13. szám

2007-02-25

Korlátlan lehetőség

Jézus pedig ezt mondta tanítványainak: "Ez a fajta [ördögi megszállottság okozta némaság] semmivel sem űzhető ki, csak imádsággal és böjtöléssel.- - Mk 9,29

Így hangzott a Mester válasza a gyógyítás szolgálatában kudarcot vallott tanítványok kérdésére, hogy ők, tudniillik a tanítványok, miért nem tudták meggyógyítani egy édesapa ördögtől megszállott fiát?

1. Vajon mit nem tettek jól? Mit mulasztottak el?

Hiszen ők, a tanítványi szolgálatra való elhívásukkor, Jézustól hatalmat kaptak a betegek gyógyítására, az ördögök kiűzésére. Sőt! Különböző szolgálatokat végezve meg is adatott nekik annak megtapasztalása, hogy a kapott isteni erővel diadalmaskodnak a tisztátalan lelkek felett, eredményesen gyógyítják a betegeket. (Mk 6,7-13)

És most, amikor egy édesapa egyetlen fiát hozza hozzájuk, akiben néma lélek volt, epileptikus rohamokban is megnyilvánuló, tehetetlennek bizonyultak!

Ezt a csődhelyzetet súlyosbította a jelenlevő írástudókkal lefolytatott értelmetlen vitatkozás.

A fiú betegsége iszonyú teherként nehezedett az édesapára.

Ez indította őt Jézus keresésére, és csak a vitatkozó tanítványaira lelt!

Ma is sokan és sokféleképpen keresik Jézust, az egyetlent, aki igazán gyógyít, igazán fölszabadít minden megkötözöttség alól. Vajon mai tanítványaiban kikkel, mivel találkoznak? Hideg egyházi intézményrendszerrel, csupán adminisztratív intézkedésekben kimerülő fontoskodással, magát csupán anyagilag jól menedzselő, vagy éppen pártpolitizáló keresztyénséggel, valamilyen hitgőggel átitatott tudálékossággal, mely legfeljebb steril vitatkozásokra elegendő, vagy éppen "Uram, Uramozó- álkegyességgel...?

Az egyik kolozsvári kórház kórtermének ablakain át a kilátás szűk, de igen forgalmas utcára esik. Az unalmas időt elütni akaró beteg gyakran merengve tekint ki az ablakon, s amit elsőre lát, az egy hatalmas cégtábla ezzel a felirattal: "XY teljeskörű temetkezési szolgáltatás-.

Micsoda perspektíva bontakozik ki a gyógyulását kereső beteg szemei előtt?!

2. Próbálom egy mai párbeszédnek megfeleltetni az akkor és ott elhangzottakat.

Az édesapához intézett kérdésében Jézus a résztvevő irgalmának ad hangot. Ezt követően az édesapa előáll életbevágóan fontos kérésével:

- Ha valamire képes vagy, segíts rajtunk, gerjedj szánalomra irántunk.

Erre Jézus így válaszol:

- Lehetséges ez nekem? Tehetnék-e én valamit érted? Nem. Nem tőlem, hanem tőled függ fiad gyógyulása! Mert minden lehetséges annak, aki hisz.

És ebben a pillanatban, az édesapa szívéből egy imádság tör fel:

- Akarok hinni, de segíts, hogy ezt akarhassam!

Jézus meghallgatta ezt az ellentmondástól feszülő könyörgést. Igen, a hitre való készség is Tőle származik, mert nem tudom akarni azt, hogy higgyek.

A Szentírás tanítása szerint a hitben való járás semmiképpen sem hasonlítható egy töretlenül hősies életformához, amelyben az ember teljesítő képességétől függ hitének folyamatosan megmutatkozó ereje, és nem is hasonlítható egy automatikusan bekapcsoló készülékféleséghez, mely életünk nehezebb útszakaszain működésbe hozza a hit erejét, dinamikáját.

Annak azonban mindenképpen megtapasztalói lehetünk, hogy bármilyen természetű bajainkban a megpróbáltatások is a hitre segítő tényezővé vál(hat)nak Jézus közelében, és az így nyert "kilátás- a lehetőségek sokaságát tárja föl az imádkozó életformát élő ember előtt.

A böjti időszak gyülekezetünk életében hadd lehessen az imádság bátor kihasználásának az időszaka, a hit által megtapasztalt korlátlan lehetőségek tere.

Visky Péter
lelkipásztor