Nyomtat Elküld Olvasási nézet

Bácsfeketehegy

Egykor Feketeegyház, majd Feketity, Feketits, Feketehegy, Crno Brdo, Feketić és Feketics. Régi település Közép-Bácskában, a Telecskai-dombok között, a Krivaja patak mentén. Egy falu, amely kiállta a történelem próbáit, egy település, ahol a különböző nációk hosszú évek során megtanultak békében egymás mellett élni. Korábban a magyarok a németekkel, később pedig a szerbekkel és a montenegróiakkal laktak együtt. Ha ez a kapcsolat nem is volt mindig súrlódásoktól mentes, idővel kiismerték egymást, s megtanulták közös erővel elsimítani a nézetkülönbségeket.
A nemzeti és vallási türelem megvalósításában nem csekély szerepük volt az itteni egyházaknak, elsősorban a református eklézsiának, amely kezdettől fogva, ma már több mint két évszázada híveit békességes tűrésre, a krisztusi szeretet gyakorlására buzdította. Ebben élen jártak a gyülekezet vezetői, akik számára a lelkészi szolgálat nem csak egyszerű hivatást jelentett, hanem mindenek előtt Istentől való küldetést. A rájuk bízott nyájat igyekeztek úgy pásztorolni, hogy az valóban az Úr népe legyen, s fő erényük a szelídség, a béketűrés legyen. Mint kiderült, ezekre a tulajdonságokra nagy szükségük volt az ittenieknek, hogy megbirkózzanak azokkal a társadalmi problémákkal, amelyek gyakran próbára tették őket.
Korábban a Telecskai-dombok déli nyúlványainál egy ősi település húzódott meg: Feketeegyház. Középkori iratok 1465-ben említik először. Ekkor, de még 1476-ban is a Maróthiak birtoka volt, a szomszédos Fehéregyházzal, Szegegyházzal és Kétsofronyával együtt. Később egy II. Ulászló korában szerkesztett oklevél szerint Mátyás király Feketeegyházat Fehéregyházzal és Boziabokor-pusztával együtt Belmosevics Milosnak adományozta. A török defterek (adókönyvek) szintén nyilvántartották: a szabadkai nahijébe tartozó települést 1580-ban és 1590-ben 28 adózó házzal említik, de már nem az eredeti nevén, hanem Feketehegy név alatt.
A Feketics elnevezés okiratban először 1652-ben bukkant fel. Ekkor a Wesselényi család birtokát képezte, 1652-ben Wesselényi Ferencé, 1655-ben Wesselényi Ádámé. Egy 1703-ban felvett jegyzőkönyv a tőle délkeletre fekvő Félegyháza kapcsán tett róla említést. Az 1768. évi Kovács-féle kamarai térkép Feketity néven pusztaként tüntette fel a Krivaja mentén egy régi templomhellyel. A török pusztítást követő években elnéptelenedett, a kulai uradalom egyik pusztájaként tartották számon. II. József rendelete értelmében 1785-ben a Nagykunságból kunhegyesi és tiszaburai református telepesek érkeztek ide, akik az egykori Feketeegyház közelében újraalapították a mai Bácsfeketehegyet.


Copyright © 2008 Parókia Portál, Minden jog fentartva.

Impresszum / Média Ajánlat / Kapcsolat / Hírlevél

  • 2024. április 16., kedd

    A Református Pulmonológiai Centrumban kapta meg Közép-Európában elsőként a gyógyszeres kezelést egy hatévesnél fiatalabb cisztás fibrózisos gyermek.
  • 2024. április 15., hétfő

    Alkohol- és drogfüggőségből szabadult srácok, közös munkájuk biztonságos közeget teremt számukra a reintegráció felé vezető úton.
  • 2024. április 15., hétfő

    Újraalapításának 30. évfordulójáért adott hálát a Kecskeméti Református Általános Iskola vasárnap.
  • 2024. április 12., péntek

    Százhúsz lelkész és missziói munkás találkozott a Káposztásmegyeri Református Gyülekezetben tartott Nagy-Budapesti Missziói Konferencián.
  • 2024. április 10., szerda

    Költészet napja alkalmából a tükrök fontosságáról és a férfivá nevelésről beszélgettünk Hajdúné Tóth Lívia, lovasberényi hittanoktatóval, lelkipásztor...
  • 2024. április 08., hétfő

    Hogyan kezdődik a templomépítés? Kell hozzá telek, tervek, támogatás? Külső-Kelenföldön rajzpályázattal indul. 
  • 2024. április 08., hétfő

    Az elmúlt évek felújításaiért adtak hálát a Tassi Református Egyházközségben, ahol a közösségi terek nemcsak az impozáns múltról, de az élettel teli j...
  • 2024. április 04., csütörtök

    Folytonosság és változás, külső tényezők és személyes hit, individualizmus és felekezeti elkötelezettség, ébredés és szekularizáció teszik sokszínűvé ...
  • 2024. április 03., szerda

    Messze megelőzve korukat, épp negyven éve kezdtek gyülekezetépítésbe egy panelvárosban Szénási János és felesége, Gazda Klára lelkipásztorok, akikkel ...
  • 2024. április 02., kedd

    A gyülekezeteket érintő változásokról szólt az idei Ifjúságivezető-képző egyik kerekasztal-beszélgetése.