Vannak, akik könnyes szemmel emlékeznek a szárszói SDG konferenciatelepen töltött nyarakra, a fiatal keresztyén értelmiség legendás találkozóira. Mások hiányolják az újjáépült központból a szakrális tereket, és kifogásolják azt is, hogy a szolgáltatás költsége kevéssé igazodik a gyülekezeti tagok pénztárcájához. Vajon igaz-e ma is a régi mondás: „Szárszó a hit, a szeretet, az összetartás és a Krisztusra találás helye"? Minderről a konferenciaközpont jelenlegi üzemeltetőjét kérdeztük.
„Nem kell ide Honolulu, boldog lehet a magyar ember Balatonszárszón is" - írja egy elégedett vendég a balatonszárszói SDG Családi Hotel és Konferenciaközpontról az egyik turisztikai honlapon. A balatonszárszói konferenciatelepet még 1928-ban vásárolta meg az SDG Diákszövetség. A központban évtizedeken át folyt az a szellemi és lelki munka, amelynek köszönhetően Szárszó legendás hellyé vált református körökben. Csaknem három éve azonban még az is felvetődött, hogy bezárják a református egyház legnagyobb és legrégebbi missziós központját, amely akkorra leginkább profitorientált szállodai szolgáltató hely, és kevésbé az evangélium hirdetésének fóruma lett. Ezt megelégelve a Zsinat 2010 őszén eldöntötte, miután lejár a szerződés az akkori üzemeltetővel, az SDG-telep kerüljön vissza egyházi kezelésbe. Egy évvel később a zsinati elnökség pályázatot írt ki, miszerint új külső üzemeltetőt keres. A nyertes Védőháló-SDG Kft. tíz évre kapta meg a központ működtetésének jogát. A református vezetésű cég kettős célt tűzött ki maga elé: az egyházi csoportok visszafogadását, valamint a létesítmény gazdaságos üzemeltetését. Az elmúlt két évben a vendégek kilencven százaléka egyháztag volt, a bevétel egy részét pedig kezdettől arra fordították, hogy a református egyháztagok számára kedvezményeket nyújtsanak.
Vissza a gyökerekhez- Elhívást éreztünk arra, hogy egyházunk legnagyobb és legrégebbi missziós központja hagyományaihoz méltóan ismét református közösségeinket szolgálja - mondta portálunk kérdésére Bor Imre, a Védőháló-SDG Kft. tulajdonos ügyvezetője. A cég 2012 áprilisa óta bérli az egyházi létesítményt, viseli az üzemeltetés minden költségét, és szabadon gazdálkodhat a bevételekkel.
- Ahogyan a védőháló óv és biztonságot ad, úgy szeretnénk mi is elsősorban református közösségeink hitmélyítő, megtérésekben gazdag alkalmainak biztonságos, nyugodt helyszíne lenni. A visszajelzések alapján lassan mindenki látja már, hogy Szárszó visszatér a gyökereihez. Az út azonban hosszú, és sok akadállyal terhes - fogalmazott.
Nem meggazdagodni akarnak
Minőségi munka, krisztusi szeretet, jutányos, mégis fenntartható gazdálkodás - ezen a meglehetősen vékony sávon próbálnak egyensúlyozni a szárszói központ jelenlegi munkatársai. Gyülekezeti táborok, csendes hétvégék, Cursillo-hétvégék, osztálykirándulások, családi nyaralások helyszíne a szárszói központ. Mint általában, a nyári szezon a leginkább telített, az üres helyekre lelkészcsaládokat várnak, kedvezményes ellátást biztosítva nekik.
- Egyikünk számára sem arról szól ez a munka, hogy meggazdagodjunk. A tervezésnél mindig az az első szempont, hogy mi a célja egy-egy rendezvénynek. Ezután jönnek az anyagi kérdések, hiszen sajnos ezen a világon ezekkel is számolni kell - nyilatkozta portálunknak Vass Pál, egyházi kapcsolattartó.
A kötelezőn túl
Minőségibb szolgáltatás, közvetlenebb kiszolgálás, a hely szellemiségéhez méltó légkör jellemzi most a szárszói hotelt és konferenciaközpontot. A munkatársi csapat magva a református Cursillo mozgalmában ismerkedett meg.- Mivel keresztyén szellemiségű helyet üzemeltetünk, arra törekszünk, hogy lehetőleg hívő emberek alkossák a munkatársi csapatot. Szeretnénk, ha belőlünk is áradna a krisztusi szeretet minden hétköznapi nehézség, teher ellenére. De nemcsak a vendégek vannak ránk bízva, hanem a kollégák - idővel barátok - is. Nekünk, munkatársaknak nagyon fontos a személyes kapcsolat egymással és a vendégekkel is, akik szintén nagyra értékelik, ha van időnk arra, hogy beszélgessünk velük. Ez számunkra nem valami „kötelező", hiszen jó megszólítani azokat, akiket Isten megérintett.
Ami értelmet ad a munkának
- Időnként halljuk, tapasztaljuk, hogy Isten mellettünk, és ami néha még ijesztőbb: akár általunk megérint másokat is. Az elmúlt nyáron a Református Fiatalok Szövetségének táborát nálunk rendezték. Majdnem négyszáz fiatal érkezett Szárszóra, közülük sokan nem ismerték egymást, de összetartó keresztyén közösség távozott. Többen azon a héten találkoztak Krisztussal, és átalakult az életük. Ez ad értelmet a mi munkánknak is. A vendégeink életében, elvonulásában, szívében legtöbbször ott van Krisztus, és annak, ami itt történik, nagyon jó a közelében lenni.
Minél többet hallanak a régi Szárszóról, annál inkább vágynak rá, hogy hasonló szellemiségű hellyé váljon az SDG Családi Hotel és Konferenciaközpont - összegzik a létesítmény munkatársai. Bár az elmúlt két évben számos anyagi nehézséggel kellett megküzdeniük, a viharokban szerintük az is kiderült, mennyire fontos ez a hely Istennek. Ők maguk pedig nemcsak kifelé, hanem egymás felé is krisztusi hozzáállást szeretnének mutatni, mint az Ő munkatársai.
Jakus Ágnes
Kép: Füle Tamás
Az SDG Családi Hotel és Konferenciaközpont honlapját itt érheti el.
Kapcsolódó cikkeink:
85 éves korában elhunyt Pásztor Jánosné, a Magyarországi Református Nőszövetség korábbi elnöke. „A legfontosabb számomra, hogy tudom, az Úristen szeret. Hiszem, hogy egészségemben, betegségemben velem van. Amikor legutóbb beteg lettem, éreztem, hogy a legnagyobb orvosság a szeretet. A gyerekeim folyamatosan kerestek, az egész család és a szomszéd is imádkozott értem. A nőszövetségben is nagyon kedvesek voltak, rengeteg gyöngédség van bennük” – mondta két évvel ezelőtt egy interjúban a Reformátusok Lapjának.
Hasznosságelv szerint működő világban élünk, ahol mindent forintosítanak, de a Szeretethídon senki nem számítja ki, hogy mennyit ér az önkéntes segítség, hiszen jó dolgokat tenni alapvető emberi magatartás. Helyszíni riport Budafokról, a Szeretethíd május 20-i megnyitójáról, ahol nemcsak önkénteskedtek, hanem táncra is perdültek a résztvevők a legkisebbektől kezdve a püspökökön át az államtitkárig.
Az események egymásutániságában történetet keresni, a történetnek jelentést tulajdonítani: hitbeli cselekedet. Hit nélkül az egymásutániság: egymás nélküliség. A hit értelmezői mozzanatában azonban fölizzik egy lehetséges idézőjel a történet mondatai fölött – Molnár Illés gondolatai Visky András
pünkösdi homíliá
járól.
A Szentlélek szimbóluma a galamb. Az ősmélység felett mintegy tojását költő madárként lebegett – a Lélek teremtő hatalom; és Krisztus megkeresztelkedésekor aláereszkedik reá – a Lélek kinyilatkoztató és felhatalmazó erő. Feltétlenül szabad, mégis bizalmas, érkeztében szuverén áldáshozó. Mi azt mondanánk: vendég, holott ő a gazda – és minket avat birtoka vendégeivé: Ő a Lélek. A jelképe galamb.
A kis konfirmandusok a hét végén egyáltalán nem akartak hazamenni, pedig közülük többen bevallották, hogy néhány nappal korábban a legkülönbözőbb ötleteket fontolgatták, hogyan lehetne meglépni a csendeshétről. Lelki otthon, amely csodák színhelyévé vált. Az a ház, amit a tomboló tűz sem tudott elpusztítani. Harmincéves a nyárlőrinci Emmaus-ház, a kecskeméti reformátusok missziós háza.
Látogatóink száma a mai napon: 2669
Összes látogatónk 2000. november 01. óta : 62005462
Copyright © 2008 Parókia Portál, Minden jog fenntartva.