Nyomtat Elküld Olvasási nézet

Hitvallás a Bibliában 18.

 

ÜZENET
A Celldömölki Református Egyházközség igehirdető lapja 2013/ 38.sz.

Lekció: Ap.csel. 5, 12-42

Textus: (Gamáliel:) „...A mostani esetre is azt mondom: hagyjátok békén ezeket az embereket, és bocsássátok el őket. Mert ha emberektől való ez a szándék vagy ez a mozgalom, akkor megsemmisül; ha pedig Istentől való, akkor úgysem tudjátok megsemmisíteni őket, és még úgy tűnhettek fel, mint akik Isten ellen harcoltok." (Ap.csel. 5, 38-39)

 

Az egyháztörténet arról tanúskodik, hogy Isten népe akkor volt a legerősebb, s akkor járta leginkább Jézus útját, amikor annak tagjait üldözték, amikor nem felülről építették, hanem alulról épülhetett egyszerű emberek (rabszolgák, munkások, parasztok stb.) által, s amikor nem (holt) intézménnyé merevedett állapotban volt jelen az emberek fölött, hanem élő mozgalomként, személyes emberi kapcsolatokon keresztül végezte szolgálatát.

Nos, mai hitvallónk, Gamáliél -úgy tűnik - nem Jézus embere: Nem körön belül, hanem azon kívül ül, nem lentről néz fölfelé, hanem fordítva, s nem Jézus személyes tanítványa, hanem a törvényt (farizeus volt), a hierarchiát (nagytanács tagja), sőt, a hatalmat testesíti meg!

A múlt rendszerben a híres-hírhedt 3T határozta meg a közéletet, kultúrpolitikát, azaz voltak dolgok melyeket tiltottak, másokat tűrtek, s némelyeket pedig támogattak.

Ennek mintájára nézzük meg Gamáliél 3T-s „keresztyén-politikáját", mit javasolt vezetőtársainak, s egyúttal nekünk is!

Első T, mint tanakodás, tanácskozás! „...Vizsgáljátok meg a lelkeket, hogy azok az Istentől valók-e...?!" -buzdít János apostol. Gamáliél tanítványa, Pál is a keresztyén közösségek egyik kegyelmi ajándékaként (karizma) említi a lelkek megítélését (I. Kor. 12, 10). Istentől vagy embertől való-e Péterék csodái, gyógyításai (5, 12-16), ez Gamáliel kérdése, s nekünk is sokszor ezt kell eldöntenünk emberekről, tettekről, jelenségekről, hogy milyen a forrás: zavaros, emberi indulatok, érdekek forronganak benne, vagy tükrözi azt a szerető Istent, akit a Szentírásból és Jézus Krisztusból megismerhettünk? Egy bibliaóra pl. jó lehetőség arra, hogy ilyen kérdésekben is tanakodjunk, s Isten Lelkével bizonyosságot nyerjünk!

Második T, mint türelem! Milyen módon állunk hozzá emberek (szekták, mozgalmak stb.) megítéléséhez? Belátjuk-e, hogy a pillanatnyi benyomások szubjektívek és csalókák, szükség van történelmi távlatra, tapasztalatra, kell bizonyos idő, míg elválik valamiről, hogy az Istentől való-e? Gamáliél is említ két mozgalmat, s azóta is hány és hány „valaki" (5, 36) hullott át a történelem rostáján a semmibe, a feledésbe... Egyre fontosabbnak, s időszerűbbnek érzem a „történelmi egyház" - kifejezést, egyfajta garancia arra nézve, hogy nem egy divatmozgalom, amihez tartozunk, hanem van Istenhez visszanyúló gyökere, forrása, s van jövője is..! De: a türelem mindenkinek jár, s az idő és a történelem Ura majd dönt, hogy mi vagy ki marad meg...Ne mi akarjunk dönteni, ítélni az Isten helyett...!

Végül a harmadik T, mint tolerancia, tisztelet! Ketté is választhatjuk: tolerancia a bizonytalan megítélésű Krisztus-követőkkel szemben, és tisztelet az Isten felé. Hogy ne tűnjetek olyanoknak -mondja Gamáliél- „mint akik az Isten ellen harcoltok!"  Amennyire toleráns vagyok másokkal, azzal az Istent tisztelem meg!

Mi az aktualitása Gamáliél hitvallásának, tanácsának? A napokban kaptam meg Németh Géza könyvét a múlt rendszerben vívott harcairól, (államhatalmat ki-)szolgáló egyházról és hitvalló egyházról. Ami engem megfogott, hogy mennyi támogatója, segítője volt az akkor hatalmon lévők, ill. egyházon kívül lévők közül: magas rangú politikusok, írók, újságírók.

Látjuk-e, hogy Istent ma sem lehet kisajátítani, beskatulyázni társadalmi rendszerekbe, Ő mindnyájunk fölött áll, s bárkit hitvalló eszközévé tehet! Imádság: A hatalmon lévőkért!

Ének: 136. zsoltár, 161., 162., 393. dicséret

 

Copyright © 2008 Parókia Portál, Minden jog fentartva.

Impresszum / Média Ajánlat / Kapcsolat / Hírlevél

Látogatók ma: 32, összesen: 536178

  • 2024. augusztus 22., csütörtök

    Vajon megújulnak-e az iskolák kötelező és ajánlott olvasmánylistái? Személyes kedvencünk a kétkötetes ifjúsági regény, a Gömb. Kortárs. Református. Hi...
  • 2024. augusztus 21., szerda

    Mitől él az Ige? Sorozatunkban személyes válaszokat keresünk a nehezen megfogható kérdésre. Horváth Ádám és Bartha Hajnal fiatal, kisgyermekes házaspá...
  • 2024. augusztus 20., kedd

    John Stott életútja számtalan tanulságot hordoz számunkra arról, hogyan tartsunk ki a szolgálat mellett egy életen át.
  • 2024. augusztus 19., hétfő

    Mi kálvinisták nem szeretjük, ha megmondják nekünk, hogy mikor és mit ünnepeljünk. Valahogy hozzátartozik mindez az identitásunkhoz.
  • 2024. augusztus 18., vasárnap

    Lelkész vagyok, a feleségem is az. Közös pályánk elején aprófalvakban, Baranyában, az Ormánságban szolgáltunk. A statisztika szerint évről évre csökke...
  • 2024. augusztus 17., szombat

    Újra benépesült a szaporcai református templom és udvara.
  • 2024. augusztus 14., szerda

    A lajosmizsei református gyülekezet és a templom melletti madárbarát bibliakert növekedése ugyanarról a Gondviselésről tesz tanúbizonyságot – vallja a...
  • 2024. augusztus 13., kedd

    Mitől él az Ige? Sorozatunkban személyes válaszokat keresünk a nehezen megfogható kérdésre. Ezúttal Irlandáné Nagy Gabriella, hatgyermekes édesanya vá...
  • 2024. augusztus 12., hétfő

    Pintér Brigitta sosem készült papnénak – mégis ízesíti nem csak a férje, hanem a csömöri gyülekezet életét is. A nyári melegben a papné kamrapol...
  • 2024. augusztus 10., szombat

    A versenypálya mint keresztyén életünk metaforája