órákon át, és nem az ország?
Igaz, én úszom a vízben, de amikor a dobogón állok és szól a himnusz, az nem csak nekem, hanem a hazámnak is szól.


Az egyik legsikeresebb úszó vagy Magyarországon. Bizonyára sok mindenről kellett lemondanod ezért. Miről kellett lemondanod, hogy élted meg ezt, és kaptál-e valamit a lemondásodért cserébe?
Akár sokáig is sorolhatnám, hogy miről kellett lemondani, vagy inkább miről maradtam le az elmúlt évek alatt, de ezt inkább nem tenném. Nem fájt soha, hiszen ezzel ellentétben nagyon sokat kaptam is egyúttal. Számomra mindig is a legfontosabb volt, hogy a sportpályafutásom sikeres legyen, nagy győzelmeket érjek el. Ez sikerült.

Miért fontos neked, hogy hangsúlyozd a magyarságodat a győzelmeiddel összefüggésben?
Nagyon egyszerű a válasz, mert magyar vagyok, nem is hangsúlyozhatnék mást.

Mostanában több magyar olimpikon és más sportolók is külföldre távoztak, és más nemzet színeiben versenyeznek majd. El tudod képzelni, hogy egyszer te is idegen ország zászlaja alatt versenyezz?
Jelenleg nem gondolkozom ezen a kérdésen. Most úgy gondolom, hogy nem, de az élet produkálhat váratlan helyzeteket. Furcsán érezném magam, ha a dobogón állva más ország himnuszát játszanák nekem.

Szerinted kik lehetnek hiteles példák a mai fiatalok előtt, hogy ne csak az egyéni sikerek, hanem a közös, magyar sikerek is fontosak legyenek számukra?

Neveket nem szeretnék említeni, mindenkinek érezni, tudnia kell, kire tud felnézni, ki mutat neki példát, mi az a cselekedet, amely példaértékű lehet.

Sokan külföldre vágyakoznak a jobb körülmények miatt. Mi az, amiért szerinted mégis érdemes itt maradni?
Sokat vagyok külföldön, nekem jó érzés itthon lenni szülőkkel, nagyszülőkkel. A barátaim is itthon vannak. Ezek a kapcsolatok adnak számomra erőt, biztonságot. Másrészt a hazai ízeknek sincs párja a világon.

Neked ki a példaképed?

Nagyon sok példaképem volt és van. Én is változom az évek alatt, így más-és más jelent számomra értéket egy-egy időszakban. Fontos azonban, hogy igazi értéket képviseljen akár a sportban, akár „csak" emberi cselekedetekben.

Korábban így nyilatkoztál: „Akkor igazi olimpiai bajnok valaki, ha ez nem változtatja meg az életét, ugyanolyan szerényen éli a mindennapjait, mint addig. Igaz, több érem lesz a vitrinben." Az olimpiai érem mégis hatalmas dicsőség, hogyan lehet szerénynek maradni olimpiai bajnokként is? Mit kell ahhoz tenni, hogy ne szálljon valaki fejébe a dicsőség?
Most is azt gondolom, egy olimpiai aranyérem nem változtatja meg az ember életét. Ez nagyon kemény munka látható eredménye ugyan, de ezt követően az ember ugyanúgy dolgozik tovább. Halad a következő cél felé. Ha a dicsőséggel foglalkoznék, akkor az edzések már nem motiválnának. Nekem nagyon sokat segített a megtorpanás időszaka is.

Az olimpia után azt mondtad: „Amikor mélyponton voltam, amikor sokan leírtak, akkor is voltak, akik kitartottak mellettem, hittek bennem! Az elmúlt években sem mindig úgy kezeltek, mint azt, aki a legjobb eredményeket szállítja, azt hiszem, nekik is csattanós választ adtam" Mi adott ebben a helyzetben erőt, hiszen nem egy-két napos mélypontról volt szó? Hogyan sikerült kijönni belőle?

Soha nem éreztem mélypontnak a történteket. Mindig hittem az elvégzett munkában, magamban és az edzőkben. Minden sportolónál vannak nehezebb időszakok, sajnos velem türelmetlen volt a sportvezetés. Egy 15-17 éves fiú a legnagyobb változásokon megy keresztül, sajnos ezzel nem számoltunk. Nem is tudtunk, hiszen korábban nem ért el hasonló eredményt még férfi. Sokat köszönhetek az edzőimnek és a családomnak.
A mai világban sokszor a teljesítményeik alapján mérik az embereket. Mit gondolsz, a te értékedet mi adja, a versenyeken szerzett érmek száma, vagy valami egészen mástól értékes Gyurta Dániel?
Kizárólag átlagos embernek érzem magam, aki ugyanakkor olimpiai bajnok is egyben. Számomra mindenki rendelkezik értékekkel, ezeket az értékeket kell megtalálni. Az, hogy bennem mi az érték, valószínűleg mások sokkal jobban meg tudnák mondani.


Gyurta Dániel olimpiai arany- és ezüstérmes, kétszeres világ- és Európa-bajnok úszónknak ma az isztambuli rövidpályás úszóvilágbajnokságon szurkolhatunk. Az eseményről a M2 17.55–20.10, a Kossuth Rádió 19.05 és 19.25 között élőben közvetít. 

Fekete Zsuzsa és Dobó Márti
Fotó: origo.hu, stop.hu

A hazaszeretet témájával is foglalkozik a református egyház és a rendőrség közös tárlata, a Kontrasztkiállítás, amely december 21-éig látogatható Budapesten (XIII. ker. Pozsonyi út 58.). A kiállítás témáihoz kapcsolódóan a Parókia portál sorozatot indított, melynek részeit péntekenként teszi közzé. A sorozat eddig megjelent részei: A kis ellenség, Házas emberre rá se nézz?, Utazás tisztánCsaládban marad?  és Meg akarok halni.

2024. június 30., vasárnap,
Pál napja van.

Elhunyt Pásztor Jánosné

2016. május 24., kedd

85 éves korában elhunyt Pásztor Jánosné, a Magyarországi Református Nőszövetség korábbi elnöke. „A legfontosabb számomra, hogy tudom, az Úristen szeret. Hiszem, hogy egészségemben, betegségemben velem van. Amikor legutóbb beteg lettem, éreztem, hogy a legnagyobb orvosság a szeretet. A gyerekeim folyamatosan kerestek, az egész család és a szomszéd is imádkozott értem. A nőszövetségben is nagyon kedvesek voltak, rengeteg gyöngédség van bennük” – mondta két évvel ezelőtt egy interjúban a Reformátusok Lapjának.

Az igazi győzelmek

2016. május 20., péntek

Hasznosságelv szerint működő világban élünk, ahol mindent forintosítanak, de a Szeretethídon senki nem számítja ki, hogy mennyit ér az önkéntes segítség, hiszen jó dolgokat tenni alapvető emberi magatartás. Helyszíni riport Budafokról, a Szeretethíd május 20-i megnyitójáról, ahol nemcsak önkénteskedtek, hanem táncra is perdültek a résztvevők a legkisebbektől kezdve a püspökökön át az államtitkárig.

Hogyan olvassunk égő háztetőt?

2016. május 16., hétfő

Az események egymásutániságában történetet keresni, a történetnek jelentést tulajdonítani: hitbeli cselekedet. Hit nélkül az egymásutániság: egymás nélküliség. A hit értelmezői mozzanatában azonban fölizzik egy lehetséges idézőjel a történet mondatai fölött – Molnár Illés gondolatai Visky András pünkösdi homíliá járól.

Az elefántnál is

2016. május 15., vasárnap

A Szentlélek szimbóluma a galamb. Az ősmélység felett mintegy tojását költő madárként lebegett – a Lélek teremtő hatalom; és Krisztus megkeresztelkedésekor aláereszkedik reá – a Lélek kinyilatkoztató és felhatalmazó erő. Feltétlenül szabad, mégis bizalmas, érkeztében szuverén áldáshozó. Mi azt mondanánk: vendég, holott ő a gazda – és minket avat birtoka vendégeivé: Ő a Lélek. A jelképe galamb.

A különbség: ég és föld

2016. május 11., szerda

A kis konfirmandusok a hét végén egyáltalán nem akartak hazamenni, pedig közülük többen bevallották, hogy néhány nappal korábban a legkülönbözőbb ötleteket fontolgatták, hogyan lehetne meglépni a csendeshétről. Lelki otthon, amely csodák színhelyévé vált. Az a ház, amit a tomboló tűz sem tudott elpusztítani. Harmincéves a nyárlőrinci Emmaus-ház, a kecskeméti reformátusok missziós háza.

Látogatóink száma a mai napon: 5985
Összes látogatónk 2000. november 01. óta : 58790174

Copyright © 2008 Parókia Portál, Minden jog fenntartva.

Impresszum / Média Ajánlat / Kapcsolat