rosta írta:
A képzelőerő után jöjjön valami közelebbi a gondoláról:
Nyiri János
2009. április 1. 20:41
Gyurcsánynak vége
Minden jel szerint március 31-én ért véget Gyurcsány Ferenc pályája az MSZP-ben. Tegnap ugyanis fölébredt az életösztön a szocialista párt vezetésében, és a 15 órára meghirdetett frakcióülés helyett egészen más összejövetel kerekedett. Történelmi értékű dokumentumokat mentünk meg a jövőnek.
Körülményes magyarázatok helyett idetesszük az MSZP tegnap esti közleményét:
Megállapodás a kongresszus előkészítésének pontos menetéről
Kedden délelőtt az MSZP megyei elnökei értekezletet tartottak, melyen a párt tisztségviselői is részt vettek.
Az értekezlet kemény és szenvedélyes vitában tárgyalt a teendőkről, hiszen azok a baloldal jövőjét alapvetően határozzák meg. A vita végére egyetértés alakult ki, nem csak a kongresszus előkészítésének menetéről, hanem annak politikai és emberi normáiról is.
Az MSZP országos és megyei vezetői tudatában vannak annak, hogy a párttagok jogos elvárása, a baloldali emberek közös érdeke, hogy a pártnak minél hamarabb közös bizalmat élvező erős vezetése legyen. Ez fontosabb, mint a személyes érdekek és vélemények. Az elnökjelölés természetesen emberi sorsokat, ambíciókat érint, olyan emberekét, akikre vigyázni a szocialista párt közös érdeke, és akiknek a munkájára a későbbiekben is szükség van. Ezért a jelölés egyik követelménye az őszinte vélemények szembesítése, a másik azonban az, hogy az együttműködés lehetősége ne csorbuljon, hanem erősödjön, és mindenkinek a teljesítményét, méltóságát tiszteletben tartsák. Ezt a normát az értekezlet valamennyi résztvevője magára nézve kötelezőnek tartja, és ennek jegyében kéri ki a küldöttek véleményét.
Megállapodás történt a kongresszus előkészítésének pontos menetéről is. Eszerint szerdán ülést tart a párt országos elnöksége, csütörtökön ismét találkoznak a megyei elnökök, és összeül a jelölő bizottság. Csütörtök délután tartja ülését az MSZP országos választmánya.
Pénteken a frakció ülésezik, majd az eddigi döntésnek megfelelően, vasárnap délután megkezdi munkáját az MSZP kongresszusa.
Budapest, 2009. március 31.
Boldvai László
az értekezlet levezető elnöke
Lendvai Ildikó
a jelölő bizottság elnöke
Ez a dokumentum azt tükrözi, hogy a Gyurcsány Ferenc nélkül összeült – és az MSZP alapszabályában egyébként nem létező (!) „testület” – amelyet jobb híján „értekezlet” névvel illetnek – összezárt. Elástak minden csatabárdot, mert fölfogták: politikai otthonuk, egzisztenciájuk közös alapja, az MSZP a szakadék szélére jutott.
Ezért félretesznek minden nézeteltérést, és közös politikai jövőjük megmentésére összefognak.
Hogy miben fognak össze, azt – idősebbek számára jól ismert módon – a mai Népszabadságban jelentették be, mégpedig meghökkentően emlékeztetve a Rákosi-korszak közéleti gyakorlatára.
Íme a második dokumentum:
Gyurcsánynak semmilyen poszt nem marad
Az MSZP pártelnököt és kormányfőt választ a hétvégén, de mi lesz Gyurcsánnyal, aki eddig mindkét posztot betöltötte? Lehetne akár frakcióvezető, akár házelnök, kombinálnak. Nem lesz.
Az MSZP alapszabálya értelmében soron kívüli kongresszusra (többek között) akkor van szükség és lehetőség, ha betöltetlen a pártelnöki poszt. Ha azért kell soron kívüli kongresszust összehívni, mert a pártelnöki poszt megüresedett, a választmány dönthet úgy, hogy az elnökválasztó tanácskozást nem kell megelőznie az alulról építkező tisztújításnak. Ez azt jelenti, hogy a korábban megválasztott megyei, országos és más vezetők helyükön maradnak.
Az alapszabály értelmében a kongresszuson elég a küldöttek egyharmadának írásban jelölnie valakit, és azt kötelezően az elnökjelölti listára teszik. Így ismét pártelnöki jelölést kaphat akár Gyurcsány Ferenc is. Azzal azonban, hogy a távozó miniszterelnök maga deklarálta távozását, ez bár szimbolikus, de felesleges lenne.
Ugyancsak az alapszabályból következik, hogy a pártelnöki székből távozó Gyurcsány nem ülhet be például egy megüresedő elnökhelyettesi vagy alelnöki pozícióba - igaz, ezt nem is ambicionálja.
Amennyiben olyan személy indul és nyer a pártelnöki versenyben, aki más vezető tisztséget is betölt (pl. Szekeres), abban nem kerül a helyére senki. Így tehát Gyurcsány Ferencnek nem lesz meghatározó (formális) státusza a pártban.
Lendvai pártelnökké választása esetén átvehetné a frakcióvezetést, de ez ellen a belső lobbik hamar tiltakoznának. Szinte teljesen kizárt, de akár elfoglalhatná Szili Katalin helyét is a házelnöki székben, ha a politikus nyer a pécsi polgármester-választáson. Valójában azonban sem Gyurcsány habitusa, sem céljai nem egyeztethetőek össze az Országgyűlés elnöki posztjával.
Ilyen újságcikkek után öngyilkosok lettek a „megnevezett” elvtársak a vörös hőskorban.
Ez a cikk ugyanis belső pártnyelven közli: Gyurcsány Ferencnek az alapszabály szerint nincsen más esélye az MSZP-ben, mint – megőrizni az elnöki pozíciót. Amelyről maga jelentette be távozását, mégpedig ország-világ színe előtt.
Az a tény, hogy a tegnapi megyei elnökei értekezlet, melyen a párt tisztségviselői is részt vettek nem formális, hanem informális találkozó volt, viszont politikai közleményben tájékoztatták róla a közvéleményt, szóval ez a tény tulajdonképpen hadüzenet.
Hogy a párt elnöke nélkül eldöntötték a tisztújítás menetét, sőt ezt gondosan alapszabályi védelemmel is ellátták, világosan jelzi: a megyei elnökök és „a párt tisztségviselői” felmondták Gyurcsánnyal az együttműködést.
Mi történhetett az MSZP-ben tegnap?
A zuhanyhíradó szerint a párt vezetése megismerte a legújabb budapesti közvélemény-kutatási adatokat, amiből megtudták: minden fővárosi választókerületet elveszítenének egy most vasárnapi választáson.
Ha Budapest elúszott, akkor már a rozsdaövezetekben (Baranya, Borsod, Komárom-Esztergom) sincs remény.
A régi időkben ilyenkor egyetlen lehetőség maradt: amit Lukács György a mozgalom diszkontinuitásának nevezett el: az MSZP a legrövidebb időn belül még az emlékét is ki akarja törölni majd Gyurcsány Ferencnek a párt történetéből.
Kapcsolódó anyagok
MSZP-vezetők 2009. március 31-ei nyilatkozata -
http://www.gondola.hu/http://mszp.hu/be ... sodlagosak