A kínaiak profizmusáról egy példa. Aki más jelzőt akar alkalmazni, nyugodtan tegye. Erre szokták mondani, hogy a kínaiak már spájzban vannak!:
Idézet:
A fekete öves kínai hackereket a hanyagság is segítette
Közel egy évtizeden át szinte korlátlanul hozzáfértek a kanadai tulajdonú telekommunikációs óriás, a Nortel számítógépes rendszeréhez (feltehetően) kínai hackerek – derült ki egy minap lezárt belső vizsgálatból, amelyet a The Wall Street Journal ismertetett. A Nortel vezetőit nem érdekelte a probléma, az azóta csődvédelmet kért cég vásárlóit sem értesítették az ipari kémkedésről.
A vizsgálat vezetője, Brian Shields szerint 2000-től kezdve a munkatársak levelezéséhez, a fejlesztésekről szóló jelentésekhez és az üzleti tervekhez is hozzáfértek azok, akik feltörték a rendszert.
A problémára 2004-ben derült fény, amikor valaki észrevette, hogy az egyik magas beosztású alkalmazott furcsa dolgokat tölt le a számítógépére. Kiderült: nem ő volt, hanem valahonnan Kínából átvették az irányítást a gépe felett. Rájöttek, hogy hét magas rangú vezető jelszavát ellopták. Ezeket megváltoztatták, ám ennél többet nem tettek. Még akkor sem, amikor nem sokkal később kiderült: a Nortel gépei továbbra is rendszeresen kommunikálnak a kínai, egészen pontosan sanghaji IP-címmel rendelkező eszközökkel.
Azt azonban nagyon nehéz volt megállapítani, hogy pontosan mi küldte az adatokat, ugyanis a legtöbb „fertőzött” gép átment a Nortel vírusellenőrzésein. Shields többszöri figyelmeztetése ellenére sem foglalkozott az üggyel a cég vezetése, amely ekkor már egyre nagyobb pénzügyi bajba került, leépítések kezdődtek, amelynek 2009-ben Shields is áldozatául esett.
Shields egy nappal kirúgása után kapta meg egy nagynehezen engedélyeztetett informatikai vizsgálat eredményét, amely két, vírusmentesnek nyilvánított gépről bebizonyította, hogy azok felett a kínai hackerek átvették az irányítást. Hamarosan Shields egy másik cégen keresztül, tanácsadóként visszatért a Nortelhez, és egy 15 oldalas jelentésben megírta az ügyet az új vezérigazgatónak. Ő erre nem emlékszik, csak arra, hogy munkatársai szerint Shields hajlamos „farkast kiáltani.”
A Nortel nem sokkal később csődvédelmet kért, majd egyes részeti eladta a svéd Ericssonnak, az amerikai Avayának és a szintén amerikai Genbandnak. A kanadai cég egyik vevőt sem értesítette a biztonsági problémákról, pedig a jelentés szerint a munkatársak továbbra is ugyanazokat a számítógépeket használják, immár az új tulajdonos rendszerére csatlakoztatva. Azaz a kémprogramok, ha az új tulajdonos azóta nem szűrte ki őket, az ő rendszereikbe is belelátnak.
A legkifinomultabb kémprogramokat használták
Shields szerint a kémprogramok olyan kifinomultak voltak, hogy évekbe telt azok jelenlétét is észlelni. Ezáltal a támadóknak rengeteg idejük volt, és gyakorlatilag bármihez hozzáfértek. "Csak azt kellett kitalálniuk, mit akarnak" mondta.
A problémát súlyosbította, hogy a Nortel rendszere belülről nem volt tagolt: aki egyszer bejutott, onnantól bármihez hozzáfért. A lap forrásai szerint a hackerek egy "mgbízható hátsó ajtót" is készítettek a rendszerben, amelynek segítségével akkor léptek be oda, amikor csak akartak.
A vizsgálatot ismerők a lapnak úgy nyilatkoztak: egy rootkit nevű programot telepítettek a hackerek a Nortle gépeire, amelyet nagyon nehéz észrevenni, és amelynek segítségével úgy tudják irányítani a számítógépeket, hogy ezt a tevékenységet közben el is rejtik. Az egyik gépen például egy titkosított kommunikációs csatornát is kiépítettek, amelyen keresztül egy pekingi számítógéppel kommunikált. Egy másik gépen pedig olyan programot találtak a vizsgálat közben, amelynek az volt a feladata, hogy a Nortel rendszerének további gyengeségeit találja meg.
Kína a hackerek paradicsoma
Kínából indul a hackertámadások legnagyobb része a Smyantec internetbiztonsági cég tavaly publikált jelentése szerint. Ráadásul az ilyen esetek, amikor felsővezetők jelszavát lopják el, jellemző trükk: magas rangú diplomatákat, cégvezetőket keresnek, akiknek összeállítják a profilját, majd ez alapján írnak nekik egy levelet, amely olyan ügyesen célzott, hogy az áldozat megadja adatait, jelszavát, vagy a fertőzött linkre kattint. Innen már könnyedén átvehetik az irányítást a számítógépe felett. A Symantek 2010 márciusában közzétett felmérése szerint az ilyen levelek 28,2 százaléka származik Kínából.
Tavaly hasonló támadás érte az ausztrál miniszterelnök, Julia Gillard számítógépt, és bejutottak az ausztrál külügy- és védelmi minisztérium rendszerébe is. Gillard kínát vádolta a támadással. 2009-ben pedig a Google-t érte támadás, kínai emberi jogi aktivisták adatait lopták el.
http://nol.hu/kulfold/kinai_hackerek_fi ... _a_nortelt