Emlékpark avatás a Bernáth Kálmán iskolában
Október 24-én emlékpark avatás volt a váci Bernáth Kálmán Református iskolában. A tudósítást az iskola honlapján itt lehet megtekinteni.
Az ünnepségen Juhász András fafaragó emlékoszlopát is felavatták.
Az emlékoszlop szimbolúm rendszerét a művész ismertette:
EMLÉKOSZLOP BEMUTATÁSA
Az emlékoszlop felső részén a református templomokra utaló jelképek találhatók: a csillag és a gomb. Ez az általános jel a magyarországi református templomokon.
A következő jelkép a Luther rózsa, amely a reformáció kezdetére utal. Ez a jel gyakori az evangélikus templomokban, gyülekezeti házakon. Innentől kezdve a református ősképek következnek. Az első ilyen jel őskép a pelikán, ez a
XII. századtól a keresztyén szimbólum, Jézus kép, ahogyan a pelikán táplálja vérével a fiait, Krisztus úgy táplálja vérével az egyházat. Ezt mi reformátusok átvettük és gyakran használjuk Krisztus szimbólumként. Számtalan példáját láthatjuk a Felső-Tisza vidékén szószék koronákon és a templomok festett kazettái között. A következő jelkép a Nap. 84. zsoltárunk 12. versében a zsoltár írja, hogy „napunk és pajzsunk az Úr". Középen a Napban van egy mag, az Isten igéje, maga az írás. A írásos párnákon is mindig a magból indul ki a motívum, azaz maga az írás, maga az Ige.
A következő kép az a Biblia, a Könyvek Könyve. A nyitott Biblia belevésve az Alfa és az Omega utalás az úrra, aki a kezdet és a vég. Szeretettel ajánlom e jelképek, ősképek tanulmányozását mindenkinek.
Szeretettel: Juhász András fafaragó
- Vác emlékoszlop 1 kép
Copyright © 2008 Parókia Portál, Minden jog fentartva.
Látogatók ma: 27, összesen: 802460