Nyomtat Elküld Olvasási nézet

Bartók Bélára emlékezünk

1881 március 25-én született Bartók Béla, a XX. század első felének egyik legnagyobb zeneszerző egyénisége. Neve a magyar zene egyetemességét jelképezi. Népzene-kutató, tanulmányíró, tanár, zongoraművész és kortársaira nagy hatást gyakorló zeneszerző volt. A bánsági Nagyszentmiklóson született.
Alkotói munkásságát az impresszionizmus korában kezdte el, a zenetörténetnek abban az időszakában, amely Debussy mágikus disszonánciáitól visszhang-zott. Ez a korszak Monet, Degas, Cézanne és Renoir gazdag kromatikájában teljesedett ki, valamint olyan tehetségeknek nyújtott megnyilvánulási lehetőséget, akik a zene és a színjátszás terén új kifejezési lehetőségeket kerestek és fedeztek fel. Bartók Béla is új zenei formák és nyelvezet után kutat, így kerül sor a népzene újrafel-fedezésére.
Bartók 1902-ben szerzett művei arról tanúskodnak, hogy a zeneszerző korán megtalálja saját hangját. 1905-ben végleg a parasztdal mellett dönt, ez inspirálja számos nagy alkotását. Amikor Debussy műveit tanul-mányozza, meglepetéssel fedezi fel a keleteurópai pentatónia ritmikai - dallami jellemzőit a francia mester műveiben, majd később Stravinskynál is. Népdalgyűjtő útjai Magyarországra, Romániába, Szlovákiába, Bulgáriába, Török-országba, Algirba vezették, összesen 12600 dalt jegyzett le. Ő és Vikár Béla használták először az Edison által feltalált, viaszhengerre regisztráló fonográfot erre a célra. Bartók megtanulta mindazon nyelveket, amelyeknek zenei kultúráját meg akarta ismerni. Munkásságát azonban kevesen értékelték. Zeneszrzői munkásságát minden szempontból disszonánsnak nevezték operett-kedvelő honfitársai.
Bartók Béla 1940 októberében elhagyta Magyarországot. Mint akkoriban az európai élet sok kiválósága, ő is kivándorolt az Egyesült Államokba, a háború és a nácizmus elől. Az emigráció évei nehezen teltek. Súlyos egészségi problémákkal és anyagi nehéz-ségekkel küzdött. 1943-ban megírja zenekari Concertoját, amely igen tömören fogalmazza meg ars poeticaját. A műben a torz és az ideális egy ellentmondásos egységet alkot, ahol a torzzal való szembeszállás Bartók pozitív példaadását közvetíti. A Finálé perspektivát nyit a megbékélő mester utolsó művei felé. Az Államokban született művek közé tartozik a Kontrasztok, amelyet Benny Goodman jazzklarinétosnak ajánlott. Legismertebb és leggyakrabban játszott művei: Kossuth szimfónia, A kékszakállú herceg vára (opera), A csodálatos mandarin (pantomím), A fából faragott királyfi (táncjáték), Zene húros hangszerekre, ütőkre és cselesztára, Zongoraversenyei, Két portré, Táncszvit, Mikrokozmosz, Cantata profana, Divertimento, Allegro barbaro, Este a székelyeknél, Román népi táncok, Szonáta két zongorára és ütőkre, Hegedű-versenye, dalai és egynemű karai.

Gáspár Enikő




Copyright © 2008 Parókia Portál, Minden jog fentartva.

Impresszum / Média Ajánlat / Kapcsolat / Hírlevél

  • 2024. július 18., csütörtök

    Mindannyiunknak van lelki öröksége, ami meghatározza hívő életünk mindennapjait. A szembenézés ideje, ha a hétköznapok ízetlenné válnak. Molnár Sándor...
  • 2024. július 18., csütörtök

    Lelkészek és egyházi munkatársak számára rendezett közös elcsendesedést a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsa
  • 2024. július 18., csütörtök

    A tahi lelkészhét központi témája ezúttal a keresztyén reménység volt.
  • 2024. július 17., szerda

    A növekedés nem nagy csodák eredménye, hanem apró, hétköznapi lépéseké – tapasztalták meg a délegyházi reformátusok, akik a bizonytalan jövőre is mert...
  • 2024. július 16., kedd

    Mitől él az Ige? Sorozatunkban személyes válaszokat keresünk a nehezen megfogható kérdésre. Ezúttal Veres Sándor, a Dunamelléki Egyházkerület főgondno...
  • 2024. július 15., hétfő

    Átadták a Monorierdői Református Egyházközség Erdei Csillagfény Református Bölcsődéjét, mely szeptembertől 28 gyermek ellátását teszi lehetővé.
  • 2024. július 15., hétfő

    Bagyó Sándorral, a Vízimentők Magyarországi Szakszolgálatának elnökével beszélgettünk: nem könnyed nyári olvasmány.
  • 2024. július 11., csütörtök

    A meddőség talajából is születhet valami szép, valami új, valami maradandó. Muzslai-Bízik Hannával beszélgettünk.
  • 2024. július 10., szerda

    Pillanatképek a monorierdői református gyülekezet csillagásztáborából.
  • 2024. július 10., szerda

    Önismeret és párkapcsolati kérdések színházzal és pszichológiával