belépés | regisztráció RSS

Korábbi számok Elküld Nyomtat Kitekintés

Templommérgezés

Meghozott és meg nem hozott döntés

Egy héten egyszer rendszeresen összeülünk pár barátommal beszélgetni.
Régi cimborák vagyunk, ismerjük egymást és szeretjük tudni, kivel mi történik. Szívesen megyek, szinte magától visz a lábam hétfő esténként ebbe a társaságba. Pár alkalommal ezelőtt, amikor hidegebbre fordult az időjárás, feltűnt, hogy az egyik srác nem jött ki velünk dohányozni. Visszatérve a legértelmetlenebb adózásból kérdőre vontam, hisz kíváncsi lettem, hogyan sikerült neki letennie a cigarettát.

„Már régóta fontolgattam ezt a kérdést magamban, mert éreztem, hogy nem jó nekem a mindennapi füstfürdő. Sokat köhögtem, társaságban pedig cikinek éreztem. Miután elkezdtem keresztény közösségbe járni, a cigarettázásom által váltam kívülállóvá. Régebben ez pont fordítva volt: a cigi (is) összetartotta a társaságom. Aztán egy napon elhatároztam, hogy leszokok a cigiről. Lapozgattam a naptárat, hogy kinézzem a nagy napot, amikor elszívom az utolsó cigarettát. Egy hónap, kettő, három, hümmm, ez itt jó lesz. – gondoltam magamban. Kijelöltem egy 3 hónappal későbbi időpontot. Aztán mindezt papírra vetettem, azaz szerződést kötöttem magammal, hogy a meghatározott napon leteszem ezt a káros szenvedélyem. Megadtam a szerződéskötésnek minden formalitást, hogy minél hivatalosabb legyen. Rituálisan aláírtam én és még két tanú. Pecsétként a kedvesem rúzsa szolgált.

Aztán teltek-múltak a napok, amivel egyre közelebb került a nagy nap. Rengeteget beszéltem a tervemről a hozzám közel állókhoz. Szinte minden nap megemlítettem a szerződést, és még többet gondoltam rá. Visszagondolva valószínűleg terhes volt ez a nagyfokú koncentrálás, de megérte. Az elején félelemmel, később várakozással tele beszéltem erről. Az utolsó hónapban már alig vártam a kitűzött dátumot. Tűkön ültem és e körül forgott a legtöbb gondolatom.
Az utolsó héten már csak azért szívtam, hogy ne szegjem meg a szerződésem. Nem esett jól a cigi. Undorodtam tőle és alig vártam, hogy lerakjam. Változatlanul sokat beszéltem róla, így az utolsó napok hihetetlen izgalmat okoztak. Aztán eljött a várva várt pillanat. Rituálisan elszívtam egy szálat a kedvenc cigimből, majd ugyanabból egy szálat kettétörtem és eldobtam. Rátapostam és fellélegeztem.
Egy sóhajtás után hangosan kimondtam, hogy soha többet nem gyújtok rá.
Ez nyolc hónapja történt. Azóta nem dohányzom.”

Lebilincselve hallgattam a beszámolót. Magával ragadott a szenvedély, ahogy a barátom beszélt a sikeres leszokásáról és elhatároztam, hogy én is kipróbálom ezt a módszert. Elkezdtem lapozgatni a naptárt és kinéztem egy jó messzi, távoli napot. Szerződést nem írtam, és nem mondtam senkinek a tervemet. Hordozgattam magamban és dohányoztam vígan. Nem mozgatott a tervem, inkább csak terhelt. Aztán őszintén fordultam magamhoz és bevallottam, hogy nem igazi az elhatározásom, azaz nem is akarok leszokni. A vágy megvan bennem, de nincs igazi motivációm. Annak ellenére, hogy minden káros hatásával, mind egészségügyileg, mind társadalmilag tisztában vagyok, mégsem akarok leszokni. Valahogy úgy vagyok ezzel, hogy majd eljön az ideje, megérik az elhatározás, és akkor jöhetnek a segítő praktikák. Ja, vettem egy elektromos cigit is, de az is csak fellángolás volt. Nekem kell eldöntenem, hogy le akarok-e szokni vagy sem. Csak Istenem segítségét várhatom ebben, de tudom, hogy Ő szeretné, hogy ne mérgezzem a templomát, azaz a testemet füsttel, tehát biztosan támogatná a döntésem. Csak döntenem kell.

Jelenleg nincsenek hozzászólások.

Bejelentkezés után Te is hozzászólhatsz!

BEJELENTKEZÉS  REGISZTRÁCIÓ

További cikkek:
2024. március 19., kedd,
József , Bánk napja van.
Vezércikk

Thoma László
Apa, megengeded, hogy szájon vágjam?
Gyereknevelési minidráma négy felvonásban

Gondolkorzó

Bölcsföldi András
A lány pattant fel
Hol vagytok férfiak?

Felszín

Pete Violetta
A király megkísértése
Vívódás és megoldás a barlangban

Turcsik Ferenc
Értelmező szótár spirituális vezetőknek (szemelvények)
Szervizkönyv és használati útmutató

B. Tóth Klára
Szilvamagozás
Mese motiváció – munkához

Magasság

Réz-Nagy Zoltán
Megfékezett vágyak
Aszkézis, tisztaság

Mélység

Lélek-fék
Hány év kell, hogy feltegyük a megfelelő kérdést?

Thoma László
Liftben
Csapó… felvétel! – Drámafüggő hétköznapok

Szakács Gergely
Vágyak vonzásában
Így neveld a sárkányod!

Teljesség

Szűgyi Zoltán
A lélek elindul
Felhúzza az alázatot

Tóth Sára
Ki vagy mi fékezi meg Istent?
Semmit sem tehetek addig, míg oda nem érsz.” (1Móz 19,22)

Horváth Dániel
Mersz-e viaskodni az Úrral?
Túllépni a félelmen: hátha ez vezet az Úrhoz

Miklya Luzsányi Mónika
Teher alatt nő a pálma
Az isteni növekedésről és a szorgos kezű bennszülöttekről

Üzenet

Koczor Tamás
Gondolatok a lavór körül
A hatalom kísértése

Szabados Ádám
Hogyan kezeljük a sikert?
Akkora vitorlád legyen, amekkorát a tőkesúlyod enged!

Áthallások

Miklya Luzsányi Mónika
A félelem fékei: Good Will Hunting
Min múlik, hogy bűnöző vagy matematikaprofesszor válik egy dél-bostoni srácból?

Hancsók Barnabás
Kábítószer a moziban
Hogyan és miért (ne) nézzünk drogfilmeket

Miklya Zsolt
Nyelvcsipesz, csipesznyelv
Lázár Ervin és Visky András titkos nyelvéről

Kitekintés

Bella Péter
Hogyan hallgassunk prédikációt – különkiadás
Lelkészeknek, hitoktatóknak és egyéb vallási virtuózoknak

Makay László
Paplak-dilemma
Szószék a nappaliban?

Templommérgezés
Meghozott és meg nem hozott döntés

Látogatóink száma a mai napon: 5533
Összes látogatónk 2000. november 01. óta : 57377743

Copyright © 2009 Közös(s)Ég Magazin, Minden jog fenntartva.