Nyomtat Elküld Olvasási nézet

Pestújhelyi Emlékfasor

A Pestújhelyi Emlékfasor

Bp. XV. kerületében a Pestújhelyi Emlékfasor 48 fából áll, melyek mindegyike mellett egy-egy korábban itt élt, vagy ide kötődő polgár emlékét megörökítő tábla lett elhelyezve.
A táblák olyan személyeknek állítanak emléket, akik az egykori nagyközség, a mai kerületrész szellemi és környezeti fejlődésének meghatározó alakjai voltak, akik a közélet különböző területein maradandót alkottak.
Közöttük az alábbi személyek a Bp. Pestújhelyi Református Egyház megbecsült tagjai voltak.

Biberauer Richárd
református lelkipásztor
(1872-1939)
A Pestújhelyi Református Egyházközség megbecsült első lelkipásztora.
(A Bethesda Kórház igazgató-lelkésze, az első magyar református diakonisszaintézet alapító igazgatója, a belmisszió egyik kezdeményezője.)

Első lelkészként 1913-tól 1915-ig Nagytiszteletű Biberauer Richárd lelkész pásztorolta hűségesen és áldásosan a gyülekezetet, aki a Filadelfia Diakonissza Egylet vezetője is volt. 1913-től az istentiszteleteket Biberauer Richárd javaslatára a Filadelfia Egylet pestújhelyi iskolájában tartották. Sírfelirata: "Mert nekem mind életemben, mind halálomban nyereségem a Krisztus." (Fil 1,21)

 

 


Hézser Zoltán
református lelkipásztor
(1914-1986)
33 éven át volt a Pestújhelyi Református Egyházközség megbecsült lelkipásztora.

Nagytiszteletű Hézser Zoltán lelkipásztor 1952-ben került a gyülekezetbe és a kezdeti nehézségek leküzdése után megindult a felemelkedés több tekintetben is, mely többek között abban is megmutatkozott, hogy megnőtt a gyülekezet tagjainak a száma, ugyanakkor az egyházért viselt felelősségtudat az anyagi áldozatvállalás tekintetében is gyümölcsözően megmutatkozott. A gyülekezet életében dicséretes lelki munka folyt: Kiterjesztették a missziói munkaterületeket. Kimagasló volt a gyermekmunka, az ifjúsági és diakóniai munka. Külön elismerésre méltó volt a lelkipásztor irodalmi tevékenysége, mivel sokfelé ismert és becsült irodalmi tevékenységét jól kamatoztatta a gyülekezet életében.

 



Asztalos Lajos

református gondnok
postafőfelügyelő
(1876-1945)
Asztalos Lajos postafőtiszt, postafőfelügyelő, a Pestújhelyi Református Egyházközség alapító tagja, első gondnoka, aki minden szabadidejét egyházának szentelte.

1910. július 10-én jött létre a Pestújhelyi Református Egyházközség. Az alakuló gyűlésen közfelkiáltással Asztalos Lajost választották meg a gyülekezet gondnokává, mivel ő az egyházközség szervezésénél, megalakulásánál tevékenyen részt vett. A hívek körében Asztalos Lajos postafőtiszt volt az, aki minden szabad idejét egyházának szentelve vezette a szervezkedés munkáját. Míg az egyháznak beszolgáló lelkészei voltak, nevezetesen: Keresztesi Sámuel, Vajda István, Székely István lelkészek, addig az egyházközség helyi vezetője, s a presbitériummal együtt igazi gondozója tulajdonképpen Asztalos Lajos gondnok volt.

 

Copyright © 2008 Parókia Portál, Minden jog fentartva.

Impresszum / Média Ajánlat / Kapcsolat / Hírlevél

Látogatók ma: 142, összesen: 553277

  • 2024. november 03., vasárnap

    Az idei egyházi év tematikája értelmezési kereten túl lelki dimenziót is adott a „Hagyomány, Identitás, Történelem” konferenciának, amely protestáns m...
  • 2024. október 31., csütörtök

    Úgy szerettem volna kiabálni Veled…
  • 2024. október 30., szerda

    Luther, Melanchthon és Kálvin nem elszakadtak az egyetemes egyház legmélyebb és legszebb teológiai és liturgikus hagyományaitól, hanem visszatértek az...
  • 2024. október 29., kedd

    Beiktatták Turczi Csillát, a reformációig visszanyúló gyökerekkel bíró őcsényi gyülekezet első női lelkipásztorát.
  • 2024. október 28., hétfő

    Visky Andrásnak az Élő Ige Napján elmondott beszédét teljes terjedelmében közöljük.
  • 2024. október 28., hétfő

    A kecskeméti Ráday Múzeumba került a soltvadkerti Mertz-orgona.
  • 2024. október 27., vasárnap

    Irodalmi, egyházi és történelmi szempontból is foglalkozik a rendszerváltás témakörével az idei Harkányi Szabadegyetem. A novemberi előadás-sorozaton ...
  • 2024. október 25., péntek

    Az alkotóerő isteni természete című beszélgetéssel folytatódott a művészet + hit beszélgetéssorozat Budapesten. Ezúttal Nemes Vitold lelkipásztor kérd...
  • 2024. október 24., csütörtök

    Bizalomerősítő, biztonságérzetet alakító, felkészítő – hármas céllal indult Református Szellemi Műhely a Kálvin téri gyülekezetben.
  • 2024. október 24., csütörtök

    Országos adománygyűjtést hirdet a Magyar Református Szeretetszolgálat a kárpátaljai szeretetkonyhák támogatására.