Mi az ökumenizmus létjogosultsága?
Sípos Ete Zoltán (Szeged) írta:
"Vajon nem Krisztus evangéliumának elárulása történik akkor is, amikor némelyek a világ elõtt feladják ezt, mint az üdvösség kizárólagos útjának hirdetését, védelmezését, illetve összeelegyítik a marxizmus tanításával. Az Egyházak Világtanácsa által vezetett ökumenikus mozgalom is ezt teszi. Már évtizedekkel ezelõtt kihirdették, hogy befejezettnek tekintik a missziónak azt a korszakát, amikor a misszionáriusok az embereket az evangéliummal „konfrontálták”; helyette azt tartják feladatuknak, hogy – a ’régimódi’ misszió helyett – elõfeltétel nélküli dialógust folytassanak a különbözõ keresztyén felekezetek, nem keresztyén vallások, sõt, ideológiák képviselõivel. Az általuk megjelentetett írásos dokumentumokból kiderül, hogy az evangélium relativizálása mellett az egész világra kiterjeszthetõ vallási-szellemi egység kimunkálását tekintik céljuknak. A mozgalom szellemi vezetõi a marxizmus ideológiájának elkötelezettjei, akik nagy erõbedobással hirdetik a marxizmus keresztyéniesített változatát, mint biblikus evangéliumot. Ezt a törekvést olvashattuk ki az idei egyetemes imahét programjából is, ahol az az elvárás vált hangsúlyossá, hogy az egyháznak közvetítenie kell a szegény, elnyomott néprétegek kiáltását elnyomóik felé, illetve az elnyomás befejezésére kell felszólítania.
Vajon, az ökumenikusok relativizált és marxizmussal vegyített evangéliuma még azonos a Jézus Krisztus evangéliumával? A bibliai evangéliumot szabad bárkinek is relativizálnia, s ezzel az „emberiség ’krisztushívõ’ vagy vallásos tagjainak egyesülését” szorgalmaznia? Az ökumenikus mozgalom ezt az általa megrontott evangéliumot és igeellenes célkitûzést – sajátos retorikával és propagandával – akarja ráerõltetni az egyházra. Mi ezekben a célkitûzésekben nem lehetünk társai az EVT-nek, illetve magyarországi képviselõjének, a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsának. Meggyõzõdésem, hogy az imahetek jóhiszemû résztvevõi nem is sejtik, hogy valójában „másfajta evangélium” terjesztéséhez, illetve bibliaellenes célok eléréséhez statisztálnak.
Amikor az egyház, vagy valamelyik felekezet – az említett formák bármelyikével – elárulja az evangéliumot, akkor ez, az általa elkövethetõ legszégyenteljesebb árulás, ami – sajnos, világszerte – a lelkészképzõ intézetekben, a teológiai fakultásokon kezdõdik, majd a szószékeken folytatódik, illetve az egyháztagok tetteivel kiteljesedik ki. Ezzel az egyház megtagadja küldetését, meghasonlik önmagával, elveszti létének értelmét.
Hadd emlékeztessük ebben a formában is a felelõs egyházi vezetõket, tanítókat, hogy elsõrendû feladatuk volna õrizni Jézus evangéliumának tisztaságát, védeni azt az árulás ellen! Bátran képviseljék tehát azt teológiai katedrán, szószéken s az élet különféle területén!"
Most nincs időm bővebb válaszra, csak egy csöndes kis kérdés fogalmazódott meg bennem.
Vajon összefüggést kell akkor keresni a BSz növekvő száma és az imahetek résztvevőinek csökkenő száma között?