Prof. Dr. John Lennox és Dr. Jürgen Spieß a Miskolci Egyetemen
Prof. Dr. John Lennox
Az Oxfordi Egyetem matematika professzora, az elmúlt évek egyik legelismertebb keresztény gondolkodója, aki nyíltan szembeszáll Dr. Richard Dawkins: The God delusion című bestsellerének állításaival
és Dr. Jürgen Spieß: Nem jött vissza még onnan senki? - Krisztus feltámadása egy történész szemével
Vagy hanganyag: Dr. Jürgen Spieß
Oxford/Marburg - John Lennox, a matematika világhírű professzora az oxfordi egyetemen világszerte ismert apologéta, a "keresztyén hit védelmezője". Forrás: reformatus.hu, medienmagazin.pro.de.
Az elmúlt héten már harmadik alkalommal nyilvános vitát folytatott a valláskritikus Richard Dawkins-szel, az "Isten-őrület" c. könyv szerzőjével. Mindketten az oxfordi egyetemen tanítanak, ismert tudósok, számos könyv szerzői. Ám meggyőződésük szöges ellentétben áll egymással. Dawkins ateista, s gyűlöli a vallást, Lennox keresztyén és a hit védelmezője. Harmadik vitájukra az egyetem természettudományi múzeumában került sor, azon a helyen, amely már 1860-ban híressé vált a Darwin fejlődéselméletéről folytatott oxfordi viták révén. Akkoriban Darwinnal az oxfordi anglikán püspök, Samuel Wilberforce vitázott. Darwin nevében főként bizalmasa, a biológus Thomas Henry Huxley vett részt a vitákon. A fő kérdés ma az volt, hogy a tudomány eltemette-e Istent? Lennox szerint nem. A mostani vita során Lennox a figyelmet a világ szerzőjére próbálta irányítani. A probléma az, hogy nagyon sokan a hitet a vakhittel, a fanatizmussal azonosítják. Dawkins és ateista társai számára Isten és a bibliai dokumentumok is puszta fikciók, illúziók. Ő azt akarja, hogy a vallást fanatizmusként mutassa be, egyúttal az élő hit mellett szóló érveket ki akarja törölni az emberek gondoskodásából. Ebben az igyekezetében vannak szerzőtársai. Így az angol Chr. E. Hitchens hírhedt könyvével: "Az Úr nem pásztor. Miként mérgezik meg a vallások a világot?". Másik társa az amerikai filozófus, Daniel Dennett. Szerinte az Isten utáni vágy és kérdezés egyet jelent a vigasz és az otthon utáni vággyal. Az amerikai Sam Harris az egyik vezető ideológus, aki a hittel szembe fordult. 2007-ben jelent meg könyve "A hit vége" címmel, s benne főként a monotheista vallásokkal (zsidóság, iszlám, részben a keresztyénség) fordul szembe. Lennox szerint ezeknek a szerzőknek egy a céljuk: minden vallást legyőzni és semmivé tenni az emberek szemében, s az embereket a hittől elszakítani. Lennox viszont okos érvekkel szállt szembe velük. Olyan hit mellett érvelt, amelynek nagyon is racionális megokolása, indoklása és bizonyíthatósága van. "Ha valaki egy autó motorját megvizsgálja, nem találja abban Henry Fordot. Ellenben, ha azt kérdezzük, hogyan jött létre a Ford-motor, azonnal Henry Ford jelenik meg gondolatainkban". Az Istenben való hit éppen ennyire logikus.
(
http://www.evangelikus.hu/nagyvilag/a-v ... edelmezoje )