Időzóna: UTC + 1 óra




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 241 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 17  Következő
 

Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2009. máj. 03., vasárnap 19:22 
Offline

Csatlakozott: 2009. márc. 07., szombat 23:14
Hozzászólások: 222
Tartózkodási hely: Tiszakeszi
Hozzáfűzés:
Be kell vallanom - mivel továbbra sem tudok jobban görögül :oops: -, hogy nekem még a "tá agathá szou" - a te javaid-dal is meggyűlt a bajom.
Nem vagyok képes eldönteni, hogy szabályos görögség, vagy hebraizmus: mert a bibliai héber kb. kétféleképpen tudná mondani: "tóbóteká" vagy "tóbót leká" - mind a kettő nagyjából a "te javaid"-ad jelenti, az előbbi inkább a birtokos esetet hangsúlyozva - az utóbbi pedig magát a kapcsolódást, hogy ti. a "számodra jók"=javaid...
- ezzel együtt a gör. számomra olyasminek tűnik, mint ami arról beszél, hogy a gazdag már életében "átvette a jussát" (talán mint a tékozló fiú?!) - s mostanra már nem maradt elkérni-valója!

_________________
Salom aléhem - mijjószéf :roll:


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. máj. 03., vasárnap 22:32 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2007. okt. 25., csütörtök 20:49
Hozzászólások: 1814
Miskolczy József írta:
Hozzáfűzés:
Be kell vallanom - mivel továbbra sem tudok jobban görögül :oops: -, hogy nekem még a "tá agathá szou" - a te javaid-dal is meggyűlt a bajom.
Nem vagyok képes eldönteni, hogy szabályos görögség, vagy hebraizmus: mert a bibliai héber kb. kétféleképpen tudná mondani: "tóbóteká" vagy "tóbót leká" - mind a kettő nagyjából a "te javaid"-ad jelenti, az előbbi inkább a birtokos esetet hangsúlyozva - az utóbbi pedig magát a kapcsolódást, hogy ti. a "számodra jók"=javaid...
- ezzel együtt a gör. számomra olyasminek tűnik, mint ami arról beszél, hogy a gazdag már életében "átvette a jussát" (talán mint a tékozló fiú?!) - s mostanra már nem maradt elkérni-valója!



-Kedves József!

Szerintem ez az eleven példája annak, ha szavakon "önállóan" rágódunk,-
az egész környezet figyelmen kívül hagyása nélkül.- Ez az, amikor a"betű
megöl, a lélek pedig megelevenít".-

-Nem az a példázat "lelke", hogy a gazdag "elvette, v. megkapta, ill.
átvette" - javait, v. jussát.- Nem a "gazdagsága" okozta kárhozatát ! -
Hanem, mert miközben naponta dőzsölt,- a háza küszöbén levő koldús-
nak még egy morzsát se juttatott ! - Észre se vette !

-A Biblia sehol se ír arról, hogy a "gazdagok" automatikusan a gyötrelem
helyére jutnak.- Sőt: Az Ószövetség határozottan arról szól, hogy abban
az időben a földi javakat, gazdagságot Isten áldásának tekintették.-
Aminthogy az is.- De az egész törvény arról szól, hogy "oszd meg a ja-
vaidat a szegénnyel."
-A predestinációt pedig ebbe belekeverni igen eröltetett teória.-

Üdv.
L.

_________________
"A teljes Irás Istentől ihletett."
2.Tim.3,16


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. máj. 03., vasárnap 23:52 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2007. okt. 25., csütörtök 20:49
Hozzászólások: 1814
.

--Tudom, hogy leveleddel "csak" válaszoltál egy Neked feltett kérdésre,-
ezért, kérlek, ne vedd "személyesnek" a téma "vitatását"-

Üdv.
L.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. máj. 04., hétfő 00:59 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2007. okt. 25., csütörtök 20:49
Hozzászólások: 1814
Eeyore írta:
Kedves Loisz, én értelmeztem félre, amit írtál, nekem szól. Amit M.J. írt, az segített, hogy megértsem, ami neked (másoknak) idáig is természetes volt.



-Bocsi - hogy beleszóltam... :( :)


Üdv.
L.

_________________
"A teljes Irás Istentől ihletett."
2.Tim.3,16


A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára Loisz 2009. máj. 04., hétfő 21:41-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. máj. 04., hétfő 17:58 
Offline

Csatlakozott: 2009. márc. 07., szombat 23:14
Hozzászólások: 222
Tartózkodási hely: Tiszakeszi
Kedves Loisz - nem haragszom - csak a véleményedet mondtad, és erre való a Fórum... :)
Kedves Eyore - még most is rágódom a gazdagon és Lázáron. Jézus hasonlatai képek - és a képeknek vannak olyan elemei, amelyek kellenek a kép-forma-alak megrajzolásához - de nem hordozzák a kép valódi üzenetét (vagy csak csekély a hozzájárulásuk - részletként). S most azon gondolkodom, hogy nem ezt a határt lépjük-e át, ha a fent említett módokon a kívül maradt gazdagról hisszük, hogy "hitben járt" és az Ábrahám kebelébe bejutott Lázárról, hogy "hitetlen maradt" - pusztán annak alapján, hogy ki mit kapott//mit szerzett//mit akart-kapart össze...
Nos igen - hiszen "az ördögök is hisznek - és rettegnek" - ismerős ige, ugye?
Tehát elhihette a gazdag, hogy még az asztal végén aláhulló morzsák is az övéi, azt is neki ajándékozta az Ajándékozó - s ezért sajnálta másnak adni a magáét (még akkor is, ha ő nem szorult rá arra, az a másik meg igen!).
De én itt gondolom, hogy a betű "elvakít" - a szövegelemek félreterelik figyelmünket...

_________________
Salom aléhem - mijjószéf :roll:


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. máj. 04., hétfő 21:43 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2007. okt. 25., csütörtök 20:49
Hozzászólások: 1814
Eeyore írta:
Kedves Loisz, én értelmeztem félre, amit írtál, nekem szól. Amit M.J. írt, az segített, hogy megértsem, ami neked (másoknak) idáig is természetes volt. Idáig azt gondoltam, a gazdag a jogtalan ragadozása miatt lett büntetve. Most esett le, hogy nem. Hogy Istennek nem azzal volt a baja, amit elvett - hanem amit elzárt, amit nem adott tovább, amit nem osztott meg. Nagy különbség, és nekem ez most igen nagy újdonság, és örülök, hogy megértettem.




--Szia Eeyore !

Nagyon örülök, - amit a folytatásban írtál !

Üdv.
L.

_________________
"A teljes Irás Istentől ihletett."
2.Tim.3,16


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Loisz 2009. máj. 04., hétfő 22:16-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. máj. 04., hétfő 22:07 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 21:15
Hozzászólások: 4790
Tartózkodási hely: Budapest
Eeyore írta:
Ez az értelmezés persze szépen összevág azzal, amit itt a Parókián olvastam egyszer erről a történetről, hogy itt a gazdag Júdát jelképezi, akinek 5 fivére volt, és aki megkapta Isten szellemi javait, áldásait, de nem adta tovább a koldusoknak (azaz a pogányoknak).

Szerintem eléggé hajánál eőcibált értelmezés a gazda embert Júdára feszíteni, aki a szellemi javait nem adta tovább.
Lehetne akár jó gondolat csak ellentmond a Bibliának.
üdv
ex


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. máj. 04., hétfő 22:21 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2007. okt. 25., csütörtök 20:49
Hozzászólások: 1814
exrefis írta:
Eeyore írta:
Ez az értelmezés persze szépen összevág azzal, amit itt a Parókián olvastam egyszer erről a történetről, hogy itt a gazdag Júdát jelképezi, akinek 5 fivére volt, és aki megkapta Isten szellemi javait, áldásait, de nem adta tovább a koldusoknak (azaz a pogányoknak).

Szerintem eléggé hajánál eőcibált értelmezés a gazda embert Júdára feszíteni, aki a szellemi javait nem adta tovább.
Lehetne akár jó gondolat csak ellentmond a Bibliának.
üdv
ex



-Nem vitatom, csak kérdezem: szerinted miben "mond ellent a Bibliának?"

L.

_________________
"A teljes Irás Istentől ihletett."
2.Tim.3,16


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. máj. 05., kedd 04:37 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 08:52
Hozzászólások: 4464
a Biblia BETŰIBŐL sokmindent le lehet vezetni:

- hogy Mózesnek SZARVA volt,
- hogy Dávid és Jonatán szerelmespár volt,
- hogy a zsidók Krisztusgyilkosok

és - ha már ez a szóbakerült - a zsidó nép kollektív bűnösségét és elvetését is...

ezekkel az "értelmezésekkel" csak az a probléma, hogy az adott helyet ÖNMAGÁBAN értelmezi, és az egész Írás általános mondanivalóját-szellemiségét nem veszi figyelembe...

meg azért... ha valakinek itt az antiszemitizmus ideológiai alapjait sikeredik megtalálni a Bibliában... az mélyebb dolog "sima félreértelmezésnél"

_________________
/mT


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. máj. 05., kedd 04:52 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 08:52
Hozzászólások: 4464
Eeyore ALAPproblémájára amúgy (Isten miért kivételezik egyesekkel, a gazdagsát/áldottság miért EGYESEK kiváltsága) lényegében KÉTSZERESEN is választ ad Jézus (NEM olyan választ ugyanakkor, amilyet egy becsületes forradalmár elvárna tőle)

- "szegények mindenkor lesznek veletek" (ez azért egy eléggé "igazáságtalan" kijelentés, ha jobban belegondolunk)

- a hegyibeszéd boldogmondásai DIREKT mennek szembe a "health and wealth" korabeli képviselőivel, a farizeusokkal, akik szerint a koldus-gyámoltalan-kiszolgáltatott nincs Isten ÁLDÁSA alatt, Jézus EZEKRE mondja, hogy ÁLDOTTAK (a makariosz nem OLYAN "boldog"-ot jelent, mint amilyen értelemben mi használjuk a szót)

_________________
/mT


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. máj. 05., kedd 05:39 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 21:15
Hozzászólások: 4790
Tartózkodási hely: Budapest
Loisz írta:
-Nem vitatom, csak kérdezem: szerinted miben "mond ellent a Bibliának?"
L.

Kedves Loisz!
Azon túl, amit Net mondott, vagyis, hogy a zsidók kollektív bűnösségének ágyaz meg, magát Jézust is megvádolja az elmélet, hiszen:
"24. Ő pedig felelvén, monda: Nem küldettem, csak az Izráel házának elveszett juhaihoz. ", tehát Ő sem akarta megosztani a szellemi javakat a pogányokkal.

Másrészt a zsidó nem egy térítő vallás, sehol nem hagyott nekik olyan feladatot, hogy menjenek pogányokat téríteni. Sőt, bár nem direkt erről szól ez az ige: "15. Jaj néktek képmutató írástudók és farizeusok! mert megkerülitek a tengert és a földet, hogy egy pogányt zsidóvá tegyetek; és ha azzá lett, a gyehenna fiává teszitek őt, kétszerte inkább magatoknál. ", de egy ilyen cselekedetért nem dícséretet, hanem dorgálást oszt ki.

Isten terve az, hogy Izraelen keresztül áldja meg a nemzeteket, de azt egyáltalán nem olyan módon, hogy Júda a kapott szellemi javakat megosztja velük, henem Jézus Krisztuson keresztül. Tehát a kereszténység a megoldás. Nem a judauzmust kell ma sem megosztani.
A tanítványok már valóban kaptak nyílt parancsot az Ige terjesztésére.
üdv :)
ex


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. máj. 05., kedd 10:24 
Offline

Csatlakozott: 2009. márc. 07., szombat 23:14
Hozzászólások: 222
Tartózkodási hely: Tiszakeszi
Dear Ex! Nem Veled akarok vitatkozni, csak soraiddal :wink: :
Idézet:
Másrészt a zsidó nem egy térítő vallás, sehol nem hagyott nekik olyan feladatot, hogy menjenek pogányokat téríteni.

Ézs. 42,6
Én, az ÚR, elhívtalak az igazságért, én fogom a kezedet. Megőrizlek, és benned ajándékozom meg szövetségemmel népemet, világosságommal a nemzeteket. - Igazad van: Nem Izráelnek kell menni téríteni, hanem:
majd az ÚR térít általuk! (Ha hagyják 8) )
Más: a júdaizmust ma már valóban nem kell megosztani - ebben is igazad van!
De:
Idézet:
de egy ilyen cselekedetért nem dícséretet, hanem dorgálást oszt ki.
- utalsz a: Máté 13: 25-re - ezt kérlek, nézd meg jól - szövegkörnyezetével együtt is...
talán kiderül: Jézusnak nem a "térítéssel" van a baja, hanem annak az eredményével!
De: a Máté 15:21-28-ban leírt történet - a maga egészében - legyen Neked: kivétel, amely erősíti a szabályt...(v.ö. Máté 10:5-6.) - mégsem arról szól, hogy Jézus nem akar adni semmit a nem-zsidóknak... hanem arról, hogy ezt az utána kiáltó hitet még egyszer próbára teszi.
Egyébként vesd ö: Mt. 8:5-13 - kapernaumi százados... Jn. 4:5-30 - a samáriai nő... - vagyis van még egyéb "kivétel" is :wink:

_________________
Salom aléhem - mijjószéf :roll:


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. máj. 05., kedd 11:22 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 21:15
Hozzászólások: 4790
Tartózkodási hely: Budapest
Kedves Joszef! :)
Miskolczy József írta:
Ézs. 42,6
Én, az ÚR, elhívtalak az igazságért, én fogom a kezedet. Megőrizlek, és benned ajándékozom meg szövetségemmel népemet, világosságommal a nemzeteket. - Igazad van: Nem Izráelnek kell menni téríteni, hanem:
majd az ÚR térít általuk! (Ha hagyják 8) )
Ebből az igéből a "benned ajándékozom meg szövetségemmel népemet" nekem egyértelműen az újszüvetség jön ki ( mint Vologya bácsinak, aki a porszívó gyárba dolgozott, de a hazalopott alkatrészekből mindig T-72-es állt össze neki :D ), tehát kereszténység a megoldás, de nagyon könnyem meggyőzhető vagyok egy olyan ige által, ahol előírja a térítést a zsidóknak. Én nem emlékszem ilyen parancsra. Arra volt, hogy hogy bánjanak egy betérővel.
Idézet:
Más: a júdaizmust ma már valóban nem kell megosztani - ebben is igazad van!
A fentiekből következik, hogy szerintem akkor sem kellett.
Idézet:
- utalsz a: Máté 13: 25-re - ezt kérlek, nézd meg jól - szövegkörnyezetével együtt is...
talán kiderül: Jézusnak nem a "térítéssel" van a baja, hanem annak az eredményével!
Igen, de szerintem nem is lehetett más az eredmény, mert ők a betű megölésére térítettek. De még csak utalás sincs, arra, hogy egyébként a térítés rendben van.

Idézet:
De: a Máté 15:21-28-ban leírt történet - a maga egészében - legyen Neked: kivétel, amely erősíti a szabályt...(v.ö. Máté 10:5-6.) - mégsem arról szól, hogy Jézus nem akar adni semmit a nem-zsidóknak... hanem arról, hogy ezt az utána kiáltó hitet még egyszer próbára teszi.
Egyébként vesd ö: Mt. 8:5-13 - kapernaumi százados... Jn. 4:5-30 - a samáriai nő... - vagyis van még egyéb "kivétel" is :wink:
Ezek az igék mind azt erősítik, hogy Jézus nem jött a pogányokhoz nem küldte oda a tanítványait és ha adott nekik, ott mindig valami olyan hitet díjazott, amilyet "Izraelben sem látott". Tehát kérők, könyörgők, elébe járulók, stb- nek adott. Az övéi között pedig bement a bűnösökhöz, leült velük, Zakeust lehívta a fáról, szóval feléjük aktív volt, míg a pogányok felé passzív.
Nem hiszem, hogy érdemes ragozni tovább, minden esetre az sehogy se fér a bibliai képbe, hogy Júda szellemi ajándékait nem osztotta meg a pogányokkal és ez volt a bűne. :)
üdv
ex


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. máj. 05., kedd 12:57 
Offline

Csatlakozott: 2009. márc. 07., szombat 23:14
Hozzászólások: 222
Tartózkodási hely: Tiszakeszi
OK :!: EX :)

_________________
Salom aléhem - mijjószéf :roll:


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. máj. 05., kedd 20:02 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 29., vasárnap 16:25
Hozzászólások: 2935
Tartózkodási hely: bp
A keresztyénség gyökere a Júdaizmus, az Atya: Ábrahám, Jákob és Izsák Istene.
Az Út a pogányoknak az Atyához Jézus Krisztuson keresztül vezet, ami a zsidóság által jutott el a pogányok közé!

_________________
Békesség Istentől


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 241 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 17  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 21 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Style by phpBB3 styles, zdrowe serce ziola
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség