Időzóna: UTC + 1 óra




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1493 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76 ... 100  Következő
 

Szerinted melyik a helyesebb?
a GYERMEKEK megkeresztelése 43%  43%  [ 26 ]
a FELNŐTTKORI bemerítkezés 57%  57%  [ 34 ]
Szavazatok száma : 60

Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2008. márc. 27., csütörtök 10:35 
Offline

Csatlakozott: 2008. márc. 21., péntek 12:07
Hozzászólások: 6
Kedves Loisz!

Köszi, hogy ezeket leírtad. Tudom, hogy ez az álláspontja azoknak, akik a gyermekkeresztséget pártolják.Tisztában vagyok a teológiai részével is. Tényleg nem szeretném most újraéleszteni a vitát, hisz mint látható itt a fórumon is már 72 oldalon át tart, amúgy meg évszázadokon át sem tudtak egyező álláspontra jutni ebben a kérdésben... :roll:

Sajnos a férjem nem igazán érti, mi a dilemmám, szerinte meg kell kereszteteni a gyerekeket és kész.Ő ebben nőtt fel, ref.lelkész a fél családja, el sem tudja képzelni máshogy, és így is hiszi. Nem hinném, hogy merevebb lenne az álláspontom, mint neki. S valószínűleg szavam se nagyon van a dologban, ez már eldöntött tény.

Egyelőre nem sürgős a dolog,nincs kitűzve időpont, bízom abban, hogy az Úr megmutatja, mi a leghelyesebb, amit tehetek. Szívem szerint egyszerűen távol maradnkék azon anapon, de egyelőre az sem járható.
Ne haragudjatok, ha valakit megbántok, tudom ez egy református fórum, a többségnek más a véleménye. :oops:


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. márc. 27., csütörtök 10:42 
Offline

Csatlakozott: 2008. márc. 21., péntek 12:07
Hozzászólások: 6
Na még annyit gyorsan, hogy abban természetesen egyetértünk, hogy hitben neveljük a gyerekeket, s nem a keresztségből csinálunk központi kérdést.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. márc. 27., csütörtök 16:36 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 01., vasárnap 15:43
Hozzászólások: 1128
Tartózkodási hely: otthon
Többen kijelentik; ez egy református portál. (Értsd: itt azok a hitelvek érvényesek, melyeket Kálvintól eredeztetve vallanak az ebbe a felekezetbe tartozóak). Nincs is ezzel semmi gond, amíg egy adott kér-dés harmonizál az Igével. Persze minden hitvallás ezt állítja önmagáról, hogy ti. rögzített kijelentései a Szentírásból erednek. A gyakorlat – akár jelenlegi hitvitánk is – azt bizonyítja: messze nem biztosan van így. Annak felismerése, hogy felekezetünk hitvallása és adott cikkely diszharmóniája Isten Igéjével, egy létező valóság – döntésre késztet. Mi a fontosabb:
a.) A Biblia tekintélye
b.) Felekezetünk hitvallásához ragaszkodni
c.) A skizofrénia elkerüléséért a „fehéret” a „feketével” igyekezvén összebékíteni
Számomra a képlet egyszerű (nem volt ez mindig így, hiszen valamikor „teljes mellszélességgel” voltam roppant öntudatosan katolikus): „Inkább Istennek kell engedni, semmint embernek” (vö. ApCsel 4,19). De az Úr Jézus szavai is vonatkoztathatóak ide: „Ha valaki hozzám jön, és nem szeret jobban engem, mint a saját apját, anyját, feleségét, gyermekeit és testvéreit, sőt az életénél is jobban – az nem lehet a tanítványom” (Lk 14,26 Egyszerű fordítás). Ebbe a sorba lehetne aktuálisan tenni a „felekezeti hitvallás” tárgyát is. Ehelyett jön a „maszatolás”, mellébeszélés, a „nem-üdvösség-kérdése” mondvacsinált kategória.

Loisz higgadtan vázolta a kérdés lényegét. Ha valami nincs hitből, akkor az – még a családi béke kedvéért is vállalt – akkor bűn! Ez még felszínesebb vizsgálata a kérdésnek, semhogy egy hitértelme-zés, felekezeti hitgyakorlat összhangban van-e Isten Igéjével. De, ha ezt sem „érjük fel”, mikor jöhet el annak az ideje, hogy „Akkor nem tanítja egyik ember a másikat, ember az embertársát arra, hogy ismerje meg az Urat, mert mindenki ismerni fog engem, kicsinyek és nagyok” valamint „Meg van írva a prófétáknál: És mindnyájan Istentől tanítottak lesznek.” (Jer 31,34 és Jn 6,45).

Ugyancsak Loisz mondja, hogy az ÚSZ.-ben a csecsemőkeresztség nem szerepel direkt módon. Sőt – teszem hozzá én. Annyira „sőt”, hogy indirekt is nagyon nehéz belemagyarázni.
„Aki hisz és bemeritkezik – az üdvözül, aki nem hisz, elkárhozik” (Mk 16,16). Lehet erre azt mon-dani: Lám – akár több más helyén az Igének – csak a hit az üdvösség feltétele, hiszen ezt mondja Márk evangéliumában az Üdvözítő. Igen, csakhogy a mondat első felében az az állítás fejeződik ki, hogy a hitét megvalló a bemeritkezéssel pecsételi meg döntését, hitvallását a világnak, az Úrnak és Sátánnak. Már csak engedelmességből is, ha Jézus Krisztus ezt „írja elő”. A János 3,36 szerint pedig „aki nem engedelmeskedik a Fiúnak, annak nem lesz örök élete, és Isten haragja marad rajta.”
De vissza Loisz állításához! Isten Igéje nem körül-belül, nagyjából igaz. Nem véletlenül mond valamit, pontosan úgy, ahogy le van írva. AKI HISZ ÉS BEMERITKEZIK. Ebbe beleszuszakolni azt a csecsemőkeresztségi indoklást, hogy a szülő, keresztszülő hitére, és a hitben neveltetés kontójára, annak reményében, hogy majd ő maga IS dönt… Siralmas. Akármilyen nagy reformátor találta is ki. Tehát nem AKIT MEGKERESZTELTEK, HANEM; AKI BEMERITKEZIK. Vagyis nem elszenvedi, hanem maga dönt róla. S nem az üdvözül, aki majd (talán) hisz, mert most még magatehetetlenként képtelen rá..

Az ÓSZ.-ben a 8 napos fiúgyermeket körülmetélték. A lányok esetében az apa „csupán” hálát ad érte a Tóra előtt. (Ha élesen elkülönül ez fiuk-lányok esetében a választott népnél, vajon azok, akik kardos-kodnak a csecsemőkeresztség mellett, mondván ez a megfelelője a brisz milónak, miért locsolják meg a kisded buksiját válogatás nélkül, legyen az akár fiú, akár leány?)

Isten Ábrahámban népet választott magának. Tehát mindenki, ha tőle származott, a választott néphez tartozott, ha akart, ha nem. (A betérők más kategória..)
Viszont Krisztushoz tartozni nem lehet származás útján Ezért nincsenek Istennek unokái, csak gyerme-kei. Mert minden keresztyén saját döntési jogon tartozhat az Úrhoz, a Gyülekezethez.
Ha az Úr Jézus biankóban adta mindenkinek a megtérés lehetőségével az ajándék-szabadítást, és volt, van ideje kivárni kinek-kinek a döntését – micsoda az ember, hogy a Gyülekezetbe tartozhatás „tagosí-tását” elővételezni gondolja egy csecsemő számára, akik egyébként is Isten Országa tulajdonosai azon állapotukban, az első, tudatos bűn elkövetéséig.

Admin-Tamás feltette a költői kérdést, hogy éppen ilyen módon, ahogy megnyilatkoztam, vagyok-e, lehetek-e az Úr szolgája. Erre kizárólag Ő adhat pontos feleletet. Nekem arra kell vigyáznom, hogy meg ne alkudjak az Ő igazsága terhére. Vélhetően vannak hiányosságaim, de direkt szembe menni nem szeretnék az Ő „áramával”! Lehetnek stílusbeli kifogások is olykor ellenem, de az Úr Jézus sem készí-tett „haditervet” vagy tapintatos forgatókönyvet, amikor „rablók barlangjának” érezte az Isten Háza elleni merényletet, s bizony indulatos volt. Nem a maga igazát kereste, illetve amennyiben igen, az teljes mér-tékben azonos volt az Atyáéval..
Korántsem biztos, hogy "rákészülten" máshogy lépett volna fel..

Éshogy "milyen útból" javallottam esetleges "eltakarításomaT"? Mondhatnám irónikusan a lenini utat, de sokkal valószínűbb, hogy az az "eltökélt" református út, ami nem (mindig) tűnik azonosnak a jézusival..

_________________
"Mindenekben hálát adjatok, mert ez az Isten akarata Krisztus Jézusban tihozzátok"(1Thess 5,18 )


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. márc. 27., csütörtök 18:10 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2007. okt. 25., csütörtök 20:49
Hozzászólások: 1814
doro írta:
Na még annyit gyorsan, hogy abban természetesen egyetértünk, hogy hitben neveljük a gyerekeket, s nem a keresztségből csinálunk központi kérdést.



-Kedves Doro !

-Örülök, hogy lelkiismereted szerint foglalkozol a kérdéssel.- Meggyőződé-
sem, hogy aki őszintén keresi Isten akaratát a maga döntéseihez,- Ő meg-
segiti és megvilágositja.-

-Bizony nagy-nagy tágassága van annak, hogy a Biblia Igéit is hogyan
értjük, értelmezzük. És milyen jó, hogy Pál ap. f e l e m e l bennünket
arról a szintről,- (ami az ő korában nagy probléma volt)" mi a tiszta, mi a
tisztátalan" - és meggyőződése szerint: "semmi sem tisztátalan önmagá-
ban,- hanem csak annak, aki tisztátalannak tartja" - ezt természetesen
"átvitt" értelemben hoztam a jelen témához.

-Még inkább megfontolandó, hogy meggyőződéséhez hozzáteszi,- mégis:
ha a te atyádfia megszomorodik az ételért -amit te hited szerint elfo-
gyaszthatsz- akkor inkább ne edd meg,- hogy az ő lelkiismeretét ne ter-
held meg. - Ebből a szempontból nézve a Te dilemmádat,- ha engedsz
a család nagyrésze által FONTOSNAK tartott kérdésben,- ugy jársz el,
ahogy Pál javasolja.-

-Ettől függetlenül leveled utolsó mondatával nem tudok egyetérteni.
-Nem mi döntjük el, hogy a keresztség központi kérdés-e.-- Ezt Jézus
Krisztus már eldöntötte, amikor ELRENDELTE, parancsba adta a tanit-
ványainak.- Ez az Ő privilégiuma.-

Szeretettel
L.

_________________
"A teljes Irás Istentől ihletett."
2.Tim.3,16


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. márc. 27., csütörtök 19:14 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2007. okt. 25., csütörtök 20:49
Hozzászólások: 1814
figyelő írta:
felismerése, hogy felekezetünk hitvallása és adott cikkely diszharmóniája Isten Igéjével, egy létező valóság – döntésre késztet. Mi a fontosabb:
a.) A Biblia tekintélye
b.) Felekezetünk hitvallásához ragaszkodni
c.) A skizofrénia elkerüléséért a „fehéret” a „feketével” igyekezvén összebékíteni

Loisz higgadtan vázolta a kérdés lényegét. Ha valami nincs hitből, akkor az – még a családi béke kedvéért is vállalt – akkor bűn! Ez még felszínesebb vizsgálata a kérdésnek, semhogy egy hitértelme-zés, felekezeti hitgyakorlat összhangban van-e Isten Igéjével. De, ha ezt sem „érjük fel”, mikor jöhet el annak az ideje, hogy „Akkor nem tanítja egyik ember a másikat, ember az embertársát arra, hogy ismerje meg az Urat, mert mindenki ismerni fog engem, kicsinyek és nagyok” valamint „Meg van írva a prófétáknál: És mindnyájan Istentől tanítottak lesznek.” (Jer 31,34 és Jn 6,45).

Ugyancsak Loisz mondja, hogy az ÚSZ.-ben a csecsemőkeresztség nem szerepel direkt módon. Sőt – teszem hozzá én. Annyira „sőt”, hogy indirekt is nagyon nehéz belemagyarázni.
„Aki hisz és bemeritkezik – az üdvözül, aki nem hisz, elkárhozik” (Mk 16,16).
De vissza Loisz állításához! Isten Igéje nem körül-belül, nagyjából igaz. Nem véletlenül mond valamit, pontosan úgy, ahogy le van írva. AKI HISZ ÉS BEMERITKEZIK. Ebbe beleszuszakolni azt a csecsemőkeresztségi indoklást, hogy a szülő, keresztszülő hitére, és a hitben neveltetés kontójára, annak reményében, hogy majd ő maga IS dönt… Siralmas. Akármilyen nagy reformátor találta is ki. Tehát nem AKIT MEGKERESZTELTEK, HANEM; AKI BEMERITKEZIK. Vagyis nem elszenvedi, hanem maga dönt róla. S nem az üdvözül, aki majd (talán) hisz, mert most még magatehetetlenként képtelen rá..


micsoda az ember, hogy a Gyülekezetbe tartozhatás „tagosí-tását” elővételezni gondolja egy csecsemő számára, akik egyébként is Isten Országa tulajdonosai azon állapotukban, az első, tudatos bűn elkövetéséig.
Korántsem biztos, hogy "rákészülten" máshogy lépett volna fel..

..




-Kedves Figyelő!

-Soraid a,b,c, felvetésével kapcsolatban igazad lehet abban az esetben, ha
valaki számára kérdésessé válik, felekezete hitvallása konzekvens-e a
Bibliával ?

-Az általam hivatkozott hitvallási részletek, megértésem és hitem szerint
következetes azonosságban vannak a vonatkozó bibliai Igékkel.- Én nem
soroltam fel azokat az igehelyeket, amelyekre épülnek a hitvallási meg-
állapitások,- de áttanulmányoztam, mielőtt elfogadtam.

-Semmiféle "maszatolást" nem találtam azokban,- másrészt nem tartom
magam többre nagy reformátorainknál. - Isten igéretét természetesen
vallom én is, hogy a Lélek kitöltetése után: Mindnyájan Istentől tanitottak
lehetünk, leszünk.- Ennek megvalósulásához azonban feltétlenül hozzá-
tartozik az az ismeretanyag, amit egyen-egyen kaphatunk, kapunk.-

-Mindenkinek akkora a felelőssége, amennyi az ismerete.- Aki többet
kapott, attól többet is követelnek.- Az az önismereti bölcsesség is hozzá-
tartozik mindehhez,- hogy hova sorolom magam ? - a tanitók, vagy a
tanitottak közé !?

-Mondandód utolsó mondatával végképp nem értek egyet.- A Zsoltáriró
szerint: már anyám méhétől kezdve bünben fogantattam.- Nem a saját
elkövetett "első" bünömtől kezdve,- ahogy irod.

-A Róma 14,23 versét idéző soraim nem az én "kitalációm". Igy van meg-
irva szószerint a Károli forditásban: "AMI PEDIG HITBŐL NINCS, BÜN AZ"

-Az uj forditás igy hozza: "MERT MINDEN, AMI NEM HITBŐL SZÁRMAZIK,
AZ BÜN."

-Nem tartom magam nagyobbnak Károlinál, vagy a Biblia-tanácsnál, -
sőt, az előtte irt igékkel teljesen kongruál, - ezért hittel elfogadtam és
ehhez tartom magam.-

-"Boldog, aki nem kárhoztatja magát abban, amit helyesel." Ró 14,22/b
Károli ford.

Üdv.
L.

_________________
"A teljes Irás Istentől ihletett."
2.Tim.3,16


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. márc. 27., csütörtök 19:41 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 13., péntek 19:09
Hozzászólások: 1521
Kedves Doro!

Nagyon is megértem a dilemmádat. A JóIsten látja a lelked, és azt, hogy te magad részéről szeretnél neki tetsző módon dönteni - ÉS - nyilván a gyermeked keresztsége nem egyszemélyi döntésed. Amit tehetsz, hogy imádkozol, hogy te hogyan állj ehhez a kérdéshez, és mit tegyél személy szerint, és kívánom, hogy kapj erre nézve olyan útmutatást, ami békességet ad a szívednek.

Üdv:
Indu

_________________
Várván ama boldog reménységet


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. márc. 27., csütörtök 21:09 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 21:15
Hozzászólások: 4790
Tartózkodási hely: Budapest
Kedves Figyelő Testvérem!
Tudod nagyon jól, hogy gyerekkeresztség ügyben egyet értünk, sőt talán nekem még rosszabb a véleményem, mert nem csak hiábavalónak, hanem inkább károsnak tartom a csecsemő keresztelést.
De ezzel a beszólásoddal kapcsolatban viszont adminnak adok igazat.
Nem kellett volna a sértő megjegyzéssel érzelmi síkra terelni a témát.
De én nem is hivatkoznék nálad illemszabályokra, hanem arra, ami szerintem sokkal inkább hat rád. :)
Emlékeztetnélek Pálra, amikor Athénban járt.
Látta a sok bálványt és háborgott a lelke:
Athénben pedig, mikor azokat várá Pál, lelke háborog vala ő benne, látván, hogy a város bálványokkal van tele.
De nem bálványimádózta le őket, holott minden oka megvolt rá, hanem azt mondta:
Athéni férfiak, minden tekintetben nagyon istenfélőknek látlak titeket.
23. Mert mikor bejárám és szemlélém a ti szentélyeiteket, találkozám egy oltárral is, melyre ez vala ráírva: Ismeretlen Istennek. A kit azért ti nem ismerve tiszteltek, azt hirdetem én néktek.


Kedves Admin és többiek, akik sértve érziket magatokat a kifejezés miatt!
Kérlek titeket is, gondoljatok bele, nem tud senki szentként beszélni egy dologról, ha az számára nem szent.
Márpedig a Bibliában nics olyan hogy "szentség kiszolgáltatása", meg ilyesmik.
ex


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. márc. 27., csütörtök 21:20 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 29., vasárnap 16:25
Hozzászólások: 2935
Tartózkodási hely: bp
Kedves Doro!

Első renden nem velünk kell egyeségre jutnod ebben a kérdésben, hanem a férjeddel! Nem is az ő családjával, hanem vele.

A kettőtök egy testé válása terve a Teremtőnek, ezért minden kérdésben a férjeddel való egységre törekedj és ő is a veled való egységre.
Ez az egység az Úr akaratában lehet valósággá.

A kereszteléssel kapcsolatos Igéket a Biblia keresőből érdemes kigyűjteni és ha lehet ketten olvassátok el nyitott szívvel.

Pár kérdés:
- milyen bemerítkezésekről beszél az Úr Igéje, van több féle is?
- ki által történnek ezek a bemerítések?
- mibe történik a bemerítés?
- mi előzi meg ezeket a bemerítéseket?
- mi a következménye ezeknek a bemerítéseknek

Nagyon sok Ige van ezekre a kérdésekre. Direkt írtam bemerítés szót, hogy jobban értsd.
Amit viszont nem értek a leveledből, hogy miért református hitelvekre hivatkozol, ha nem jártok református gyülekezetbe? Ott ahova jártok végeznek gyermek keresztelést vízzel?

A gyermek keresztség nem színjáték! Sok hívő testvérem van, aki HITTEL teszi ezt, azaz Krisztus vérének jelképét látja abban a vízben, ami a gyermekére hull és ennek a vérnek a védelmére bízza a gyermekét, mert ez a vér ezekért az újszülöttekért is kiontatott.

Sokkal többet jelent a BEMERÍTKEZNI szó egy rituális fürdőnél, - ha elolvasod az Igéket talán magad is rájössz erre -, ezért fordította keresztelésnek Károli Gáspár!

Péter

_________________
Békesség Istentől


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. márc. 27., csütörtök 21:32 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 21:15
Hozzászólások: 4790
Tartózkodási hely: Budapest
Kedves Péter!
bennem is ilyesmi kérdések fogalmazódtak meg.
Ha nem is járnak ref gyülekezetbe, akkor miért ragaszkodnak a ref keresztelőhöz?
Miért nem annak a másik gyülekezetnek a tanítása szerint élnek, ha már odajárnak?
üdv
ex


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. márc. 27., csütörtök 21:38 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 21:15
Hozzászólások: 4790
Tartózkodási hely: Budapest
Kedves Lois!
Játsszuk el azt, hogy én most érkeztem a Marsról és fogalmam sincs a kereszténységről, és semmiről, ami eddig a földön történt.
Te azt mondod, hogy a Biblia, Isten kijelentése számodra és abból mutasd meg nekem, hogy a csecsemőket meg kell keresztelni.
üdv
ex(a marslakó) :D


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. márc. 27., csütörtök 21:55 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 29., vasárnap 16:25
Hozzászólások: 2935
Tartózkodási hely: bp
-

_________________
Békesség Istentől


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. márc. 28., péntek 08:33 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 01., vasárnap 19:48
Hozzászólások: 1002
exrefis írta:
Kedves Lois!
Játsszuk el azt, hogy én most érkeztem a Marsról és fogalmam sincs a kereszténységről, és semmiről, ami eddig a földön történt.
Te azt mondod, hogy a Biblia, Isten kijelentése számodra és abból mutasd meg nekem, hogy a csecsemőket meg kell keresztelni.
üdv
ex(a marslakó) :D


Kedves Ex!

Előbb te mutasd ki a Bibliából, - nekünk, szintén Marsról jött refiseknek, hogy az Istentiszteleteiteken miért kell rendszeresen ordítani, fetrengeni, megtért újjászületett, felnőttkorban bemerített keresztényekből miért kell rendszeresen ördögöt űzni, stb, stb..... hosszú listát lehetne még sorolni azokról a Bibliaellenes gyakorlatokról, melyek nálatok folynak, de minek??

A gyermekkeresztség bibliai alapjáról sok minden le lett már írva, Péter nagyon jól összefoglalta a lényegét.

Neki ezt írod:
Ex:
"..Kedves Péter!
bennem is ilyesmi kérdések fogalmazódtak meg.
Ha nem is járnak ref gyülekezetbe, akkor miért ragaszkodnak a ref keresztelőhöz?
Miért nem annak a másik gyülekezetnek a tanítása szerint élnek, ha már odajárnak?
üdv
ex..."


Ha nem tudod elfogadni a gyermekkeresztséget, és nem tudsz velünk közösséget vállalni, miért ragaszkodsz ehhez a fórumhoz?
Miért nem a HGY fórumán veregetitek egymás vállát a refiseket vagy a katolikusokat szapulva?

üdv
Fony


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. márc. 28., péntek 09:53 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 08:52
Hozzászólások: 4464
megvan az oka, hogy miért csak PRIVÁT levelet írtam doro-nak...

ez az a kérdés, ahol ESÉLYTELEN, hogy itt nagyhirtelen eldöntsünk ÉVSZÁZADOS teológiai vitákat...

MINIMÁLIS elfogadás azért (szvsz) nem bűn...

http://www.parokia.hu/ext/forum/viewtopic.php?p=35069&highlight=#35069

_________________
/mT


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. márc. 28., péntek 13:36 
Offline

Csatlakozott: 2007. aug. 24., péntek 14:01
Hozzászólások: 104
Tartózkodási hely: Budapest
doro írta:
Kedves Loisz!

Köszi, hogy ezeket leírtad. Tudom, hogy ez az álláspontja azoknak, akik a gyermekkeresztséget pártolják.Tisztában vagyok a teológiai részével is. Tényleg nem szeretném most újraéleszteni a vitát, hisz mint látható itt a fórumon is már 72 oldalon át tart, amúgy meg évszázadokon át sem tudtak egyező álláspontra jutni ebben a kérdésben... :roll:

Sajnos a férjem nem igazán érti, mi a dilemmám, szerinte meg kell kereszteteni a gyerekeket és kész.Ő ebben nőtt fel, ref.lelkész a fél családja, el sem tudja képzelni máshogy, és így is hiszi. Nem hinném, hogy merevebb lenne az álláspontom, mint neki. S valószínűleg szavam se nagyon van a dologban, ez már eldöntött tény.

Egyelőre nem sürgős a dolog,nincs kitűzve időpont, bízom abban, hogy az Úr megmutatja, mi a leghelyesebb, amit tehetek. Szívem szerint egyszerűen távol maradnkék azon anapon, de egyelőre az sem járható.
Ne haragudjatok, ha valakit megbántok, tudom ez egy református fórum, a többségnek más a véleménye. :oops:


Kedves Doro!

Megértem a kétségeidet, és úgy látom, hogy a családodban felmerült "teológiai nézeteltérést" nem biztos, hogy meg tudjátok oldani a tervezett keresztelőig, ezért inkább említenék néhány praktikus dolgot.


Kérlek, gondold át, hogy mi fog történni a későbbiekben, ha úgy dönt a család, hogy a gyerekeket megkeresztelik, vagy ha a keresztelőt nem tartjátok meg. Természetesen úgy, hogy a gyerekeket keresztény szellemben fogjátok felnevelni.


Ha nem lesznek "megkeresztelve", viszont később - például - református hittanra fognak járni, akkor joggal merül majd fel bennük, hogy a többi gyerek miért? Ha magamból indulok ki, 12 évesen én hoztam fel a szüleimnek, hogy szeretnék hittanra járni. Ha akkor nem lettem volna megkeresztelve, és persze tanuljuk, hogy "aki hisz és megkeresztelkedik.." biztosan követeltem volna.

Akkor szépen el kell majd nekik magyaráznod, hogy azt nem lehet, mert még kicsik hozzá, majd felnőtt korukban. Ez persze jó érv, ha valaki 12 éves, hogy még nem elég érett a megfontolt döntéshez, de például 16 évesen is? Ebben az esetben neked és a férjednek - tulajdonképpen önkényesen - meg kell határoznotok egy életkort, amikor elég érettnek tekintitek a gyerekeket a kereszténységhez.

Mondhatod-e a gyerekednek, aki saját elhatározásából elfogadja a keresztény vallás tanításait, hogy nem keresztelkedhet meg, mert hivatalosan még nem nagykorú? (Ehhez vegyük hozzá, hogy a nagykorúság relatív: egyes országokban 21 év, de pl. házasságot kötni vagy katonáskodni már 16 évesen lehet.)

(Másképpen is megfogalmazhatjuk: felelősséget vállalhatsz-e azért, hogy a gyereked - és most figyelőtől idézek!!! - az Ige iránti engedelmesség helyett a szüleinek engedelmeskedve, a felekezete liturgiáját követve nem keresztelkedik meg 18 éves koráig... de ezt tényleg csak zárójelben, mert ez már olyan teológia-féle)

Szóval leginkább az lesz a probléma, amit Literaty is írt, hogy mikortól engedheted meg a gyerekednek, hogy "igazán" keresztény legyen. (Vagy azt mondod neki, hogy a keresztelő nem is olyan fontos, ő már anélkül is kereszténynek számít?)


Ami a gyermekkeresztségnél nem kérdés, mert bármikor szabadon dönthet, a keresztelő már "megvolt". Itt viszont az a probléma, amit sokszor és sokan emlegetnek is, ha valaki azt gondolja, hogy őt már megkeresztelték, ezért minden rendben van.

Tehát, ha meglesz a keresztelő, akkor (is) neked mint szülőnek felelősséged, hogy megtanítsd a gyerekeidnek, mit jelent valójában a keresztség, mibe is kell valójában "bemerítkezni", és hogy kereszténynek lenni egy olyan döntés, amit csak nekik személyesen van lehetőségük meghozni. Ezért mindenkinek saját magának kell megtérni és bemerítkezni, nem lehet megspórolni szertartásokkal...

Ebben az esetben a gyerekeidnek később meglesz a lehetőségük arra, hogy akár a keresztelőt utólagosan elfogadják, akár bemerítkezzenek, az általuk választott felekezettől függően.

Tehát: az egész "évszázados dilemmát" áthárítod rájuk, és nekik ugyanúgy meg kell majd hozniuk egy személyes döntést ebben a kérdésben, mint minden más kereszténynek. Viszont, ebben az esetben az időpontról ők döntenek majd, és nem a szülők.


Elfogadom, hogy más állásponton vagy, és nem szeretnél részt venni egy olyan szertartáson, amellyel alapvetően nem értesz egyet. De azt írod, hogy a keresztelés módjában és időpontjában még a férjeddel sem tudtok közös álláspontra jutni, sőt nem is beszéltétek meg ezt egymás közt, csak "el van döntve". Nem hiszem, hogy ezt a "nem létező közös álláspontot" majd később hitelesen tudjátok a gyerekeitek felé képviselni.

Szerintem, ha már összeházasodtatok a különböző nézetek ellenére, ezt is meg tudnátok beszélni. Ez akkor működik, ha kölcsönösen nyitottak vagytok egymás felé. Ha jól értem, a férjed a te gyülekezetedbe jár el, és nem a reformátusokhoz, mint a családja, akik közül többen ráadásul lelkészek. Ha az ő részéről ilyen mértékű nyitottságot tapasztaltál, akkor neked is el kell fogadnod, hogy bizonyos dolgokhoz mégis ragaszkodik a református tanításokból.

Amit közösen megtehettek, hogy a gyerekeket nyitott és önálló gondolkodásra nevelitek, mindkettőtök felekezetének tanításait megismertetitek velük, és ők majd választanak, ha muszáj. Mert szívből kívánom, hogy számukra a választás Krisztusról szóljon majd, és ne legyen jelentősége a felekezeteknek és szertartásoknak.

Szeretettel

Shannon


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. márc. 28., péntek 14:51 
Offline

Csatlakozott: 2008. márc. 21., péntek 12:07
Hozzászólások: 6
---


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára doro 2008. ápr. 15., kedd 13:04-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1493 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76 ... 100  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Style by phpBB3 styles, zdrowe serce ziola
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség