Nyomtat Elküld Olvasási nézet

Nyugdíjas lesz Berde László lelkész...

Háromgenerációs lelkészcsalád sarja. Segesváron született 1946-ban, édesapja akkoriban Nagybún lelkésze volt. 1951-től Farcádon szolgált, így elemi iskoláit ott kezdte, majd Székelyudvarhelyen folytatta Berde László Péter. Továbbtanulási nehézséget jelentett, hogy édesapja lelkész. Marosvásárhelyen faipari szakiskolát végzett, majd Gyergyóditróban érettségizett. A sikeres teológiai felvételi és képzés után 1971. szeptember 1-jétől két éven át Csekelakán szolgált – a parókiát és a templomot rendbe tette. Nem volt segédlelkész, ez idő alatt sikeresen letette a nagypapi vizsgát. 1973-ban, édesapja nyugdíjazását követően a farcádi gyülekezetbe hívták meg. 1973. december elsejétől tizennyolc éven át szolgált Farcádon, a klasszikus református gyülekezetben. Édesapja munkáját csak folytatnia kellett. Lelkészi szolgálata mellett a közéleti tevékenységre, az emberekkel való együtt munkálkodásra is lehetősége volt. A kultúrház építésének nyilvántartását rá bízták. Mindennapos öröm és élmény volt, hogy a kicsi helyett a falunak szép, modern kultúrházat építettek. Fontos része volt lelkészi szolgálatának a hagyományőrzés: a múlt rendszerben pünkösdöt népviseleti nappá nyilvánították. Mindenki a szokásoknak megfelelően öltötte fel a székely ruhát: a fiatalok pirosban, a középkorúak kékben, az idősek feketében mentek az istentiszteletre. Megyei szinten a második-harmadik templomos gyülekezet volt – „vallásossága munkám értékelését jelentette” – mondta mosolyogva a lelkipásztor.


20 ÉV SZÉKELYUDVARHELYEN
Egyszóval: pályameghatározó a két évtized városunkban – a szellemi és fizikai építés lehetősége. Amit úgy emlegetünk, „kazánházból templom”, az a gyülekezeti tagok áldozatos adakozásának és a külföldi támogatók önzetlenségének eredménye. A parókia megépülése hasonlóképpen: sok jó barát, rokon, hivatalok segítsége által.
A húsz év legösszetettebb kihívása volt, hogy az egyházközség első lelkipásztoraként a 175 faluból beköltözötteket egy közösségbe szervezze. „Nem voltak konfliktusok, kellemetlenségek – összegzi. – 1229-en konfirmáltak, nagy része fiatal házas, gyermekeiket megkereszteltem, közvetlen a kapcsolatunk. Az ifjú párok gyülekezetben való megtartását szívesen végeztem, soha nem éreztem nehéznek.” Másik fontos pasztorációs terület a 15 év kórustevékenység. A dalárda tagjai a gyülekezet magját, mozgatóerejét képezik a presbitériummal, a gondnokkal, a gyülekezeti tagokkal. Több mint kétszáz énekkari szolgálat, amiből számos más gyülekezetben – kiemelten a szórványban – és külföldön.

SZERETEM A HIVATÁSOMAT

Lelki érzékenységét édesapjától örökölte, akit „saját szavai meghatottak”. Érinthetőségét ugyanakkor meghatározta a családi otthon hiánya, hiszen tizenhét éves korától nem szülőközelben élt. Bevallja: „A könnyező pap kategóriájába tartozom”. A gyülekezet tipikus és egyetlen – vallásos emberek közössége. A lelkészi pálya nem hasonlítható semmilyen más munkához, munkahelyhez. A hivatásból gyakorlatilag nem is lehet nyugdíjba vonulni. Fizikailag is képesnek érzi magát, hogy szolgálatokat lásson el. „Farcádtól, ahová negyven év kötött, ugyanilyen fájdalommal váltam meg. A gótikus templomból egy imaházban folytatni… De az a jövőkép, hogy a református imaház után temploma is lesz a lakónegyednek, feloldotta a szülőföldtől való elszakadás fájdalmát. „Fizikailag elmegyek, de lélekben itt maradok” – mondta Berde tiszteletes úr Farcádban. Egy leányka megszólalt: „Mit sírtok, nem hallottátok, hogy itt marad?”. Ugyanúgy, könnyes szemmel fog a Bethlen-negyedi közösségtől is elbúcsúzni. Hozzátéve: „Lelkileg itt maradok”.
2012. június 24-én egyetlen istentiszteletet tartanak a Bethlen-negyedi református templomban, 10 órától. Nyugdíjba vonulása alkalmával kiköszön a gyülekezetből Berde László parókus lelkész. „Nem lehet egy nap ugyanazért háromszor sírni” – véli.


JÖVŐKÉP
Beszélgetésünkkor Anett, az első unoka látványosan kimutatta nagyapja iránti szeretetét. A pihenés éveinek első számú kedvezményezettje lesz a gyönyörű, kedves kislány – a míg a közeljövőben mindkét fiának családja újabb tagokkal gyarapszik. A lelkipásztor édesapja és nagyapja megörökítette saját életét. Szeretné sajátját is leírni, és együtt, könyv formájában a gyermekeknek, az utódoknak hagyni.
Az ezüstévekhez mi boldog, a családban, szerettei és kedvenc foglalatosságai közepette eltölthető időt, lelket és közösséget gazdagító elfoglaltságokat kívánunk. Hozzá jó egészséget, hiszen borítékolható: elhalmozzák a feladatok – nem ér rá majd „nyugdíjasnak” lenni.

(A teljes írás olvasható az Udvarhelyi Híradó 2012. június 8-i számában, Molnár Melinda tollából)

 

Copyright © 2008 Parókia Portál, Minden jog fentartva.

Impresszum / Média Ajánlat / Kapcsolat / Hírlevél

Látogatók ma: 143, összesen: 1467326

  • 2024. július 19., péntek

    Megszólalásig hasonlít egymásra a ráckevei és a tiszakécskei templom. Mi most megkerestük a templomtestvérek gyülekezeteit.
  • 2024. július 18., csütörtök

    Mindannyiunknak van lelki öröksége, ami meghatározza hívő életünk mindennapjait. A szembenézés ideje, ha a hétköznapok ízetlenné válnak. Molnár Sándor...
  • 2024. július 18., csütörtök

    Lelkészek és egyházi munkatársak számára rendezett közös elcsendesedést a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsa
  • 2024. július 18., csütörtök

    A tahi lelkészhét központi témája ezúttal a keresztyén reménység volt.
  • 2024. július 17., szerda

    A növekedés nem nagy csodák eredménye, hanem apró, hétköznapi lépéseké – tapasztalták meg a délegyházi reformátusok, akik a bizonytalan jövőre is mert...
  • 2024. július 16., kedd

    Mitől él az Ige? Sorozatunkban személyes válaszokat keresünk a nehezen megfogható kérdésre. Ezúttal Veres Sándor, a Dunamelléki Egyházkerület főgondno...
  • 2024. július 15., hétfő

    Átadták a Monorierdői Református Egyházközség Erdei Csillagfény Református Bölcsődéjét, mely szeptembertől 28 gyermek ellátását teszi lehetővé.
  • 2024. július 15., hétfő

    Bagyó Sándorral, a Vízimentők Magyarországi Szakszolgálatának elnökével beszélgettünk: nem könnyed nyári olvasmány.
  • 2024. július 11., csütörtök

    A meddőség talajából is születhet valami szép, valami új, valami maradandó. Muzslai-Bízik Hannával beszélgettünk.
  • 2024. július 10., szerda

    Pillanatképek a monorierdői református gyülekezet csillagásztáborából.