Nyomtat Elküld Olvasási nézet

Bemutatkozás

Kárpátalja ,Ugocsa megyéjének kicsiny falujának ökumenikus templomát használval müködik, a néhány száz lelkes kis ref.közösség.Mely igazi életét a 90-es években kezdte, különválva az Akli-i gyülekezettől,és templomot építvel(közösen a római- és görög katolikusokkal) 1995-ben .
Hozzá tartozik még hatalmas parokiája,mely a többfunkciós templommal együtt nyaranta ifjusági táboroknak, konferenciáknak ad helyet,a festői tályú falucskában...



A FALURÓL

Földrajzi fekvése
Aklihegy 1946-tól Klinovecka Hora színmagyar falu közvetlenül az ukrán-román határ mentén. A falu az Akli-hegy, illetve a Gyulai-hegy oldalán terül el Öregakli és Szőlősgyula között A falu közúton közelíthető meg , 13 km-re fekszik Feketeardótól, 26 km-re Nagyszőlőstől az ardói útvonalon.

Történelme
A hagyományőrző kis település a csehszlovák időben kezdett községgé formálódni, már akkor volt a faluban magyar elemi iskola. 1944 őszén a sztálinisták a faluból 33 férfit hurcoltak el, 16-an odahaltak, a II. világháborúban hatan estek el. Közigazgatásilag Nevetlenhez tartozik.

Jelene
A faluban 610 ember él, ebből 600 a magyar nemzetiségű. 1945-ben a faluban magyar tannyelvű elemi iskola nyílt. 1951-től magyar tannyelvű általános iskola nyílt. Vegyesen, megértésben élnek itt római katolikus, görög katolikus és református családok. Felépítették azt az ökomenikus templomot, amelyet mindhárom gyülekezet használ. A falu kultúrháza nyújtja az egyetlen szórakozási lehetőséget, ünnepi rendezvényeket, hagyományőrző esteket tartanak. A földprivatizációt megoldották. Fellendült a háztáji magángazdálkodás, korai gyümölcsöt termesztenek. Ez jelenti az egyetlen megélhetési forrást. Jelentős a munkanélküliség és az idénymunkára utazók száma. A falu elzártan él a külvilágtól.

Emlékhelyei, nevezetességei:
A falucska református temploma megtartotta középkori jellegét, gótikus bordázata és ablakai épségben maradtak. A hegy északi oldalán magas vastartalmú források találhatók. A hegyoldalon, erdők között megbúvó kisközség ma is régi népdalok, balladák őrzője. Ugocsa legjobb borát hajdan ezen a szőlőhegyen termelték. Nevezetessége a Vérvölgy, amely az 1717-es tatár betörés emlékét őrzi.

Telefonszámok:
A település hívószáma: 46.
Polgármesteri hivatal Nevetlenfaluban: 7-22
Rendelőintézet Nevetlenfaluban: 7-10
Patika Nevetlenfaluban: 6-36
Kultúrház Nevetlenfaluban: 6-90
Posta Nevetlenfaluban: 7-37
Iskola Nevetlenfaluban: 7-19































Copyright © 2008 Parókia Portál, Minden jog fentartva.

Impresszum / Média Ajánlat / Kapcsolat / Hírlevél

  • 2024. április 22., hétfő

    „Az esperesi szolgálat nem plecsni, nem kitüntetés, hanem lehetőség a szolgálatra.” Beiktatták Kovács Gergely esperest a Budapest-Déli Református Egyh...
  • 2024. április 21., vasárnap

    Közelebb a teremtett világhoz, közelebb egymáshoz, közelebb az Ige megéléséhez. A Gyökössy Intézet a lelkészeket hívja ki a mindennapok terhei közül. ...
  • 2024. április 18., csütörtök

    Az egyházkerületi konferencia-központok helyzetéről, a Kákicson nyíló ifjúsági házról és az elsőként megválasztott presbiterek közelgő találkozójáról ...
  • 2024. április 17., szerda

    A HolddalaNap zenekar újra hangszőnyeget sző a csendből. Imádságban fogant koncertjükről Gulyás Anna énekessel, dalszerzővel beszélgettünk.
  • 2024. április 16., kedd

    Duráczky Bálint szociológus szerint a tradicionális keretek lebomlása az elköteleződés megerősödését hozhatja egyházunkban.
  • 2024. április 16., kedd

    A Református Pulmonológiai Centrumban kapta meg Közép-Európában elsőként a gyógyszeres kezelést egy hatévesnél fiatalabb cisztás fibrózisos gyermek.
  • 2024. április 15., hétfő

    Alkohol- és drogfüggőségből szabadult srácok, közös munkájuk biztonságos közeget teremt számukra a reintegráció felé vezető úton.
  • 2024. április 15., hétfő

    Újraalapításának 30. évfordulójáért adott hálát a Kecskeméti Református Általános Iskola vasárnap.
  • 2024. április 12., péntek

    Százhúsz lelkész és missziói munkás találkozott a Káposztásmegyeri Református Gyülekezetben tartott Nagy-Budapesti Missziói Konferencián.
  • 2024. április 10., szerda

    Költészet napja alkalmából a tükrök fontosságáról és a férfivá nevelésről beszélgettünk Hajdúné Tóth Lívia, lovasberényi hittanoktatóval, lelkipásztor...