Válaszunk az Egyházi Jövőkép Bizottságnak

2011 májusában a Zsinat rendkívüli tanácskozást tartott. A misszió irányairól, az egyházi szolgálat feladatairól, világi tisztségviselőket és lelkészeket érintő témákról, egyházszervezeti és gazdálkodási kérdésekről tárgyaltak. Megállapították, hogy egyházunkban vannak olyan tendenciák, amelyek a jövőben hitéleti, egyházszervezeti és finanszírozási válsághoz vezethetnek. E tanácskozás eredményeként a Zsinat létrehozta 2011 őszén az Egyházi Jövőkép Bizottságot azzal a feladattal, hogy idén novemberre készítsen egy cselekvési tervet a Zsinat számára.

2013 tavaszán az Egyházi Jövőkép Bizottság azzal a kéréssel fordult a gyülekezetekhez, hogy az Érintés című füzet segítségével gondolkozzanak el a maguk és az egyház közösségének jövőjéről. A testület július 31-ig (meghosszabbítva október 31-ig) várja a gyülekezetekben összegyűjtött tapasztalatokat, hogy a Zsinat őszi ülésszakára ezeket figyelembe véve tehessen javaslatot a következő lépésekre.

Presbitériumunk az írásbeli és szóbeli adatgyűjtés után a következőkben összegezte gyülekezetünk véleményét.

Küldetésnyilatkozat

1.      Első számú feladatunk Szeged városának déli részén élő református lakosság lelki szükségletének a kielégítése. Területünkön (főleg a belvárosban) iskolák és felsőoktatási intézmények sokasága található, ebből természetesen adódik, hogy az egyetemeken dolgozók és az itt tanuló ifjúság között kell végeznünk missziónkat.

2.      Gyülekezetünkben többen határainkon túli területekről származnak. Innen másik fontos feladatunk: a szomszédállamok reformátusaival való kapcsolattartás.

3.      A katolikus többségű városunkban az is fontos feladatunk, hogy gyakoroljuk az ökumenét, és hogy helyesen gyakoroljuk: minél szélesebb együttműködésre törekedve keresztyén/keresztény testvéreinkkel, de a református identitásunk megőrzésével.

Gyülekezeti jövőkép

1. A jó dolgok, amelyeket szeretnénk megőrizni

a)      Meg szeretnénk őrizni azokat a jelenleg is meglevő, jól működő hitéleti és közösségi formákat, amelyek gyülekezetünk sajátos arculatát adják.

2. A rossz dolgok, amelyeket szeretnénk elhagyni

a)      A korábban létezett - de valamilyen ok miatt megszüntetett - alkalmak igény szerinti visszaállítása (pl. esti bibliaóra, úrvacsora előtti bűnbánati alkalom).

b)      A szervezési hibákból eredő hiányosságok kiküszöbölése.

c)      A megvalósíthatatlan elképzelések elkerülése. Csak átgondolt és végrehajtható tervekről hozzunk végleges döntést.

3. Legszebb reményeink a jövőt illetően

a)      Az, ha a jó dolgokat meg tudjuk őrizni, és a rosszakat el tudjuk hagyni.

b)      Az eddigi gyülekezeti létszámunk megtartása és - Jézus parancsának eleget téve - újabb tanítványok elhívása.

4. A legnagyobb félelmeink a jövőt illetően

„Mert nem a félelemnek lelkét adta nekünk az Isten, hanem az erő, a szeretet és a józanság lelkét."  (2Tim 1,7)

5. Szükséges teendők

a)      Az aktív gyülekezeti tagjaink igényeinek figyelembe vételével az eredményesnek és megvalósíthatónak ítélt célok kidolgozása és a missziói munkatervbe való beépítése.

b)      Évente egy alkalommal a gyülekezet közösségében újragondoljuk és megbeszéljük az itt leírtakat.

c)      A kétségeket és kérdéseket felvető viták megoldását minden esetben a szereteten és az ima erején nyugvó türelmes párbeszéddel oldjuk meg!

d)      Ne várjunk mindent a lelkészektől, - mi is adjunk a gyülekezetnek!

e)      Minden gyülekezeti tag a tőle telhető módon szolgálja a közösséget!

f) Alázzuk meg magunkat, gyakoroljunk naponta bűnbánatot, és imádkozzunk!

Egyháztudatos gyülekezeti kérdőív: közegyház

1. Miben segíti a közegyház a gyülekezetünk küldetésének betöltését?

a)      Nem tapasztaltunk közvetlen segítséget a közegyház részéről.

b)      A Magyarországi Református Egyház honlapja (reformatus.hu) a kiegyensúlyozott tájékoztatásával.

2. Miben akadályozza vagy nehezíti, hátráltatja?

a)      Az egyházi elöljárósággal való kommunikáció nem kielégítő (megválaszolatlan levelek, kérelmek).

b)      Kívánnivalót hagy maga után a tájékoztatás.

c)      A legfrissebbnek hirdetett egyházi címtár (reformatus.hu) régen elavult adatokat tartalmaz (még mindig az évekkel ezelőtt elhunyt lelkészünk nevére kapjuk a leveleket).

d)      Az Érintés c. füzetet csak külön kérésre kaptuk meg - későn; nyelvezete fellengzős (sokan nem értették).

e)      Esperesünk és püspökünk távol került a gyülekezetektől; mélyül a szakadék az egyházvezetés és a gyülekezetek között.

3. Hogyan segíthetné még jobban?

a)      A fentebb felsorolt problémák orvoslásával.

b)      Szükségesnek tartjuk a közegyházban folyó munkákról a rendszeres, személyes tájékoztatást.

c)      A gyülekezeti adminisztráció megkönnyítésével és a közegyházi adminisztrációban dolgozók számának lényeges csökkentésével.

d)      Legyen lehetősége a gyülekezeteknek és az egyházmegyéknek a Zsinattal közvetlen kapcsolatba lépni a nehézkes szolgálati út helyett.

e)      A MRE vezetőségének jobban figyelembe kellene vennie a Presbiteri Szövetség ajánlásait és segítségét.