Interjú Vass Csaba filozófus, szociológus, közgazdásszal, a Károli Gáspár Egyetem intézetvezető professzorával:
http://www.parokia.hu/sajto/mutat/29/Idézet:
Vass Csaba: - Baja Feri népművelő, Lendvai Ildikóról meg azt sem tudom, hogy mi a szakképzettsége. Biztos valami humán dolog, mert....
Mv.: - Azt lehetett hallani, hogy ő irodalmi műveknek az ellenőrzésével foglalkozott.
Vass Csaba: - Egy népművelőnek, vagy egy irodalomtanárnak, nagyon könnyen el lehet magyarázni, mert fogalma sincs arról, hogy mi az, hogy gazdaság, vagy egy gazdaság hogyan működik, hogy ez a jó.
Mv.: - Hát nem tanulták meg 20 év alatt? Hát 20 éve vannak a politikában és közgazdasági ismeretek azért mindenkire rakódnak.
Vass Csaba: - Kitől tanulták volna meg? Hát a Gyurcsány, meg a Bajnai, meg a Bokros magyarázta nekik azt, hogy, meg a Békessi magyarázta... Ezek az emberek gyakorlatilag nem a magyarság érdekeit védelmezték. Egyetlen dologba mégis van megfontolni való. Az nagyon rossz, hogyha kifosztanak bennünket. De ennél azért van egy rosszabb dolog. Hogyha nem adnak további hiteleket. Mert akkor az egyik pillanatról a másikra összeomlik a gazdaságunk. Úgyhogy itt egy nagyon-nagyon érzékeny egyensúlyt kell kialakítani a....
Mv.: - Tehát akkor ön is azt mondja, hogy a nemzetközi pénzvilággal valamilyen kapcsolatot fenn kell tartanunk.
Vass Csaba: - Muszáj fenntartani. Elkerülhetetlen. És én annak idején az Orbán-kormánynak a manőverezését, amiért persze megbüntették, mert nem volt hajlandó úgy mint a Bokros meg a Békessi, meg a Bajnai, meg a Gyurcsány kiszolgálni a külföldi érdekeket, a manőverezését láttam olyannak, ami megpróbálta ennek a világpénz hatalomnak megmagyarázni azt, hogyha egy kicsivel többet hagy nálunk, akkor mi egy kicsivel többet tudunk termelni, ennek következtében ők többet tudnak tőlünk elvinni. '82 óta ez volt az egyetlen kormány, ami megpróbált manőverezni. Hogyha nem akarják azt, hogy egyik napról a másikra összeomoljon a magyar gazdaság, ami voltaképpen már nincs is, átéltük ugyanis a harmadik Trianont. Az első Trianonban elvették a területeinknek a kétharmadát, a népességünknek az egyharmadát. A második Trianonban, ami a 2006-os december 5. szavazáson a lelkeket választották le. És most a harmadik Trianonnal pedig ennek a maradék kicsi országnak, a nemzeti vagyonának, most már több is mint a kétharmadát elherdálták, elvették. Rendkívül erőteljesen függőhelyzetben vagyunk, de nem az a megoldás, hogy kiszolgáljunk, hanem megpróbáljunk alkupozícióba kerülni. 1990-ben Németh Miklós nagyon jó alku pozícióban volt. Ezt az alkupozíciót rosszul ítélte meg és feltétel nélkül átadta az országot. Ezzel szemben, most már nagyon rossz alkupozícióban vagyunk. Nem engedhetjük meg, hogy még egy Németh Miklós, még egy Gyurcsány, meg még egy Bajnai jöjjön. Olyan emberre kell rábízni az országot, aki folytatni tudja azt a fajta alkudozást, aki megérti, hogy muszáj valami kompromisszumot kialakítani ezzel a gazdasági világhatalommal. De kompromisszumot akar kialakítani, nem feltétlenül feladással fog működni.
Mv.: - Milyen lépései lehetnek ennek a kompromisszumnak? Tehát hol lát ön olyan tereket, ahol Magyarországnak van még mozgástere? Sokszor azt szokták mondani az emberek, hogy ó hát megvan a két kezem, megvan a lábam, van egy kis földem, összeszorítom a fogamat és akkor kitalálom magamnak a létfeltételeket. Lehet, hogy most már ez nem elegendő. Ingatja a fejét.
Vass Csaba: - Ez nem elegendő, egyfelől. Másfelől pedig ezt már nem is mondják. Én járok vidékre. Azt tapasztalom, hogy azok a parasztemberek, akiknek az élete a munka volt, ma már nem dolgoznak, mert teljesen értelmetlennek látják. Minél többet dolgoznak annál nagyobb veszteségek érik őket.
Mv.: - Sokkal többe kerül a termeléshez szükséges dolgokat megvenni, mint amennyiért ő a terményét el tudja adni.
Vass Csaba: - El tudja adni. Az ár...
Mv.: - Cserearány, amiről beszéltünk.
Vass Csaba: - A cserearány eltorzítása miatt. Amit a paraszt megtermel, annak rendkívül mélyen lent van az ára, amivel megtermeli, annak meg mesterségesen felemelték az árát, úgyhogy...
Mv.: - Akkor nem ez a megoldás, hanem?
Vass Csaba: - Nem ez a megoldás, két megoldást látok. Kérdezte az előbb, hogy mondjak konkrét szivattyút is. Hát konkrét szivattyúk ezek a biztosítási intézmények. Egészségbiztosítási pénztárak, a nyugdíjbiztosítók. Ez utóbbi azért hangsúlyozom, mert erről be is bizonyosodott, hogy azok, akik úgynevezett magánnyugdíj pénztárba fizették be a pénzeiket, azok nem fognak nyugdíjat kapni, vagy még kevesebbet, mint amennyit az állami keretek között maradók. Mert egész egyszerűen ellopták a nyugati biztosítók ....
Mv.: - Na de hát Magyarországon kötelező magánnyugdíj pénztárba menni, bizonyos korosztálytól kezdve. Államilag kötelező.
Vass Csaba: - Ez az a hatalmi gépezet, ezt a kötelezővé tételt éppen a Horn korszakban hozták meg..
Mv.: - De ez még jelenleg is így van.
Vass Csaba: - Igen, jelenleg is így van. Ez egy külső hatalmi diktátum, ami nem véletlenül alakult ki. Szándékosan építették föl, ez egy szivattyú. Befizetjük a pénzeket és akkor vagy azt mondják, hogy a válság vitte el, a nyugdíjpénzünket, és nem lesz nyugdíjunk, a másik része pedig arra megy el, hogy 15-20-30-szor annyi fizetést kell adni az ott dolgozóknak, de a vezetőknek meg lehet, hogy 100-szor annyit, mint amennyit mi kapunk.
Mv.: - Tehát gyakorlatilag feléli a szervezet, amelyik kezeli a pénzt.
Vass Csaba: - A szervezet feléli, amit meg nem él fel, azt meg úgynevezett gazdasági válságokkal elszivattyúzzák.
Mv.: - Tehát ön azt mondja, hogy ha már a magánnyugdíj pénztárakba fizetett összegek az állami költségvetésbe kerülnének, már ez javítana a mi helyzetünkön.
Vass Csaba: - Ez nagyon sokat javítana. Ugyanakkor itt van az az egészségpénztárakkal kapcsolatos dolog.
Mv.: - Amit tehát leszavaztunk végül is.
Vass Csaba: - És éppen ez az a döntő mozzanat, hogy ebben a Fidesz aktívan részt vett. Megértette, hogy ez tönkretenné a magyar egészséggazdaságot. Ezt nem hagyták. Tehát olyan technikát dolgozott ki a Fidesz, amivel kifelé azt mondja, hogy kérem szépen, ha kormányra kerülök nem én csinálom, ez egy népszavazás. Ez alapvető, európai, demokratikus jog. És ezen keresztül a szivattyúknak a csapjait vagy el lehet teljesen zárni, vagy nagyon mérsékelni lehet a szívási képességét. Másfelől, ha igazán hatékonyan akarunk fellépni, nem egyetlen eszközben kell gondolkodnunk. Az a kérdés, hogy lesz-e olyan kormány, amelyik nemcsak azt tudja megoldani, hogy kialakítja a megfelelő kompromisszumot a szivattyúk csökkentésére, vagy esetleg elzárására is, hanem amellett, a civil gazdasági autonómiának feltételeit, kereteit is...