A külföldre költözöttekkel kapcsolatos
http://index.hu/belfold/2012/10/11/a_po ... _magyarok/indexes cikk szerintem éppen csak kaparja a felszínt. A negyven, külföldre költözött első helyen azzal indokolja a kinti életet, hogy itthon nincs jövőképe. Mégha esetleg tűrhetően is keresett itthon, mint IT szakember.
Ez szerintem annak a közhangulatnak köszönhető, hogy köztudott, külföldön kolbászból van a kerítés. Ott minden erkölcsös és szép és jó, ott ötször annyit lehet keresni, mint itthon és ott mindenkit megbecsülnek. Persze jól tudjuk, hogy aki erre számít és emiatt megy ki, az alapjaiban téved.
Odakint az élet egyáltalán nem erkölcsös. Az alap erkölcsi bajok mellett ugyanúgy nem számláznak és csalnak, mint itthon, ha tehetik. Mindemellett a diplomások nagy számban takarítanak, így valóban a magyar takarítók pénzének dupláját, esetleg háromszorosát kapják, pont annyit, mint itthon diplomásként keresnének. A szakmunkásokat ugyanúgy fenyegeti a kirúgás réme, mert semmi sem biztos már ott sem, nem kapnak megrendelést az ottani gyárak sem. Mindehhez jön az a kellemetlen érzés, hogy a helyi munkások pénzének csak a töredékét kapják.
A nagyon képzettek, ügyesek, vagy a kiemelt szakmákban dolgozók járnak csak anyagilag jól. Például öt nyelven beszélő teológusnő, aki számos nyelven beszél, fordít, nagyon nagy pénzt kap, de a profi, BME-s IT szakember, meg a nyelveket beszélő orvos, szakorvos is jól keres.
Arra viszont még ezek az igazán jól megfizetettek se számítsanak, hogy megbecsülik, befogadják őket. Általában hontalanul teng-leng a család, ahogy azt több riportalany meg is jegyezte. Csak hozzátenném, például az egyik világhírű operaénekesünknek hiába volt óriási karrierje, rengeteg pénze, ismerőse, háza odakint, mégsem tudott beilleszkedni. Csak „az a magyar”, egy idegen volt az ottaniak szemében. Mi befogadunk bárkit, ezért azt hisszük, hogy ez visszafelé is működik. Hát nem.
A cikk elfelejtkezett valami miatt a nemzetközi összehasonlításról. Arról, hogy a környező országokban milyen trendek vannak, no és arról, hogy az unióban milyen trendek vannak. E nélkül csupán egy süket hatásvadász cikkről van szó, amely már csak a nagyon kicsi mintavételezés miatt sem mond sokat a felvetett kérdésről, a külföldre költözöttekről.