Nyomtat Elküld Olvasási nézet

2015. július 5.

 

ÜZENET
A Celldömölki Református Egyházközség igehirdető lapja 2015/31.sz.

Lekció: János ev. 10, 31-42

Textus: „Sok jó cselekedetet vittem véghez előttetek az én Atyám nevében: ezek közül melyik miatt köveztek meg engem? (...) Nincs-e megírva a ti törvényetekben: Én mondtam, istenek vagytok? Ha isteneknek mondta azokat, kikhez az Isten igéje szólt, (...) akkor akit az Atya megszentelt és elküldött a világba, arról ti azt mondjátok: káromlást szólsz, mert azt mondtam: az Isten Fia vagyok?!" (10, 32-36)

Augusztusban Erdélybe készülünk, lehet, hogy megint útba ejtjük Tordát, amely többek között az 1568-as tordai zsinat által kimondott vallásbékéről híres: itt mondták ki először Európában a vallásszabadságot a katolikusok, az evangélikusok, a reformátusok és az unitáriusok számára! Ez utóbbi felekezet azóta is unikum a világban, Erdélyben kb. 50-60 ezerre tehető a számuk, s hirdetik, hogy Isten lényegében és személyében egy, tagadják Jézus (és a Szentlélek) istenségét, előbbi „csupán jó és bölcs ember..." Ma pedig pláne mindenki azt gondol Jézusról, amit akar, ezért nehezen érthető a farizeusok felháborodása Jézus kijelentésén (Én és az Atya egy vagyunk. 30.v.) Talán akkor érthetjük meg, hogy ez számukra istenkáromlással ér fel, ha arra gondolunk, hogy ezzel Jézus fenekestől felfordítja vallási rendszerüket, alapjaiban rendíti meg világ (ember-, isten-) -képüket, azzal, hogy az Egyisten helyére tőr! Igen, a vád: istenkáromlás, s hogy „te ember létedre Istenné teszed magadat." (33.v.) Mivel bennünket, Jézus követőit is könnyen megtalálnak különböző vádjaikkal a mindenkori farizeusok, azt gondolom, Jézus válasza, melyből kiderül, hogy mire lehet hivatkozni, mindnyájunknak szól!

Először is a tettekre, a jó cselekedetekre, sőt, az Atya cselekedeteire! (37.v.) Jézusnak van mire hivatkozni, rengeteg jelet és csodát tett! De mi a helyzet velünk? Azt hiszem a vádakra a jóságunk bizonyítása, az érdemeink sorolása az megy... Nagyon megy... Ezek az ún. „pedig én-mondatok...": Így bánnak velem, támadnak, mellőznek, pedig én... Pedig én mennyi mindent tettem értük... Pedig én már mennyit tűrtem, szenvedtem, nyeltem miattuk... Pedig én milyen nagy szeretettel viszonyultam hozzájuk... De vajon tényleg ott vannak szavaink mögött ezek a tettek, a hiteles élet? S nem gondoljuk azt, hogyha már nekünk kell a magunk jóságát bizonygatni, az nem ér annyit, mintha valóban az életünk beszél helyettünk...!?

Aztán lehet (kell!) az Írásra hivatkozni - ahogy tette Jézus, a 82. zsoltárt hozta fel arra, hogy lehet-e az embert istennek nevezni: itt a bírákra vonatkozik, hogy aki az igazságot képviseli, az istennek neveztetik! De... sorolja „az isteni jellemzőket" is: védelmezi a nincstelent, igazságot szolgáltat a nyomorultnak, megmenti a szegényt... (Zs. 82, 3-4) Megy az országos vita a déli országhatáron felépítendő vasfüggönyről. Böjte Csabát is megkérdezték, építene-e kerítést? „Most lehet, hogy építenék, de jó nagy kapuval..." -válaszolta „az árvák atyja". S főképp tudunk-e az Írásra, a Legfőbb Igazságra, Jézus szavára hivatkozni pl. „befogadás-ügyben", látva a menekült családokról, gyermekekről szóló képsorokat: „Aki az ilyen kisgyermekek közül egyet is befogad az én nevemért, az engem fogad be..." (Mk. 9, 37)

Végül pedig hivatkozhatunk a küldetésünkre - ahogy Jézus is az Atyától kapott küldetéssel magyarázta „istenkáromlását..." A vádak özönében (?) jó arra gondolni, hogy a keresztyén ember is küldetésben lévő ember! S ez a küldetés olyan mint Dávid -Saultól kapott- páncélja: egyrészt valóban védelmet, oltalmat nyújt, ugyanakkor, túl nehéz, túl nagy nekünk, olyan nehéz ebben járnunk... Mégis ezt kell tennünk! Ahogy Jézus elküldte tanítványait: „Íme elküldelek titeket, mint bárányokat a farkasok közé." (Luk. 10, 3) Ha veszélytelen a keresztyén életünk, ha nem érezzük magunk körül a „farkasordító" légkört, ha nem halljuk a vádakat, akkor valamit nem jól csinálunk, akkor nem azon az úton vagyunk, ahová Jézus küldött...

Imádságban kérjük Istent, hogy a vádakra mi is tudjunk mit felmutatni: az Atyához méltó cselekedeteinket, az Írás Jézusban testet öltött igazságát, s tőle kapott küldetésünket!

Ének: 84. zsoltár, 397. és 483. dicséretek

 

 

 

Copyright © 2008 Parókia Portál, Minden jog fentartva.

Impresszum / Média Ajánlat / Kapcsolat / Hírlevél

Látogatók ma: 82, összesen: 531100

  • 2024. július 18., csütörtök

    Mindannyiunknak van lelki öröksége, ami meghatározza hívő életünk mindennapjait. A szembenézés ideje, ha a hétköznapok ízetlenné válnak. Molnár Sándor...
  • 2024. július 18., csütörtök

    Lelkészek és egyházi munkatársak számára rendezett közös elcsendesedést a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsa
  • 2024. július 18., csütörtök

    A tahi lelkészhét központi témája ezúttal a keresztyén reménység volt.
  • 2024. július 17., szerda

    A növekedés nem nagy csodák eredménye, hanem apró, hétköznapi lépéseké – tapasztalták meg a délegyházi reformátusok, akik a bizonytalan jövőre is mert...
  • 2024. július 16., kedd

    Mitől él az Ige? Sorozatunkban személyes válaszokat keresünk a nehezen megfogható kérdésre. Ezúttal Veres Sándor, a Dunamelléki Egyházkerület főgondno...
  • 2024. július 15., hétfő

    Átadták a Monorierdői Református Egyházközség Erdei Csillagfény Református Bölcsődéjét, mely szeptembertől 28 gyermek ellátását teszi lehetővé.
  • 2024. július 15., hétfő

    Bagyó Sándorral, a Vízimentők Magyarországi Szakszolgálatának elnökével beszélgettünk: nem könnyed nyári olvasmány.
  • 2024. július 11., csütörtök

    A meddőség talajából is születhet valami szép, valami új, valami maradandó. Muzslai-Bízik Hannával beszélgettünk.
  • 2024. július 10., szerda

    Pillanatképek a monorierdői református gyülekezet csillagásztáborából.
  • 2024. július 10., szerda

    Önismeret és párkapcsolati kérdések színházzal és pszichológiával