belépés | regisztráció RSS

Publikációk Elküld Nyomtat

Czövek Tamás

Gyülekezeti dicsőítés: Gondolatok régi és új énekeinkről

Záró gondolatok


Célom nem az volt, hogy elvegyem vagy elvitassam mások élményeit. Pusztán szerettem volna néhány elhanyagolt szempontra felhívni a figyelmet. A fenti észrevételek gyülekezeti éneklésünk számos területét érintik. Ugyanakkor észrevételeim énekszerzőinkre és -fordítóinkra különösen is súlyos felelősséget rónak. Kedves Énekszerzők és Fordítók! Kérlek benneteket, figyeljetek a magyarosságra. Ne gyilkoljátok anyanyelvünket, hanem ápoljátok és gondozzátok. Jézust ne „emeljétek fel”, ha magasztalni akarjátok. Az angol megteheti ezt, a magyar nem. Tanulmányozzátok a régebbi énekkincset, ahol sok jó példát találhattok. És tegyetek meg mindent az individualizmus ellen! Ha néhány évig nem születne egyes számban írt dicsőítés, az talán helyrebillentené a félrebillent mérleget és a kifordult keresztény világot. Hadd javasoljam továbbá: miután irodalmi tevékenységet űztök, forgassátok a versesköteteket. És a jó teológiai irodalmat is, mely megihlet: képezzétek magatokat teológiailag. S még néhány jó tanács.

Ha bibliai idézetektől és utalásoktól hemzseg az ének, attól még nem feltétlenül biblikus. De ha már idézitek a Szentírást, ne az összefüggésből kiragadva és kicsavarva. A másik tévhit: egy-egy ének csak áldozati teológiával teljes vagy helyes. Azaz csak akkor jó, ha Krisztus keresztjét és vérét említi. A Biblia nemcsak az áldozati teológia nyelvén beszél a megváltásról – fedezzétek fel a Biblia gazdag teológiáját. A harmadik hiba, amikor az énekíró beletuszakolja egész teológiáját az énekbe. Nem ellenőriztem, de mintha ez inkább az újabb énekekre lenne jellemző. Kérlek Benneteket, kerüljétek ezeket a hibákat! (Van még rengeteg más hiba, amik közül válogathattok...)

Ami a gyülekezeti énekeskönyvet illeti, nem vagyok naiv. A gyülekezeti énekek kiválasztásában és éneklésében nemcsak teológiai és himnológiai, hanem kulturális és nemzedéki kérdések is szerepet kapnak, talán még erősebben, mint a teológiaiak és himnológiaiak. Magam megfordultam olyan gyülekezetben, amely kétféle énekeskönyvet használt egyazon istentiszteleten: az egyik hagyományos énekeket, a másik újabbakat tartalmazott (mindkettő az egyház hivatalos énekeskönyve volt). És az egész gyülekezet használta mindkettőt, örömmel dicsőítve Istent. Hogy ez-e a jövő útja vagy más, nem tudom. De az egyház egészének és a gyülekezetnek is minden erejével az egység megőrzésén kell lennie, hogy Krisztus teste ne szakadjon fiatalokra és idősekre, „dicsőítőkre” és „zsoltározókra”.

Istentiszteletre azért járok, hogy a gyülekezet közösségében dicsőítsem a Szentháromság-Istent. Szeretek töprengeni is, környezetem gondolkozó emberként ismer. De a homlokbarázdálást szeretném meghagyni a dolgos hétköznapokra. Szeretem énekelni az újabb dicsőítő énekeket. Jobb szeretném kevesebb fenntartással. Énekíró Barátaim, számíthatok-e ebben a segítségetekre?

5. oldal ( összesen 5 ) Előző oldal
2024. július 03., szerda,
Kornél , Soma napja van.

Elhunyt Pásztor Jánosné

2016. május 24., kedd

85 éves korában elhunyt Pásztor Jánosné, a Magyarországi Református Nőszövetség korábbi elnöke. „A legfontosabb számomra, hogy tudom, az Úristen szeret. Hiszem, hogy egészségemben, betegségemben velem van. Amikor legutóbb beteg lettem, éreztem, hogy a legnagyobb orvosság a szeretet. A gyerekeim folyamatosan kerestek, az egész család és a szomszéd is imádkozott értem. A nőszövetségben is nagyon kedvesek voltak, rengeteg gyöngédség van bennük” – mondta két évvel ezelőtt egy interjúban a Reformátusok Lapjának.

Az igazi győzelmek

2016. május 20., péntek

Hasznosságelv szerint működő világban élünk, ahol mindent forintosítanak, de a Szeretethídon senki nem számítja ki, hogy mennyit ér az önkéntes segítség, hiszen jó dolgokat tenni alapvető emberi magatartás. Helyszíni riport Budafokról, a Szeretethíd május 20-i megnyitójáról, ahol nemcsak önkénteskedtek, hanem táncra is perdültek a résztvevők a legkisebbektől kezdve a püspökökön át az államtitkárig.

Hogyan olvassunk égő háztetőt?

2016. május 16., hétfő

Az események egymásutániságában történetet keresni, a történetnek jelentést tulajdonítani: hitbeli cselekedet. Hit nélkül az egymásutániság: egymás nélküliség. A hit értelmezői mozzanatában azonban fölizzik egy lehetséges idézőjel a történet mondatai fölött – Molnár Illés gondolatai Visky András pünkösdi homíliá járól.

Az elefántnál is

2016. május 15., vasárnap

A Szentlélek szimbóluma a galamb. Az ősmélység felett mintegy tojását költő madárként lebegett – a Lélek teremtő hatalom; és Krisztus megkeresztelkedésekor aláereszkedik reá – a Lélek kinyilatkoztató és felhatalmazó erő. Feltétlenül szabad, mégis bizalmas, érkeztében szuverén áldáshozó. Mi azt mondanánk: vendég, holott ő a gazda – és minket avat birtoka vendégeivé: Ő a Lélek. A jelképe galamb.

A különbség: ég és föld

2016. május 11., szerda

A kis konfirmandusok a hét végén egyáltalán nem akartak hazamenni, pedig közülük többen bevallották, hogy néhány nappal korábban a legkülönbözőbb ötleteket fontolgatták, hogyan lehetne meglépni a csendeshétről. Lelki otthon, amely csodák színhelyévé vált. Az a ház, amit a tomboló tűz sem tudott elpusztítani. Harmincéves a nyárlőrinci Emmaus-ház, a kecskeméti reformátusok missziós háza.

Látogatóink száma a mai napon: 14130
Összes látogatónk 2000. november 01. óta : 58837532

Copyright © 2008 Parókia Portál, Minden jog fenntartva.

Impresszum / Média Ajánlat / Kapcsolat