Időzóna: UTC + 1 óra




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1493 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43 ... 100  Következő
 

Szerinted melyik a helyesebb?
a GYERMEKEK megkeresztelése 43%  43%  [ 26 ]
a FELNŐTTKORI bemerítkezés 57%  57%  [ 34 ]
Szavazatok száma : 60

Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2007. márc. 27., kedd 14:40 
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 08:24
Hozzászólások: 390
()


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Zsolt 2008. márc. 06., csütörtök 08:55-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. márc. 27., kedd 14:46 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 17., kedd 20:55
Hozzászólások: 1721
Zsolt, olvastad, amit az elébb írtam? Mi a véleményed?

(akkor még nem voltak keresztény felekezetek)


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. márc. 27., kedd 14:57 
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 08:24
Hozzászólások: 390
Kedves Tavasz!

Azokat a gyerekeket, azon a helyen, ahonnan idéztél szerintem is áldásra viszik, és nem keresztelőre. Jóllehet azt írják: viszik, mégsem érzünk ki belőle olyan késztetést, hogy a gyermekek esetleg ezt nem akarták. A felnőttek visszatartása viszont egyértelmű. Nem engedik a gyerekeket a Mesterhez. A Mester viszont mégis megáldja a gyerekeket.

Gyermeki hittel pedig oda lehet jutni az Úrhoz. Hiszen éppen ő mondja. Miért ne lehetne akkor megkeresztelni is őket. Ez úgy ellentmondana Isten szavának, mint én néhány fórumozónak.

Tehát: gyerekkeresztség - egy szavazat.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. márc. 27., kedd 15:00 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 17., kedd 20:55
Hozzászólások: 1721
Azért is kérdeztem a véleményedet (vagy másét), mert arról írtam, hogy a felnőttkeresztség a szabad egyházválasztásban van fontossága ,máskülönben mi között kellene választani
a bűn vagy a bűntelenség között? biztos nem az utóbbi a választás tárgya egy hívő embernek. (?)


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára tavasz 2007. márc. 27., kedd 15:01-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. márc. 27., kedd 15:01 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 08:52
Hozzászólások: 4464
Zsolt írta:
Net!

Nem szívesen mondok ellent, mert tudom, hogy tájékozottabb vagy nálam. De attól tartok, hogy az apostolok azért tartották vissza a gyermekeket, mert nekik (és az asszonyoknak is, ha jól tudom) tilos volt a zsinagógába menni. Tehát a tanító elé sem mehettek. Jézust sokan rabbinak hívták. Jézus ezekre a visszatartókra mondott nemet. Én nem emlékszem, hogy ez a történet arról szólt volna, hogy mindez keresztelés közben történt volna. Ez a jelenet a gyermeki hitről szól inkább, amilyenné a mi merevségünknek kell(ene) válnia.


ez most "szarva közt a tőgyét" - típusú találat volt: tavasz vetette fel ezt az értelmezést, majd megnézve az igehelyeket, KÖZÖSEN elvetettük
én mondjuk - ha nem tudtad - felnőtt-keresztség-párti vagyok
(ebből azért látszik, hogy EREDMÉNYESEN tudok a "másik oldal" gondolkodásába is belehelyezkedni, mert simán azt hitted rólam, hogy a kisgyermekek megkeresztelésének állítólagos jézusi példája mellett kardoskodom, pedig ennél nem sok minden áll távolabb tőlem...)

Zsolt írta:
Ezért ez a példa semmit sem erősít szerintem.


szerintem se... ezt már megbeszéltük :)

Zsolt írta:
Az első példád viszont igaz amit a háznép kereszteléséről írsz. A zsidó szokás szerint a fiúgyermekeket 8 napos korukban körül kell metélni, azaz Istennek ajánlani. Hogy lássa az Úr, hogy a gyermek Izráel fia. Ez alól nyilván az akkori tanítványok sem lehettek kivételek. Miért ne kereszteltek volna akkor kisgyerekeket is? Ez újdonság volt, ők meg Krisztus követői.


nem véletlenül írtam ezt a példát, ez a fő érve a gyerekkeresztelés mellett érvelőknek
ez a "kombinált bérlet" (körülmetélés + megkeresztelés) felettébb logikusnak tűnik (és én biztosra veszem, hogy semmi köze az apostoli kor gyakorlatához :D... de ez csak az én véleményem :) )

Zsolt írta:
Egyről még nem beszéltünk: a Biblia sehol nem tiltja a gyerekek megkeresztelését. (ha jól tudom)


tényleg nem... miután ez egy NEM LÉTEZŐ DOLOG volt (most mint felnőtt kori bemerítés-párti érvelek, ne tekintsd támadásnak), sőt... SOKKAL KÉSŐBB került bevezetésre (egyháztörténelem, hadd ne én lapozgassam, nincs is teológiai diplomám), egy NEM LÉTEZŐ GYAKORLATOT miért kellett volna tiltani??

Zsolt írta:
Ezért nem látom értelmét ennek a késhegyre menő dolognak. Lassan ahhoz hasonlít, mint a jobbra-balra tarts. Ezt eredetileg az angolok találták ki. Szabály szerint úgy kellett két kocsinak egymás útjából kitérniük, hogy a bal kezük felől legyen a másik. Ezt a kontinensen a franciák - mivel jó ötlet volt - átvették, de úgy, hogy jobbkezük felől kerüljön a két kocsis. Alapállás: "Mert az angolok ezt sem tudják jól."

Valami ilyesmit érzek itt is. Lehet, hogy rosszul?


aha, rosszul :D
ez JÓVAL TÖBB, mint egy ilyen "ha ti így, akkor mi úgy" - típusú logika

MINDKÉT OLDAL alapvetően azért görcsös a tantételekhez ragaszkodásában, mert EZ ADJA AZ IDENTITÁSÁT mint XY vallású keresztény

én személy szerint MINDKETTŐ HELYETT sokkal jobban pártolom a Krisztussal ápolt SZEMÉLYES KAPCSOLATON nyugvó keresztény identitást, de MEGÉRTEM az előbbit is...

oké?

_________________
/mT


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. márc. 27., kedd 15:01 
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 13., péntek 14:02
Hozzászólások: 174
Tartózkodási hely: Budapest, Rákosborzasztó (É.sz. 47°29'42.86'', K.h. 19°15'51.77'')
Zsolt írta:
Miért ne kereszteltek volna akkor kisgyerekeket is?
Mert annak személyes döntésnek kellett lennie. Ez akkor egyértelmű volt mindenki számára. Most már nem...

Zsolt írta:
Egyről még nem beszéltünk: a Biblia sehol nem tiltja a gyerekek megkeresztelését. (ha jól tudom)?
És hol írja azt, hogy gyerekeket kéne keresztelni?

Zsolt írta:
Ezért nem látom értelmét ennek a késhegyre menő dolognak. Lassan ahhoz hasonlít, mint a jobbra-balra tarts. Ezt eredetileg az angolok találták ki. Szabály szerint úgy kellett két kocsinak egymás útjából kitérniük, hogy a bal kezük felől legyen a másik. Ezt a kontinensen a franciák - mivel jó ötlet volt - átvették, de úgy, hogy jobbkezük felől kerüljön a két kocsis. Alapállás: "Mert az angolok ezt sem tudják jól."
Valami ilyesmit érzek itt is. Lehet, hogy rosszul?
Itt az a helyzet, hogy eredetileg volt a bemerítkezés, amit felnőtteken hajtottak végre, csak olyanokon, akik személyesen Krisztus mellett döntöttek. Később (ha jól tudom) azért váltottak bemerítésre, mert kevés volt a víz. Száraz helyeken nem volt annyi víz, amibe bele lehetett volna merülni. Ez OK, a baj az volt, hogy valamiért elfelejtődött az, hogy régen alámerülés volt és a háromszori leöntés terjedt el. A gyermekkori keresztelés pedig onnan jöhetett, hogy úgy gondolták, hogy a keresztség szükséges és elégséges a mennybemenetelhez. Gondolom úgy kezdődött az egész, hogy megkereszteltek egy gyenge gyereket, akiről úgy gondolták, hogy nem éri meg a felnőttkort Később a reformátorok mondták ki, hogy ez "csak" jelkép, tehát se nem szükséges se nem elégséges a keresztség sákramentuma a mennyek országához. Akik az Ige alapján rájöttek erre (pl. Luther) (pl. a baptidzein ige jelentése), azok ki akarták javítani ezt a kisebb "bakit".

_________________
"Bizony boldog ember, akit Isten megfedd! A mindenható fenyítését ne vesd meg! Mert ő megsebez, de be is kötöz, összezúz, de keze meg is gyógyít." Jób 5, 17-18


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. márc. 27., kedd 15:03 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 17., kedd 20:55
Hozzászólások: 1721
Nos ez utóbbi mondatokból (Teomo) is az derül ki számomra, hogy nem a keresztelésen múlik a lelki szentség/tisztaság...


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. márc. 27., kedd 15:04 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 08:52
Hozzászólások: 4464
hát nem is :D

mint ahogy 5 körrel ezelőtt tisztáztuk :D

_________________
/mT


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. márc. 27., kedd 15:06 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 17., kedd 20:55
Hozzászólások: 1721
hát akkor ?

Net én csak annyit mondhatok, hogy én aztán egyik oldal irányában sem vagyok elfogult, csak próbálom az érvelési logikátokat megérteni

egyébként még tartoztok egy válasszal a felekezetválasztást illető felvetéssel kapcsolatban

és van még egy érvem:
a gyermek ugyanolyan kapcsolatban lehet Istennel az imán keresztül... ha tudatában van annak, hogy ráér felnőttkorában megtérnie, akkor az nem viszi őt kísértésbe? egyébként számtalan kérdést felvet ez az egész téma


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. márc. 27., kedd 15:22 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 29., péntek 15:30
Hozzászólások: 2408
Én pedig úgy tudom, hogy a kereszténységet állam vallássá tették, és mindenki aki megkeresztelkedett megkapta a keresztelő ruháját és pénz ajándékot is kapott.
Így kifogták a vitorlából a szelet, csináltak motoros csónakot. :wink:


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. márc. 27., kedd 15:23 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 08:52
Hozzászólások: 4464
tavasz írta:
hát akkor ?

Net én csak annyit mondhatok, hogy én aztán egyik oldal irányában sem vagyok elfogult, csak próbálom az érvelési logikátokat megérteni

egyébként még tartoztok egy válasszal a felekezetválasztást illető felvetéssel kapcsolatban


az én logikámat azért érted nehezen, mert én (bár van saját véleményem) teljesen nyitottan érvelek a "másik oldal" mellett is, ha úgy adódik

tavasz írta:
Azért is kérdeztem a véleményedet (vagy másét), mert arról írtam, hogy a felnőttkeresztség a szabad egyházválasztásban van fontossága ,máskülönben mi között kellene választani
a bűn vagy a bűntelenség között? biztos nem az utóbbi a választás tárgya egy hívő embernek. (?)


MA természetesen van ebben logika, de - mint helyesen állapítottad meg - Jézus és az apostolok korában ez teljességgel ismeretlen volt

ezért is nagyon "disszonáns" a Zsidó 10:25 Károli-fordítása:
"El nem hagyván a magunk gyülekezetét, a miképen szokásuk némelyeknek..."

ebben a kérdésben is sokféle véleményt tudnék kifejteni, de most - ha nem baj - a sajátommal rukkolnék elő :D

bár van létjogosultsága annak, hogy valakit a szülei "milyen vallásúnak nevelnek"... ez igazából JELENTÉKTELEN kérdés ahhoz képest, hogy TALÁLKOZIK-E SZEMÉLYESEN a "kereszténység névadójával" :)

nem mondom, a dolog okozhat bonyodalmat, pl. egyik fogadott lányom azért jár a baptista teológiára, mert a reformátushoz nem volt elegendő a katolikus keresztsége és nem-túl-régi refi konfirmációja...

IGAZÁBÓL a dolog nem a felekezetekről szól (még mindig a SAJÁT véleményem, amiről azonban meg vagyok győződve, h legjobb tudásom szerint egyezik Krisztuséval :D)
az egyes ember számára a KULCS: képes-e kapcsolódni a TESThez, Krisztus TESTéhez... ami nem az XY egyedül üdvözítő egyházat jelenti, hanem azt az egyházi struktúra (ORGANISATION) FELETT összekapcsolódó VALÓDI ÉLŐ SZERVEZETET (ORGANISM), ami/aki MAGA KRISZTUS, ahogy jelen van itt a mi mai világunkban

_________________
/mT


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. márc. 27., kedd 15:24 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 17., kedd 20:55
Hozzászólások: 1721
FM hsz-ára:

na, ez már pedig már egy ferdítés, nézzük a mai gyakorlatot, ma mi motiválja a hívőket? ez a kérdés


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. márc. 27., kedd 15:27 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 17., kedd 20:55
Hozzászólások: 1721
Net írta:
Idézet:
IGAZÁBÓL a dolog nem a felekezetekről szól


dehogynincs ennek jelentősége!
itt a fórumon is jól követhető

Idézet:
az én logikámat azért érted nehezen, mert én (bár van saját véleményem) teljesen nyitottan érvelek a "másik oldal" mellett is, ha úgy adódik


talán nem egészen jól fogalmaztam. nem arról van szó, hogy nem értem, egyszerűen azt nem értem, hogy miért nem fogadjátok el elvben a gyerekkeresztséget:

Jaj, nehogy a gyerekem hívő legyen (aki "nem a bűnösök útján jár")? - ez biztosan nem
akkor mi?


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára tavasz 2007. márc. 27., kedd 15:30-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. márc. 27., kedd 15:29 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 29., péntek 15:30
Hozzászólások: 2408
A jelentősége abban van ami kimondhatatlan itt a fórumon.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. márc. 27., kedd 15:31 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 17., kedd 20:55
Hozzászólások: 1721
kimondhatatlan? mi az, ami a hit kapcsán kimondhatatlan, amiről nem lehet őszintén beszélni?


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára tavasz 2007. márc. 27., kedd 15:32-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1493 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43 ... 100  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Style by phpBB3 styles, zdrowe serce ziola
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség