Nyomtat Elküld Olvasási nézet

Bácsfeketehegy

Egykor Feketeegyház, majd Feketity, Feketits, Feketehegy, Crno Brdo, Feketić és Feketics. Régi település Közép-Bácskában, a Telecskai-dombok között, a Krivaja patak mentén. Egy falu, amely kiállta a történelem próbáit, egy település, ahol a különböző nációk hosszú évek során megtanultak békében egymás mellett élni. Korábban a magyarok a németekkel, később pedig a szerbekkel és a montenegróiakkal laktak együtt. Ha ez a kapcsolat nem is volt mindig súrlódásoktól mentes, idővel kiismerték egymást, s megtanulták közös erővel elsimítani a nézetkülönbségeket.
A nemzeti és vallási türelem megvalósításában nem csekély szerepük volt az itteni egyházaknak, elsősorban a református eklézsiának, amely kezdettől fogva, ma már több mint két évszázada híveit békességes tűrésre, a krisztusi szeretet gyakorlására buzdította. Ebben élen jártak a gyülekezet vezetői, akik számára a lelkészi szolgálat nem csak egyszerű hivatást jelentett, hanem mindenek előtt Istentől való küldetést. A rájuk bízott nyájat igyekeztek úgy pásztorolni, hogy az valóban az Úr népe legyen, s fő erényük a szelídség, a béketűrés legyen. Mint kiderült, ezekre a tulajdonságokra nagy szükségük volt az ittenieknek, hogy megbirkózzanak azokkal a társadalmi problémákkal, amelyek gyakran próbára tették őket.
Korábban a Telecskai-dombok déli nyúlványainál egy ősi település húzódott meg: Feketeegyház. Középkori iratok 1465-ben említik először. Ekkor, de még 1476-ban is a Maróthiak birtoka volt, a szomszédos Fehéregyházzal, Szegegyházzal és Kétsofronyával együtt. Később egy II. Ulászló korában szerkesztett oklevél szerint Mátyás király Feketeegyházat Fehéregyházzal és Boziabokor-pusztával együtt Belmosevics Milosnak adományozta. A török defterek (adókönyvek) szintén nyilvántartották: a szabadkai nahijébe tartozó települést 1580-ban és 1590-ben 28 adózó házzal említik, de már nem az eredeti nevén, hanem Feketehegy név alatt.
A Feketics elnevezés okiratban először 1652-ben bukkant fel. Ekkor a Wesselényi család birtokát képezte, 1652-ben Wesselényi Ferencé, 1655-ben Wesselényi Ádámé. Egy 1703-ban felvett jegyzőkönyv a tőle délkeletre fekvő Félegyháza kapcsán tett róla említést. Az 1768. évi Kovács-féle kamarai térkép Feketity néven pusztaként tüntette fel a Krivaja mentén egy régi templomhellyel. A török pusztítást követő években elnéptelenedett, a kulai uradalom egyik pusztájaként tartották számon. II. József rendelete értelmében 1785-ben a Nagykunságból kunhegyesi és tiszaburai református telepesek érkeztek ide, akik az egykori Feketeegyház közelében újraalapították a mai Bácsfeketehegyet.


Copyright © 2008 Parókia Portál, Minden jog fentartva.

Impresszum / Média Ajánlat / Kapcsolat / Hírlevél

  • 2024. július 19., péntek

    Megszólalásig hasonlít egymásra a ráckevei és a tiszakécskei templom. Mi most megkerestük a templomtestvérek gyülekezeteit.
  • 2024. július 18., csütörtök

    Mindannyiunknak van lelki öröksége, ami meghatározza hívő életünk mindennapjait. A szembenézés ideje, ha a hétköznapok ízetlenné válnak. Molnár Sándor...
  • 2024. július 18., csütörtök

    Lelkészek és egyházi munkatársak számára rendezett közös elcsendesedést a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsa
  • 2024. július 18., csütörtök

    A tahi lelkészhét központi témája ezúttal a keresztyén reménység volt.
  • 2024. július 17., szerda

    A növekedés nem nagy csodák eredménye, hanem apró, hétköznapi lépéseké – tapasztalták meg a délegyházi reformátusok, akik a bizonytalan jövőre is mert...
  • 2024. július 16., kedd

    Mitől él az Ige? Sorozatunkban személyes válaszokat keresünk a nehezen megfogható kérdésre. Ezúttal Veres Sándor, a Dunamelléki Egyházkerület főgondno...
  • 2024. július 15., hétfő

    Átadták a Monorierdői Református Egyházközség Erdei Csillagfény Református Bölcsődéjét, mely szeptembertől 28 gyermek ellátását teszi lehetővé.
  • 2024. július 15., hétfő

    Bagyó Sándorral, a Vízimentők Magyarországi Szakszolgálatának elnökével beszélgettünk: nem könnyed nyári olvasmány.
  • 2024. július 11., csütörtök

    A meddőség talajából is születhet valami szép, valami új, valami maradandó. Muzslai-Bízik Hannával beszélgettünk.
  • 2024. július 10., szerda

    Pillanatképek a monorierdői református gyülekezet csillagásztáborából.