Nyomtat Elküld Olvasási nézet

Börtönmisszió

Református Egyházunk a Pécsi Büntetés-Végrehajtási Intézetben már az 1920-as években végzett missziói szolgálatot, istentiszteletek tartását. Ez egészen az 50-es évekig tartott, míg a lelkipásztorokat ki nem tiltották a börtönből.

1990 kora tavaszán keresett meg a Városi Rendőr Kapitányság, hogy végezzek az előzetesen fogva tartottak között a „fogdában” lelkészi szolgálatot. Heti 1 – 2 alakalommal mentem és 2-2 órát kaptam az önként lelkigyakorlatra jelentkezőkkel való foglalkozásra.

Ez 2000 nyaráig tartott. A Börtönbe havi látogatással mentek igehirdetést végezni 1998 óta.

/Természetesen e lehetőséggel élve, akkor még nem fizetésért végeztem e szolgálatokat/

Jézus mondja tanítványainak, hogy aki az Ő nevében jót tesz valakivel, az annyit jelent, mintha magával Jézussal tettük volna azt. Ez az Egyház feladata, hogy személyválogatás nélkül, mindenütt szolgáljuk Krisztus nevében az embert. Hiszen ők is emberek, megbotlott embertársak, akiknek hirdetjük, hogy Krisztusban lehet új életet kezdeni.

Róla tegyünk bizonyságot, hogy a bűnből lehet szabadulni bűnbánat által.

Hosszú börtön szolgálatom alapigéje a Bibliából: legyek magvető. Isten Igéjének hirdetője.

2000 decemberében az Igazságügyi Minisztérium hivatalosan is engedélyezte ismét a börtönökben a kinevezett „börtön lelkészi” szolgálatot. Azóta szinte napi szolgálat részemre a börtön lelkészi szolgálat, mert ekkor neveztek ki börtönlelkésznek a gyülekezeti lelkészi szolgálat mellett. Az Izraelita Hitközség főrabbija is végzi Pécsett és országosan e szolgálatot.

Miben nyilvánul meg a szolgálat? Önként jelentkezők jönnek hozzám istentiszteletre, bibliaórára, egyéni beszélgetésre. Természetesen nem csak lelki beszélgetést végzek, hanem a fogva tartott búját – baját, családi problémáit is meg kell hallgatnom, tanácsot adnom.

A személyes beszélgetések alkalmával igyekszem rámutatni arra a helyzetre, ahol a fogva tartott elrontotta az életét, vagy a rossz társaság tette tönkre életét, mert engedelmeskedett nekik.

Olyan fogalmakat kell megismertetni e szerencsétlenekkel, mint a bűn fogalma, a becsület, erkölcs, a másik ember életének tisztelete!

A lelkészi szolgálathoz tartozik: aki igényli, megtanítom imádkozni, megismertetem vele a 10 parancsolatot, a bibliai történeteket. Vannak akik ott a falak között kérik, hogy kereszteljem meg őket, vagy esetenként a falak között történő házasságukat áldjam meg.

Az előzetes házban felnőtt fogva tartottak vannak, a fiatalkorúak intézetében pedig még gyermekek, 14 éves kortól.

A fiatalkorúak még fogékonyak a lelkészi szolgálatra, de az idősebbek már dörzsöltek, mert már a börtönt többször megjárták, ezért keményebb a lelkük, akik nem is Isten igéjére kíváncsiak, hanem egy emberi beszélgetésre.

Református Egyházunkban tízen végezzük országosan ezt a szolgálatot.

A parancsnoki, a nevelői és felügyelői személyzettel nem csak munkatársi kapcsolat alakult ki évek alatt, hanem annál több. Emberi és baráti. Nevezetteknek is végzek különböző lelkipásztori szolgálatot.

Mint börtön lelkészek rendszeresen találkozunk egymással. Kicseréljük tapasztalatainkat, hitben erősítjük egymást a szolgálatra. Meglátogatjuk egymást a helyi szolgálati börtönben.

A Pécsi BV-ben van külön lelkészi szobám a megyei házban és a fiatalkorúak intézetében is.

Van külön istentiszteleti helyiségünk, mely e célnak megfelelően van berendezve.

Nemzeti és egyházi ünnepek alkalmával közös istentiszteletet és műsort tartunk együtt: nevelők és lelkipásztor.

Sokan megszólnak, hogy miért kell ezekkel az emberekkel foglalkoznom. Nos mindannyian bűnösök vagyunk, Krisztus megelőlegezte a bűnbocsánatot és ezt adjuk tovább, akik megtapasztaltuk Isten szeretetét, bocsánatát.


Szalay Lajos
református lelkipásztor
tábori és börtön lelkész


Copyright © 2008 Parókia Portál, Minden jog fentartva.

Impresszum / Kapcsolat

Látogatók ma: 49, összesen: 404013

  • 2024. augusztus 22., csütörtök

    Vajon megújulnak-e az iskolák kötelező és ajánlott olvasmánylistái? Személyes kedvencünk a kétkötetes ifjúsági regény, a Gömb. Kortárs. Református. Hi...
  • 2024. augusztus 21., szerda

    Mitől él az Ige? Sorozatunkban személyes válaszokat keresünk a nehezen megfogható kérdésre. Horváth Ádám és Bartha Hajnal fiatal, kisgyermekes házaspá...
  • 2024. augusztus 20., kedd

    John Stott életútja számtalan tanulságot hordoz számunkra arról, hogyan tartsunk ki a szolgálat mellett egy életen át.
  • 2024. augusztus 19., hétfő

    Mi kálvinisták nem szeretjük, ha megmondják nekünk, hogy mikor és mit ünnepeljünk. Valahogy hozzátartozik mindez az identitásunkhoz.
  • 2024. augusztus 18., vasárnap

    Lelkész vagyok, a feleségem is az. Közös pályánk elején aprófalvakban, Baranyában, az Ormánságban szolgáltunk. A statisztika szerint évről évre csökke...
  • 2024. augusztus 17., szombat

    Újra benépesült a szaporcai református templom és udvara.
  • 2024. augusztus 14., szerda

    A lajosmizsei református gyülekezet és a templom melletti madárbarát bibliakert növekedése ugyanarról a Gondviselésről tesz tanúbizonyságot – vallja a...
  • 2024. augusztus 13., kedd

    Mitől él az Ige? Sorozatunkban személyes válaszokat keresünk a nehezen megfogható kérdésre. Ezúttal Irlandáné Nagy Gabriella, hatgyermekes édesanya vá...
  • 2024. augusztus 12., hétfő

    Pintér Brigitta sosem készült papnénak – mégis ízesíti nem csak a férje, hanem a csömöri gyülekezet életét is. A nyári melegben a papné kamrapol...
  • 2024. augusztus 10., szombat

    A versenypálya mint keresztyén életünk metaforája