Nyomtat Elküld Olvasási nézet

Képzőművészeti szakcsoport

 

  1. Művészettörténet
  2. Ikonológia és ikonográfia
  3. Szakrális művészet speciális ágai
  4. Egyházi népművészet
  5. Egyházi néprajz
  6. Képmeditációs irodalom
  7. Dráma- és filmművészet, filmdokumentálás
  8. Alkotások és fotográfiák mint történeti segédtudományok
  9. Régiségtan, műemlékvédelem
  10. Önálló alkotások létrehozása, előadások bemutatása



1) A művészettörténet nélkülözhetetlen a lelkészhallgatók számára éppúgy, mint a bölcsészettudományokkal foglalkozóknak, hiszen az anyagi kultúra ismerete elválaszthatatlan a szellemiekétől. A művészettörténet egyben kultúrtörténet, ugyanakkor anyagismeret is, egyrészt teológia vagy filozófia, valamiféle világkép megformálása, másrészt ismerete a műemléképületek gondozásának és új alkotások létrehozásának nélkülözhetetlen feltétele.

2) Ikonológia és ikonográfia a vizuális művészetek hermeneutikájával, jelentésével és leírásával foglalkozik, amely kutatásnak fontos területe a szimbólumok értelmezése.

3) A szakrális művészetek különös ágairól, mint például a könyvművészetről, templomépítészetről, úrasztali edényekről stb. szóló tanulmányok és előadások a megfelelő gyűjtemények szakembereinek bevonásával valósulnak meg. Félévenként két-két alkalomra meghívott vendégelőadók a liturgia és a keresztyén műveltség anyagi kultúrájának ismereteit mélyíthetik el a hallgatók számára.

4) -5) Az egyházi népművészet és néprajz talán a legfontosabb terület falura kerülő lelkipásztorok számára, illetve magyaros sajátossága a külföldi hallgatók érdeklődésére is igényt tarthat. Ha a külföldi érdeklődés valóban kimutatható, egyetemünk meghirdethet néprajzos, népművészeti nyári egyetemet éppen eredeti helyszíneken, ahol kazettamennyezeteink, különleges fejfájú sírjaink, faluszerkezeteink stb. bemutatására kerülhetne sor. Ennek érdekében az Intézet felveszi a kapcsolatot a Doktorok Kollégiuma Néprajzi Szekciójával.

6) Képmeditációs irodalommal foglalkozó tevékenység először is összegyűjti a külföldön előszeretettel publikált, illetve magyar nyelvterületen kéziratban maradt kiadványokat forrásmunka gyűjtemény gazdagítása, valamint kiadás céljából, majd maga is létrehoz hasonló magyar nyelvű meditációs irodalmat. E területen kísérleteket tett dr. Békési Sándor, a HTK docense.

7) Dráma- és filmművészet, dokumentumfilmezés elmélete és praxisa két gyakorlati ember közreműködésével időszerűen segítené az egyházi művészet elmélyítését.

8) Alkotások és fotográfiák mint történeti segédtudományok azokat a feladatokat tűzi maga elé, ahol tárgyi emlékekből, képekből, fényképek alapján és mozgóképekből nélkülözhetetlen történeti információkat dolgoz fel. (Pl. a Széna-, illetve a Kálvin tér alakjának változásai, vagy a Kálvin téri egyházközség presbitériumának tagjai a különböző korokon át metszetek, festmények, fotók és filmfelvételek alapján.) Adatbázis létrehozása nyilvánvalóan a református egyház múltját kell hogy érintse. Ennek a vizuális kultúrának összegyűjtésére és megmentésére sürgető szükségünk van. Ebben a feladatban levéltárosok és archív anyagok kezelői, valamint történészek játszanak kulcsszerepet.

9) Régiségtan, műemlékvédelem szakterület azt szolgálja, hogy a lelkészhallgatók megismerkedjenek restaurátori, műemlékvédelmi kérdésekkel, valamint bevezetést kapjanak múzeumok és művészeti intézmények gyűjteményeinek gondozásába.

10) Önálló alkotások létrehozása, előadások bemutatása az Egyházművészeti Intézet kimondottan alkotó tevékenysége. Megrendelésre grafikai tervek készítése, templomok részére festett kazetták tervezése és kivitelezése, táblaképek, portrék festése, valamint ezeknek értékesítése.

 

Copyright © 2008 Parókia Portál, Minden jog fentartva.

Impresszum / Média Ajánlat / Kapcsolat / Hírlevél

Látogatók ma: 10, összesen: 68422

  • 2024. december 19., csütörtök

    Megjelent a Karakter téli száma.
  • 2024. december 18., szerda

    Budai Árpád szakmája, hivatása és a misszió iránti elkötelezettsége egyaránt megjelenik az általa fából elkészített bibliai történetekben.
  • 2024. december 17., kedd

    Szó-Tér néven nyílt meg a budapesti egyetemi missziók új közösségi helye Budapesten, a régi Adna kávézó épületében a Török Pál utca 6. szám alatt.
  • 2024. december 16., hétfő

    Ünnepélyes keretek között letették az új pesthidegkúti református templom és gyülekezeti ház alapkövét 2024. december 15-én vasárnap.
  • 2024. december 15., vasárnap

    Szentendrén nemcsak falak épültek negyedszázad alatt, hanem közösségek és személyes életek is. Huszonöt éve alapították a gimnáziumot, amelyet minden ...
  • 2024. december 14., szombat

    Zán Fábián Sándor püspök adventi üzenete a háborús országból
  • 2024. december 12., csütörtök

    Ponori Thewrewk Aurél „Csillagok a Bibliában” című könyvének új kiadása valódi ékkő, amelyen megcsillan a hit és a természettudomány fénye – hangzott ...
  • 2024. december 11., szerda

    Balog Zoltán püspök adventi videóüzenete
  • 2024. december 11., szerda

    Kárpátaljára látogatott nemrégiben hét dunamelléki lelkipásztor, hogy Isten vigasztaló és reményteljes evangéliumával erősítse a helyi református gyül...
  • 2024. december 10., kedd

    Beiktatták szolgálatába Székely Zsoltot, a Pesterzsébet-Klapka téri Református Egyházközség nemrégiben megválasztott lelkipásztorát advent második vas...