Ezek a sztorik nagyon hasonlóak, amikor az USA szóba kerül, és ez nem lehet véletlen.
Különben Amerika a világ leggazdagabb országa, a legtöbbet költi az egészségügyre, iszonyatos pénz van benne. Annak ellenére, hogy ilyen iszonyatos pénztenger közepén orvosolnak, a lakosság egészségügyi mutatói nem az elvárt első helyeken szerepelnek világviszonylatban, hanem mélyen alatta vannak a mutatók a fejlettebb, de a normális, szolidaritásra alapuló egészségügyi rendszerrel rendelkező országoknál. Kanada, Anglia, Franciaország, és társaik előzik meg messze Amerikát.
A hatalmas pénztömegnek megfelelően hatalmas haszonhoz lehet jutni, ha valaki megtalálja a csapokat. Ennek megfelelően iszonyatos pénzek függnek attól, hogy a biztosítók mennyire szeretik maximalizálni a hasznukat. A biztosítók iszonyatos pénzek fölött rendelkeznek, és iszonyatos hasznot realizálnak, ha jól választják ki a biztosított személyét, nem fizetnek ki kezeléseket, stb.
Egy kisebb műtétért 10 000 dollárokat is elkérnek. Egy ujj visszavarrásáért 2.400.000-től 12.000.000 Ft-ig is kiszámláznak, elkérnek. Egy egyszerű gyógyszerért 20 000 Ft-okat elkérnek.
A biztosítóknak nagyon nem mindegy, hogy beteges lesz-e a díjat fizető páciens, vagy mit fizetnek ki a kezelés számlájából, egyáltalán milyen terápiát alkalmaznak. Nyilván mindent megtesznek, hogy a beteg a legkevesebbe kerüljön. Profitmaximalizálás a céljuk, ami sikeres is.
Ami a bagóssal kapcsolatos kérdést illeti, amit említettél, azzal is maximálisan egyetértek. Szerintem is olyan biztosítási rendszert kellene kialakítani, hogy premizálni kellene az embereknek, hogy milyen mértékben figyelnek oda az egészségükre. Például az időnként szükséges egészségügyi szűrések elvégzésénél kisebb társadalombiztosítási díjat fizettetnék azzal, aki szorgalmasan szűreti magát. Ha máshogy akarja valaki ugyanezt megfogalmazni, akkor büntetném azt, több díjat fizettetnék azzal, aki nem vesz részt a szükséges szűréseken.
A példádban felhozott szenvedélybetegeket, mint alkoholisták, cigizők, stb. a legkülönfélébb terápiákkal kellene gyógyítani. A szenvedélybetegségek mögött gyakran személyes, tudati, lelki problémák állnak, ezekben kellene segíteni az embereket jelentős anyagiak felhasználásával. Egy gondoskodásra épülő egészségügyi rendszer kellene, és nem a haszonszerzés versenyére épülő egészségügyi rendszer.
|